Muhabbet kuşu su içmiyor ise neler yapılmalı?

muhabbet kuşu su içmiyor

Muhabbet kuşum su içmiyor! Muhabbet kuşu su içmiyor ise ne yapmalıyım soru ve sorunlarını yanıtlayıp çözmek için büyük bir araştırma yaptık. Çünkü suyun canlılar için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Kuş sahiplerinin endişelerini yok etmenin birkaç yolu olduğunu öğrendik. Tüylü dostlarımızın sağlıklı ve mutlu hayat sürmelerinin yanı sıra ömürlerinin uzun olması için her gün su içmeleri gerekir.

Muhabbet kuşu neden su içmiyor ve ne kadar su içmeli gibi su ile alakalı olan her şey yazımızda yer almaktadır. Makalenin derinliklerine doğru ilerleyerek ipuçlarına göz atabilirsiniz. Her şey minik dostlarımızın neşe ile cıvıldamaya devam etmesi için!

Muhabbet kuşu neden su içmiyor olabilir?

Kuş severler tüylü dostlarının su içmekten çok banyo kaplarında yıkandıklarını belirtmesi üzerine bu konuyu ele aldık. Çünkü bazı kuş sahipleri kuşlarının su içtiğini fark etmeyip endişelenebiliyor. Bazıları ise kafesin yanından ayrılmayıp kuşa su içirmek için elinden geleni yapıyor. Burada önemli bir nokta var. O da kuşun gerçekten su içip içmediğidir.

Muhabbet kuşları en fazla iki gün susuz kalabilirler. Çünkü minik gövdeleri susuzluğa ancak iki gün dayanabilir. Eğer kuşun su içmediğinden eminseniz, onu gözlemlemelisiniz.

  • Kuş hâlsiz ve hasta gibi duruyorsa,
  • hiç ötmüyorsa,
  • kabarık olarak tünek üzerinde duruyorsa,
  • kaka kıvamının koyu ya da farklı renkte olması,
  • sürekli uyumaya çalışıyorsa önemli bir hastalığı olabilir. Kuşlar kafes içinde ya da dışında iken yaralanabilir. Bu nedenle su içmeyebilirler. Bu gibi bir farklılık sezdiyseniz, hemen veterinere gitmelisiniz. Çünkü kuşlar doğada avcıları tarafından küçük bir av olarak görünmemeleri için hastalıklarını belli etmezler. Bu durum sizin içinde geçerlidir. Büyük belirtiler de kuşun çok hasta olduğu anlamına gelir.

Ancak kuş gayet sağlıklı, mutlu ve her zamanki gibi cıvıl cıvıl ötüyorsa bu su içtiğini anlamını taşır. Bunu görmemeniz de gayet normal. Çünkü onlar suluğa yaklaşıp bir kez gagalarını daldırarak su içerler. Bu da bir saniye sürer. Kuşun alışkanlıklarını kontrol ederek ne zaman ve hangi nedenlerle su içtiğini görebilirsiniz.

Muhabbet kuşu ne kadar su içer?

Muhabbet kuşlarının günde ne kadar miktarda su içtiği net olarak söylemek mümkün değildir. Kuşların su içme alışkanlıklarının anlaşılması kolay olmadığı için bu konu üzerinde çok fazla araştırma ve çalışma yapılmamıştır. Fakat kuş severler bu konunun peşini bırakmayıp kendi kuşlarının günde bir çay kaşığı su tükettiklerini belirtmişlerdir. Bu tüketim su kaplarının işaretlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Yerinden oynatılmayan kafes içindeki su kabında herhangi bir su döküntüsü olmaz. Bu da kuşun ne kadar su içtiğinin anlaşılmasına katkı sağlamış olur.

Muhabbet kuşları idrar yapmazlar. Onlar sulu kaka yaparlar. Ayrıca ter bezleri de yoktur. Bu nedenle alacakları su miktarı size az gelebilir. Bunun yanı sıra bir çay kaşığı su tüketimi her kuş da aynı olmayabilir. Sıcaklık, hava nemi, tüketilen kuşyemi türü ve aktivite seviyesi gibi unsurlar, muhabbet kuşunuzun bir günde tüketeceği su miktarını etkileyebilir.

Muhabbet kuşu ne kadar su içmeli?

Muhabbet kuşları ile iletişimleri çok güçlü olan ve onlara ayıracak zamanları fazla olan kuş severler için kuşlarının az miktarda su içmesi oldukça endişe vericidir. Ancak muhabbet kuşlarının anatomisine daha yakından bakıldığında, kuşunuzun neden günde sadece birkaç yudumla iyi olduğu anlaşılır. Tüy kadar hafif ve birkaç damla kan kaybı ile ölebilecek olan minik dostlarımız için günde birkaç damla su yeterlidir. Bu açıdan bakıldığında, bir çay kaşığı su o küçük vücut ölçüsüne göredir.

Muhabbet kuşu neden az su içer sorusunun yanıtını kuşun yüz yapısına bakarak da tahmin edebilirsiniz. Gagaları su içmek yerine yemleri kırmak için uygundur. Bu da su onlar için çok az miktarda suyun yeterli olduğu sinyalini verir.

Canlıların vücutları hayatta kalmaları için belirli şekilde çalışır. Örnek olarak köpeklerin bir bardak gibi suyu emebilen dilleri vardır. Aynı şekilde, insanlar da çok su içmeyi kolay bir iş haline getiren güçlü dudaklara sahiptir. Ayrıca muhabbet kuşları az miktarda su alırlar çünkü onu diğer hayvanlar kadar hızlı kaybetmezler. Muhabbet kuşları ter bezlerine sahip değildir. Bu, memelilerden daha az miktarda su tüketimine ihtiyaç duydukları anlamını taşır.

Bunun yerine, muhabbet kuşunuz suyunun çoğunu solunum ve boşaltım yoluyla kaybeder. Muhabbet kuşları su alımlarının küçük bir kısmını derilerinden kaybedebilirler. Aktivite seviyesinin ve havanın kuşunuzun su ihtiyacını etkileyen faktörler olabileceğini unutmamak önemlidir.

muhabbet kuşum su içmiyor

Muhabbet kuşu su içmiyor ise yapılması gerekenler nelerdir?

Muhabbet kuşu su içmiyor ve bundan kesinlikle eminsiniz. Bunun için dışkı kıvamına bakıp farklılık sezdiyseniz, öncelikle veterine gitmelisiniz. Ardından yazımızda yer alan ipuçlarına dikkat etmelisiniz. Muhabbet kuşlarının su içmesi için neler yapacağını düşünen sevgili okurlarımız için bir liste hazırladık. İşte muhabbet kuşu su içmiyor ise yapılması gerekenler;

  • Su kabını daima temiz tutun.
  • Her gün taze ve temiz suyu kabına koymayı unutmayın.
  • Ödül atıştırmalığı verin.
  • Banyo yapmasına imkan sağlayın.

Muhabbet kuşum su içmiyor diyen sevgili okurlarımız ne yapmalıyım sorusuna yanıt olarak yukarıdaki listede yer alanları uygulayabilirler. Çünkü muhabbet kuşları titiz canlılardır ve kabın kirliliği nedeni ile su içmek istemiyor olabilirler. Su kabını daima temiz tutmak gerekir. Bunun haricinde suyun tadı kötü gelebilir ya da su pis olabilir. Suyu değiştirin ve kuşu gözlemleyin.

Kuş aç olduğu için susamamış olabilir. Yem değişikliği yaptıysanız, kuşun yeme alışmasına bir müddet şans tanıyın ve uzun süre yemediyse, eski yeme devam edin. Karnı doyan muhabbet kuşu ilk olarak su içmek isteyecektir. Ödül atıştırmalıkları kuşların susamalarına neden olur. Bunun için kuşa taze meyve ve sebze verebilirsiniz. Muhabbet kuşlarının en sevdiği yiyecekler hakkında bilgi sahibi olarak onu mutlu edebilirsiniz.

Kuşlar banyo yapmayı çok severler ve buna ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden muhabbet kuşunuz banyo yapmak istiyor olabilir. Kafes içinde olması gerekenler arasında banyo kabı da yer alır. Banyo kabı için temiz ve kullanılmayan bir kap da tercih edebilirsiniz. İçerisine bir miktar ılık su ve marul yaprağı koyun ve kuşun yaklaşmasını bekleyin. Bazıları hemen yıkanırken bazıları tedirgin olup bekleyebiliyor. Bunun için marul yaprağı konulması çok önemli.

Muhabbet kuşları için en iyi su kabı hangisidir?

Muhabbet kuşları için en iyi su kabı hiç kullanılmamış olanlardır. Çünkü bazı kuş severler eski sulukları kullanabiliyorlar. Bu oldukça yanlıştır. Suluk fiyatları gayet uygun olduğu için yeni bir tane almanızı tavsiye ederiz. En iyi su kabı kapalı olanlar olsa da kuşlar ürkek canlılardır. Bu nedenle bu tarz suluklara yanaşmayabilirler. Bu nedenle kuşun eğilip rahatça içebileceği ağız kısmının açık olduğu suluklar en idealleridir.

Kuşunuz için kapalı bir su kabı satın almanız önerilmez. Birçok işletme sahibi, bunların karışıklığı önlemek için harika seçenekler olduğunu düşünüyor. Kapalı kap, kuşunuzun su dökmesini veya kabı küvet olarak kullanmasını engellemeye yardımcı olur, ancak muhabbet kuşunuzu da korkutabilir.

Kuşlar çok ürkek oldukları için kafes içinde herhangi bir eşyası değişince ya da yeni bir eşyaya sahip olduklarında da su içmekten korkabilirler. Bu nedenle yeni eşyaya alışmaları için zaman gereklidir. Öncelikle yeni eşyayı kafese yerleştirmeli ve daha sonra eski eşyasını kafesten çıkartmalısınız. Böylece zorluk çekmezler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap