Muhabbet kuşu üşür mü?

üşümüş muhabbet kuşu

Havalar soğudu ve tüylü dostunuz ile kış aylarını beraber geçirmek için hazırsınız. Ancak muhabbet kuşlarının vücut sıcaklığı ya da hangi sıcaklarda üşüdüğü konusunda hiç bir fikriniz yok. Hiç endişelenmeyin, yazımızı okuyarak muhabbet kuşu üşür mü, sorusunun yanıtını alacak ve detaylı bilgiye ulaşacaksınız.

Günün yoğunluğu nedeniyle kombiyi kapalı unuttuğumuz zamanlar olabiliyor. Bu bizleri çok fazla etkilemese de minik kuşları etkileyebilir. Bu minik kuşlar arasında da muhabbet kuşları yer alıyor. Bu nedenle yanıt olarak, evet, muhabbet kuşları üşür, diyoruz. Hatta soğuktan donabilirler!

Muhabbet kuşu üşümesi

Muhabbet kuşu üşür mü? Evet! Ne yazık ki, muhabbet kuşları tüyleri olduğu için üşümez, olarak düşünülür. Ancak muhabbet kuşları insanlardan daha çabuk üşürler. Örneğin, oda sıcaklığı düştüğünde insanlar bunu anlayana kadar muhabbet kuşları çoktan soğuktan donmuş olabilirler. Bu nedenle muhabbet kuşunun bulunduğu odada;

 • klima çalışmamalıdır,
 • Vantilatör bulunmamalıdır,
 • kapı ya da pencere açılmamalıdır,
 • hava sıcak dahi olsa da özellikle hava akımının bulunduğu yerlere kafesin konulmaması gerekir.

Bazı kuş severler tüylü dostlarının üşümesi konusunda endişelenebilir. Bu yüzden sevgili okurlarımız için bir kuşun üşüme belirtileri hakkında bilgi vermek istedik.

Muhabbet kuşunun üşüdüğü nasıl anlaşılır?

muhabbet kuşu üşür mü

Muhabbet kuşları üşüdüklerinde genel olarak hepsi aynı hareketleri sergiler. Bu yüzden evinizdeki kuş bu davranışları sergiliyorsa, üşüyor demek, olabilir. Üşüme konusu kuşlar için kırmızı çizgidir. Küçük bir cereyan sonucunda büyük sağlık sorunları yaşayabilir. Sonucunda da ölebilir. Bu korkunç durumun başınıza gelmemesi için oda sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir.

 • Tüylerini kabartmak

Diğer günlerden farklı olarak kuşunuz kabarık bir hâldeyse, bir problem var, demektir. Kuşlar kafes içinde kendilerini kaşırken, oradan oraya atlarken arada bir durur ve kabarırlar. ancak bu kabarma kısa sürer ve tekrar eski hâline geri dönerler. Ancak soğuk almış kuşların tüyleri genellikle kabarık bir hâldedir ve bu bir hastalık belirtisidir.

 • Tek ayak üzerinde durma

Kuşlar bazen tek ayak üzerinde dururlar. Bu elbette çok normal bir durum. Ancak sürekli olarak tek ayak üzerinde duruyor ve sizinle hiç ilgilenmiyorsa, hastalanmış olabilir. Ancak bu belirtilerin birçoğu minik dostunuzda varsa, bir veterinere gitmeniz gerekir. Çünkü soğuk algınlığı kuşlar için küçük bir hastalık değildir.

 • Çömelme

Tünekte çömelmiş ve adeta küçülmüş olarak gördüğünüz kuş, büyük bir üşüme problemi yaşamış, demektir. Bu yüzden vakit kaybetmeden bir veterinere gitmelisiniz. Aksi takdirde tüylü dostunuz fazla yaşamayabilir.

 • İştahsızlık

İştahsızlık, kuşlarda birçok nedenden dolayı olabilir. Bu nedenlerden biri de üşümektir. Soğuk algınlığı olan muhabbet kuşları beslenmek istemezler. Oysaki onlar sık beslenen ve beslenmeyi seven canlılardır. Bu durum oldukça kritik olduğu için diğer belirtilere bakılıp üşüyüp üşümediği konusunda emin olmak gerekir.

 • Hareketsizlik

Muhabbet kuşlarının ne kadar aktif canlılar olduğunu biliriz. Bir tünekten diğer tüneğe atlar ve durmadan öterler. Bu ötüşler, bizler için oldukça değerlidir. Çünkü bu durum çok sağlıklı ve mutlu olduklarının belirtisidir. Ancak tam tersine hareketsiz bir şekilde duruyorlarsa, muhabbet kuşunuz üşümüş demek olabilir.

 • Uyuşukluk

Hareketsizlik ile birlikte ona en sevdiği atıştırmalıkları verseniz bile, size karşı hiç bir tepki vermiyorsa, durum oldukça kötü olabilir. Bu yüzden kuşu hemen sıcak tutmalı ve veterinere gidilmeli.

 • Ağır nefes alma

Nefes alırken tüylü dostunuzun zorlandığını düşünüyorsanız, üşümüş ve soğuk almış demek olabilir. Hızlı bir şekilde kalkıp inen göğüs kısmına bakıp zorlu bir şekilde nefes alıp almadığından emin olabilirsiniz.

 • Burundan sıvı gelmesi

Burundan sıvı gelmesi, muhabbet kuşunun grip olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte ishal gibi çok önemli sorunlar var mı, diye kontrol etmelisiniz. Dışkısı her zamankinden sulu ise ya da her zamankinden fazla kaka yapıyorsa, durum oldukça acil demektir.

Muhabbet kuşlarının üşümemeleri için dikkat edilmesi gerekenler

Muhabbet kuşlarının üşüyebileceğini belirttik. üşüyen muhabbet kuşunun hangi belirtilere sahip olduğunu da bildirdik. Eğer bu gibi önemli bir sağlık sorunu ile karşılaşmak istemiyor ve kuşunuzun sağlıklı bir şekilde yaşaması için ona destek vermeye çalışıyorsanız, aşağıda belirtmiş olduğumuz detaylara dikkatlice bakmanızı tavsiye ederiz.

Kafesin konumunu doğru yapmalısınız

Kuş eve geldiği an itibari ile kafes en uygun yere konulmalıdır. Bunun için kapı ve pencerelere dikkat etmek gerekir. Kapı ve pencerelerden uzak duran kafes en ideal yerde demektir. Çünkü soğuk ya da sıcak hava akımı en son kafesin olduğun yere gelir.

Pencere ve kapılar kapalı olmalıdır

pencere ve kapılar kafesin bulunduğu odada daima kapalı olmalıdır. Eğer odalar havalanacaksa, kafes başka bir odaya alınmalıdır.

Nem makinesi oldukça önemlidir

Kışın doğalgaz ya da klima çalıştığında evdeki nem oranı oldukça düşer. Bu yüzden odada bir nem makinasının olması ve çalışması, kuş için büyük yarar sağlar. Ancak belirttiğimiz gibi kafesten uzak bir yerde durmalıdır.

Hava akımına dikkat edilmeli

Klima ve vantilatör olan odaya asla kafes konulmamalıdır. Yaz aylarında klima olan yerde kuş ile oynanmamalıdır. Aksi takdirde üşüyüp hasta olabilir.

Tropikal iklimlerde yaşayan muhabbet kuşları oldukça hassas canlılardır. Bu yüzden onların başına gelebilecek her türlü bela hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Çünkü bilgi hayat kurtarır.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap