Muhabbet Kuşu Neden Isırır?

Muhabbet Kuşu Neden Isırır?

Muhabbet kuşu beslerken karşılaşılabilen en büyük sorunlardan bir tanesi kuşun ısırma alışkanlığı kazanmasıdır. Kuşun önceden ısırmayıp sonradan ısırma alışkanlığı kazandığı zamanlarda oluyor. Muhabbet kuşu ısırmasının çok farklı sebepleri olabilir. Bu sebepler çiftleşme dönemi, ruh hali, karakteri vb.. olabilir. Sizler için genel karşılaşılan durumları altta listeledik.

Kuşunuz Size Alışmamış Olabilir

Kuşunuzu yeni aldıysanız veya aldığınızdan beri eğitim uygulamadıysanız kuşun kendisini savunma amaçlı elinizi gayet normal bir durumdur. Özellikle toplu üretilen üretimhanelerde üretilen kuşlarda bu sorun çok fazla görülüyor. Eve alıp getirdiğinizde daha önce insana temas etmediği için kuş kendisini savunma amaçlı ona dokunduğunuz zaman ısırabiliyor. Bu tarz kuşları kendinize alıştırabilmek ve ısırma alışkanlığının ortadan kalkması için çok nazik davranmak gerekiyor. Onu ürkütecek davranışlardan, ani hareketlerden, yüksek sesten kesinlikle kaçının. Elinizi ısırsa bile geri çekmeyin ve kesinlikle tepki vermeyin.

Kuşunuz zamanla elinize alıp sevdikçe, yem verdikçe, sevdiği yemleri elinizden yediği takdirde zamanla sizin güveninizi kazanacak ve ısırma davranışıda ortadan kalkacaktır. Yeni eve alınan muhabbet kuşu nasıl alıştırılır? adlı makaleden bu konuyla alakalı daha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kuşunuz Kızışmış ve Çiftleşme Döneminde Olabilir

Muhabbet kuşu çiftleşme belirtilerinden birisi olabilir. Çiftleşme döneminde içgüdüsel olarak ciddi derecede agresif olabiliyorlar. Ancak telaş yapmanıza gerek yok bu tamamen geçici bir durumdur. Çiftleşme dönemi geçtiğinde sizi ısırması geçerek eski haline dönecektir.

Kuşunuz Oyun Amaçlı Isırıyor Olabilir

Bazı kuşlar sadece oyun amaçlı olarak ısırıyor olabilir. Bundan keyif alan kuşlar oyun oynarcasına elinizi ısırıyordur. Bazen tanımadığı kişileride ısırmak hoşuna giden bu muhabbet kuşları karakteristik olarak böyle olduğu için buna pek fazla yapacak bişey yoktur. Kuşunuzla keyifli zamanlar geçirmeye bakın :). Bu konuyla alakalı Muhabbet kuşunu mutlu etmenin yollarına bakabilirsiniz.

Kuşunuz Sizi Kıskanıyor Olabilir

Muhabbet kuşları sahiplerine çok bağlı ve kıskanç kuşlardır. Yeni evcil hayvan aldıysanız ve kuşunuzda sizi onu severken gördüyse bu duruma tepki amaçlı elinizi ısırıyor olabilir. Kendi kafeslerini bile diğer kuşlardan kıskanırlar.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kuşunuz eğer ısırıyor ise ona asla tepki göstermeyin, sesinizi yükseltmeyin. Kuşunuza nazik ve kibar davranın. Sevdiği yiyecekleri elinizle yedirmeye çalışın. Evcil dostunuzun hırçınlığını almak sizin elinizde. Bazı kuşların karakteristik özelliği olarak ısırması olduğunu ve kendisini sevdirmekten hoşlanmadığınıda unutmamanız gerekmektedir. Dostunuza iyi bakın sağlıcakla kalın 🙂


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

1 Yorum

  • Benim muhabbet kuşu kafesin içindeyken ben parmağımı tellerin arasına soktuğunda başını eğip kasimami istiyor ama kafesten dışarı çıkardığımda kesinle onu sevmeme izin vermiyor direk omzuma uçuyor sürekli omzumda durmak istiyor elimden kaçıyor elime konmuyor bazen kulagimla oynarken arada isiriyor ama eşim ve cocuklarimin yanına hiç gitmiyor ve onlar elini kafese koyduğunda isiriyor ellerini benim elimi ısırmıyor cacuklarimi isirmasini nasıl engelkiyecem

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri