Muhabbet Kuşu Kızıştırma Yöntemleri

Muhabbet Kuşu Kızıştırma Yöntemleri

Muhabbet kuşlarını kızıştırmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise kendilerine en uygun olan muhabbet kuşunu seçmektir. Muhabbet kuşu için çift seçiminde dikkat etmeniz gereken; dişi muhabbet kuşları ortalama olarak yaşında yavrulama yapmaya hazır olmaktadır.

Erkek muhabbet kuşlarının erişkinlik süresi dişi muhabbet kuşlarına göre daha erkendir. Erkek muhabbet kuşlarında, çiftleşme dönemi 6 veya 7 aylık iken gerçekleşmektedir. Yavru iken birbirleri ile birlikte olan muhabbet kuşlarının çiftleşmesi oldukça kolaydır. Bunun nedeni ise küçüklükten beri birbirlerini tanıyor olmalarıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken şey erginliğe ulaşmamış muhabbet kuşlarını çiftleştirmeye çalışmak ve 6 yaşını geçmiş olan muhabbet kuşlarını çiftleştirmeye çalışmak doğru olmamaktadır.

Bunun nedeni ise erginliğe girmemiş kuşların çiftleşmesi sonucu boş yumurta meydana gelebilir ve 6 yaşından büyük olan kuşların çiftleştirilmesi sonucunda da ölü kuş yumurtadan çıkar. Uygun muhabbet kuş seçimini yaptıktan sonra kafes içerisine yuvalık bölümünü yerleştirebilirsiniz.

Muhabbet kuşlarını kızıştırmak için kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Gerekli tohum takviyesi yapabilirsiniz.
  • Mamalarına bal veya keçiboynuzu ekleyebilirsiniz.
  • Havuç verebilirsiniz.
  • Taze meyve veya sebzeleri yemlerinin içerisine karıştırarak verebilirsiniz.

Bu yöntemler uygulanarak muhabbet kuşları çiftleşir. Fakat her muhabbet kuşu farklıdır bu yüzden hepsinde aynı sonucu almayabilirsiniz. Muhabbet kuşları da kalpleri olan canlılar olduğundan bazı ihtiyaçlarını karşılamaları soncunda çiftleşme işlemini gerçekleştirebilir. Muhabbet kuşunun kızıştığını anladığınız an kafes içerisine yuvalık bölümü yerleştirmelisiniz.

Yuvalık Bölümü Ne Zaman Yerleştirilmelidir?

Birbirlerine yaşça yakın olan muhabbet kuşlarını bir süre izledikten sonra ortalama olarak 9 aylıkken yuvalık takabilirsiniz. Dişi ortalama olarak 2 ya da 3 ay içerisinde yuvalığı tanır ve 1 yaşına geldiğinde ise yavrulamaya başlamaktadır.

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgiler

Muhabbet kuşları, renkleri ve boyları itibari ile tatlı, şirin kuşlar oldukları için genelde evcil olarak beslenen kuş türüdür. Ana vatanı ise Avustralya’dır. Papağanlar gibi konuşma yetenekleri olmasa da insanların içerisinde uzun süre kaldıklarında onları taklit etme özelliğine sahiptirler. Muhabbet kuşları boyut olarak serçe kuşları kadardır. Muhabbet kuşları papağan türünden olduğu için bazı büyük türleri de bulunmaktadır. Görünüşleri, renkleri ve uzun kuyrukları ile göz kamaştırıcı güzelliklere sahiptir.

Muhabbet kuşlarının kilosu genel olarak 40 gram iken boyutları ise 18 santimetredir. Ana renkleri karın bölgesinde bulunan renkleridir. Muhabbet kuşlarının bir diğer özelliği ise tüylerinin parlak olması ve herhangi bir ışık altında aşırı derece de fosforlu bir biçimde yanmasıdır. Muhabbet kuşu özellikleri hakkında daha kapsamlı bilgiler için “muhabbet kuşu özellikleri” sayfamızı ziyaret ediniz.

Muhabbet Kuşları Yaşam Alanı

Ana vatanları Avustralya olan muhabbet kuşlarının göçebe olduğu düşünüldüğü zaman hemen hemen her yerde kolay bir biçimde görmekte mümkündür. Fakat genellikle çalı, orman ve ağaçlık bölgelerde görülmektedir. Muhabbet kuşlarının bir diğer özelliği, grup şeklinde göç etmeleridir. Muhabbet kuşları göçlerini ise orada bulunan su kaynağı, besin kaynağı ve hava şartlarına göre gerçekleştirmektedir. Muhabbet kuşları fiziksel açıdan yırtıcı kuşlar olmadıkları için doğada herhangi bir sığırcık kuşu ve serçe kuşu ile karşı karşıya geldiğinde yetersiz kalmaktadır.

Muhabbet Kuşları Evcilleştirilmesi

Muhabbet kuşlarının evcilleştirilmesi 1850’li yıllara dayanır. İlk zamanlarda evcilleştirilmeye çalıştırılan muhabbet kuşları renkleri ile cezbettiği için uzmanlar daha fazla muhabbet kuşu renk kombinasyonları yapmaya çalışmışlardır. Farklı türlerde ortaya çıkan muhabbet kuşları biraz daha iri boyuta sahiptir ve İngiliz muhabbet kuşları olarak da anılmaktadır.

Bu tür arasında bulunan muhabbet kuşları piyasa fiyatları diğer muhabbet kuşlarına nazaran daha pahalıdır. Fakat İngiliz muhabbet kuşları diğer muhabbet kuşlarından daha kısa yaşamaktadır. Ortalama olarak yaşam süreleri ise 8 yıldır. Erkek muhabbet kuşları bu özellikler ile birlikte iyi bir eğitim alırsa ortalama 100 kelimeye kadar öğrenebilir. Ev içerisinde beslenen muhabbet kuşlarının ortalama olarak yaşam süreleri ise 20 yıl kadardır. Muhabbet kuşu evcilleştirmek istiyorsanız onunla bol bol zaman geçirip ilgi alakayı eksik etmemeyi, sevdiği yiyecekleri vererek kendinizi sevdirebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Kafes İhtiyacı

Muhabbet kuşları küçük boyutta kuşlardır. Fakat boyutlarına göre değil daha büyük bir kafese ihtiyaç duyarlar. Nedeni ise muhabbet kuşlarının aşırı derecede enerjik kuşlar içerisinde yer almasıdır. Bu nedenle kafes boyu 50 santimetre, kafesin uzunluğu ise en az 40 santimetre olmalıdır. Yükseklik içinde 30 santimetre yeterli olacaktır. Söylemiş olduğumuz bu alanda 1 veya 2 muhabbet kuşu rahat bir şekilde hareket edebilir. Geni kafes seçmek, kuşların içeride rahat bir biçimde beslenmesini de sağlamaktadır. Bu yüzden geniş muhabbet kuşu kafesi seçmek kuşların sağlığı içinde önem arz etmektedir.

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Muhabbet kuşlarının beslenmesi, genel olarak doğal ortamlarda bulundukları için tohum aracılığı ile sağlanır. Fakat bunun yanı sıra çiçek ve meyveleri de yiyerek beslenebilmektedir. Muhabbet kuşlarının yediği bazı besinler şu şekilde sıralanabilir; kuskus, keten, makarna, yulaf, buğday, pirinç, karanfil, papatya, menekşe, gül, ay çiçeği, lale, brokoli, karnabahar, yosun, tere, pancar yaprağı, maydanoz, ıspanak, şalgam yaprağı, elma, muz, turunçgiller, kavun, kivi, mango, üzüm, şeftali, armut, erik, badem, bakla, mercimek, fındık, bezelye, yonca taneleri, susam tohumu, havuç, salatalık, marul, biber, bal kabağı, patates ve domates gibi besinleri yiyebilmektedir. Bu yüzden muhabbet kuşlarının besin yelpazesi oldukça geniştir.

Muhabbet Kuşu Konuşması

Muhabbet kuşlarının konuşma nedeni papağan familyasına sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Muhabbet kuşları iyi bir eğitim aldıkları zaman çok iyi konuşabilirler. Buna örnek olarak, 1994 yılında Amerika’da ölen bir muhabbet kuşunun 1728 kelime konuşabildiği söylenmektedir. Bu durumun yanı sıra 2005 yılında ise Danimarka’da sahibi ile sohbet eden muhabbet kuşuna rastlanılmıştır. Unutmamanız gereken nokta muhabbet kuşu konuşturmak istiyorsanız onunla bol bol vakit geçirerek evinizdeki sosyal alanı paylaşmalısınız.

Muhabbet Kuşu Renkleri

Muhabbet kuşlarının 2 rengi kalıtsal ve ana renkleridir. Bunlar genel olarak beyaza bağlı biçimde mavi, beyaz, sarı ve yeşil renklerdir. Günümüzde dünya üzerinde 32 faklı renk çeşidine sahip muhabbet kuşları bulunmaktadır. Bu da yüzlerce kombinasyon demektir. Muhabbet kuşlarının renkleri ve desenleri adlı yazımızdan daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap