Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşunuzu evcilleştirmek, çiftleştirmek, beslemek ve bakımını yaparken kuşların yaşını bilmek önemli olabilir. Bir kuşun tam doğum zamanını tahmin edemiyorsanız veya yeni evcil hayvan arkadaşlarınızla karşılaşamıyorsanız, kuşun yaşını bilmek istediğinizde birkaç ipucu vardır. Bu nedenlerle az ya da çok muhabbet kuşunun yaşı belirlenebilir. Muhabbet kuşunun yaşını belirlemek için kombinasyon halinde farklı yöntemler kullanılabilir. Ana yöntemler alın saçları, balmumu boyama ve iris halka rengidir. Bu konuları açıklamak gerekirse;

Bir Muhabbet Kuşunun Yaş Belirleme Yolları

Muhabbet kuşlarının yaşları 4 farklı yolla ayırt edilebilir. Kuş ırkına, varyasyonuna ve cinsiyetine bağlı olarak, bu yöntemlerden bazıları sizin için işe yaramayabilir, ancak bazıları kuşlarınız için de işe yarayabilir. Bu yöntemleri kullanarak kuşun yaşını tahmin edebilirsiniz.

Baş Çizgileri

Hemen hemen tüm muhabbet kuşlarının manşetleri vardır. Bu başlıklar gelecek nesillerin başını kapsamasına rağmen, yaşlandıkça gerileyecekler. Muhabbet kuşları gençken, kafaları açıktır ve alınları ergenliğe girdikten 4-5 ay sonra büyümeye ve kapanmaya başlar. 6-7 ay yetişkin bir kuş olduktan sonra, görünür çizgileri olmayan tamamen temiz bir kafa yapısı haline geldi. Bu farkı yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Aşağıdaki şekilde, aylık gelişimi açıkça görebilirsiniz. (Lutino, Albino ve tıknaz muhabbet kuşunun normal tüy desenleri olmadığından, yaşlarını bu yöntemle bilmek imkansızdır.)

Gözler

Muhabbet kuşunun yaşını bilmenin ikinci en önemli yolu gözleridir. Genç kuşun gözleri tamamen siyaha döner. Yaşla (6 ay sonra), göz çevresinde koyu gri süsen oluşmaya başlar. 8-9 ay sonra, koyu gri iris açılmaya başlar. 1 yaşından sonra, yaş arttıkça göz çevresindeki iris beyazlaşmaya başlar. Halkanın boyutu yaşla birlikte artacaktır. 6 ila 7 yaşından sonra, beyaz halka gözlerin yarısı ile kaplanır. (Lutino ve Albino gibi kırmızı gözlü muhabbet kuşlarının göz yuvaları yoktur. Bu kırmızı gözlü kuşlarda yaşlandıkça gözlerinin rengi aydınlanır ve pembe olur.)

Cere Rengi

Üst ve alt resimlerde muhabbet kuşunun daha açık bir renge ve daha açık bir gagaya sahip olduğunu, yetişkin kuşun daha koyu bir renge sahip olduğunu görebilirsiniz. Bununla birlikte, bu yöntem baş çizgileri ve gözler maddeleri kadar doğru sonuçlar vermez. Kuşların türüne ve cinsiyetine bağlı olarak değişebilir. Erkek kuşlarda, mumsu yavrular pembe / mor renklidir ve yaşla birlikte mavi / koyu maviye dönüşür, ancak dişi kuşlarda bu durum birçok faktöre bağlı olabilir.

Benekler

Muhabbet kuşunun gagasında sol ve sağ tarafta eşit sayıda nokta bulunur. Bu lekeler küçük olmasına rağmen papağanlarda zayıftırlar, ancak kuşlar yaşlandıkça büyür ve daha belirgin hale gelirler. (Bu lekeler Lutino, Albino gibi tek renkli kuşlarda görünmez.) Bu yöntemler sayesinde muhabbet kuşunun ne zamandır hayatta olduğu belirlenebilir.

Muhabbet Kuşlarında Yaş Belirleme

Muhabbet Kuşu Yaş Belirleme

Birçok papağanda (albinizm ve tek renkli hastalık hariç), alınlarında doğumdan yetişkinliğe kadar siyah çizgiler vardır. Yetişkinlikten itibaren, bu çizgiler yavaş yavaş kaybolur ve yeni alın kılları büyümeye başlar. Bundan sonra, bu bölgedeki siyah çizgi, kuşun ana renginden daha açık bir renkle değiştirilecek. Muhabbet kuşları 5-6 aylıktır. Bu nedenle, kuşun 5 aylık veya daha uzun olup olmadığını belirleyebiliriz.

  • Tane renginin tespiti, özellikle erkek muhabbet kuşları için belirleyici bir faktördür. Tavuklarda, bu karar tamamen doğru olamaz. Çünkü kızgın küçük muhabbet kuşları ve kadın muhabbet kuşları aynı renge sahiptir. Yine, bu belirlemede, beyazlatma ve tek renkli tamamlanamaz. Tahıl alanı erkek muhabbet kuşlarında morumsu kırmızıdır ve yetişkinlerde 5-6 aydan büyük yetişkinlerdir.
  • Bir diğer önemli tanımlayıcı nokta irisin rengidir. 0 ila 4 ay arasındaki muhabbet kuşlarında iris siyahtır ve bu renk büyüdükçe daha açık hale gelir. 4-6 ay arasında koyu gri, 6-8 ay arasında açık gri görülür ve beyaz iris 8 aydan fazla sürer.

Muhabbet kuşlarında, genç ve yetişkin bu şekilde kısaca ayırt edilir. Büyük kuşlara karşı ayrımcılık profesyonellik gerektirir. Bu amaçla, ayaklardaki ölçekler, kuşun görünümü ve cıvıltı sesi genellikle kullanılır.

Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu sevimli bir kuştur ve bilimsel adı nedeniyle Papağan gagalı Papağan (Melopsittacus undulatus) ailesine aittir Güzel renkleri insanların dikkatini çekmiştir. Giren ortamı ses ve olağanüstü renklerle güzelleştirir.

Muhabbet kuşları hayvanlar aleminin en zarif ve renkli türlerinden biridir ve dünyanın birçok ülkesinde bulunabilir. Porto Riko, İsviçre, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Japonya ve Avustralya’da neredeyse her yere dağıtılmıştır. Bu sevimli türlerin ortalama büyüklüğü 18 ila 20 cm’dir ve küçük vücut yapılarına, ince seslere ve farklı renkli tüylerin ayırt edici özelliklerine sahiptir. Ortalama ömürleri 15-21 yıl arasındadır.

Sürüdeki doğada yaşamak için kullanılan yaratıklar oldukça sosyal varlıklardır. Ancak, bugün muhabbet kuşlarını vahşi yaşam yerine evlerde kafeslerde görüyoruz. Bu genellikle uygun evcilleştirilmiş kuşlar, kafeslerde beslenirken eğitim için de çok uygundur. Muhabbet kuşları, birçok ailenin evlerinde bulunan sevimli, arkadaş canlısı ve renkli kuşlardır. Çevreye akışkanlık ve renk katmak en büyük özelliklerinden biridir.

Evcil hayvanları çekici görünümlerle bağlamakta yanlış bir şey yoktur. İnsanların her zaman izlemek istedikleri güzel bir renk kombinasyonuna sahipler. Bazı tiplerde taraklar vardır. Muhabbet kuşları 5 milyon yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürmektedir, ancak bu evcilleştirilmiş kuş sert dış çevreye dayanamaz ve serbest bırakıldığında veya kaçtığında uzun süre hayatta kalamaz.

Muhabbet Kuşu Nedir?

Papağan türlerinden evcilleştirilmiş bir kuştur. Bilimsel adı Melopsittacus Undulatus’tur. Avustralya kıtasındaki tek türdür. Kuş küçüktür, ancak genellikle yeşil ve sarı tüyleri olan uzun bir kuyruğu vardır.

Kanatlarda siyah taraklar vardır. Kırmızı papağanlar, incir papağanları ve muhabbet kuşları akraba olarak kabul edilir. Bu hayvanların konuşma yeteneği cinsiyetlerine göre değişir. Çalışmalar sayesinde, erkeklerin kadınlardan daha fazla kelime konuşabileceğini ve daha hızlı öğrenebileceğini ortaya çıkmıştır.

Çalışmalar, bu kuşların en az 20 kelime ve en fazla 1000 kelime öğrenebileceğini göstermiştir. Bu sayı kesinlikle kuşları ne kadar önemsediğinizle ilgilidir. Eğer muhabbet kuşlarına çok zaman harcar ve yeni kelimeler öğretmeye çalışırsanız, birçok kelime öğrenecektir.

Bu çok hassas kuşları korkutmamak çok önemlidir. Buna ek olarak, çevre koşulları ve eğitimi yürüten aynı kişi gibi faktörler basit görünse de, bunlar önemli ayrıntılardır.

Muhabbet Kuşlarının Özellikleri Nelerdir?

Bu sevimli kuşlar Avustralya taşralarında yarı kurak ve nemli ortamlarda yaşarlar. Buradan, dünyanın diğer ülkelerine dağılmış kuşlar kuru otlaklarda ıslak habitatların ve barınakların tadını çıkarabilirler. Kıştan sıcak bir iklime göç ettiler ve onlara yiyecek ve yiyecek sağladılar. Günümüzde kafeslerde evlerde ve ofislerde yaşamasına rağmen, doğal ortamdan ormanlar, ovalar ve meralar muhabbet kuşlarının yaşam alanlarıdır.

Fiziksel Özellikleri​​​​​:

Ortalama 18-20 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 30-40 g ağırlığındadır. Boğazda birçok lekeleri var. Gagaları genellikle zeytin yeşili ve parmakları ve bacakları biraz mavimsi. Erkek muhabbet kuşu burnu mor ve pembedir. Dişi burun beyazdır. Bununla birlikte, buzağılama sırasında, ana renk bronzlaşır.

Muhabbet kuşlarının görünümü küçük ama aktif bir haldedir. Kafeslerde yaşamalılar, ancak zaman zaman evden uzak tutulmalıdırlar. Aksi takdirde, uçuş kabiliyeti azalacaktır. Nesneler kafeslerinde beslenmek, içmek ve eğlenmek için bulunmalıdır. Ayrıca kafes üzerine monte edilmiş çubuklara ihtiyaç duyarlar ve bu çubuklar üzerinde durmalıdır.

Küçük boyutları, sivri kanatları ve kuyrukları ve farklı tüy desenleri nedeniyle, diğer papağanlar ile neredeyse karıştırılmamaktadır. Çoğu vahşi muhabbet kuşunun sarı alınları vardır. Yanaklarda mor ve siyah lekeler var. Küçük ve orta kanat kapakları siyah ve sarıdır. Daha büyük örtü ve uçan tüyler siyahtır. Ancak, sarı uçan tüylere hükmeder. Üst kuyruk kapağı mavi-yeşil bir kuyruğa uzanan parlak yeşildir. Bu yaratıklar genellikle sarıdır, aynı zamanda açık mavi ve yeşildir.

Beslenme

Kendileri için özellikle sağlanan yemden yararlanırlar. Ancak, muhabbet kuşları, tüm papağanlar gibi, otçullardır. Obeziteden kaçınmaları gerekir. Ayrıca, çeşitli yiyecekler kuşların sağlığına zararlıdır. Evcil hayvan dükkanlarından veya marketlerden kolayca alabileceğiniz yem ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterlidir.

Yem dışında, haşlanmış yumurta gibi hayvansal protein içeren yiyecekleri nadiren yiyorlardır. Bu, kümes hayvanlarının daha iyi büyümesine ve daha hızlı büyümesine yardımcı olabilir, ancak çok fazla kümes hayvanı yerseniz, sağlıkları tehdit edilecektir. Alkol, çikolata, avokado, kafein, laktoz, sarımsak ve soğan muhabbet kuşları için çok zararlıdır ve alınmamalıdır.

Gıda ve su kaynaklarını başarıyla kullandılar. Öğütülmüş yemek yemeyi seven muhabbet kuşları, belirli bitkilerin tohumlarını çıkarmayı ve sonra dışarıda yemeyi de seçebilir. Hepimizin bildiği gibi, her gün vücut ağırlığının% 5.5’ini içiyorlar. Bunun için tatlı su bir kafes içinde tutulmalıdır. Bu konuyu diyet türünü özetleyerek bitireceksek, muhabbet kuşlarının yiyebileceği yiyecekler arasında tohumlar, fındık, yer fıstığı, yulaf, pirinç, buğday ve tahıllar bulunur.

Üreme

Erkekler için en yüksek üreme olgunluğu 8 ay, kadınlar için 6 aydır. Ancak en verimli zaman, bir yaşında oldukları zamandır. Çiftleştikten sonra yavruları yaklaşık 18 gün içinde doğacaktır. Doğum başına ortalama 3-8 yavru doğar. Sağlıklı ve uygun bir ortamda yaşayan muhabbet kuşları yılda ortalama 3-4 kez üreyebilirler. Muhabbet kuşu anne kuluçkalık yumurtalarıyla yaklaşık bir ay ilgilenir ve beslenmesiyle ilgilenir. Üreme zamanı için özel bir tercihleri ​​yoktur.

Başka bir deyişle, yılın herhangi bir zamanında çiftleştirebilirsiniz. Doğada muhabbet kuşları dalları, kütükleri ve çitler yuva. Yuvayı talaş ve kurutulmuş yapraklar gibi malzemelerle doldurdular. 18 günlük kuluçka süresi olan muhabbet kuşlarının belirli koşulları karşılaması gerekir.

Onları listelersek:

  • Önce kalite ve doğru beslenme gelir. Sağlıklı bir diyet, hormonların iyi bir dengesini sağlayacaktır.
  • Başka bir faktör doğru eş seçimidir. Bazen erkek muhabbet kuşları bir kadın tarafı ister, ancak kadın tarafı çiftleşmek istemez. Bu nedenle, dışarı çıkan kuşların uyumlu olduğundan ve birbirleriyle hemfikir olduğundan emin olmalısınız.
  • Diğer bir faktör çevresel koşullardır. Ortam sıcaklığı da çok soğuk veya çok sıcak durumda olmalıdır.
  • Bu koşullar yerine getirildiği takdirde muhabbet kuşları güvenle çiftleşebilir.

Muhabbet Kuşlarında Konuşma

Papağan türleri arasında, konuşmalarıyla bilinen erkek papağanlardır. 1994 yılında Puck isimli muhabbet kuşunun 1.728 kelimeyi hatırlama hakkı vardı ve Guinness Rekorlar Kitabına dahil edildi. 2001 yılında Victor adında bir muhabbet kuşu sahibiyle konuşabildi.

Konuşmasında görüşlerini sunması da önemli bir özelliktir. İddialara göre, kuş da ölüm tarihini tahmin etti, ancak araştırmacılar bunu kabul etmedi. Muhabbet kuşunun konuşmasını istiyorsanız, onunla sürekli bir konuşma yapmalısınız. Küçük eğitim sayesinde, muhabbet kuşu da bir konuşma yapabilir.

Bakımı

Muhabbet kuşuyla ilgilenmek için çok fazla enerji harcamanıza gerek yok. Gerektiğinde besleme kabından ve su kabından kafese beslenebilirler. Banyo gerek yok. Gagalarıyla kendilerini temizlerler. Kafesi sağlam tutmak, kuş sağlığı için gereklidir ve kuşlar kokusuzdur. Bunların dışında muhabbet kuşunuz sadece ilginizi ve sevginizi beklemektedir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap