Muhabbet Kuşu Konuşturma Teknikleri

Muhabbet Kuşu Konuşturma Teknikleri

Muhabbet Kuşu Konuşturma Teknikleri

Muhabbet kuşu, ülkemizde olduğu gibi dünyada da en çok beslenen kuş türlerinin başında gelir. Narin ve hassas bir yapıya sahip oldukları için bakımlarına da özen göstermek gerekir. Kuş Yuvam olarak bugün sizlerden en çok sorduğunuz sorulardan biri olan ‘’muhabbet kuşu nasıl konuşur’’ sorunuza detaylı bir şekilde cevap vereceğiz.

Muhabbet Kuşu Konuşturma Yöntemleri

Birden Fazla Kuşa Sahipseniz Ayrı Ayrı İlgilenmelisiniz

Birçok canlı türü gibi muhabbet kuşları da kendi doğal yaşantılarında sürü şeklinde gezer. Bu nedenle birbirleri ile iletişimde her biri farklı ses tonunda öter. Bu yüzden birden fazla muhabbet kuşuna sahipseniz, her biri ile ayrı ayrı iletişim kurmalısınız. Kelimeleri öğretirken diğer kuşlarla iletişim halinde olmamalı.

Muhabbet Kuşu Cici Kuş

Sizden Korkmamalı

Konuşma eğitimlerine geçmeden önce muhabbet kuşunuz size alışmalı. Eğer alışma evresini tamamlamadan konuşma eğitimine geçerseniz, başarısız olursunuz. Kuşunuz size alışmalı ve korkmamalı. En önemlisi ise asla ve asla zorlamayın.

Muhabbet Kuşu Limon

Keyifli Anını Bulun

Bizler nasıl mutsuz, yorgun, halsiz vb. durumlarda eğitime kapalı isek aynısı muhabbet kuşları içinde geçerlidir. Konuşma eğitimlerine başlamadan önce muhabbet kuşunuzun en keyifli zamanını kollayın. Bu genellikle sabah saatlerinde olmaktadır. Kuşunuz keyifli bir şekilde öterken ya da oyun oynarken, ürkütmeden öğrenmesini istediğiniz kelimeleri tekrarlayarak pratik yapabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Paşa

Aynı Anda Birden Fazla Kelime Öğretmeye Kalkmayın

Muhabbet kuşlarının kapasitesi bellidir. O yüzden tek bir kelimeye odaklanın. Öğretmeye çalıştığınız kelimeyi kusursuz bir şekilde söylemeye başladığında ise diğer kelimeye geçin. Aynı anda birkaç kelime öğretmeye kalkmanız durumunda, maalesef hiçbirini öğrenemeyecektir.

Daha önce muhabbet kuşu beslediyseniz, bazı harfleri çok daha rahat öğrendiğini de farketmişsinizdir. Bu harfler b, d, k, p ve t’dir. Bunlara ek olarak ç ve ş harflerini de çok rahat bir şekilde kavradığını söyleyebiliriz. Ayrıca kuşunuza konuşmayı öğretirken cümle cümle öğretmeye kalkmayın. Kelime kelime olarak vereceğiniz eğitim çok daha başarılı geçecektir.

Muhabbet kuşunuzun elbette bir ismi vardır ve sürekli bu ismi söyleyerek hitap ediyorsunuzdur. Bu yüzden öğretmeye ilk olarak kendi ismi ile başlayabilirsiniz. Sürekli bu kelimeye aşina olduğundan dolayı çok daha hızlı bir şekilde öğrenecektir.

Muhabbet Kuşu Fıstık

Kuşunuza Ödül Vermeyi Unutmayın

Ödül, insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarımızın eğitiminde de çok önemli bir faktördür. Konuşturma eğitimine muhabbet kuşunuz istekli bir şekilde katılıyorsa, ödül vermeniz onun çok daha motive ve istekli olmasını sağlar. Ayrıca ödül vermeniz durumunda muhabbet kuşu ile sizin aranızda özel bir bağ oluşur. Haliyle şimdi ödül olarak ne verebiliriz diye düşünüyorsunuzdur. Muhabbet kuşunuza ödül olarak havuç ya da kereviz verebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Cici Kuş

Konuşma Eğitimlerini Kısa Kısa Verin

Çok uzun sürecek eğitimler, muhabbet kuşunuzun sıkılmasına ve sizi dinlememesine neden olacaktır. O yüzden konuşma eğitimlerini birkaç dakikalık periyodlar şeklinde verebilirsiniz. Günlük toplamda ise 30 dakikanın üzerine çıkmayın.

Muhabbet Kuşu Hosgeldin Babacık

Kuşunuzun Konsantre Olmasını Sağlayın

Her çalışmanın en önemli unsuru nedir? Elbette ki disiplindir. Bu her canlı için geçerli bir kuraldır. Muhabbet kuşunuza vereceğiniz eğitimde de disiplinli olmanız gerekir. Yukarıda genel olarak psikolojik şartlardan bahsettik. Şimdi de biraz fiziki şartlardan konuşalım. Muhabbet kuşunuza, konuşma eğitimi verirken size odaklanması gerekiyor. Mesela siz konuşma eğitimi verirken, kuşunuz oyuncağı ile oynuyorsa boşuna vakit harcıyorsunuzdur.

Kuşunuza eğitim verirken çevredeki hiçbir şey onun konsantrasyonunu dağıtmamalı. Tv kapalı olmalı ve sizden başka kimse kafesin etrafında olmamalı. Kısacası kuşunuz size odaklanmış olacak. Bir diğer husus ise kuşunuza xxxx bir kelimeyi öğretiyorsunuz diyelim. Fakat kuşunuz bu kelimeyi öğrenmedi diye asla farklı bir kelimeye geçmemelisiniz. Aynı kelimeye sürekli olarak yoğunlaşın. Kuşunuz illaki bu kelimeyi öğrenecektir.

Eğitimde en önemli unsur sabırdır. Asla ve asla muhabbet kuşunuza kızmayın ya da bağırmayın. Ona zorla öğretme gibi bir düşünceniz kesinlikle olmamalı. Sabır her şeyin ilacıdır. Siz sabırlı ve sevecen olduğunuz takdirde, kuşunuza veremeyeceğiniz eğitim yoktur.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap