Muhabbet Kuşu Özellikleri

Muhabbet Kuşu Özellikleri

Muhabbet kuşu; günümüzde hemen hemen her evde yaşayan, evcil, bazı türleri konuşabilen kafes kuşu türleri arasındadır. Muhabbet kuşları farklı renklerde olabilen ve genellikle çift olarak yaşayan bir kuştur. Bakımlarını ihmal etmemek ve düzenli beslenmesini sağlamak muhabbet kuşlarının sağlıklı olmaları adına önemlidir.

Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri

Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri

 • Doğal yaşamlarının olduğu ülke Avustralya’dır.
 • Evcildir.
 • İnsanları taklit ederler.
 • Bazı türleri konuşabilir.
 • Dişi muhabbet kuşları genellikle agresif yapıdadır.
 • Erkek muhabbet kuşları aktiftir.
 • Erkek muhabbet kuşları 1000 kelime hafızasına sahiptirler.
 • Kafeste yaşarlar.
 • Yem seçer.
 • İlgi ister.
 • En küçük papağan türlerindendir.
 • Genellikle yeşil, sarı ve mavi renktedirler.
 • Farklı boyutlarda olan muhabbet kuşu türleri bulunmaktadır. Bunlar yerli, çekoslovak, hollanda, ingiliz, jumbo olarak ayrılırlar.

Listedekiler başlıca muhabbet kuşu özellikleri olarak bilinir.

Muhabbet Kuşu Tarihçesi ve Kökeni

Muhabbet Kuşu Tarihçesi ve Kökeni

Muhabbet kuşunun vatanı olarak bilinen yer Avustralya’da papağan familyasına ait bir kuş türü olarak bilinir. Evcilleştirilmesi epey zaman almış olan muhabbet kuşlarının eğitimi ile geçen süre 1850 yıllarına kadar ulaşıyor. İlk zamanlarda evcil olmayan bu kuş, yetiştiriciler tarafından fark edilmiş ve evcilleştirmek adına eğitmişlerdir.

Muhabbet kuşları boy olarak 17-18 santimetredir. Genel kiloları ise 40 gram olarak biliniyor. Muhabbet kuşlarının renklerinin en yoğun olduğu kısımlar karın ve butlunun olduğu alanlardır. Diğer alanları ise genellikle değişik renk ve desenlerden oluşuyor. Doğal yaşam alanlarında çoğunlukla Haziran ve Eylül aylarında üremektedirler.

Kuzey ve Güney bölgesine göre değişiklik gösteren üreme dönemleri, Güney Avustralya için Ocak ve Ağustos aylarını gösterir. Çift olarak eşli yaşamayı severler. Eşlerine olan bağlılıkları ile onları sürekli besler ve tüylerini temizlerler. Ürediklerinde yavrularını ağaçların kavuk bölümüne ya da ağaç kütüklerine yuva yaparak bırakırlar. 20 gün kuluçka süresine sahip olan muhabbet kuşları, yuvalarında bu süre boyunca kalırlar.

Her kuluçka süresi sonunda yaklaşık 4-5 yumurta bırakırlar. Yumurtadan çıkan yavrular 30 günlük süreçte yuvayı terk edecek boyuta gelir. Kuluçka süresinde ve 1 aylık büyüme evresinde dişi muhabbet kuşu özellikleri gereği hep yuvada kalır. Erkek kuş tarafından yavrular beslenir. Yumurtadan çıkan muhabbet kuşlarının gözlerini açması 10 günü bulur. Erkek muhabbet kuşu tarafından kursaktan beslenen yavru muhabbet kuşları, hızla gelişimine ve büyümesine devam eder. 3. hafta itibari ile tüyler belirginleşir.

Muhabbet kuşlarının dünyası oldukça ilgi çekicidir. Oldukça zeki olan bu kuşlar doğuştan öğrenmeye meyillilerdir. İç güdüleriyle hareket eden muhabbet kuşları genellikle çift olarak yaşasa da üreme dönemi ve yavrulama evresinde bazen yalnız kalabilmektedirler. Doğa şartları, diğer kuş türleri arasında zayıf kalmaları ya da yetersiz beslenme sebebi ile yalnız kalan annelerin yavrularına bakması için yuvayı terk etmesi gerekir.

Bu durumda yavrular tehlikeye girecektir. Hayvanlar aleminin zeki yaratıkları olan muhabbet kuşları arasında bir dayanışma söz konusudur. Yalnız bir anne yavrularına tek bakamayacağı için, anne yavrusunu evlatlık vermeye karar verir.

Evet, yanlış duymadınız, muhabbet kuşları zorunlu olduğunda yavrusunu evlatlık veriyor. Bu durumda olması gereken birkaç şart vardır. Evlatlık vereceği çiftin üreme döneminde olması, annenin yavrusunu evlatlık vermesi için önemlidir. Bu şekilde yavrusuna bakılacağı içgüdüsüne sahip olan muhabbet kuşları, diğer çiftlere yavrusunu evlatlık verir.

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşlarının bakımı ihmal edilmemesi gereken işler arasındadır. Sürekli günlük olarak su ve yem kabı değiştirilmelidir. Kafesinin aynı şekilde günlük olarak temizliğinin yapılması muhabbet kuşları için önemlidir. İlgiden hoşlanan muhabbet kuşu özellikleri nedeni ile temiz ortamda yaşamayı sever.

Bu nedenle kafes içerisinde banyo kabı, temiz su ve yem kabı olması gereken malzemelerdir. Aynı zamanda gerekli vitamin, kum ve kaliteli yemler ile beslenmek oldukça önemlidir. Kafes içine ayna koymanız ve tüneklerini devamlı temizlemeniz bakımı adına önemlidir. Oyuncaklarla oynamasını seven muhabbet kuşunuza muhakkak sevgi göstermeyi ihmal etmeyin.

Sizlere alışması adına sizinle konuşması ve her gün bulunduğu ortamda kanat çırparak uçması onu mutlu edecektir. Sürekli kafeste kalması muhabbet kuşunu strese sokabilir. Jumbo kuşların tüyleri aşırı uzun olduğu için geçirdiği alerjen hastalıkları mantar, parazit gibi zararlılar çok fazla fark edilmez. Bu nedenle Jumbo muhabbet kuşlarının bakımını devamlı olarak yapmalı ihmal etmemelisiniz. Kaşıntı, ishal kusma gibi belirtilerde muhakkak veterinerinize danışmalı ve tedavi yaptırmalısınız.

Albino muhabbet kuşları ise bakım olarak deri hastalıklarına karşı duyarlıdırlar ve sürekli kontrol edilmesi gerekir. Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu özellikleri bakımı için fazla güneşe maruz bırakmamak gerekli. Aksi halde alerjik reaksiyon gösteriyor ve deri hastalıkları sıklıkla görülüyor.

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Doğal yaşamında tohumlarla beslenen muhabbet kuşunuz, çiçek ve meyvelerle beslenebilmektedir. Muhabbet kuşu beslenmesinde mitamin ve mineral bakımında kaliteli yiyecekler ve yemler tüketmesi, kuşun daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmasına destek olur.

Mürekkep balığı kemiği, vitamin damlası, mineral tablet gibi takviye besinlerle muhabbet kuşunuzu zinde tutabilirsiniz. Muhabbet kuşları bunun dışında birçok sebze ve meyve ile beslenmektedir. Bunlardan bazıları; kuskus, menekşe, yulaf, keten, papatya, buğday, pirinç, maydanoz, ıspanak, elma gibi daha birçok besin maddesi ile beslenirler.

Muhabbet kuşu özel yemler ile besleniyor olsa da doğada bulunan birçok kaynakla beslendiği için evinizde olan malzemelerden de beslemeniz mümkündür. Bu besin maddeleri sayesinde ihtiyacı olan besinleri taze olarak karşılayacağı için renkleri daha canlı olacaktır.

Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet kuşu türleri renkleri ve özellikleri ile birbirinden ayrılır. Açık yeşil muhabbet kuşları; renk itibari ile yoğunlukla açık yeşildir. Yabani hayatta olduğu hali ile doğal muhabbet kuşları arasındadır. Uzunluğu 18 cm olup, ömürleri 5-8 yıl arasında değişmektedir. Fakat sağlıklı yetişen bir muhabbet kuşu özellikleri doğrultusunda kimi zaman 12-15 yaşına kadar yaşamaktadır. Konuşkan bir kuş türü olup, evcilleştirme bakımından oldukça idealdir.

Jumbo muhabbet kuşu, yetiştiriciler tarafından mutasyona uğramış ve renk değiştirmiş kuş türleri arasındadır. İngiliz ya da Hollanda muhabbet kuşu olarak da bilinmektedir. Yabani muhabbet kuşlarına nazaran daha iri oldukları için Jumbo adını alırlar. Jumbo muhabbet kuşunun özelliği tüyleridir. Gözlerini ve gagasını kapatan tüyleriyle görsel olarak tam bir Show kuşunu andırıyor. Bu nedenle Show adı da piyasada geçen isimlerdendir.

İbik tüyleri uzun olduğu için farklı bir havası vardır. Albino muhabbet kuşlarının en belirgin özelliği beyaz tüyleri, kırmızı göz yapısı ve hassas derisidir. Deri hastalıklarına karşı korunması gereklidir. Veterinerler bu kuş türüne tavşan kuş demektedir. Bunun nedeni kırmızı gözlere sahip olmasıdır.

Diğer kuş türleri; albino, Lutino, gri kanatlı gök mavisi, gri muhabbet kuşu, Pakistan muhabbet kuşu, Çekoslovakya muhabbet kuşu, opal benekli, payetli açık yeşil, resesif benekli, tepeli opal kobatlı muhabbet kuşu bunlardan en bilinenleridir. Işık tutularak bakıldığında hassas tüyleri; açık mavi, açık yeşil renginde gözlemlenir. Lutino muhabbet kuşu; tamamen sarı rengine boyanmış gibidir.

Yanak kısımları beyaz beneklerden oluşurken, gagası turuncudur. Gözleri kırmızı, ayakları ise pembe renklidir. Gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu; yapısı gereği albino muhabbet kuşlarına yakınlık gösterir. Kafasının üst kısmında bazen siyah çizgiler olsa da gök mavisinin göğüs kısmında yoğun oluşu ve kanatlarındaki gri tonu, bu kuşu diğerlerinden ayıran en önemli özellik. Gri muhabbet kuşu; göğüs bölgesinin tamamı gri ve kuyruk kısmına doğru açık gri olarak görülen bir kuştur.

Siyah çizgilerin olduğu kanatları onun ayırıcı özelliğidir. Evcilleştirilmesi zordur ve daha yabanidir. Patagonya muhabbet kuşu; Pakistan kuşu olarak da bilinir. Yurtdışından getirilen kuş türü serçe boyutunda bir muhabbet kuşu türüdür. Çekoslavakya muhabbet kuşu; normal muhabbet kuşlarının boyundan, kuyruk ve kanat tüyleri bakımından daha uzundurlar.

Muhabbet Kuşu Kafes Seçimi

Muhabbet Kuşu Kafes Seçimi

Muhabbet kuşlarının kafes ortamı geniş ve ferah olmalıdır. Küçük olan fiziki özelliklerinin tersine kafes içerisinde daha rahat hareket edebilmeleri onların strese girmemesi adına önemlidir. Kafes seçiminizde öncelikle bir arada yaşayacak kuş adedini belirleyin. 50 santimetre uzunluğu 1-2 kuş için ideal ölçülerdir. Yem kabı, su kabı, banyosu, tünek ve diğer malzemelerini koyduğunuzda içerisinde rahat hareket edebiliyorsa, kafesiniz uygundur.

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımları

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımları

Muhabbet kuşu alırken yavru ya da büyük yaşta olan kuşunuzun cinsiyetini merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuda sadece veteriner ya da kuşçulara sormanıza gerek yoktur. Kuşunuzun türüne göre anlayabileceğiniz cinsiyetini, neye göre belirleyeceğinizi anlamanız adına belirli özelliklere bakmanız gerekir. Jumbo muhabbet kuşlarında cinsiyet tespiti için gaga üzerine bakmanız gerekiyor.

Gagasının üzerinde sert bir kısım mevcuttur bu renk soluk ve açık pembeye yakın renklerde ise Jumbo muhabbet kuşunuz dişidir. Gaga üzerindeki sert alan mavi ya da daha koyu kahve gibi renklere sahipse Jumbo kuşunuzun cinsiyeti erkektir. Muhabbet kuşunuz albino ise bu konuda biraz bilgiye sahip olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Albinolar %90 oranında dişidir ve erkek olanı nadir bulunur.

Her muhabbet kuşunda gaga üstündeki sert alanın rengine göre seçim yapmak doğru değildir. Genel itibari ile o alan koyu ise erkek, açık renkte ise dişidir. Fakat Albino muhabbet kuşlarında bu durum farklıdır. Albino erkek kuşların gaga üzerindeki sert alan pembeye yakın ve soluk renktedir. Yani bilinenin aksine olarak cinsiyeti ayrılır. Lutino muhabbet kuşunu sarı renginden tanırsınız. Lutino türünde gagasının üst sert kısmına bakmanız yeterlidir.

Bölge mor ya da pembe bir renk ise kuşunuzun cinsi erkek olacaktır. Gaga kısmının sert bölümü kahverengi olduğunu gördüğünüzde kuşun dişi olduğunu hemen tespit edebilirsiniz. Son olarak gri kanatlı gök mavisi en çok talep gören muhabbet kuşları arasındadır. Renkleri ve özelliği ile çok sevilir.

Gökyüzünü andıran rengi ile birlikte yaşamaktan mutluluk duyacağınız bir kuştur. Bu kuşlarda cinsiyet ayrımını merak ediyorsanız; gaga üzerinde bulunan cereye bakabilirsiniz. Cere açık ve soluk renkte ise dişi, daha koyu bir renge sahipse erkek olduğu çıkarımında bulunabilirsiniz.

Muhabbet Kuşlarının Geçmişi ve Mutasyon Evresi

Eski dönemde muhabbet kuşlarından daha fazla renk elde etmek adına çiftleştirme yöntemi geliştirmeye çalışmışlardır. Muhabbet kuşlarının genel olarak kuyruk tüylerinin uç bölümleri mavi renktedir. Gaga bölgesi zeytin yeşilini anımsatır. Kuş tüyleri özelliklidir ve mor ötesi ışınlarda florasan işlevi görürler. Yetiştiriciler tarafından oynana muhabbet kuşlarının rengi değişime uğrayarak zamanla farklı türlerin oluşmasını sağlamıştır.

Özellikle; albino, opal, menekşe, alaca, ibikli, gri, pullu, tarçın gibi farklı türler oluşmuştur. Muhabbet kuşlarının boyutu serçe kuşuna benzer. Yabani muhabbet kuşu özellikleri yapısına göre daha büyük ve iri olan renkli kuşlara, yetiştiricilerin İngiliz muhabbet kuşları adını verdikleri biliniyor. Ticari amaçlı satılan muhabbet kuşlarının, renkleri itibari ile fiyatları daha yüksektir. Muhabbet kuşları genellikle 8 yıl yaşarlar fakat renkli muhabbet kuşlarının ömrü daha kısadır. Şu an dünyada mutasyon muhabbet kuşlarının 32 farklı türü bulunuyor. Doğada sürü olarak gezen muhabbet kuşları göç alanlarını su ve besin kaynaklarına göre yaparlar. Diğer kuşlara göre yapıları gereği daha pasif ve zayıftırlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap