Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Muhabbet kuşları, ses taklit etme ve öğrenme yeteneklerine sahip kuşlardır. Dişi muhabbetler daha az kelime öğrenirler.Erkek muhabbetler ise dişilere göre daha kolay ezber yeteneklerine sahip olurlar. Ayrıca daha fazla kelime öğrenirler. Tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz.

Muhabbet kuşları konuşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Dikkatten kastımız süreci hızlandırma ve kuşumuzun bize alışması anlamına geliyor. Ona nasıl ilgi gösterirseniz ve nasıl yaklaşırsanız,bakımını nasıl yaparsanız size geri dönüşü o şekilde olacaktır .Zorunlu şartlar olmamakla beraber işinizi kolaylaştıracak maddeleri sizler için sıraladık.

Muhabbet Kuşu Konuşturmada Cinsiyetin Önemi

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşu konuşturmadaki en büyük etken cinsiyettir. Çünkü erkek muhabbet kuşları ortalama 80-100 hatta daha fazla ses,kelime taklit edebilirken dişi muhabbet kuşları belirli ve az sayıda sesleri taklit edebilirler. Genel olarak dişiler 10-15 kelimeyi geçmemek kaydıyla kelime öğrenebilirler diyebiliriz.

Bu sizin elinizde birşey olmamakla birlikte bu faktörü daha erken yaşlarda muhabbet kuşu alarak aza indirgeyebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Konuşturmada Yaşın Önemi

Muhabbet Kuşu Yaş Belirleme

Muhabbet kuşları genelde 1 aylıkken ya da birkaç gün daha az da olabilir bu süre yeme düşerler.

Petshoplardaki muhabbet kuşlarını alırken yaşları konusunda endişe edebilirsiniz. Haklısınız da. Muhabbet kuşlarını üreticilerden almanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Yaşının tam olarak doğru söylenmesi açısından bu önemlidir. Çünkü bize alışması ve konuşmaya daha çabuk geçmesi için yeme yeni düşmüş muhabbet kuşu sahiplenmeniz gerekir.

Yaşı daha küçük kuş almanızın sebebi sizi bir anne baba olarak görüp size daha çabuk ısınmasıdır. Gerekli ilgiyi gösterdiğiniz her erkek yavru kuş konuşacak ve taklit edecektir. Bu süreyi uzatıp kısaltmak sizin elinizdedir.

Muhabbet Kuşunuzun Güvenini Kazanmak

Muhabbet Kuşunun Güvenini Kazanmak

Cinsiyetten sonraki en büyük faktör muhabbet kuşunuzun güvenini sağlamak olarak gelir.

Size güvenmeyen hiçbir canlı istediğinizi yapmaz.Öncelikle kuşunuzun güvenini sağlayacaksınız.

Peki bunu nasıl yapabilirim diyorsanız onun için de birkaç önerimiz var buyurun ;

Muhabbet kuşlarının eğitimi yapılırken ilk aşama ele alışmasıdır. Elinize alışan ve elinizden yem yiyen kuş artık size aittir diyebiliriz. Fakat bunu yaparken dikkatlice ve adım adım ilerlemelisiniz.

Öncelikle sizi hiç tanımayan yani yeni aldığınız kuşunuza elinizi uzatarak ona hafifçe seslenin. Sizi tanısın ve elinizin tehlikeli birşey olmadığını anlasın. Ona hafifce sesler çıkarırken elinizi de görebileceği ayaklarının hizasına getirin. Yalnız seslenmekten kastımız onun ruhunu okşayacak ve hoşuna gidecek düzeyde olsun ki korkmasın yavrucağzımız.

Bu işlemlerden sonra yavaş yavaş elinizi ona yaklaştırın.Bir süre sonra zaten otomatikmen elinize alışıp siz her uzattığınızda elinize atlayacaktır.

Bu hareketinden sonra elinize yem katarak güvenini daha çok sağlayın ve ona sizin ona hiçbir zaman zarar vermeyeceğinizi kanıtlayın. Fakat her zaman da elinizle yem yedirmeyin ki çok alışmasın. O zaman da hep elinizle beslemenizi isteyecektir ve kuşunuz için hazıra konmak hiçte sağlıklı olmayacaktır.

Muhabbet Kuşu Nasıl daha kolay konuşur?

Güven aşamasını geçtiğimize göre artık muhabbet kuşumuzun konuşması için önünde hiçbir engel kalmamış demektir.

Muhabbet kuşları genelde tek hece yada 1-2 hece olan kelimeleri daha kolay ezberlerler. Söylenmesi basit ve içlerinde p,ç,t,k,ş olan kelimeler onlar için daha basittir. Örneğin ; paşa,aşkım,cici kuş gibi.

Muhabbet kuşları kelimeleri anlamlarına göre ezberlemez ve ya taklit etmezler.Onlar bunları sizin söyleme sıklığınıza ve söylediğiniz ses tonunda ezberlerler.

Bu eğitimi verirken yem ile ödüllendirebilirsiniz.Bu kuşunuzun hoşuna gidecek ve onu koşullandıracaktır.Her öğrendiği kelimeden sonra ve taklitten sonra aferim oğluma,kızıma diyip bir yem vermeniz onu motive eder.

Son olarak öğrenmesini istediğiniz kelimeleri ona aynı tonda ve gün içerisinde birkaç defa söylemeniz de bu süreci hızlandıracaktır. Bunun farklı metodları vardır.Bunlardan bazıları şunlardır ;

  • Yem ile ödüllendirerek konuşturmak taktiği,
  • Herhangi bir kayıt cihazıyla ezberlemesini sağlamak,
  • Gün içerisinde sürekli ona aynı tonda tekrar yapmak,

Sonuç olarak kuşumuzun erkek olması,yeme yeni düşmüş olması ve göstereceğimiz ilgi muhabbet kuşumuzun konuşmasıyla doğru orantılıdır.

Bu yöntemleri deneyip hepsinde başarılı olduğunuz halde kuşunuz konuşmuyorsa aşağıya yorum olarak bunu belirtebilirsiniz.Bizlerve kuşyuvam.com sevdalıları buna bir çözüm bulmak için çalışırız.

 

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap