Muhabbet Kuşuna Eş Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Muhabbet Kuşuna Eş Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Muhabbet kuşu beslemek, bir hobidir ve birçok kişi bundan büyük zevk duymaktadır. Muhabbet kuşunun beslenmesi, sesi ve sahibi ile bir bağ kurması, daha sevecen olmasını sağlıyor. Sahibi ile bağ kurduğunda, kendi cinsinden bile olsa diğer kuşları kabul etmeyecek onlara karşı saldırgan davranabilecektir. Muhabbet kuşunun yavru iken alınması ve yanına eş alma işleminin 1 yaşına kadar yapılması gerekiyor. 1 yaşından büyük muhabbet kuşlarına eş seçimini doğru yapabilmek için kuşunuzu evcil hayvan mağazalarında bulunan diğer kuşlar arasına salmanız ve kendisinin anlaşabileceği bir kuşu bulmasını ve onu eş olarak almanız önerilmektedir.

Eş Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Muhabbet kuşunuza eş seçerken, her iki kuşun yaşlarının birbirine yakın olması önemlidir. Yaşları birbirine yakın olan kuşlar daha kolay anlaşmaya başlayacaktır. Yaş farkı olan kuşların uyumu zor olacak ve yavru almak için daha uzun süre beklemek gerekecektir.

Muhabbet kuşu besleyicileri, kuşlarına eş seçerken şunlara dikkat etmelidir;

 • Mümkünse çevrenizde kuş besleyenlerden satın almayı tercih edin,
 • Dişi kuşlar için tüy dökümünü tamamlamış olması,
 • Kuşunuz 1 yaşında ise alacağınız eşinde 1 yaş civarında olması,
 • Erkek ya da dişi kuş seçiminde, çene rengine dikkat edilmeli ve kızgınlık döneminde ise seçilmelidir.
 • Eş alındıktan sonra hemen aynı kafese konulmamalı, bir hafta on gün kadar ayrı kafeslerde yan yana tutulmalıdır.
 • Dişi muhabbet kuşları eş seçiminde seçici davranmaktadır. Yeni aldığınız erkek kuş ile çiftleşmiyorsa, hemen yeni bir eş almalısınız.

Sağlıklı Kuş Seçimi

Birçok insan yeni bir muhabbet kuşu ya da kuşuna eş satın almak istediklerinde ilk olarak petshoplara gitmektedir. Buralarda çok sayıda kuş seçeneği vardır. Ancak gelen müşterilere kuşları göstermek için yakalamaya çalışmak ve bunun sık yaşanması, kuşların sağlıklarını olumsuz etkilemektedir. Bu durum kuşları yıpratmakta ve bazılarında hastalığa neden olabilmektedir. Kuşlarına eş almak isteyenler önceliklerini yakın çevrelerinde kuş besleyenler ya da kuşların sağlığına önem veren petshoplara vermelidir. Muhabbet kuşunuza eş satın alırken, kuşun yaşının uygun, sağlıklı, temiz, tüylerinin canlı olmasına özen göstermelisiniz.

Dişi Kuş Seçimi

Muhabbet kuşu alırken, cinsiyetini ve cinsiyetlerine göre karakteristik özelliklerini bilmelisiniz. Beslemiş olduğunuz erkek muhabbet kuşunuza eş alırken, dişi kuşun nasıl olması gerektiği konusunda bilgi sahibi olduktan sonra araştırmalarınızı yapabilirsiniz. Erkek kuşunuz 1 yaşındaysa alacağınız dişi kuşunda 1 yaş civarında olması uygun olacaktır. Almayı düşündüğünüz dişi muhabbet kuşunun gagasının koyu kahverenginde olmasına dikkat edilmelidir. Bu kuşun kızgınlık döneminde ve çiftleşmeye hazır olduğunu gösterecektir. Dişi kuşun kafes içerisindeki hareketlerini takip etmeli agresif hareketler yapan kuşlar tercih edilmemelidir. Dişi kuşlar, belirli dönemlerde tüy döker ve tüy döküm döneminin bitmiş olması önemlidir.

Erkek Kuş Seçimi

Dişi muhabbet kuşunuz için erkek muhabbet kuşu eş seçiminde de erkek kuşta olması gereken özellikler bilinmelidir. Öncelikle her iki kuşun yaşlarının birbirine yakın olması gerekiyor. Erkek kuşlar, çiftleşmeye hazır olduklarında gaga üzerinde burun deliklerinin olduğu cere bölgesinin renginin koyu mavi olacaktır. Eş seçiminde dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Erkek kuşun dişi kuştan birkaç ay büyük olması, uyum sağlamaları ve kısa sürede çiftleşmeleri için daha uygundur.

Satın almadan önce erkek kuşun kafeste bulunan diğer kuşlara olan ilgisini takip etmelisiniz. Satın aldıktan sonra hemen aynı kafese koymamalı, farklı kafeslere koymalı ve birbirlerini görerek alışmalarını sağlamalısınız. Ayrıca aldığınız kuşta bir hastalık varsa bir hafta gibi bir sürede kendisini gösterecek, dişi kuşunuza hastalık bulaşmamış olacaktır.

Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşları evde beslemek ve sesini dinlemek için alınır. Muhabbet kuşu almadan önce alma nedeni, kaç adet alınacağı, kafes yapısı ve kafes içi aksesuar özellikleri belirlenmelidir.

Muhabbet kuşu alınırken dikkat edilecek önemli hususlar vardır;

 • Satın alınacak yerine doğru seçilmesi,
 • Kuşun sağlıklı olması,
 • Muhabbet kuşunun yavru olması,
 • Renk seçimi,
 • Cinsiyet seçimi,

Muhabbet kuşlarında erkek ve dişi kuşların farklı özellikleri vardır. Erkek muhabbet kuşları, dişi kuşlara göre daha hareketlidir ve uzun ötüşler yaparlar. Erkek kuşlar öterken kafalarını sallayarak, çevrenin dikkatini çekmeye çalışır. Konuşmaya başlayan muhabbet kuşlarında, dişiler daha az kelime ezberlerken, erkek kuşlar 100 kelimeye kadar ezberleyebiliyor.

Kuşun Eş İstemesi

Muhabbet kuşu besleyicileri, kuşlarını iyi tanıdıkça ve özelliklerini bildikçe sağlık ve eş isteme durumlarını anlayabilecektir. Dişi muhabbet kuşları, kızgınlık dönemine girdiklerinde cere renkleri koyu kahverengine dönüşecektir. Bazı muhabbet kuşları eşleri olmadığında ve kızgınlık dönemlerinde yumurtlayabilirler. Bu kuşun eş istediğinin bir göstergesidir. Eşsiz yapılan yumurta boştur ve yavru çıkmayacaktır. Çiftleşmek isteyen dişi kuş kafeste telleri kemirmeye başlayacak, kuyruğunu yukarıya doğru kaldırarak farklı ötüşler yapacaktır. Muhabbet kuşunuzda buna benzer değişiklikler gördüğünüzde ve kuşunuz 1 yaşına yaklaştığında kendisine hemen eş almalısınız. Eş seçiminde de yaş uyumu ve sağlıklı olması çiftleşme açısından önemlidir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

3 Yorum

 • merhabalar mert bey benim bir erkek muhabbet kuşum var yanına eş almıştım erkek kuşum sürekli çiftleşmek istiyordu fakat anlaşamadıkları için değiştirdim ve başka bir dişi kuş aldım. yeni aldığımız dişi kuş damızlıkmış erkek kuşum çiftleşmek istiyor sürekli kur yapıyor ama yeni aldığımız dişi de pek istekli değil asıl sorunumuz dişiyi değiştirdiğim gün aşırı tüy dökmeye başladı ve sürekli kendini yoluyor normal tüy dökme dönemini iki ay önce bitirdi bu sefer anormal bir şekilde tüy döküyor ve korkmaya başladım acaba eşini değiştirdiğimiz için mi yaptı (eski kuşu birbirilerini dövdükleri ve tüylerini yoldukları için değiştirmek zorunda kaldım çünki birbirilerine zarar vericeklerdi) veya stese mi girdi çiftleşemediği için hasta gibi değil çünkü çok hareketli ve konuşkan sizce neden böyle davranıyor hiç eşleştirmesekmi lütfen cevap verirseniz sevinirim.

  • Kuşunuz eş yönünden biraz şanssız olmuş malesef. Ama bu durumda seçilen eş ve damızlık dediğiniz kuşlar belkide sizin erkek kuşunuz ile çift olamamıştır, bu gayet normal bir durum. Ancak bu süreçte sabırlı olmak gerekiyor. Kaç günde çiftleşip eş almasını istiyorsunuz bilmiyorum. Kuşunuza eş alırken onuda yanınızda götürüp dişi dolu olan bir salma kafese bırakıp en iyi anlaştığı dişi kuş ile eşlemek en doğru seçenek olacaktır. Muhabbet kuşları eş seçen canlılardır. Bu yüzden onun seçiminede önem vermek gerekiyor. Aksi halde deneme yanılma yoluyla hem o hem siz bu süreçte yorulursunuz.

 • Disi kuş sürekli aynaya bakim kustu kafasını yukarı aşağı yapıyor ve zor nefes alıyor gibi aynayı kaldırdım aralıklı devam ediyor su ve yem kafes temiz erkek kuşta aynı kafesteydi oda durgun dişide öyle erkekte öyle ayırdım hastalık bulasicimi bilmiyorum kursakmantarindan şüpheleniyorum gebelik belirttisi diyende oldu nasıl ayırt edebilirim ?

Yorum Yap