Muhabbet kuşu ölüm belirtileri nelerdir? Ölürken acı çeker mi?

muhabbet kuşu neden ölür

Muhabbet kuşu ölüm belirtileri hakkında bilgi sahibi misiniz? Muhabbet kuşları ölürken acı çeker mi sorusunun yanıtını kaç kişi biliyor? Bizler genellikle bu derece acı verici soruları yanıtlamak istemeyiz. Ancak bir kuş sahibi olduğumuzda onun sağlığı hakkında birçok bilgiye ihtiyaç duyarız. Bu nedenle bolca araştırma yaparız.

Kalbinizin sızladığının farkındayız. Çünkü yazımızı okuyorsanız, tüylü dostunuzu kaybetmiş ya da kaybedeceğinizi düşünüyor olmalısınız. Umarız ki, bu sadece bir düşüncedir! Doğanın kanunlarında var olan ölümü kabullenmek, hiç de kolay değildir. Minik bir dostluk kurduktan sonra onun birden hayatımızdan uçup gideceğini, ancak bu uçuşun omzumuza konmak için olmayacağını bilmek, oldukça üzücü. Ancak ne kadar kötü de olsa muhabbet kuşu ölüm belirtilerini öğrenmemiz gerekir. Ona iyi bir yaşam sunmak için bunu yapmalıyız. İşte belirtiler ve daha fazlası…

Muhabbet kuşu hastalığı ile gelişen ölüm belirtileri

Muhabbet kuşlarının ishal olması ya da kusması gibi hastalık belirtileri deneyim sahibi olmayan biri için ciddi görünmeyebilir. Ancak ardı sıra gelen küçük ayrıntılara dikkat edilmediğinde muhabbet kuşları kısa süre içerisinde ölebilir. Ancak her belirti, muhabbet kuşunun öleceğini anlamını ifade etmez. Bu nedenle belirti küçük de olsa büyük de olsa veterinere gidilmelidir. Sonuç itibari ile hastalık belirtisi veren bir kuş acı çekiyor demektir. Biz hastalandığımızda ne kadar rahatsız oluyorsak onlar da aynı şekilde hâlsiz ve acı çekiyor olabilir. Bu nedenle tüylü dostunuzda küçük de olsa anormal bir durum fark ederseniz, hemen harekete geçmelisiniz.

İştahsızlık

Muhabbet kuşları obur canlılardır. Bu nedenle beslenmeyi çok severler. Kafes içlerinde kaliteli yem, kalamar kemiği gaga taşı, vitamin eklenmiş su ve onu mutlu etmek için haftada bir kez kafes teline asılmış marul ve havuç gibi sağlıklı sebzelere ihtiyaç duyarlar. onları sadece yem ile beslemek doğru olmaz.

Bir muhabbet kuşunun iştahsız olduğunu nasıl anlarım diyorsanız, kafes dibindeki yem artıklarına bakmalısınız. Düzenli oalrak her gün kafesi temizleyen kuş severler kuşlarının sağlığından kolay kolay şüphe duymazlar. Çünkü bakımlarını çok iyi bir şekilde yaparlar ve kuşlarını daima gözlemlerler. Ancak istisna olarak bazı zamanlar bu temizlik düzeni değişebilir. Bu nedenle kuşun iştahsız olup olmadığını kafes teline bir yaprak marul sıkıştırıp anlayabilirsiniz. Kuşlar tok da olsa marula asla “hayır” demezler.

Muhabbet kuşunu kafes dışına çıkardığınızda eğer bir şeyler yiyorsanız, size ortak olmak isteyecektir. Bu en yabani olan kuşlar için de geçerlidir. Bu nedenle kuşlara eğitim verirken yiyeceklerden destek alabilirsiniz. Eğer marula yaklaşmıyorsa, iştahsız olduğunu anlayabilirsiniz. Sadece iştahsız olması, muhabbet kuşunun öleceğini belirtmez. Ancak veterinere gidilmesi gerekir.

İdrar artışı

Kuşlar idrarlarını kaka ile birlikte yaparlar. Bu nedenle dışkıları çok sulu ise, ünlem işaretini yakıp veterinere gitmek gerekir. İdrar artışının birçok sebebi olabilir. Kuş ishal olabilir ya da kuş fıtıkta olabilir. Eğer muhabbet kuşu yumurtlama döneminde ise, bu artış normal olabilir. Ancak yine de tedbir almak gerekir.

Çok fazla su içmesi

Kuşlar çok fazla su ihtiyacı duymazlar. Çünkü onların ter bezleri yoktur. Bu nedenle çok küçük miktarlarda su içerler. Bu miktarı arttığını fark ettiyseniz, bir veterinere danışmanızı tavsiye ederiz.

Eğer kuşun çok fazla su içtiğini görmeyip sadece kafesteki suluktaki suyun azaldığını fark ettiyseniz, suyu çok içtiğinden emin olmak için kuşu gözlemlemek gerekir. Bir telefonu kafesin yanına koyup kamerası ile kuşu çekebilirsiniz. Çünkü kuşlar kafes içinde hareket ederken sularını da kafes dibine dökerler. Eğer hava çok sıcaksa, su buharlaşıyor da olabilir.

Tüy ve ciltte meydana gelen değişiklikler

Kuşlarda tüy dökülmesi hatta derinin ortaya çıkması ya da deri de meydana gelen değişiklikler ciddi boyutta olabilir. Muhabbet kuşları belirli dönemlerde tüy dökerler. Tüy dökme mevsimi ilkbahar ve sonbahara aylarında olur. Kışa ve yaza hazırlık için tüyleri farklılaşır. Yazın daha ince ve parlak kışın ise daha mat ve kalın tüye sahip olurlar. Ancak tüylerindeki değişiklik farklı ise, bir veterinere danışmak gerekir.

Akıntılı cere ya da göz

Akıntılı cere ya da akıntılı göz muhabbet kuşunun hasta olduğu anlamına gelir. Üşüyen muhabbet kuşları grip olurlar. Ancak onların gribi bizimkiler gibi çabuk geçmez ve basit değildir. Onlar küçük bir soğuk algınlığı ile ölebilirler. Çünkü muhabbet kuşları çok hassas canlılardır.

Kusma

Muhabbet kuşunda kusma gibi bir problem varsa, yemin kalite düşüklüğü, aşırı korkma, stres ve mikroplar gibi sorunlar ile karşı karşıya kaldığı anlamına gelebilir. Kuşlar yeni uçmaya başlarken, ortama yeni geldiklerin ya da yeni bir partner ile tanıştıklarında kusabilir. Evde hem kedi hem de kuş besleyenler kuşun kustuğunu şikayet edebilir. Bu oldukça normaldir. Çünkü bizler de bizi avlayacağını düşündüğümüz bir canlı ile aynı ortamda yaşarsak (!) stres nedeni ile kusarız.

Stres, küçümsenecek bir problem değildir! Kuşu çok iyi beslediğiniz hâlde onu strese sokacak bir şeyler olduğunun farkındaysanız, veterinerden yardım almalısınız. Strese giren kuş hasta olan kuştan çok daha hızlı bir şekilde ölebilir.

Hapşırma

Muhabbet kuşu hapşırması normal olabilir. Onlar tüylü canlılar oldukları için çok fazla hapşırırlar. Ancak bazı hapşırmalar tehlikeli olabilir. Kuş hasta olduğu için hapşırıyor ise, hastalığı ciddi bir boyuta gelmeden önce kuşu tedavi etmek gerekir. Bu nedenle her zaman belirttiğimiz gibi düzenli veteriner kontrolü hayat kurtarır.

Hırıltılı nefes alması

Hırıltılı nefes almasının nedenleri arasında soğuk algınlığı yer alır. Kuşunuz nefes alırken çok az ses çıkarıyor olmalıdır. Nefes nefese kalma, burnunu çekme veya hırıltılı soluma, nefes almada zorluk olduğunun göstergesidir ve hemen tedavi edilmelidir. Ayrıca hapşırma ve öksürmeye dikkat etmelisiniz.

Topallama

Topallama, kuşun ayak sorunu yaşadığını gösterir. İncinmiş ya da enfeksiyon kapmış olabilir. Kuş kafes dışında iken ona zarar vermemek adına .çok dikkatli olmanız gerekir. Etraftaki zararlı eşyaları ortadan kaldırmalı ve onu yalnız bırakmamalısınız. Ayrıca kafes içerisinde çok uzun süre kaldıkları için kuş tünekleri plastik değil ahşaptan olmalı.

Birkaç dal parçasını dezenfekte edip iyice pürüzsüz hâle getirin ve kafese takın. Kuşa böylece ait olduğu doğadan bir hediye sunmuş olursunuz. Kuşların ayak problemleri arasında kullanılan tüneklerin büyük önem arz ettiğini asla unutmayın.

Kabarık durması

muhabbet kuşu ölüm nedenleri

Kuşların kabarık durmasının birkaç nedeni vardır. Bu nedenler arasında ne yazık ki, muhabbet kuşlarının ölüm belirtileri içerisinde yer alması da vardır. Ancak kuşlar gün içerisinde uyurken ya da kendilerini kaşırken de kabarırlar.

Kuşun çok hasta olduğunu anlamak için diğer belirtilere de göz atmak gerekir. Gün boyunca kabarık bir halde duruyorsa, kafesin dibinde geziniyorsa, sürekli uyumak istiyorsa ve asla ötmüyorsa ne yazık ki ciddi bir durum söz konusudur. Bu nedenle veteriner kontrolü asla ertelenmemelidir.

Nefes alıp verirken kuyruğunu sallaması

Muhabbet kuşu hırıltılı ya da hızlı bir şekilde nefes alıyor, hapşırıyor ve bir yandan nefes alıp verirken kuyruğunu sallıyorsa, soğuk algınlığı ciddi boyutlara ulaşmış demek olabilir. Hatta antibiyotik kullanmak bile gerekebilir. Nefes alıp verirken acı çektiği için kuyruğunu sallama ihtimali yüksektir.

Birden çığlık atması ya da saldırgan davranması

Muhabbet kuşlar uysal ve sakin canlılardır. Onların ne kadar cana yakın olduklarını çok iyi biliriz. Bu nedenle bizleri ısırması ya da bize karşı saldırgan hareketler sergilemesi oldukça tuhaftır. Bunun için çok fazla canının yanması gerekir. Eğer evde çok küçük yaşta çocuk varsa, kuşa nasıl davranacağını bilmediği için onun canını yakabilir. Kuşlar bu gibi durumlarda kendilerini korumak için bizleri ısırırlar ki bu ısırıklar dahi çok fazla can acıtmaz, elbette gagalarını törpülemeleri için gaga taşı vs. kullanması da önemli.

Ani çığlıklar koku ve hastalık belirtisidir. Kuşlar karanlıktan, sesten ya da görüntülerden korkarlar. Bu her kuş için geçerli değildir. Her biri farklı korkulara sahip olabilir. Ancak genel olarak baktığımızda kuş stresli ise, çığlık atabilir. Bu nedenle stres nedeni öğrenilmelidir. Kafesin üzerini örtmek, ışığı kapatmak, kafes etrafındaki eşyaların korkunç görünmesi ya da evde başka canlı olması gibi nedenler strese yol açar.

Bir diğer neden ise ölüm belirtisidir. Canı yandığı için kuşlar çığlık atar ya da saldırgan davranırlar. Bu kuş severler için çok üzücü olsa ne yazık ki gerçektir.

Hareketliliğin azalması

Kuşlar enerji dolu canlılardır. Evimizde bir neşe, ses olsun ve bize arkadaşlık etsin diye sahipleniriz onları. Bu nedenle hareketlerinin azalmasını kısa sürede fark edebiliriz. Her gün neşeli şekilde öten ve tünekten tüneğe atlayan minik dostumuz bir problem nedeni ile hareketsiz kalabilir.

Kuşların yaşlandıklarında hareketleri azalır. Ancak bu azalma büyük ölçülerde olmaz. Onlar daima uçar ve hareket ederler. Bu nedenle aniden gelen hareketsizlikleri yaşlılık ile birleştirmek yanlıştır. Kuş hareketliliğin azalma sebepleri arasında;

  • stres
  • hastalık
  • kafesin küçük olması
  • kuşun kilo alması yer alır.

Stres muhabbet kuşlarında sık rastlanılan bir durumdur. Onlar ürkek canlılardır ve her şeyden korkabilirler. Ancak stres, kuş severler için küçük bir problem gibi görülebilir. Belirtmek isteriz ki muhabbet kuşu ölümlerinin nedenleri arasında stres de yer alır.

Hastalık, minik bir canlı için öldürücü olabilir. Onların sahip olduğu bedenler, ağırlık ve birçok şey kendileri gibi minik ve hassastır. Bu nedenle muhabbet kuşunun sağlığını korumak için bakımının düzenli yapılması, beslenmesine dikkat edilmesi, veteriner kontrollerinin ihmal edilmemesi ve kafesinin büyük olması gerekir. Elbette sevgiyi unutmamak gerekir. Sahibi ile arası iyi olan kuşların daha uzun süre yaşadığını unutmamalıyız.

Kafesin küçük olması, neden hareketliğin azalması belirtileri içerisinde diye düşünebilirsiniz. Bu nedenle hemen belirtmek isteriz. Kuşlar için yuvaları kafesleridir. Bu nedenle günlerin çok büyük bir kısmını kafeslerinde geçirirler. Eğer kafes küçükse, daha az hareket etmek zorunda kalır ve hatta kanatlarını dahi açamazlar. Kafes dışı için özgürlük verilmeyen kuşların kafesleri küçük olduğu için kanatları tutulur ve zamanla kilo almaya başlarlar.

Sesinin değişmesi

Kuş seslerinin ne kadar şirin olduğunu biliriz. Özellikle muhabbet kuşu sesleri, kanarya sesinden sonra melodi gibi gelir kulaklarımıza. Bu nedenle sahip olduğumuz kuşun ses tonundaki değişmeleri kısa sürede fark ederiz. Kuş sesi değişmesi, kuşun hasta olduğunu belirtir. Bu hastalıklar ciddi olabilir.

Uçuşunda gözle görülen farklılık

Muhabbet kuşu ölüm belirtileri arasında uçuşlarındaki farklılık da yer alır. Bu kulağa tuhaf gelebilir. Ancak kuşlar uçması ile popüler olan canlılardır. Onların en büyük özellikleri uçmalarıdır. Kuş yavru değilse, hasta değilse ve kanatlarında herhangi bir rahatsızlık yoksa, uçuşunda bir sıkıntı olmaz.

Günlük olarak kafes dışına çıkıp her gün uçuş yapan kuşlar çok daha canlı olurlar. Kafes içinde duranlar ve dışarı çıkartılmayanların uçuşları farklı olabilir. Bu nedenle kuş uçuşlarındaki farklılığın birçok nedeni olabilir. Kuşunuzun sağlıklı ve enerjik olmasını istiyorsanız,

  1. kafesi büyük olmalı
  2. her gün kafes dışına çıkıp uçmalı
  3. beslenmesine dikkat edilmeli
  4. bakımı düzenli olarak yapılmalı
  5. veteriner kontrolü ihmal edilmemelidir.

Muhabbet kuşu uçamıyor ya da yerden uçuyor ise, bir problem olduğu anlamına gelir. Bir veterinere danışmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Kafes dibine inmesi

Muhabbet kuşları kafes dibinde pek gezinmezler. Eğer sevdikleri bir oyuncak kafes dibine indiyse ya da kafes dibinde lezzetli bir yiyecek varsa, kısa süreliğine ziyarette bulunur. Eğer sürekli kafes dibinde ise ve tüyleri kabarık ise, ne yazık ki çok kısa süre içerisinde öleceği anlamına gelir.

Zayıflaması

muhabbet kuşu ölüm belirtileri

Muhabbet kuşları çok hafiftir. Ancak bir muhabbet kuşunun zayıf ya da kilolu olduğunu gözle görerek de anlayabiliriz. Tüyleri ile kaplı olsalar da uçtuklarında, bir şeyden korktuklarında ve daha birçok şekilde kabarık tüyleri yok olur ve vücutları ortaya çıkar. Eğer kuşunuzun zayıfladığını düşünüyorsanız, dışkı kontrolü yapmanızı tavsiye ederiz. Kuşlar çok sık beslenir ve çok sık dışkı yaparlar. Kafesi temizleyin ve ara sıra gelip kafes içindeki dışkıları kontrol edin. Eğer dışkı yoksa ya da azsa, kuş beslenmiyor demektir. Bu da hasta olduğunu gösterir.

Aşırı büyümüş bir gaga ve renk değişikliği

Gaganın anormal bir şekilde büyümüş olması, önemli bir hastalığı işaret ediyor olabilir. Gaganın normale dönmesi ve kuşun sağlığına kavuşması için onu bir an önce veterinere götürmeniz gerekir. Birkaç belirti bir araya geldiğinde muhabbet kuşunun ölümü ile sonuçlanabilir. Muhabbet kuşu gaga kesimi için bir veterinere danışmak gerekir.

Dışkının değişmesi

Dışkı rengi kuşun sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Eğer sulu ya da farklı renkte ise, kuşu gözlemlemek gerekir. Farklı bir besin verdiyseniz, bu da dışkı rengini değiştirebilir. Ancak dışkıda sindirilmemiş yem olması, kuşun ishal olması ve dışkının sürekli farklı renkte olması oldukça önemlidir. ishal ile birlikte ölen kuş sayısı oldukça fazladır.

İshal

Muhabbet kuşu ölüm belirtileri arasında ishal olduğunu az önce belirtmiştik. Peki, kuşlar neden ishal olur? Kuşlar genellikle üşüdüklerinde ishal olurlar. Rüzgâr çarpması, onları büyük ölçüde hasta eder. Bu rüzgâr yaz aylarında da olabilir. Kuşlar hava akımına dayanamazlar. Bu nedenle kuş kafesini pencere ya da kapı kenarına koymamak gerekir. Klima olan bir odada kuş bakmak çok tehlikelidir. Onlar kapının açılıp kapanması ile ortaya çıkan hava akımından bile etkilenirler.

Kafes içinde kan

Yumurta kanalı hastalıkları, yumurtlayamama ve tümör gibi nedenlerle kuşlarda kan görülebilir. Kafes içinde kan gördüyseniz, kuşu gözlemleyerek neresinin kanadığını öğrenmeniz ve bir an önce kuşu veterinere götürmeniz gerekir. Kuşlar da on damladan fazla kan görülmesi onların ölümüne neden olur.

Kuşun tırnaklarını kestiyseniz, kanama yapmış olabilir. Kuş kafeste bir yere takılmış olabilir. Bunun yanı sıra muhabbet kuşu bir çift olarak yaşıyorsa, birbirlerine zarar vermiş de olabilirler. Muhabbet kuşlarını eşleştirmek amacı ile bir araya getirdiyseniz, ilk gün yanlarından ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü dişi kuşlar, erkek kuşları öldürebiliyor.

Tüylü dostunuzu kaybettiyseniz, kafesini dezenfekte etmeniz gerekir. Hastalık nedeni ile ölürse, dezenfekte işlemine daha da dikkat etmek gerekir. Kafes birkaç ay boş kaldıktan sonra yeni bir tüylü dost edinmenizi tavsiye ederiz. Muhabbet kuşu ölüm belirtileri maddeler halinde belirtildi. Tüylü dostunuz umarız hayattadır ve sizinle uzun yıllar boyunca arkadaşlığı devam eder.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap