Muhabbet kuşu neden tüy döker ?

muhabbet kuşu tüy dökme sorunu

Muhabbet kuşu neden tüy döker?

Muhabbet kuşu neden tüy döker ? , Muhabbet kuşunuz tüy mü döküyor ? Eğer öyleyse bu makale tam size göre.Muhabbet kuşu sahip olanların genel bir şikayeti olan tüy dökmek sık rastlanan bir olaydır. Eve yeni gelen muhabbet kuşu birkaç gün ya da birkaç ay sonra tüy dökmeye başlayabilir ve bunu gören sahipleri de endişeye kapılabilir. Muhabbet kuşu neden tüy döker, hastalık mıdır ve çaresi var mıdır gibi soruların yanıtlarını ararlar. Bizler sizler için bu konuyu detaylı bir şekilde araştırdık ve detaylı bilgi vermek için bu sayfada öğrendiklerimizi yazmak istedik. Öncelik olarak tüy döktüklerinden emin olmanız gerekebilir bunun için de belirtilerine dikkat edebilirsiniz. Ardından muhabbet kuşu neden tüy döker sorusunu yanıtlamak istiyoruz. Muhabbet kuşları fizyolojik özelliklerinden dolayı ya da patolojik hastalıklardan dolayı tüy dökebilirler.

Muhabbet kuşu tüy dökme işaretleri

 • Kafes içerisinde çok fazla tüy varsa ve büyük tüyler de yer alıyorsa
 • Sevgili arkadaşınız çok sakinse ve neredeyse hiç ötmüyorsa
 • Sürekli uyukluyor gibi görünüyorsa
 • Size karşı olan ilgisini artık göremiyorsanız
 • Mevsim geçişleri yaşandığı dönemler ise
 • Kafesteki diğer kuşlar ile ilgilenmiyorsa

Bu belirtileri birbiri ile bağlantılıdır ve bunlar dışında başka özellikler de varsa kuş hasta olabilir bu nedenle beklemeden veterinere gitmelisiniz. Şimdi tüy dökme nedenlerinden bahsedelim.

Fizyolojik nedenler; her tüylü hayvanın tüy dökme mevsimi vardır. Kuşlar da tüy bakımından zengin hayvanlar oldukları için tüy dökme mevsimi geldiğinde birden sürekli kaşınmaya ve tüylerini yolmaya başlarlar. Hatta bu sizi bazen endişelendirebilir. Eğer abartılı şekilde (derisi görülecek kadar çok dökülüyorsa) tüy dökümü yaşıyorsa sorun patolojik olabilir ve veterinere gitmelisiniz. Bunun dışında yılda iki kez tüy döker kuşlar biri ilkbahar diğeri de sonbahar aylarında olur. Yaza girerken ince yapılı tüylere kışa girerken de daha kalın yapılı tüylere sahip olmak için tüy değişimi gerekir.

muhabbet kuşu tüy dökme sorunu

muhabbet kuşu tüy dökme sorunu

Kuşlar tüy dökümü mevsimlerinde halsiz ve mutsuz olabilirler bu nedenle bu gibi zamanlarda onlara ek olarak vitamin takviyesi yapabilir ya da fazla yormamak için rahat bırakabilirsiniz. Veteriner hekimlere danışıp bu dönemi kolay bir şekilde atlatması için destek alabilirsiniz.

Patolojik muhabbet kuşu tüy dökme nedenleri

 1. Anormal bir şekilde tüy dökümü yaşayan kuşlar birden tüylerini kaybedebilirler bu hasta olduklarının ya da hasta olacaklarının belirtisidir. Tüy döküm zamanlarında beslenmesine dikkat etmezseniz ve yeterli vitamini alamazsa halsiz düşüp hasta olabilirler. Bu nedenle mineral ve vitamin bakımından zengin olan yemler tercih etmeli ve veterinerden başka besinler için öneri isteyebilirsiniz.
 2. Bir diğer hastalık nedeni de stres ve mutsuz olmalarıdır. Bazı muhabbet kuşları ilgi delisi ve yalnızlığı sevmeyen yapıya sahiptirler. Siz daha kapıdan çıkmadan çılgın gibi bağırıp onu yalnız bırakmamanız için yalvarırlar adeta. Bu nedenle siz onu yalnız bıraktığınızda da mutsuz olduğu için tüylerini yolmaya başlarlar. Bu özelliklere sahip bir kuşunuz varsa yapmanız gereken ona daha fazla oyuncak vermek ya da daha fazla ilgilenmektir.
 3. Bir diğer neden de muhabbet kuşunun eve yeni katılması ya da çok ürkek olmasından kaynaklanır, her muhabbet kuşu ürkektir fakat kimileri doğuştan zekidir ve daha çabuk alışıp öğrenirler kimilerini de alıştırmak çok zordur. Elinizi yaklaştırdığınızda çok zor nefes aldığını ve titrediğini fark ettiyseniz size tavsiyemiz eve alışmasını beklemek ve yavaş yavaş ilerlemektir. Çünkü kuş strese girip tüylerini yolmaya başlayacaktır. Eğer bunu çoktan yapmaya başladıysa onu sakinleştirmek için sadece bakımlarını yapın ve televizyona yakın bir yere konumlandırıp bekleyin.
 4. Üşüme de tüy dökmeye sebep olabilir. Pencere ya da kapı önünde yer alan kafesler hava değişimini en çok yaşayan alanlar olduğu için kuş hasta olabilir ve bir kuşun üşümesi demek ani bir şekilde ölmesi demek de olabilir. Tüy dökme belirtileri yanında ishal, kabarma ve halsizlik de varsa acilen veterinere gitmelisiniz.
 5. Mantar hastalıkları ve parazitler tüy dökümüne neden olurlar ve genel olarak belirli bir alanda neredeyse yok denecek kadar az tüy kalmasını sağlayabilirler. Diyelim kafasının sağ kısmının derini belli olacak kadar çok tüyleri yok olmuşsa sorun parazit ya da mantar hastalığı nedeniyle olabilir.

Muhabbet kuşu tüy dökme mevsimlerinde ne yapabiliriz?

Öncelikle kuşun hasta olup olmadığını anlamanız gerekir. Kuş biraz sakin ve beslenmeye devam ediyorsa hasta olmayabilir. Yapacağınız şey vitamin takviyesi ve onu biraz dinlenmeye bırakmaktır. Uzman bir yardım için de veterinere danışmalısınız.Muhabbet kuşunda aşırı tüy dökümünde B vitamini alıp kullanabilirsiniz.Röhnfried Versele , Bt-amin forte,Tollyamin Forte, Muta-vit gibi ürünler kaliteli ürünlerdir.Bunları evcil hayvan satıcılarından veya internetten alabilirsiniz.Kullanımına gelince haftada bir kullanabilirsiniz.

Önerilen konu : Muhabbet kuşu aksesuar ve oyuncakları

Tüy dökme zamanı ne kadardır?

Bazı muhabbet kuşları bir hafta içerisinde tüylerinin değişimi tamamlarken diğerleri iki haftaya ihtiyaç duyabiliyor. Bu kuşun küçüklüğüne, türüne ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir. Eğer bu zaman dilimi içerisinde sevgili arkadaşınız hiçbir şey yemiyor ve giderek halsizleşiyorsa elinizle beslemeye çalışmalı ve bu da olmazsa veterinere götürmelisiniz. Bazı kuşlar yem değişimi, kafes değişimi ve sahip değişimi yaşadığında psikolojik olarak tüy dökebiliyor. Bu nedenle yem değişimi yaptıysanız eski yemi tekrar alıp değiştirmelisiniz.

Muhabbet kuşlarının tüy yapısı nasıl?

Muhabbet kuşları iki tür tüye sahiptirler ve yılda iki kez tüy dökerler. Yazın ince tüylere kışında kalın tüylere sahip olurlar. Eğer ilkbahar ya da sonbahar aylarındaysanız yaprak dökümleri gibi kuşlarda tüy dökümü yaparlar. Muhabbet kuşların tüy diplerinde kumlar yer alır ve kumlar derilerinin nefes almasını sağlarlar. Muhabbet kuşları yıkanmaya ihtiyaç duydukları zamanlarda ya da tüy dökme mevsimlerinde gagaları ile kumları karıştırıp yerlerini değiştirirler. Bu nedenle de muhabbet kuşunun banyo yapmasına izin vermelisiniz.

Tüy yolma nedenlerine bir neden eklemek gerekirse bu da yıkanma problemi olur. Yıkanmasına izin verilmeyen muhabbet kuşları sürekli kendilerini kaşır ve tüylerini de yolarlar. Kuşlar yıkanmayı çok severler ve kirlendiklerini hissettiklerinde rahatsız olurlar. Bu nedenle onlara küçük bir kap içerinde ılık su ve bir dal marul ikram ederek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kuş yıkandıktan sonra da kendi kendine kurumasına izin vermeli ve oda sıcaklığını korumalısınız. Kurumak için onlara on beş dakika yeterli olacaktır. Asla kurutma makinesi kurutmaya çalışmayın.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

1 Yorum

 • Merhaba benim bir erkek ve bir dişi kuşum var. Sık sık kur yapıyorlar kaşıma vs. erkek kuş çok hareketli oluyor hele hele akşm vakitleri. Dişi pek istekli değil sanırım ama dişinin ceresi açık kahverengi tonunda 1.5 2 yıllık Erkek de öyle ama babası albino diye ceresi değişmiyor dediler bana. Ama yine de istekli görünüyor. Fakat halen bir çiftleşme olmadı sabırlı olmak lazım ama Asıl sorun şu dişi kuşum 1 aydır taktığım yuvalığa 2 haftadır girmiyor eskiden kemirir sık sık girip çıkardı.

Yorum Yap