Muhabbet Kuşu Ne Kadar Yaşar?

Muhabbet Kuşu Ne Kadar Yaşar?

Muhabbet Kuşu Kaç yıl yaşar ?

Muhabbet kuşu besleyen kişiler onların ne kadar süre yaşacağını merak ederler.Aslında “muhabbet kuşları kaç yıl yaşar” sorusunun tam olarak bir cevabı yoktur.Bu süreyi etkileyen bazı faktörler vardır.Bu makalemizde sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Muhabbet kuşu ortalama 8-9 sene yaşamaktadır.Dişi olanlar 4-5 yaşından sonra yaşlanmaya başlarken bu erkeklerde 6-7 seneyi bulmaktadır.Yani genel olarak erkekler yaşlılığa biraz daha geç adım atarlar.

Muhabbet kuşları 1 yaşından sonra yavruluktan çıkarlar.Daha sonraki yaşayacağı süre de bizzat bizlerin elinde.

Muhabbet kuşu yaşam süresi psikolojij,bakımı ve temizliği ona gereken ilgiyi gösterme durumlarına göre değişkenlik gösterir.

Muhabbet Kuşu Bakımı ve Temizliği

Yaşam süresini etkileyen en önemli etken temizliktir.Kuşlarımızın temizliğini günlük olarak yapmalıyız.Kafeslerinin temizliğini,oda temizliğini,yem ve su değiştirmeyi üşenmeden yapmak gerekiyor.

Muhabbet kuşlarını çok soğuk ve ya çok sıcak ortamlarda bulundurmamalısınız.Ayrıca rüzgar ve sıcak,soğuk hava akımlarına direkt olarak yakalanmamasına özen gösterin.

Psikolojik Etkenler

Kuşların da hisleri ve psikolojileri vardır.Hatta insanlardan daha hassaslardır bazı konularda.

Muhabbet kuşlarının psikolojilerini olumlu yönde etkileyecek faktörleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Stresden uzak tutmalısınız,
  • Sürekli onunla ilgilenmelisiniz.Onunla oyun oynamalı,yuvasından dışarı çıkarmalısınız,
  • Onunla iletişim kurmaya çalışıp konuşmalısınız.Bakalım size ne söyleyecek:)
  • Ona sevdiği ve ya sevebileceği besinleri verip şımartmalısınız,
  • Sürekli elinize almamalısınız.Kanatlarından tutmamalısınız.Sadece işaret parmağınıza alıştırıp o şekilde tutmalısınız.

Kısacası muhabbet kuşlarının ne kadar uzun süre yaşacayağı biraz da bizim elimizdedir.Onlara gereken ilgi ve alakayı gösterdiğimiz sürece yaşam süreleri uzayacaktır.

Muhabbet kuşlarının yaşam süreleri genel olarak bu şekilde olmakla birlikte 15-20 sene yaşayan muhabbet kuşları da yok değildir.Psikolojisini düzgün tutup bakımını güzel bir şekilde yapılan her canlı uzun süre yaşar ve bundan daha önemlisi sağlıklı ve mutlu yaşar.

Makalemizden de anlayacağınız üzere muhabbet kuşu yaşam süresi sabit değildir.Bu şekilde tabuları yıkmak adına size bu makaleyi hazırladık umarım herkes kendine düşeni yapar.

Lütfen onlara bir hayvan olarak değil de ailemizin bir üyesi olarak davranalım onları üzmeyelim sevgiyle kalın 🙂

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

2 Yorum

  • Bende bir muhabbet kuşu sahibiyim. Bayadır bizimle şuan 6 yaşında gerçekten kuşlar evde nefes alan bir can. Bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim 🙂

    • Nazik yorumunuz için teşekkür ederiz.Nice mutlu yıllara.Hayvansever insan demek mutlu,umutlu ve vicdan sahibi insan demektir.Sizi tebrik ederim.

Yorum Yap