Muhabbet kuşu neden yem kusar? Tedavi ve Engelleme Yöntemleri

muhabbet kuşu neden yem kusar

Muhabbet kuşu birçok neden ile yem kusar. Ayrıca muhabbet kuşlarında kusma sık görülmektedir. Ancak altında yatan nedeni öğrenmeden bu sorun olduğunu belirtmek, doğru değildir. Çünkü kusmalarının nedeni sağlıklı ya da çok mutlu olduklarının göstergesi de olabilir. Bizler için kusma hastalık ya da gebelik belirtisi iken onlar da durum farklıdır. Fakat tüylü dostlarımızın hassas bir yapıya sahip olmaları bizleri tedirgin edebiliyor. Bu da oldukça doğaldır ve tetikte olmak onlara daha iyi bakmamızı sağlar. Çünkü kuşlar hastalıklarını belli etmeyen canlılardır. Kendilerini saldıklarında hasta olduklarını anlayabiliriz. Yırtıcılardan korunmak için hastalıklarını gizlerler. Ne yazık ki bunu yaparken ayrıcalık tanıyamazlar ve bizler de hasta olduklarını geç fark edebiliriz. Bunu önlemek için de her detaya önem vermek ve her konuyu araştırmak büyük önem taşır.

Muhabbet kuşu neden kusar?

Muhabbet kuşlarında kusma en şaşırtıcı ve paniğe yol açan davranışlardan biridir. Davranış olarak belirtme nedenimiz yem kusmanın, bir diğer kuşa sevgi gösterisi ya da kur yapması anlamına da gelir. Tek başına yaşayan kuşlarda ise kızgın belirtisi olabilmektedir. Genellikle kur yapmak için az miktarda yem kusarlar. Bütün yem kusmaları ise, dişi ya da yavru kuşları beslemek amacı ile yapılıyor olması büyük bir ihtimaldir.

Muhabbet kuşlarında yem kusma genellikle eşin yumurtalar üzerinde durması ile başlar. Yumurtaların sağlıklı bir şekilde kabuklarını kırıp hayata “merhaba” demeleri için baba kuş, dişi kuşu beslemeye devam eder. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra ise, ebeveyn kuşlar onları beslemek için yem kusmaya devam ederler. Bu yanıtlar muhabbet kuşu neden kusar, sorusunun en sevimlileridir. Kuşlarınızın çiftleştiğini gördüğünüzde yapmanız gereken ilk şey yuva almaktır. Çünkü dişi kuş çok yakın zamanda yumurtlayabilir. Poposunun şişmesi bunun habercisidir. Ayrıca eşi hem kızgınlığını belirtmek hem de eşinin yumurtlayacak olması nedeni ile kusuyor, olabilir. Bir diğer yandan kusmak kuşlar için bir sevgi gösterisidir ve ortada bir neden yokken de kusabilirler.

Muhabbet kuşu kusmasının pek çok faktöre bağlıdır. Bu faktörleri belirtmiş olsak da listeye hızlıca bakarak tekrar gözden geçirebilirsiniz. Listede yer alanlar hastalık dışında ortaya çıkan doğal kusma nedenleridir.

 • Sevgi gösterisi
 • Kızgınlık belirtisi
 • Yumurtlama

Muhabbet kuşunuz kusma dışında başka semptomlar gösteriyorsa gözlem altına alınmalıdır. Kuşunuz hastaysa, kusma tek belirtisi değildir. Bunun haricinde aşağıdaki muhabbet kuşu hastalık belirtileri var olabilir. Listeye göz atarak kuşunuzda bu belirtilerden bir ya da daha fazlasını fark ettiyseniz, veterinere bildirmeniz gerekir.

 • Kuyruk ya da kanat titremesi
 • Kabarık görünüm
 • İştahsızlık
 • Dışkıdaki farklılıklar (kıvamında ya da renginde oluşan değişimler)
 • Seğirmeler (göz, kafa seğirmesi…)
 • Kafes dibinde gezinmesi
 • Uçamaması
 • Dengede duramaması
 • Ötmemesi
 • Uçmak istememesi
 • İshal

Muhabbet kuşlarında kabarık görünüm, ishal ve kusma

Erkek muhabbet kuşu neden yem kusar?

Erkek muhabbet kuşları eşlerine ya da eşyalarına sevgi gösterisinde bulunmak için yem kusabilir. Genellikle eşe sahip olmayan ve kızgınlık dönemine giren erkek muhabbet kuşları kafeslerinde yer alan bir eşyaya bağlanır ve onu eşi olarak görürler. Salıncak, ayna ya da zil gibi kafeste asılı duran eşyalardan biri olabilir. Bağımlılığın artmaması ve kızgınlık döneminin erken geçmesi için kafesteki eşyaları çıkarmanız gerekir. Ancak eşyaya olan bağımlılık arttıysa, bunu yapmamalısınız. Çünkü eşini kaybettiğini düşünüp strese girebilirler.

Eşe sahip olan erkek muhabbet kuşları kur yapmak için de yem kusabilir. Çiftleşme çağrısı da diyebiliriz bu harekete. Eğer eşi ile çiftleşme gerçekleştiyse, ebeveynlik içgüdüleri ile kusuyor olma ihtimali yükselir. Yakında ortaya çıkacak olan yumurtalara iyi bakmak için eşini iyi beslemelidir. Dişi kuşun görevi ise, yumurtaları sıcak ve güvende tutmak için üzerlerine oturmaktır.

Muhabbet kuşları ne yazık ki hastalık nedeni ile kusabilirler. Kusma onlarda doğal bir davranış iken birlikte var olan bazı belirtiler ile hasta olup olmadıklarını anlamak mümkündür.

muhabbet kuşu kusma nedenler

Doğal olmayan nedenler ile muhabbet kuşu kusmaları

Muhabbet kuşlarının kusma nedenleri genellikle doğal davranışlardan kaynaklanmaktadır. Ancak bazı hastalıklar, beslenme sorunları, ilaçların yan etkileri ve stres kusmalarına yol açmaktadır. Kuşunuzun doğal olmayan nedenler ile kustuğunu düşünüyorsanız, veterinere gitmeniz gerekmektedir. Böylece sorunun kaynağı ortaya çıkacak ve bir an önce tedavi başlanmış olacaktır. Kuşlarda gözle görülen hastalık belirtiler ciddiyet bildirir. Asla ihmal edilmeye gelmez.

Beslenme sorunları

Beslenmelerinde meydana gelen değişiklikler ya da yiyeceklere karşı oluşan alerjiler nedeni ile muhabbet kuşları kusabilir. Yemlerinin tarihi geçmiş olması, üzerinin açık kalması gibi nedenler sonucunda bozulmuş olması kuşun sağlığını tehlikeye atar. Ayrıca kuşa verilen yem dışındaki besinler de aynı sorunlara yol açabilir.

Kuşlar beslenme konusunda seçicidir. Ayrıca bizler için faydalı olan yiyecekler onlar için toksik olabilir. Bu nedenle Muhabbet kuşu ne yer ve nasıl beslenir sorusunun yanıtını öğrenmek gerekir.

İlaçların yan etkileri

Herhangi bir hastalık nedeni ile reçeteli ilaçlar kuşun kusmasına neden olabilir. Yan etkilerine dikkat etmek gerekir. İlacın kuşlara hangi miktarlarda ve sıklıkta verilmesi gerektiğine özen gösterilmelidir. Ayrıca kuşlara reçetesiz ilaç vermek çok yanlıştır. Onların sağlıklarına kavuşmaları için yapılan bu tarz hareketler ölümlerine neden olabilir.

Stres

Yeni eve alışmaya çalışan ya da herhangi bir nedenden dolayı ürkmüş olan kuşlarda kusma problemi görülebilir. Onlar da bizler gibi stres nedeni ile kusabilirler. Ayrıca yeni kuş alındığında da aynı hareketleri sergileyebilirler. Kuşu stresten uzaklaştırmak gerekir.

Korkmak kuşları strese sokar. Bu yüzden evde çocuk varsa kuşa nasıl davranacağı konusunda eğitilmelidir. Eve gelen misafirler için de aynı şey geçerlidir. Misafir olmaları, kuşu rahatsız edebilecekleri anlamına gelmez. Misafirler gidene kadar kafesin konumunu değiştirebilirsiniz.

Enfeksiyonlar

Viral, bakteriyel, parazitik ve mantar enfeksiyonları gibi pek çok enfeksiyon belirtisi arasında kusma yer almaktadır. Bu yüzden kuşunuz herhangi bir enfeksiyon rahatsızlığına yakalanmış olabilir. Kafes, yemlik, suluk ve diğer malzemelerin temizliği bu gibi konularda oldukça önemlidir. Ayrıca kaliteli yem ve vitamin takviyesi almaları da enfeksiyonları engellemeye ya da enfeksiyonların neden olduğu hastalıkların kolay atlatılmasına destek olurlar.

Muhabbet kuşu kusması için tedavi

Muhabbet kuşunuz herhangi bir hastalık ya da sorun nedeni ile kusuyorsa, acilen veterinere gitmeniz gerekir. Veterinerin başvuracağı tedavi şekli şunları içerebilir;

 • Beslenme değişikliği
 • Enfeksiyon ya da hastalığın tedavisi için ilaçlar ve vitamin takviyeleri
 • Tıkanıklık varsa ameliyat
 • Toksik maddeler nedeni ile oluşan kusmalar için uyarılar ve ilaçlar.

Veterinere kusma dışında var olan belirtileri, ne zaman başladığını ve kuşun neleri yapmakta zorlandığını belirtmeniz oldukça önemlidir. Hastalığın hangi düzeyde olduğunu daha kolay anlayabilirler. Erken müdahale ve sizin gözlemleriniz sonucundaki belirttikleriniz sayesinde tedavi çok daha kısa sürebilir.

Muhabbet kuşlarının kusması nasıl önlenir?

Muhabbet kuşunuz doğal davranışlar nedeni ile kusuyorsa, bunu önlemenin bir tedavisi yoktur. Ancak doğal olmayan sorunları ayrıntılara dikkat ederek ve kuşunuzu gözlemleyerek büyük ölçüde önleyebilirsiniz. Sağlık sorunlarına sahip olma riskleri de bu şekilde azalacaktır.

Kafes temizliğine önem vermek.

Kafes temizliği küçük bir ayrıntıdır. Kuşun bakımı diğer canlılara göre kolaydır. Ancak bir sorumluluk alındığı unutulmamalıdır. İlk günlerde kolay gibi gözüken bakımlar ve kuş ile ilgilenme, zaman geçtikçe zor gelebilir. İhmaller ve ertelemeler nedeni ile kafes temizliğinin yapılmaması sonucunda bakteriler oluşur. Bu bakteriler kuşu kolayca hasta edebilir. Ayrıca suluğu her gün yıkamak ve taze su ile yenilemek gerekir.

Ödül atıştırmalıkların temizlenmesi

Yem dışında verilen yiyeceklerin çürümesine olanak tanımadan kafesten alınmaları ve kafesin temizlenmesi oldukça önemlidir. Muhabbet kuşları obur canlılardır. Onlara verilen ikramları seve seve kabul ederler. Marul, havuç ve bunun gibi sebze ve meyveleri afiyetle yerler. Ancak zaman geçtikçe kafes içinde kalan besinler çürümeye başlar. Geç kalınmadan temizlenmezlerse bakteriye neden olurlar. Kuş bakteri içeren besini tekrar yemeye kalkarsa, hasta olabilir.

Uygun yem seçimi

Kuşun cinsi, boyutu ve gelişimine uygun yem seçimi yapılması ve diyet hazırlanması. Muhabbet kuşlarının beslenmesi sağlıkları ile doğrudan bağlantılıdır. Ne kadar iyi beslenirlerse, o kadar sağlıklı olurlar. Sağlıklı ve mutlu bir hayata oldukları sürece yaşam kaliteleri ve süreleri de artar. Beslenme konusunda ortaya çıkan problemler kuşun kilo alıp vermesi ile de fark edilebilir.

Kuşun her gün kafesten çıkartılması.

Kafesten çıkan kuşun gözlemlenmesi gerekmektedir. Hareketlerinde gözlemlediğiniz herhangi bir tuhaflık önemli bir hastalığın nedenli olabilir. Ayrıca beslenmeleri ve bakımları konularına önem verilen kuşlar elbette sağlıklı bir hayata sahiptir. Ancak ne kadar mutlu olduklarını tam olarak bilemeyiz. Bir kafes içerisinde gün boyunca yalnız başlarına kalmaları, onları üzebilir. Bu nedenle kuşunuz yalnız kaldığında meşgul olabileceği oyuncaklar ya da başka bir arkadaşı olmalıdır. Bununla birlikte TV bulunan bir ortamda bulunduklarında neşeleri artar. Tüm gün boyunca cıvıldayıp dururlar. Bu da mutlu olduklarının göstergesidir.

Kafesin uygun konumda yer alması.

Muhabbet kuşlarının kafesi hava akımı olan bir ortamda bulunursa, kuş hasta olabilir. Nezle ve soğuk algınlığı kuşlarda ishal ve kusmaya neden olabilir. Ayrıca pek üzerinde ya da klima altında bulunmaları da onlara uygun değildir. Oda sıcaklığının korunduğu pencere ve kapıların kapalı olduğu bir alanda bulunmaları, sağlıklarının korunmasına destek verir.

Kuşlar hassas canlılardır ve kusma hastalık belirtisi olduğunda ihmal edilmemelidir. Sonucu ölüm olabilir. Kuşların hastalıklarını belli etmeleri ile birlikte ciddi sorunlara sahip olduklarını unutmamalısınız. Küçük problemleri sizlere belli etmezler. Muhabbet kuşu neden yem kusar sorusunun yanıtını ararken tüylü dostunuzda herhangi bir sorun olup olmadığını gözlemlemeniz gerekir. Küçük ayrıntılar ile hastalığı erkenden tedavi edebilmek mümkündür.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap