Muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır ve uyur?

muhabbet kuşu tüylerini kabartıyor

Doğanın bize arkadaş konusunda ne kadar cömert olduğunu çok iyi biliriz. Kediler, köpekler ve kuşlar gibi evimizi neşelendiren canlılar ile yaşamayı çok severiz. Ne yazık ki bazen tüylü dostlarımızda farklılıklar olduğunu sezer ve endişeye kapılırız. Her zaman enerji dolu hâlleri ile en yorgun anlarımızda bile bizi adeta güçlendiren bu dostlardan biri muhabbet kuşlarıdır. Büyüleyici güzelliğe sahip tüylerindeki renklere bakmaya doyamaz iken onları durgun, hâlsiz ve sürekli uyurken bulmak bizi şaşırtır. Ancak en çok şaşırtan şey muhabbet kuşunun tüylerinin kabarık olmasıdır. Peki, muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır ve sürekli uyur? İşte yanıtları ve ne yapılması gerektiği hakkında bilgiler…

Muhabbet kuşlarının tüylerini kabartma nedenleri

Muhabbet kuşum tüylerini kabartıyor ve sürekli uyuyor diye endişelenip neden arayan sevgili okurlarımıza maddeler hâlinde yanıtlar hazırladık. Ancak belirtmek isteriz ki, hâlsizlik, iştahsızlık, ishal olma ve kafes dibinde gezinme gibi belirtiler de varsa, durum çok ciddi olabilir. Hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmenizi tavsiye ederiz. Bu gibi durumlarda birkaç dakikanın dahi önemi olabilir.

Eğer muhabbet kuşunuz gün içerisinde çok sağlıklı iken tüylerini birden kabartıyor ve uyuyorsa, bu çok sağlıklı olduğunun belirtisidir. Normal ve doğal bir davranış olduğu için içiniz rahat olmalıdır. Hasta olmadığından eminseniz, bu konu ile ilgili nedenlere bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Şekerleme yapmak istiyor

muhabbet kuşum tüylerini kabartıyor

Muhabbet kuşları uykulu olduklarında tüylerini kabartırlar. Tek ayak üzerinde durur ve uyumaya çalışırlar. Bazen bunu yaparken sessizce ötüşleri devam etse de bir yandan şekerleme yaparlar. Tüylü dostunuzu gün içerisinde gayet enerjik ve canlı gördüyseniz, kısa bir şekerleme yapması için ona izin vermeli ve destek olmalısınız. Bazen bu durum canları sıkıldığı için de olabilir. Evdeki sessizliği değerlendirmek için uyumaya çalışabilirler.

Kafes yakınına yaklaştığınızda sizi görüp tek ayak üzerinden çift ayağa geçiyorsa, kendini silkeleyip size “naber” der gibi ötüş gerçekleştiriyorsa, onunla ilgilenmenizi istiyor, demektir. Bir ıslık ya da konuşmanızla kafes tellerine yaklaşan kulağını yaklaştıran ve sizi gözlerini kırpmadan dinleyen bir can dost sahibi iseniz, çok şanslısınız, demektir. Çünkü bazıları konuşma eğitimi konusuna çok yabancı oldukları gibi cana yakınlıktan da uzak olabiliyorlar. Cana yakın olmalarını istiyorsanız, yavru iken alıp bakmalısınız .

Vücut ısısını dengelemeye çalışıyor

Muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır ve uyur sorusunun yanıtlarından biri vücut ısılarını dengelemeye çalışmalarıdır. Üşüyen muhabbet kuşları kendilerini ısıtmak için kabarırlar. Bu nedenle bazen yine tek ayak üzerinde dururlar. Muhabbet kuşlarının gövdeleri tüyler ile kaplıdır. Ancak ayakları sadece deri ile kaplıdır. Üşüyen ayakları ısıtmak için de tüylü gövdenin kabarması ve ayağın içine alınması, mükemmel bir yöntemdir.

Muhabbet kuşlarının ayak sağlığı için ve ayaklarının daha az üşümesi için onlara ahşap tünekler almanızı tavsiye ederiz. Gün içerisinde sürekli plastik tünek üzerinde durmak, onların sağlığını tehlikeye atabilir. üstelik ahşap tüneklere gagalarını ya da başlarını sürtüp kaşıyabilirler. Bu onları oldukça rahatlatır.

Çok mutlu ve enerjik

Birden kabarık duran muhabbet kuşu çılgın bir şekilde ötüyor, tünekten tüneğe atlıyor ve durmadan başını sallıyorsa, enerjisini atmak istiyor, demektir. Bu enerjiye sahip olmasında sizin payınız olduğunu asla unutmayın. Çünkü kafes temizliği düzenli yapılan, kaliteli yemler ile beslenen ve bakımı iyi yapılan kuşların enerjileri yüksektir. Sahipleri ile iletişimi güçlüdür. Çünkü sevildiğini anlarlar. Sevilmek ve sevildiğini bilmek, her canlıya enerji getirir.

Bu enerji dolu saatleri fırsata çevirip ona bir şeyler öğretebilirsiniz. Muhabbet kuşu eğitimi için ilk başta kuşa biraz özgürlük tanıyın ve enerjisini atmasına destek verin. Ardından kafese koyarak onunla konuşmaya çalışın. Söylemesini istediğiniz kelimeleri çok iyi bir şekilde seçin ve sürekli tekrar edin. Ses kaydedicilerin konuşma eğitimi verirken iyi bir fikir olmadığını belirtmek isteriz. Daha iyi telaffuz ve net bir konuşma için kendiniz tekrar edin.

Kendini temizliyor

Muhabbet kuşu neden tüylerini kabartır ve uyur sorusunun ilk yanıtı temizliktir. Muhabbet kuşları kendini temizlerken kabarır. Bu tüylerin arasını görmek ve gaga ile temizlemek içindir. Tüylerin diplerini kaşıyarak dip kısımda yer alan deliklerin yerlerini değiştirir ve derinin hava almasını sağlarlar. Eğer muhabbet kuşunuz bu temizliği çok sık yapıyor ve tüylerini yoluyorsa;

 1. yıkanmak istiyor olabilir. Uzun zamandır yıkanmadıysa, ona bir kap ve ılık su vererek rahatlamasını sağlayın. Asla kuşa dokunmayın. Kap içerisine bir dal marul yaprağı koyun ve yaklaşmasını bekleyin. Yıkanan kuşu asla kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmayın. Oda sıcaklığını ne az ne de çok yapın. Aynı oranda kalmalı. Kısa sürede kendini kurutacaktır. Yıkanan muhabbet kuşu on beş dakika içerisinde aynı kabarık tüylere sahip olacaktır.
 2. stres yaşıyor olabilir. Eğer kızgınlık döneminde ise ya da ilgisiz kaldıysa, muhabbet kuşu stresli olabilir. Cere rengine bakın bir değişiklik söz konusu ise, kızgınlık yaşıyor, olabilir. Eğer ilgisiz kaldıysa, ona biraz zaman ayırmalısınız.
 3. tüy dökümü mevsiminde olabilir. Bu nedenle kuş hâlsiz olabilir. Onu rahatsız etmeyip bu dönemin geçmesini bekleyin. Tüyler değişince eski hâline dönecektir. Suyuna vitamin ya da limon damlası koyabilirsiniz. Böylece kendini daha iyi hissedecektir.

muhabbet kuşu neden kabarık

Hastalık belirtisi olabilir!

Ne yazık ki hastalık belirtisi gibi önemli bir neden ile muhabbet kuşu tüylerini kabartıyor olabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi muhabbet kuşları hasta olduğunda sürekli uyumak isterler. Minik bedenleri küçük bir hastalık ile kolayca yıkılabilir. Bu nedenle onlara destek olmak için ilk önce veterinere gitmeliyiz. Ardından vitamin takviyesi vs. vererek ona destek olabilirsiniz. Hastalık belirtileri arasında;

 • kabarık tüyler
 • sürekli uyku hâli
 • iştahsızlık
 • kafes dibinde gezinme
 • ötmeme
 • hapşırma
 • cere akıntısı yer alabilir. Ayrıca hırıltılı nefes alma gibi sorunlar da olabilir. Birçok hastalık türü olduğu için hangi hastalığa sahip olduğunu öğrenmek ve tedavisine başlamak çok önemlidir.

Ötmek ve şarkı söylemek istiyor

Kuşlar bazen ötmek için tüylerini kabartırlar. Uykulu gibi görünürler. Ancak ötüşleri hiç durmaz. Sessizce durmadan öter ve eğer konuşabiliyorlarsa, konuşurlar. Bu oldukça doğaldır. Gün içerisinde kuş ile ilgilenilmediyse, kendi enerjilerini bu şekilde tüketirler. Biraz canlanmaları için kafes yanına yaklaşmak ve onu sevmek gerekir. Ayrıca kafes dışına çıkması için kafesin kapısını açıp bekleyebilirsiniz.

Muhabbet kuşu neden sürekli kabarık duruyor?

Muhabbet kuşu sürekli kabarık duruyorsa, durum ciddi olabilir. Bu şekilde duran tüylü dostlarımız, onlarla ilgilenilmediğinde hayatlarını kaybedebiliyor. Özellikle kafes dibinde geziyorsa, ölüm yakın olabilir. Genellikle üşüme nedeni ile bu duruş sürekliliğini korur. Ayrıca bazen de kafesi balkona koymak da kuşu hasta edebilir. Güneş çarpması ile vücut ısıları dengesini kaybeder. Bu durumu yaşamamak için kuşu daima aynı sıcaklıkta tutmak önemlidir. Oda sıcaklığına önem vermemiz gerekir. Bunun dışında;

 • kuş kafesinin bulunduğu yer çok önemlidir. Kafes kapı ya da pencere kenarında durmamalıdır. Ayrıca kafesin bulunduğu alanda klima ya da vantilatör çalışmamalıdır.
 • kuş kafesi balkona çıkartılmamalıdır. Rüzgar çıkabilir. Bunun yanı sıra karga gibi canlılar kuşa zarar verebilir.
 • kuşun bakımı iyi yapılmalıdır.
 • yem kaliteli olmalıdır. Eğer yemi sevmediyse, biraz beklemeli ve yememeye devam ediyorsa, başka bir marka denenmelidir.
 • Suyu düzenli olarak değişmelidir.
 • kafes temizliği düzenli yapılmalıdır.
 • muhabbet kuşu her gün birkaç saat kafes dışında olmalıdır. Aksi takdirde kanatları yağlanır ya da kilo alır. Böylece sağlığı tehlike altına girer.

Muhabbet kuşu hastalık belirtileri dışında kabarıyorsa, bu onun ne kadar canlı ve sağlıklı olduğunun belirtisidir. Bu nedenle endişelenmenize gerek kalmaz. Eğer hastalık belirtileri varsa, vakit kaybetmeden veterinere gitmenizi tavsiye ederiz. Minik dostlarımızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için sorumluluklarımızı ihmal etmemeliyiz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap