Muhabbet Kuşu Renkleri ve Desenleri

Muhabbet Kuşu Renkleri ve Desenleri

Muhabbet kuşu renkleri ve desenlerini inceleyebilmemiz için ilk öncelikle bu kuşların kökenine ve geçmişine bakmamız gerekmektedir. Muhabbet kuşları aslen Avusturalya’da yaşamaktadır. Aslen yeşil renktedirler. Uzun bir süre burada yaşayan kuşlardan bir koloni toplanarak Amerika’ya getirilmiştir. Buranın doğası,ilkim şartları, koşulları veya farklı sebeplerle bu yeşil olan muhabbet kuşlarını zamanla mavi rengine mutasyona uğratmıştır. Bu iki rengin altındada muhabbet kuşları farklı mutasyona uğrayıp farklı desenlerle doğmuşlardır. Bizde aşağıda bu 2 farklı rengin zamanla varolan mustasyonlarını inceleyeceğiz.

Muhabbet Kuşu Renkleri

Normal Yeşil

Normal Yeşil Muhabbet Kuşu

Normal yeşil muhabbet kuşları muhabbet kuş renklerinin atasıdır diyebiliriz. 2 temel serimizden yeşil olan renktir. Bu muhabbet kuşlarında düz desen yapısı vardır. Gövdeleri ve bel kısımları aynı renkte canlı yeşildir. Kanatlarının alt kısmında sarı-beyaz renkli bir şerit bulunmaktadır. Üstteki uzun kuyruğu menekşe rengindedir. Baskın gen taşırlar. Mavi renklerin çekingen olmasından dolayı üremede sıkıntı yaşamamaları için mavi renklerle çiftleştirilmesi daha verimli yavru almanızı sağlar.

Zeytin Yeşili

Zeytin Yeşili Muhabbet Kuşu

Zeytin yeşili muhabbet kuşları yeşil renk grubuna aittir. Düz desenlidir. Baskın renk geni taşırlar. Yanak lekeleri ve kuyruk üst rengi menekşe rengidir. Ayakları koyu renklidir. Normal yeşilden bir tık daha koyu bir yeşile sahiptir.

Lutino

Lutino Muhabbet Kuşu

Lutino muhabbet kuşları lekesiz ve tüm bedeni sarı olan kuşlardır. Sadece yanak ve anüs kısmı beyazdır.Çekinik renk geni taşırlar. Kırmızı gözleri vardır, ayakları açık renktedir. Lutino muhabbet kuşları yeşil seri muhabbet kuşudur.

Gök Mavi

Gök Mavi Muhabbet Kuşu

Gök mavi muhabbet kuşları 2 temel rengimiz olan mavi-yeşil renklerinden mavi olan kısıma giriyor. Gök mavi muhabbet kuşlarında ana gövdeye baktığımız zaman koyu mavilik ve morluk faktörü yoktur. Dolayısıyla bizim basit mavi rengimiz gök mavisidir. Yanakları menekşe rengindedir. Böyle bir kuşu gene gök mavi ile eşleştirdiğimiz zaman sadece gök mavi yavrular alırız. Tabi ki ırkımız safsa bu dediğim geçerlidir başka bir rengin taşıyıcılığı varsa çıkacak olan kuşlarımız atalarına benzeyebilir. Ancak mavi kuşlar çekingen olduğu için ben maviyi maviyle eşlemeyi önermiyorum. Çünkü neticede yavrular küçülecektir, küçük yavrular gelecektir. Dolayısıyla bunları mutlaka yeşil kuşlarla eşlemeye çalışın.

Kobalt Mavi

Kobalt Mavi Muhabbet Kuşu

Kobalt mavi muhabbet kuşları gök mavi kuşlardan bir tık daha koyudur. Dolayısıyla ikiside mavi olmasına rağmen aralarındaki en belirgin özellik koyu olmasıdır. Yanak lekeleri ve kuyruk üst kısmı menekşe rengidir.
Belirtmek istediğim bir nokta var koyu mavi ile koyu maviyi eşlediğiniz zaman safkan kuşlarda koyu mavi yavrular çıkacaktır. Ancak koyu mavi ile gök maviyi eşlerseniz 3 çeşit mavi kuşundanda elde etmiş olursunuz.

Gri

Gri Muhabbet Kuşu

Gri muhabbet kuşları üstteki renklerle yine aynı kökenden gelen ancak daha mat ve daha az renkli bir kuştur. Baskın olan bir renktir. Sırtlarında ve göğüslerinde gri renk vardır. Kuyruk üst tüyleri menekşe değil siyah renktedir. Baskın olması sebebiyle mavi renk kuşlarla eşlemenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Albino

Albino Muhabbet Kuşu

Albino muhabbet kuşlarının tüm bedeni desensiz ve renksizdir. Renkleri tek tip beyazdır. Albino muhabbet kuşları 2 serimiz olan renklerden mavi olanına aittir. Gözleri kırmızı renktedir. Mavi kuş grubuna ait oldukları için çekinik renk geni taşırlar. Albinoların cinsiyetini anlamak için uzman birisinin bakması gerekmektedir. Genellikle dişi olurlar.

Pullu / Spangle

Snapgle Muhabbet Kuşu

Spangle muhabbet kuşları yanak lekeleri lacivert ve beyaz olmak üzere 2 renkten oluşur. Her 2 seride baskın renk geni taşırlar. Spangle muhabbet kuşları genelde erkek olurlar. Kuyrukları diğer türlere göre daha uzundur. Ayakları koyu renktedir. Baştan kuyruklarına kadar düz desen muhabbet kuşlarının negatif yapısıdır. Diğer desenlerde koyu olan renkler pullu desende açıktır.

Temiz Kanat

Temiz Kanat Muhabbet Kuşu

Temiz kanat muhabbet kuşları hem düz desenlerde hemde opal desenlerde olabilir. Ancak genelde opal desenli ve erkek olurlar. Bu türün gagaları ve ayakları açık tonda olur. Başlarının arka kısmında renksiz leke olur. Kanatlarındaki uzun tüyler renksiz olur. Gözlerinde beyaz halka yoktur, tam siyahtır.

Baskın Parçalı

Baskın Parçalı Muhabbet Kuşu

Baskın parçalı muhabbet kuşları her muhabbet kuşu renginde gövde yapısına sahip olabilir. Pullu (Spangle) desende olmaz. Başlarının arka kısmı renksiz leke ve uzun kanatlarında renk olmaz.

Çekinik Parçalı

Çekinik Parçalı Muhabbet Kuşu

Çekinik parçalı muhabbet kuşları genellikle renksiz gövde yapılarının üzerinde az miktarda leke olur. Lekeleri kanat ve yüz çevresinde olur. Adındanda anlaşılacağı üzere çekinik renk geni taşırlar. Albino ve lutino gibi renksiz kuşlardan sonraki en sade kuş diyebiliriz.

Siyah Gözlü Tek Renk

Siyah Gözlü Tek Renk Beyaz Muhabbet Kuşu

Siyah gözlü tek renk muhabbet kuşları tıpkı albino ve lutino gibi sarı ve beyazdır. Yanak lekeleri dışında bir leke yoktur. Sarı olanın kökeni yeşil, beyaz olanın ise mavidir. Bunları lutino ve albinodan ayıran tek özellik gözleridir. Gözleri onlar gibi kırmızı değildir, normal kuşlar gibi siyahtır. Cinsiyet ayrımı yapmak lutino ve albinoya göre oldukça kolaydır. Erkek olanlarda cere rengi mavidir.

Sarı Yüz (Rainbow)

Rainbow Muhabbet Kuşu

Sarı yüz muhabbet kuşları sadece mavi renk kökenlidir. Vücutları mavi tonlarında, yüzleri ise sarıdır. Baskın kuşlardır ve genelde erkek olurlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

9 Yorum

 • Muhabbet kuşumun rengini soracaktım bir kaç siteye baktım rengi çıkmadı belki siz bilirsiniz ; SARI KAFA , SU YEŞİLİ RENG ,KANATLARIN ALTINDAKİ KÜÇÜK KANAT GRİ BEYAZ DÖNÜK ,MOR BENEKLİ BİR DİŞİ KUŞ .BABASI BİZİM KUŞUN RENGİNDEYMİŞ ANNESİ YEŞİLMİŞ.

  • Merhaba Mikail;

   En doğru cevabı kuşunun fotoğrafını görerek verebilirim. Bana instagram hesabımdan, facebooktan veya iletişim bölümünden ulaşabilirsin. Buradaki yoruma göre bir şey demem zor.

 • gri bir muhabbet kuşum var kendisi erkek ve ona dişi bakmak istiyoruz düzgün bir renk ortaya çıkması için hangi renk dişi almalıyız ?

  • Ne tür bir renk istediğinize göre değişir bu durum. Ayrıca kuşlarınızın kendi renkleri ve atalarının renkleride yavru kuşların rengine etki edecektir. Bence kuşunu bol dişili bir salma kafese bırak ve kendi seçtiği dişi ile eşleştir. Rengine göre dişi almaktansa kendi seçimi onu daha mutlu edecektir.

 • selam düz gri erkek ve düz yeşil dişi çiftim var ilk yumurtalarını verdiler sizce bu iki baskın renkten ne tür yavrular gelir karışık gelme ihtimali var mı yoksa hepsi tek renk şeklinde mi çıkar?

 • selam benim kuşum çekik parçalı ve gri renkte 2 tane var çekik parçalı erkek ve özellikle erkek kuşumda var yüzünde pembelikleşme var sence nedir evde yaralı gugukçuk var ondan olabilirmi

Yorum Yap