Mürekkep Balığı Kemiği Nedir Ve Nasıl Takılır?

mürekkep balığı kemiği nedir

Evcil hayvan dükkanlarında birçok ürün bulunur. Bu ürünlerden bazıları da kuşlar içindir. Kafesler, yemlikler, suluklar ve kuş için aksesuarlar yer alır. Kuş aksesuarları arasında mürekkep balığı kemiği dediğimiz gaga taşı da vardır ve bazı kuş sahipleri bu konuda bilgiye sahip olmayabilir. Genel olarak kuş sahiplendiğimizde bir gaga taşı alıp kafes teline takardık. Oysaki mürekkep balığı kemiği diğer gaga taşından çok daha fazla yararlıdır. Bu yazımızda gaga taşlarından biri olan mürekkep balığı kemiği hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız ve mürekkep balığı kemiği nedir ve nasıl takılır sorularını da yanıtlayacağız. O zaman hemen başlayalım!

Mürekkep Balığı Kemiği Gaga Taşı Nedir?

Mürekkep balığı kemiği, beyaz oval şekilde sert yapıda ve kırılgan bir kuş yemidir. Özellikle de ödül yemi olarak geçer. Kuşlara eğitim verirken sahipleri her eğitim sonucunda mürekkep balığı kemiği vererek kuşu mutlu etmesini bilir. Siz satın alıp direk kafes teline takabilirsiniz. Çünkü bu gaga taşı onun sağlığı için de çok faydalıdır.

Kuşlara yem vererek onların besin ihtiyaçlarını gideririz. Bir yandan da aktif ve sağlıklı olmaları ve bakımlarının yapılması için onlara destek olmalıyız. Mürekkep balığı kemiği gaga taşı hem gagasının sivriliğini törpülemesini hem de vücudunun ihtiyaç duyduğu mineral takviyesini almasını sağlar. Mürekkep kemiği %85 oranında kalsiyum içerir. Kuşunuz zaten severek yediği bu yemden bir yandan da kalsiyum alır. Üstelik fiyat olarak da çok ucuzlar. Bazı büyük marketlerde de bu ürünü bulabilirsiniz.

Mürekkep balığı kemiği aslında kemik değildir. Kafadan bacaklı dediğimiz gruba giren ve kalamara benzeyen mürekkep balığının iç kabuğudur. Yıllardır insanlar çeşitli amaçlarla bu kemiği topluyor olsa da en çok kuşların egzersiz yapması ve oynaması amacıyla satın alınıp kullanılıyor. Görünümleri ahtapota benzemese de onlar gibi sekiz adet kola sahipler. Mürekkep balıkları karides, balık ve yengeçle beslenirler.

Mürekkep balığı kemiği ayrıca mücevher üretmek için kullanıldı. Kesik olan kemik hafif olduğu için ve kolayca oyulduğu için mücevher kullanımı için mükemmeldi. Ne kadar hafif ve kırılgan olsa da metallerin ısısına karşı da çok dayanıklı.

Mürekkep Balığı Kemiği Gaga Taşı Nasıl Takılır?

Mürekkep balığı kemiği gaga taşı her markette farklı şekilde satılır. Farklı olmasının nedeni takılma kısmının klipsli olması ya da direk tutturmak için yapılmış olan malzemesinden kaynaklanır. Eğer gri iki adet tel şeklinde ise tellere iki ucu tutturmalısınız ve elbette taş içeride olmalı. Beyaz plastik malzemeden yapılmış olan kare şeklinde tutturmalı olanları kare şeklinde olan yeri iki tel arasına alıp iyice sıkıştırarak takabilirsiniz. Bunlar için hazırlanmış olan videolara da göz atabilirsiniz.

Eğer kuşunuz mürekkep balığı kemiği yemeyi sevmiyorsa onu başka şekilde yedirmenin yöntemini de belirtmek isteriz. Kemiği kazıyarak toz haline getirin. Kırılgan olduğu için bunu yapmak zor olmaz. Ardından da yemlik içine dökün. Kuşlar beslenme konusunda ne kadar seçici olsa da bunu anlamayıp yemini yiyecek ve yerken de kalsiyumdan faydalanacaktır. Evde kaplumbağa varsa ona da bu yemden verebilirsiniz.

Mürekkep kemikleri ponzayı andıran bir dokuya sahiptir. Bu nedenle kuşların aşınmış, büyümüş ya da yıpranmış olan gagalarının eski haline dönmesine yardımcı olur. Kuşun kafesinde her zaman bir mürekkep kemiği bulunmalıdır. Bunu veterinere de danışabilirsiniz. Veterinerler diğer gaga taşlarını değil bu taşı kullanmanızı tavsiye eder. Çünkü diğeri sadece kuşun gagasını törpülemeye destek olur.

Evcil hayvan malzemesi satan marketlerde, online satış yapan firmalarda ve birçok büyük markette bu ürünü bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap