Muhabbet kuşu peynir yer mi?

muhabbet kuşu peynir yer mi

Kahvaltı tabaklarımızdan eksik olmayan peynir çeşitlerini diğer menülerimize de ekleriz. Tadını sever faydalarından kazanım sağlamak için uygun şekilde tüketmeye çalışırız. Ancak bizi sürekli izleyen minik gagalı dostlarımız, bir parça peynir alabilir miyim, der bize adeta. Elbette tüylü dostlarımıza bir besin sunmadan önce araştırmalı ve ne şekilde vereceğimiz konusunda bilgi sahibi olmalıyız. Bugünkü konumuz ise muhabbet kuşu peynir yer mi, sorusudur. Cevap net bir şekilde ” Hayır” olsa da bunun nedenlerini öğrenmek isteyebilirsiniz.

Muhabbet kuşuna peynir verilir mi?

Muhabbet kuşuna peynir verilmesi oldukça yanlıştır. Bazı peynirleri verebileceğinizi belirten kişiler olabilir. Ancak peynirin kıvamı kuşun yutması için tehlikelidir. Gagasına ve boğazına yapışabilir. Elbette muhabbet kuşu ve peynir ikilisi için en doğru yanıtı veteriner hekimler belirler. Ancak uzmanlar, onlar için peynirin uygun olmadığını belirtiyor.

Muhabbet kuşu beslerken uzak durulması gereken bazı besinler vardır. Onlar bizlerin yediği her şeyi yiyemezler. Çünkü vücut yapıları, fiziksel özellikleri ve daha pek çok neden buna engel olur. Süt ürünleri de onlar için uzak durmaları gereken besinlerdir. Muhabbet kuşları laktoz intoleransıdır. Süt ürünlerindeki laktozu sindirebilme özelliğine sahip değillerdir. Bu yüzden peynir gibi yiyecekleri tükettiklerinde birçok sorunla karşı karşıya kalabilirler.

Süt ürünlerinden biri olan peynir çok fazla yağlıdır. Muhabbet kuşu peynir yer mi sorusunun olumsuz yanıtının bir diğer nedeni de budur. Dengeli bir diyete sahip olmaları gerekir. Çok fazla yağlı gıdalar beslenme sorunlarına neden olur.

Muhabbet kuşu peynir yerse ne olur?

Muhabbet kuşu için beslenme sadece onlar için özel olarak üretilen yemlerden oluşmalıdır. Atıştırmalıklar beslenmelerinin küçük bir payını alabilmelidir. Böylece hem farklı lezzetler tadabilir hem de kilo almaz ya da vermezler. Sağlıkları da bozulmaz. Laktaz enzimi üretemeyen evcil canlılardan biri muhabbet kuşlarıdır. Vücutlarında laktoz parçalama görevi yoktur. Bununla birlikte, kuş yetiştiricilerinin ortak görüşü, peynirin muhabbet kuşunuz için sağlıklı bir besin kaynağı olmadığıdır.

Peynir tüketen kuşlarda görülebilecek sağlık sorunları;

  •  Kalp atış hızında bozukluklar
  • Büyümenin yavaşlaması
  • Zayıf metabolizmaya sahip olma
  • Böbrek hastalıkları
  • Kronik ishal

Kronik ishal ve diğer hastalıklar oldukça ciddidir. Sonucunda ölüm olması da bir ihtimaldir. Ayrıca peynir tüketen kuşlarda hastalıklar kısa sürede ortaya çıkmaz. Siz peynirin zarar vermediğini ve faydalı olduğunu dahi düşünebilirsiniz. Ancak tüylü dostunuzun farkında olmadan ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz.

Muhabbet kuşuna kalsiyum ihtiyacını karşılamak için peynir vermek istiyorsanız, bunu daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Çünkü ıspanak, brokoli ve kara lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerde de kalsiyum bulunur. Haftada bir kez kafes teline bir yaprak ıspanak asabilirsiniz.

Muhabbet kuşu için en etkili kalsiyum takviyesi gag taşı tarafından yapılır. Ancak sıradan gaga taşları ile değil elbette. Onlar sadece gaga törpüleme işine yarar iken kalamar kemiği dediğimiz gaga taşları diğerleri gibi hem uygun fiyatlıdır hem de onlardan çok daha fazla faydalıdır. Çünkü bol miktarda kalsiyum içerirler. Kuş gagasını törpülerken ağzına bir miktar gaga taşı gelir. Ki bazı kuşlar bu tadı çok sever. Böylece muhabbet kuşları kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamış olur.

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap