Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Her canlı temizlenmeye ihtiyaç duyduğu gibi, muhabbet kuşları da temizlenmeye ihtiyacı duyar. Genel olarak muhabbet kuşları temizlenme ve bakım ihtiyaçlarını kendileri karşılar. Ancak ev ortamında beslenen muhabbet kuşları çoğu zaman profesyonel olarak yıkanmaya ihtiyaçları vardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, muhabbet kuşunun üşümemesidir. O yüzden kış mevsimlerinde muhabbet kuşları çok sık yıkanmamalıdır.

Muhabbet Kuşu Banyo Yaptırma

Muhabbet Kuşu Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Genel olarak muhabbet kuşları suyu çok sever. Banyo yaptırma aralığı 2 haftada sadece 1 kez olmalıdır. Fakat hava şartlarına göre bu süre değişebilir. Havalar soğuk olduğunda ayda 1 kez olacak şekilde muhabbet kuşunuzu yıkayabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzun ne zaman bakım yapılması gerektiğini anlamanız gerekir. Kısa bir gözlem ile bakım ihtiyaçlarını anlayabilirsiniz. Eğer muhabbet kuşu gaga yardımıyla vücudunu temizlemeye çalışıyorsa, banyo yaptırma zamanının geldiğini söyleyebiliriz.

Muhabbet Kuşları Hangi Yöntemlerle Yıkanabilir?

Muhabbet kuşları aslında birkaç yöntemle yıkanabilir. Kuş banyoluğu en iyi yöntemlerden biri olacaktır. Banyoluklar muhabbet kuşlarının kendi kendine yıkanmasına yardımcı olur. Ilık derecede su ekleyerek kuşunuzun yıkanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak kuşun alışma süreci vardır. Alıştığı andan itibaren korkmadan su içerisinde kendini temizleyecektir.

Muhabbet kuşlarını yıkamak için bir diğer yöntemse, musluk altıdır. Kuşu musluğun altında elinizde ovalayarak temizleyebilirsiniz. Yine de suyu çok fazla açmamalı ve suyun soğuk olmadığından emin olmalısınız. İleri ki aşamalarda muhabbet kuşu yıkanmaya alışacaktır. Bunlarla beraber muhabbet kuşunuzu yağmurlama yöntemiyle temizleyebilirsiniz.

Su spreyini tercih edebilirsiniz. Bu aşamada kuşunuzu ürkütmemeniz gerekiyor. Yakın mesafe kesinlikle tercih edilmemeli. Uzak mesafeden su spreyini üzerine doğru sıkabilirsiniz. Muhabbet kuşunuzu hangi yöntemle yıkarsanız yıkayın, kesinlikle cereyanlı ortamlarda kuşunuzu maruz etmemelisiniz.

Muhabbet Kuşlarını Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Muhabbet kuşları son derecede hassas canlılardır. O yüzden yıkama aşamasında çok dikkatli olmalısınız.

Muhabbet kuşunuzu yıkama aşamasında;

  • Suyun ılık olduğundan emin olmalı.
  • Çok sık yıkanmamalı.
  • Su gagasına ve gözüne gelmemeli.
  • Yıkama aşamasından sonra kuş soğuk ortamda bırakılmamalı.

Bunlarla beraber yıkama aşamasından sonra kuşunuzu havlu yardımıyla kurulamalısınız. Aksi taktirde hasta olabilir ve sağlığını riske atabilir. Kuşların belirli aralıklarla yıkanması hem tüylerini yumuşatacak hem de daha bakımlı durmalarına yardımcı olacaktır.

Yıkama Aşamasından Sonra Yapılması Gerekenler

Muhabbet kuşları oldukça sevimli hayvanlar. Sevimli oldukları kadar bünyeleri çok hassastır. Anında hasta olabilirler ve çeşitli sağlık problemleri yaşayabilirler. Özellikle de yıkama aşamasından dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Öncelikle muhabbet kuşunu yıkadıktan sonra serin alanlarda kuşunuzu maruz etmemelisiniz. Sıcak ve rüzgarlı olmayan ortamlarda kurumasını beklemelisiniz. Aynı zamanda yumuşak bir havlu yardımıyla kurumasına yardımcı olabilirsiniz. Kış aylarında kuşu çok sık yıkamamalı ve temizlememelisiniz. Yaz aylarında belirli aralıklarla yıkayabilirsiniz. Bu sayede kuşunuz sıcağa karşı dayanıklı olacak ve bunalmayacaktır.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap