Muhabbet Kuşuna Neler Öğretebilirim?

muhabbet kuşuna neler öğretebilirim

Muhabbet kuşuna neler öğretebilirim sorusunun yanıtını arayan sevgili okurlarımız için bu yazımızda ne kadar akıllı olduklarını ve neler yapabileceklerini belirteceğiz. Üstelik hem bilgi alacak hem de uygulama yapıp kuşa eğitim verebileceksiniz. Ne kadar kolaymış diyeceğiniz derecede basit bir eğitim için aşağıdaki detaylara dikkat etmek yeterli olacaktır. Muhabbet kuşuna neler öğretebilirim sorusuna birkaç özet yanıt verip hemen eğitime başlayalım. Muhabbet kuşları sadece ezber yeteneğine sahip değiller. Bunun yanı sıra dans edebilirler ki papağanlar bu konuda çok yetenekliler. Dans dışında merdiven çıkabilir, ıslık çalabilir, top üzerinde durabilirler. Bu kadarı okumanın bile sizi ne kadar etkilediğinin farkındayız. Öğrenebileceklerinin tamamı içi makalenin derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Eğitim öncesi yapılması gereken hazırlık aşaması için muhabbet kuşu ele alıştırma yazımıza göz atabilirsiniz. Ele alışma muhabbet kuşları için verilecek ilk eğitimdir. Ele alıştırdıktan sonra ikinci adım parmağınıza konmasını sağlamaktır. Bu neden ilk olarak parmağa konma eğitimi ile başlayalım.

Muhabbet kuşuna parmağa konma eğitimi nasıl verilir?

Muhabbet kuşları güvenle ve sabırla yaklaşım yapıldığında hızlıca öğrenen canlılardır. Eve yeni gelen kuş için öncelikle iki hafta eve alışmak için süre verilmelidir. Bu nedenle iki hafta boyunca onu kafeste tutun ve gözlemlemesi için zaman tanıyın. Ardından yukarıda belirttiğimiz gibi muhabbet kuşu ele alıştırma eğitimi vererek size daha fazla yakınlaşmasını sağlayın. Kuşlara eğitim vermek için öncelikle onun dostu olduğunuzu bilmeli. Aksi halde size yaklaşmazlar. Sizi dinlemeyen ve sizden korkan birine asla bir şey öğretemezsiniz. On nasıl yaklaşacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

  • Ona huzur dolu bir ortam verin ki bunun için geniş bir kafes, suluk, yemlik, oyuncaklar ve banyo kabı da gerekli. Bunlar dışında evde başka bir evcil hayvan olmamalı. Özellikle de kediler kuşlar için stres kaynağı. Evinizin içinde sizi avlayacağını düşündüğünüz biri olsa ne yapardınız? Biraz empati ile yaklaşıp evde kedi varsa kuş almamalısınız. Bu onların “avlanmadan önce” stres nedeniyle ölmesine neden olabilir.
  • Bakımı iyi yapılan kuş her zaman dosttur. Bu nedenle tırnakları kesilmeli (yazılarımız arasında tırnak nasıl kesilir hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz) Banyo yapmasına izin verilmeli ve eğer banyo yapmaya yanaşmıyorsa su içerisine marul yaprağı atabilirsiniz. Bunlar dışında kafes temizlenmeli ve suluk her gün taze su ile yenilenmeli.
  • Beslenme onlar için oldukça önemli. Bu yüzden yemliğin daima dolu olduğundan emin olun ve arada ona atıştırmalıklar verin.
  • Yılda bir kez veteriner kontrolüne götürün.

Şimdi sıra geldi parmağa konma eğitimine. Öncelikle kuş ile göz teması kurmalısınız. Eğitime hazır olduğundan emin olmalısınız. Sakin ve huzurlu kuş cıvıl cıvıl ötüyor demektir. TV, radyo ve bunun gibi dikkat dağıtıcı olan her şeyi kapatın ve derse başlayın. Sizden rahatsız olmadıysa kafesin kapağını açın ve elinizi içeri uzatın. Ele alıştırma eğitimi verdiyseniz işiniz çok kolay hemen elinize konmak isteyecektir. Eğer bu eğitimi vermediyseniz elinizi yirmi dakika kadar içerideki tutup ona hoş bir sesle güzel şeyler söyleyin. Ardından adım adım parmağa konma eğitimine geçin.

Parmağa konması için adım atma eğitimi vermek

Elinize yem ya da kuşların yemekten hoşlandığı doğal besinlerden koyup elinize konmasını ya da elinize yaklaşıp yemleri yemesini sağlayın. bu şekilde size olan güveni artacak ve size yakınlaşacaktır. Elden yem yemesi parmağa konması için ilk adımın atılmış olması demektir.

Parmakları hareket ettirmek

O yem yerken parmaklarınızı hafifçe hareket ettirin. Eğer sizden uzaklaşırsa bekleyin ve birkaç dakika sonra tekrar deneyin. Ardından göğsünü okşamaya yani onu sevmeye çalışın ve parmağınızı yukarı kaldırırken yukarı deyin. Bu hareketiniz ilgisini çekecektir. Korkmuş ya da üzgün görünüyorsa bugünlük ara verip yarın tekrar deneyin. Gerekirse elinizi tekrar kafese sokup bekleyin.

Adım at komutunu öğretmek

Kuş karnı doymaya ve eğlenmeye başladığında parmağınıza iyice yaklaşacaktır. Tam sırası dediğiniz an adım at deyip parmağınızı ayağının altına doğru yavaşa yaklaştırın. Eğer parmağınıza konarsa yavaşça kafesinden çıkarıp ona ödül verin. Bu az önce yediği yem ile aynı olmamalı. En sevdiği yiyecekler ödül için birebirdir. Marul gibi taze yeşillikler onlar için hem sağlıklı hem de besleyicidir. Kuşlar taze yeşilliklere bayılırlar. Onlar yemek yemeyi çok sevdikleri için besleyerek eğitim verebilirsiniz. Yeter ki ne zaman besin vereceğinizi bilin.

Geri adım at komutunu öğretmek

Parmağa konma ve adım atma eğitimi sonlanırken ödülü de afiyetle yiyen sevgili kuşun yuvasına girme zamanı geldiğini belirtmek lazım. Bunun için onu ürkütmeden kafes içerisine sokun ve geri adı at deyip tüneği gösterin. Eğer gitmeye niyeti yoksa bu eğitim onu çok mutlu etti demektir. Giderse de dinlenmeye ihtiyacı olduğunu anlayabiliriz. Onu dinlenirken yalnız bırakıp bir daha ki eğitim için bilgi toplayabilirsiniz. Tabi ki öğrendiği her şeyi her gün tekrar etmelisiniz. Yoksa unuturlar.

muhabbet kuşuna parmağa konmayı öğretmek

Muhabbet kuşuna parmağa konma dışında neler öğretebilirim?

Muhabbet kuşuna neler öğretebilirim diye düşünüp birçok şey bulabilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken önemli bir detay var o da eğitimi on beş dakikadan fazla uzun tutmamanızdır. Kuşlar minik canlılardır ve çabuk yorulurlar. On beş dakika sonra ilgileri dağılır ve dinlenmek isterler. Sıklıkla yem yedikleri için acıkabilirler. Daha birçok şeye ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle uzun tuttuğunuz eğitim onu sıkacak ve bir daha eğitim yapmak istemeyecektir.

Muhabbet Kuşuna Merdiven Çıkmasını Öğretmek

Muhabbet kuşlarının eğlenmesi için özel olarak yapılan minik merdivenleri daha önce görmüşsünüzdür. Uygun fiyatlı küçük bir oyuncak almak isteyenler merdiven tercih edebilirler. Bu merdivenleri genellikle dekor olarak kullanan sevgili okurlarımız için bir müjdemiz var! Kuşlar o merdivenleri kullanıp merdiven inip çıkmayı öğrenebilirler. O zaman hadi başlayalım!

  • Adım adım ilerleme komutu ile başlayın

İlk olarak merdiven almadıysanız bir adet merdiven alın ardından adım adım ilerleme komutu ile başlayın. Adım atmayı öğrenen sevgili kuş eğitimini pekiştirmek adına merdivende adım atmasını öğretin. Öncelikle etrafta ses varsa kapatın ve kuşun dikkatini kendinize doğru çekin. Bunu yapmak için onunla konuşabilirsiniz. Göz göze geldikten sonra kafesin kapağını açın ve parmağınızı uzatıp adım at deyip parmağınıza konmasını bekleyin. Parmağınıza konan kuşu merdivenin üzerine bırakın. Bu durum onu korkutabilir. Yeni eşyalar bazı kuşlar için korkutucu olabilir. Tepkisi büyükse ve asla merdivene yaklaşmıyorsa merdiveni kafes içerisine koyun ve birkaç gün on alışmasını sağlayın.

  • Tünek ile merdiven arasına bağlantı kurun

Merdivenin üzerinde durmak ona tuhaf gelebilir. Bu nedenle kafes içindeki tüneği çıkarın ve merdivendeki kuşa uzatıp adım at deyin. Tüneğe konduktan sonra merdivene çevirip adım at deyin ama merdivenin alt basamağından başlayın. Bütün basamaklara aynı şekilde komutunu verip uygulamasını bekleyin. Arada ona ödül vermeyi sakın unutmayın.

  • Adım adım komutunu tekrarlayın

Merdivenin tüm basamaklarını çıktıktan sonra tüneği ona uzatıp adım at deyin. Ardından on beş dakika dolmadıysa aynı şeyleri tekrarlayın. Merdivenden tüneğin basamaklarına geçiş yapın. Eğer süre dolduysa onu kafesine götürüp adım at deyip tüneğe koyun ve kafesi kapatırken ödülünü vermeyi unutmayın. Ödülü her gün farklı şekilde verebilirsiniz. Bunun için veteriner hekime danışabilirsiniz. Dilerseniz beslenme kategorimizde yer alan yazılara göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap