Muhabbet Kuşunu Mutlu Etmenin Yolları

Muhabbet Kuşunu Mutlu Etmenin Yolları

Hoş sohbeti, enerjik yapısı, güzel görünümü ile hayvan severlerin sıklıkla beslediği muhabbet kuşları hakkında çeşitli soruları cevaplandırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda muhabbet kuşlarını mutlu etmenin yollarını anlatacağız. Çünkü birçok kuş bakıcısı ya ilk seferi olduğu için ya da bu konuda tam anlamı ile bilgi sahibi olmadığından dolayı muhabbet kuşlarını nasıl memnun edeceğini bilmiyor. Mutlu olmayan muhabbet kuşları kısa sürede hastalanabilir, hayatını kaybedebilir ya da huzursuz olabilmektedir. Sizde yapacağınız küçük davranış ve dokunuşlarla muhabbet kuşunuzu mutlu edebilirsiniz.

Muhabbet Kuşunu Mutlu Etmenin Önemi

Eğer bir muhabbet kuşu sahibi iseniz ve muhabbet kuşunuzu mutlu edebiliyorsanız kuşunuz üzerinde oldukça fazla etki görebilirsiniz. Mutlu ve stressiz olan muhabbet kuşları çok daha zor bir şekilde hastalanır. Ayrıca muhabbet kuşlarının eğitim sürecine de katkı sağlayacaktır. Oldukça mutlu olan muhabbet kuşlarının eğitiminin daha kolay ve daha kısa sürede tamamlandığı görülmüştür. Peki muhabbet kuşunu mutlu etmenin yolları nelerdir?

Banyo Yapmak

Muhabbet Kuşu Banyo

Muhabbet kuşları yüzün üzerinde çırpınarak, dalarak ve yeşilliklerin üzerinde gezinmeyi çok seviyorlar. Bir kabın içerisine abartmadan su koyarak ve içerisine marol yaprakları serpiştirdiğiniz zaman muhabbet kuşlarınız çok sevecektir. Bu uygulama ile yıkanmayan muhabbet kuşlarını bile banyoya ikna edebilirsiniz. Yaz aylarında sık sık kuşlarınızın yıkanmasını sağlayarak hem daha temiz hemde bitlerden uzak bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Oyuncaklarla Oynamak

Muhabbet Kuşu Salıncak

Özellikle tek olan muhabbet kuşları oyuncaklarla oynamayı çok seviyorlar. Özellikle oyuncak seçiminde ses çıkarmasını, daha fazla renk içermesini ve sallanmasına asılabilir olmasına dikkat edin. Böyle asılabilen oyuncaklarla tutarak oynamayı çok seviyorlar. Zilini öttürmeye çalışıyorlar. Yada salıncak alabilir onları dahada mutlu edebilirsiniz.

Kemirmek

Muhabbet Kuşu Kemirme

Muhabbet kuşlarının en sevdiği şeylerden birisi kemirmektir. Özellikle doğal olarak yaptığınız tünekler veya aldığınız tahta tünekleri bolca kemirirler. Tahta tünek kuşlarımızın hem sağlığı hemde kemirmesi açısından çok önemlidir. Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı? yazımızı okuyarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Baş Kaşımak

Muhabbet Kuşu Baş Kaşıma

Baş kaşıma davranışıda özellikle yavru kuşlarda çok fazla oluyor. Zaten kuşlar kendi aralarında birbirlerinin başını kaşıyorlar. Eşi olmayan kuşlar ise başlarını sizler kaşıyabilirsiniz. Onların rahatlamasına yardımcı oluyor.

Muhabbet kuşlarının en sevdiği davranışlardan bir tanesidir. Tahta tünekleri ve doğal koyduğunuz tünekleri bolca kemirirler hatta çıkıntılı bölge varsa orayı takıntı haline getirip düzeltene kadar uğraşırlar. Yada mineral blog alıp onu kemirmesini sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı? yazımızda tahta tüneklerin öneminden bahsetmiştik.

Muhabbet Kuşunuzu Sadece Hazır Yem İle Beslemeyin

Muhabbet Kuşu Salatalik Yiyor

Birçok kuş sahibinin düştüğü hatalardan biri de sadece hazır yem ile kuşları beslemektir. Oranlar doğru tutturulsa ve sürekli yemi verilse de hazır tek tip yemlerden yiyen kuşların hasta olduğu görülmüştür. Bu tür bir beslenmeye sahip kuşların tüylerinde dökülme, kuşta cansızlık, hareketsizlik gibi durumlar gözlemlenir. Yem dışında kuşunuza taze sebze ve meyve verin. Farklı tohumlar vermeyi deneyin. Böylece kuşunuzun daha mutlu olduğunu göreceksiniz. Muhabbet Kuşu Ne Yer? konumuzdan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Temiz Hava Ve Oda Sıcaklığı Oldukça Önemli ! Aman Dikkat !

Muhabbet kuşlarının kafeste ya da oda içerisinde serbestçe dolaşması önemsenmeksizin kuşların bulunduğu ortamın havasının temiz olması gerekmektedir. Temiz havaya sahip olmayan ortamlarda kuşların sindirim sistemlerinde bozukluk meydana gelir. Kusma etkileri görülebilir. Ayrıca muhabbet kuşlarının bedenleri miniktir. Çok fazla sıcak ya da çok fazla soğuk ortamlarda duramazlar. Muhabbet kuşunuz için odanızın sıcaklığının da ideal olması gerekmektedir.

Kafesi Düzenli Bir Şekilde Temizleyin

Kuşların bulundukları kafeslerin temiz olması kuşları mutlu etmektedir. Düzenli olarak temizlenmeyen kafeslerde muhabbet kuşlarının cansızlaştığı ve ötmediği gözlemlenirken temizliği yapılan kafeslere konulan muhabbet kuşlarının daha enerjik ve daha çok öttüğü gözlemlenmiştir. O yüzden haftada en az bir kere kafes temizliğini düzenli bir şekilde gerçekleştirin.

Siz Bir Devsiniz,Kuşu Ürkütmeyin

Muhabbet kuşları biz insanlar için oldukça minik bir yapıya sahiptirler. Bunun da farkında olan muhabbet kuşları karşısında bizlerde birer dev olarak durmaktayız. Bu nedenle muhabbet kuşlarının bulunduğu kafes civarında ani hareketlerden, yüksek sesten kaçının. Kafesi sallamak muhabbet kuşlarını korkutur. Tüm bu korkutucu unsurlar kuşunuzun mutsuz olmasına yol açar. Bu tür davranışlardan kaçının.

Gaga Ve Tırnak Bakımını Aksatmayın

İnsanın tüm işini görev uzuvları eller ve ayaklar ise muhabbet kuşlarında da tüm işini görev uzuvları gagaları ve ayak tırnaklarıdır. Gagalarını el gibi kullanan muhabbet kuşları yemek yemekten tutunmaya kadar birçok alanda işlerini gagaları ile görür. Gaga taşı ve mineral blok ile bakımını yapınız. Kuşlar uyurken, kafeste sabit dururken gibi işlemlerini ise ayakta yapar. Başka bir seçeneği olmadığı için ayakları da oldukça önemlidir. Bu nedenle gaga ve tırnak bakımı yapılan muhabbet kuşları bakımı yapılmayan diğer kuşlara göre daha mutludur.

Geniş Kafes Edinin

Muhabbet kuşları için birçok söylenti insanlar arasında dolanıp durmaktadır. Bu söylentilerin birçoğu yanlıştır. Örneğin tek bir kuş için kafesin fazla büyük olmaması gibi söylentiler baştan sona yanlıştır. Bu kadar enerjik ve sosyal olan bir canlının o kadar küçük bir kafeste mutlu olması imkansızdır. Eğer muhabbet kuşu besliyorsanız muhabbet kuşunuz için uygun büyüklükte bir kafes edinmek, içini oyuncaklar ile doldurmak, temiz tutmak, yemini ve suyunu hazırlamak muhabbet kuşlarınızı mutlu edecektir. Rahat hareket ortamı ile özgürlüğün tadına varan muhabbet kuşunun mutlu olması kaçınılmaz bir sondur. Muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı? yazımızdan kafesin ve içindeki eşyaların nasıl olması gerektiğine dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

21 Yorum

  • Biz teşekkür ederiz.Tüm kuşlar hakkında merak ettiğiniz ne varsa sizlere ayrıntılı bir şekilde sunmaya çalışıyoruz.Merak ettiğiniz bir konu olursa ve ya olması gerektiğini düşündüğünüz bir konu olursa lütfen yorum olarak ya da bize iletişim sayfamız üzerinden mesaj göndererek bize bildirin.

  • Kafesini ara ara açarak onların hareket etmesini sağlamalısınız zaten daha sağlıklı olmaları için.Her kuş farklıdır tabi bazıları balkona çıkarsanız dahi kaçmayabilir ama siz yine de kapalı alanda uçurun kuşlarınızı.2.Sorunuza gelecek olursak evet konuşabiliyorlar.Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur konulu aşağıdaki yazımızı incelemenizi öneririm.
   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-nasil-konusturulur/

  • Durduğunuz hata hemen alabilirsiniz :/ Mümkün olduğunca çok insana kuşlarla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.Yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize.Hayvansever insanların artması dileğiyle,mutlu kalın.Konumuza attığınız nazik yorum için ayrıca teşekkürler.

 • Merhaba bir ay oldu aldık daha yeni alışmış gibiydi ,iki gün önce kafesinden çıktı kucağıma geldi okşadım sevdim ama ertesi gün çok mutsuz ve yorgun görünüyordu ve hala aynı yanına yaklaştırmıyor gagalamaya çalışıyor ne yapmalıyım

 • Bilgileriniz çok yararlı teşekkür ederim ancak benim kuşum çok öterdi ancak şimdi hiç ötmüyor neden acaba

  • Bunun bir çok sebebi olabilir hastalık, yer değişikliği vb. Kuşunuz sabah başka kuşların cıvıltısına eşlik edip ötmüyor ise sorun olabilir. Bu durumda kuşunuzu iyi gözlemleyip onun sıkıntısını bulmak size düşüyor. Hasta değil ise endişelenecek durum yok. Dışkı ve beslenmesine dikkat edebilirsiniz onun haricinde kafanıza takılan birşey olursa yazmaktan çekinmeyiniz.

 • Merhaba, muhabbet kuşumun eşi yok 1 hafta içinde 3 Tane kızgınlık yumurtası cıkardı fakat yumurtaları kırıp ızgaranın altına attı ızgarasında toplu tahtalı bir salıncagı vardı uzerınde yatmaya başladı sanırım kuluçkaya yatmak istedi bizde kaldırdık 2 gündür çok mutsuz 🙁 yumurtası sandığı salıncagını tekrar yerıne koysak mı bılemedık üzülüyoruz onu böyle mutsuz görünce

  • Merhaba Aysu

   Evet tek beslenen kuşlar oyuncaklarını eşi olarak görürler.Bir eşi olmadığı için oyuncaklarına çok bağlıdırlar.Senin kuşun da oyuncağına çok bağlı.Tek sevdiği şeyi elinden almak hiç adaletli değil.Oyuncağını ona geri vermelisin.

   Ayrıca ona bir eş almanın vakti gelmiş bence.Onun da yavrulamaya hakkı var ve bu duyguyu yaşamak istiyor.Önerim ona bir eş alman ve onun mutlu olmasını sağlamandan yanadır.Ama ben şu anda eş almak istemiyorum diyorsan da oyuncağını ona geri vermelisin 🙂

 • size bir sorum olacak cevaplarsanız ve yardımcı oluranız çok sevinirim bende toplam 10 tane muhabbet kuşu var ve kuşlarım için üretim kafesi aldım ( 60x35x40 ) boyutunda kafes aldım bu kafesler 2 ye bölünmeli 1 kafesi 2 ye bölüp 2 çift eş muhabbet kuşu attıgım zaman bur kuşlar için üretim amaçlı ufak kalır mı yoksa ideal midir cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba Onur

   Aldığın kafes ve yapacağın sistem üretim için uygundur.Herhangi bir sorun teşkil etmiyor.Bu süreçte aklına takılan herhangi bir soru olursa her zaman yazabilirsin 🙂

 • Bir gün önce iki muhabbet kuşu aldım. Dişi olan normal görünüyor ve arada sırada ötüyor. Ancak erkek olan kafasını öne doğru eğip o şekilde duruyor ve çok mutsuz görünüyor. Tüm vücudunu yem bölmesine sokmaya çalışıp gagasıyla yemleri kazıyor. Acaba petshopda eşi vardı ve biz bilmeden ayırıp başka bi kuşla kafese koyduğumuz için mi üzgün yoksa bu geçici bi süreç alışması için zaman mı gerekiyor?

  • Bu süreç için sadece zaman gerekiyor. Kuşunuz şuan sudan çıkmış balık misali yeni ortamına ve size alışmaya çalışıyor. Yaptığı davranışlar gayet normal. Zamanlada birbirlerine alışacaklardır.

 • Erkek muhabbet kuşum var ciftledirlerse kuşların ömrü dahada azaliyormus doğrumu ben kuşuna eş almak istyrm

  • Kuşunuza kesinlikle bir eş almalısınız. Kuşunuzunda doğası gereği eş ve çiftleşme ihtiyacı vardır. Ömrü azalıyor diyenlere aldanıp kuşunuzu hayatının sonuda kadar tek başına bırakmayınız. Bu onun için hem daha iyi hemde sağlıklı olacaktır. Küçük yavrularınızın olma ihtimalinide unutmayın 🙂

 • Şey benim 3 aylığına başka bir ülkeye gitemem gerekiyor doğal olarak başkasına vericem fakat ya bir şey olursa ya da uyum saglayamazsa diye korkuyorum sizce ne yapmam gerek ya da uyum sağlayabilir mi ?

  • Bu konuda güvendiğiniz ve sorumluluk sahibi bir kişiye vermeniz gerekiyor. Kuşunuzu gerçekten mutlu edebilecek ve onunla ilgilenebilecek. Yiyeceğini, suyunu, kafes temizliğini ihmal etmeyecek. 3 aylığına siz gelene kadar bakabilecek ve bu dediklerimi yaparsa bir sorunda olmaz. Bu arada şimdiden iyi yolculuklar 🙂

 • Hocam merhabalar, benim bir muhabbet kuşum var, sanırım biraz büyük aldık, bu kuşcağız biraz yabani, hiç ele gelmiyor, hatta -özellikle sabah ışığında- bizi görünce direkt kaçıyor. Ellere özellikle dikkat ediyor ve el görünce hemen kaçıyor. Sanki bir travma yaşamış da bundan sonra hiç düzelmeyecek gibi. Ama bir yandan da çok tatlı, aynası var, kaldırdık, ayrıca dışarıda uçmasına izin veriyoruz, ne zaman isterse o zaman kafesine girip yemini ve suyunu alıyor. Sizce ne yapsak, acaba yeni bir kuş alsak düzelir mi?

Yorum Yap

kızlara güzel sözler-Kuş Forumu