Muhabbet kuşu neden kaşınır? Sebepleri ve tedavi yöntemleri

muhabbet kuşu neden kaşınır

Karşınızda minik ayakları ile durmadan ya da belirli aralıklarla kaşınan bir kuş varsa, bu durum sizi rahatsız edebilir. Muhabbet kuşu kaşınması oldukça doğaldır. Tüylerinin yer değişimi ve dökülmesi gibi olağan durumlar nedeni ile kendilerini temizlerler. Tüylerin yer değişimi derinin hava almasına yardımcı olur. Ancak bazı kaşıntılar sorunların var olduğuna işaret edebilir. Bu nedenle muhabbet kuşu neden kaşınır sorusunu ele alıyoruz. Belirtileri dikkate alarak sebeplerini ve tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Muhabbet kuşu kaşınması

Muhabbet kuşu kaşınması için doğal olduğunu belirtmiştik. Ancak bu durum sıklık bakımından önemlidir. Günde bir ya da iki saatten fazla kaşınan kuşlarda bir sorun olması muhtemeldir. Düzenli veteriner kontrolüne giden kuşlarda kaşınma sorunları çok nadir görülmektedir. Bu nedenle veteriner ziyaretleri ihmal edilmemelidir.

Muhabbet kuşu kaşınma nedenleri

Minik gagalı dostlarımız gün içerisinde sık sık kendilerini temizlemeye çalışırlar. Başlarını geriye çevirip sırtlarını kaşıdıklarına şahit oluruz. Ardından kanat altları ve ulaşabildikleri tüm alanları bir güzel gagaları ile eşelerler. Başlarını da tüneklere sürterler ara sıra. Ancak siz kafese yaklaştığınızda aranızdaki iletişim iyi ise ve güçlü bir bağ kurduysanız, sizinle ilgilenmek ister. Kafes teline yaklaşır ya da dışarı çıkmak için kapıya yanaşır.

Gün içerisinde muhabbet kuşunuzun sürekli kaşındığını fark ederseniz, bir sorun yaşadığını hissedebilirsiniz. Çünkü kaşınma normal bir durum olsa da çok sık yapmaları bazı problemlere işaret eder.

Muhabbet kuşu kaşınma nedenleri arasında;

 • günlük temizlik,
 • kuru cilt,
 • tüy dökümü,
 • parazitleri yok etmeye çalışma,
 • tüylerin yerlerini değiştirmek yer alır.

Kuşlar temiz canlılardır. Her gün birkaç saat kendilerini tımar ederler. Bu da gagaları ile deri diplerini kaşımak ile yaptıkları bir işlemdir. Ancak bazı sorunlar hayat kalitelerini düşürür ve erken müdahale edilmezse kritik sorunlara neden olabilir.

Tüy bakımı

Kuşlar temiz canlılardır. Tuvaletlerini kafes içlerine yapsalar da tüyleri ve vücudunun tamamı daima temizdir. Çünkü kedilerin dilleri ile kendilerini temizlemeleri gibi kuşlar da gagaları ile temizlik yapmaya çalışırlar. Tüy arasındaki toz parçalarını  temizlerler. Yabancı cisim varsa da çıkartırlar. Dökülmek üzere olan tüyleri de çekerek çıkartırlar. Çünkü ölü tüyler kaşıntı yapar.

Günde birkaç saat yapılan tüy bakımı oldukça normaldir. Üstelik bu, kuşun sağlıklı olduğunu da gösterir. Çünkü hasta ya da depresyonda olan kuşlar temizlik yapmak istemez ya da yapamazlar.

Kuşlar için tüylerin önemi oldukça büyüktür. Rahatça uçabilmeleri ve vücut dengelerinin bozulmaması için tüylerin sağlıklı olması gerekir. Tımarlama dediğimiz işlem ile kendi sağlıklarını korumaya çalışırlar. Bu nedende doğada kendi başlarına rahatça yaşayabilirler. Ancak kafes ortamında bakıldıkları kadar ömürleri uzun olmaz.

Kirlilik

Kuşlar yıkanmayınca kendilerini kirli hissederler. Bulundukları ortamın tozu, tüylerine bir şey bulaşmış olması ve uzun süre banyo yapmamaları onları rahatsız eder. Bu nedenle sık sık gagası ile tüy bakımı yapmaya çalışırlar. Gücü yettiğince işleme devam ederler ve bazen aile üyelerinle dahi ilgilenemezler.

Muhabbet kuşlarının bazıları yıkanmayı çok sever. Bazıları ise buna gerek duymaz. Bu nedenle kuşunuzun banyo yapmak istediğini anlamak için kafes içerisine ılık su dolu bir kap bırakabilirsiniz. Kap içerisine bir dal kıvırcık yaprağı ekleyerek su soğumadan kuşun kaba yaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Tüy dökülmesi

Muhabbet kuşu yaz ve kış ayları için tüy değişimi yaşarlar. Yazın parlak ve ince, kışın ise kalın ve mat tüylere sahip olurlar. Bu değişim ilkbahar ve sonbahar aylarında gerçekleşir. Eğer bu dönemler içerisinde iseniz, tüy dökülmesi ile birlikte yaşanan kaşıntı oldukça doğal. Birkaç gün içerisinde de sona erecektir.

Tüy dökümünde gagası ile kökleri zorlar ve ölü tüyleri yere atarlar. Ancak bu durum depresyon ile karıştırılmamalıdır. Çünkü strese giren muhabbet kuşları sağlıklı tüyleri gagaları ile derilerinden sökerler. Hatta bu yüzden kanamalar görülebilir. Eğer mevsimsel geçiş nedeni ile kaşındıklarından emin iseniz, muhabbet kuşu için vitamin takviyesi yapmanızı tavsiye ederiz. Kuşlar için özel olan ve sularına eklenen damlaları veya sebze ya da meyveleri tercih edebilirsiniz. Doğal olan ve uygun şekilde hazırlanıp verilen kuşların yiyebileceği sebze ve meyveler, tüy dökülme dönemlerindeki hâlsizliklerini azaltır ve onlara enerji verir.

Kuru cilt

muhabbet kuşu kaşınması

Kuru cilt, muhabbet kuşu için sürekli kaşınma nedenidir. Muhabbet kuşu neden kaşınır sorusunun en yaygın yanıtı da budur, diyebiliriz. çünkü kuru cilt problemi çok sık görülmektedir. Neyse ki tedavisi de oldukça kolaydır. Ancak öncelikle kuru cilt sorunu yaşadığından emin olmanız gerekir. Muhabbet kuşlarında kuru cilt belirtileri;

Bazı bölgelerde tüy azlığı ya da kellik: Kaşıntının yüksekliği nedeni ile kuşlar tüylerini yolarlar. Çünkü derilerinde rahatsızlık onları asla terk etmez.

Deride çizikler ya da kızarıklık: Başlarını bir yerlere sürtmeleri ya da aşırı şekilde ayak tırnakları ile kaşınmaları kuşların derisinde çizikler ve kızarıklık oluşturur.

Ayak çevresinde tüy dökülmesi: Gagaları ile diğer tüy bölgeleri gibi ayak kısımlarındakileri de yolabilirler.

Pullanma: İnsanlarda görülen kepek ve egzama sorunu kuru cilt nedeni ile oluşur. Kuşlarda aynı şekilde kuru cilt yüzünden başlarının üzerinde pul pul kepek şeklinde deri görülür. Tüylerinin sıklığı ve derinin hava almaması nedeni ile pullanma oluşur. Kuşlar derileri hava alsın, diye gagaları ile tüylerinin yerini değiştirir. Ancak bazı zamanlar bu da yeterli olmaz.

Muhabbet kuşu kuru cilt tedavisi

Banyo: Düzenli olarak banyo yapan kuşlarda kuru cilt problemi ya da kaşıntı çok nadir görülür. Nemlenen ciltleri kuruluğu ve kaşıntıya neden olan diğer sorunları ortadan kaldırır. Bu nedenle tüylü dostunuza arada bir banyo yapma imkanı sunmalısınız. Oda sıcaklığında ve ılık su ile yapacakları banyo onlar için şifa olacaktır. Şampuana hiç gerek yok. Kurulanmak da istemezler. Zaten kurutma makineleri onlara büyük zarar verebilir.

Diyette değişiklikler

Bazı besinler muhabbet kuşlarında alerjiye neden olur. Ayrıca uygun şekilde hazırlanmamış ya da aşırı bir şekilde verilmiş olan gıdalar da onlar için tehlikelidir. Örneğin; elma onlar için faydalıdır. Ancak küçük miktarda, soyulmuş ve çekirdekleri alınmış bir şekilde yiyebilirler. Peynir gibi laktoz içeren süt ürünleri de onlar için zararlıdır. Veteriner yönlendirmesi ile gıda değişikliği gerekiyorsa, farklı bir kuş yemi tercih edebilirsiniz. Bir süre yem dışında bir şey vermenizi de tavsiye etmeyiz.

Nemlendirici

Özellikle kış aylarında ısıtıcılar nedeni ile ortamdaki hava kurur. Bu da çiçekler gibi kuşlarında zarar görmesine neden olur. Bu gibi zamanlar için hava nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Hem sizin nefes almanıza hem de ortamda bulunan diğer canlıların daha rahat nefes almalarına destek verir.

Kaşıntı önleyiciler

Muhabbet kuşu neden kaşınır sorusunun yanıtını öğrendiğimize göre ilk olarak kaşıntıyı engelleyebiliriz. Daha fazla tüy dökülmesi ve çizik gibi zarar olmaması ve kuşun kaliteli yaşamına kavuşması için bu çok önemlidir. Kaşıntı önleyiciler için elbette veterinere danışmanız gerekir.

Parazitler

Kafes ortamında yaşayan kuşlarda parazit görülmesi pek olası bir durum değildir. Ancak petshop ya da alındıkları yerlerdeki diğer canlılardan bulaşmış olabilir. Veteriner kontrollerinde de aynı şekilde tüylü dostunuza geçmiş olabilirler. Bu nedenle veteriner seçimini iyi yapmak ve eve yeni gelen canlıları on gün karantina altında tutmak önemlidir. Hem ortama alışmaları hem de hastalıkları varsa, anlamamız açısından bu süreç önemlidir. Kuşu ilk aldığınızda veterinere götürerek muayene ettirebilirsiniz. Parazitler eve dağılmadan önce acele etmeniz gerekir. İşte muhabbet kuşlarında görülen parazit çeşitleri;

 • Kırmızı akar

Kırmızı akarlar kan emicilerdir. Gözle göremeyiz. Ancak kafes teline çift taraflı beyaz bant yapıştırarak varlıklarından haberdar olabiliriz. Beyaz banda elbet birkaçı yapışacaktır. Bu kontrolü dilediğiniz zaman içinizin rahat etmesi için yapabilirsiniz.

 • Solucan

Muhabbet kuşlarının dışkısında ortaya çıkan iğrenç canlılardır. Kafes dibine göz atarak varlıklarından haberdar olmak mümkündür. Veterinerlerin tedavi yöntemleri ile hızlıca yok olurlar.

 • Pullu yüz akarları

Muhabbet kuşlarının baş ve gaga kısımlarında gözle görülür tuhaflıklar oluştururlar. Tedavilerinin acilen yapılması gerekir. Aksi takdirde kalıcı hasar bırakırlar.

 • Pullu bacak akarları

Şişmiş ve ağrılı bacaklar kuşların hayatlarını çok fazla etkiler. Enfeksiyonlu ayakların tedavi görmesi için acil müdahale gerekir.

 • Muhabbet kuşu biti

Birden fazla kuşun bir arada olması nedeni ile bit gibi parazitler görülebilir. Ne yazık ki çok hızlı bir şekilde çoğalırlar. Kuşların vücut ısısı ve tüylü olmaları nedeni ile uzun süre yaşayabilirler.

 • Hava kesesi akarları

Solunum yollarına enfekte olan parazitlerdir. ilk olarak ötüşlerde ses farklılığı ardından ötmeme gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Çoğalma hızları ve erken müdahale kuşun hayatını kurtarabilir. Çünkü hızlı çoğalma ve geç müdahale kuşun boğulmasına neden olabilir.

Muhabbet kuşu neden kaşınır sorusunun en net yanıtını veteriner ziyareti ile alabilirsiniz. Tedaviye erkenden başlar ve bir an önce tüylü dostunuza eski hayatını geri verebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap