Muhabbet Kuşu Kızgınlık Yumurtası

Muhabbet Kuşu Kızgınlık Yumurtası

Dişi muhabbet kuşları yumurtlama için erkek muhabbet kuşlarına ihtiyaç duymaz. Ancak bu durum dişi muhabbet kuşlarının sağlık problemleri yaşamasına neden olur. Dişi muhabbet kuşlarının kızgınlık yumurtlaması kuş açısından büyük bir problemdir.

Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşları evlerde beslemek için en çok tercih edilen kuş türüdür. Sosyal oluşu, tüy renklerinin göze hoş gelmesi ve az sayıda da olsa kelimeleri telaffuz edebiliyor olması muhabbet kuşlarının evlerde beslenmesi için yeterli nedenler. Muhabbet kuşları papağan ailesine mensup türlerdir. Kelimeleri telaffuz edebilmelerinin ve kuyruklarının diğer evcil kuşlara nazaran daha uzun olmasının nedeni de papağanlarla aynı familyaya sahip olmasından ötürüdür.

Muhabbet Kuşlarının Özellikleri

Muhabbet kuşları insanlara yakın davranışları ve taklit yoluyla da olsa kelimeleri telaffuz edebilmeleriyle tanınırlar. Boyları en fazla 20 cm, ağırlıkları is 50 gr olur. Muhabbet kuşlarının rengi ise genellikle yeşil, sarı ve mavidir. Bu renklerin üzerine siyah renginde farklı desenler ise onları süsler. Başlıca muhabbet kuşu özellikleri ise;

 • Gagaları yeşil zeytin rengine benzer.
 • Evcil hayvanlardır.
 • Kafes içinde beslemeye uygun karaktere sahiplerdir.
 • Yalnız kalmayı sevmezler. Yanlarında eşleri olmadığı zaman insanlarla sosyalleşir ve insanlara bağlanırlar.
 • Sahiplerini tanırlar.
 • Kemiklerinin hassas olmasından dolayı naif hayvanlardır. Herhangi bir darbe veya baskı sonucu çok ince olan kemikleri kırılabilir, canları yanabilir.
 • Ses tınıları tatlı ve etkileyicidir.
 • Dişi muhabbet kuşlarının burun rengi çiftleşme döneminde kahverengine döner.
 • Yaşam süreleri bakımlarının kalitesine bağlı olarak 6-13 yıl arasıdır.
 • Muhabbet kuşları tohum ile beslenirler.
 • Dünyada 32 farklı renkte muhabbet kuşu türü bulunur.

Muhabbet Kuşları Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşlarının cinsiyetlerinin belirlenmesi oldukça kolaydır. Muhabbet kuşların cinsiyeti gagalarına bakılarak belirlenir. Muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek için ilk iş muhabbet kuşunun gagasının üzerinde bulunun “cere” adı verilen yerdeki renge bakmaktır. Eğer muhabbet kuşu dişi ise care adındaki bölge beyaz, açık mavi, krem rengi veya mor rengine sahiptir. Ayıca dişi muhabbet kuşlarının care bölgesinin etrafı beyaz renkte bir halka ile çevrilidir. Muhabbet kuşu eğer erkek ise ceres bölgesi pembe ya da mor rengindedir. Cerenin tümü tek bir renkte olması ise muhabbet kuşunun erkek olduğunu gösterir.

Dişi Muhabbet Kuşu Davranışları

Dişi muhabbet kuşları erkek muhabbet kuşlarına göre daha hareketsizdir. Dişi muhabbet kuşları genelde agresif davranışlar gösterirler ve genelde kısa ötüşler yaparlar. İnsanlarla ilişkileri erkek muhabbet kuşlarına nazaran daha soğuktur. Çift olarak yaşamayı severler. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Yalnız kaldıkları zaman içe kapanık olurlar ve ötmek istemeyebilirler.

Erkek Muhabbet Kuşu Davranışları

Erkek Muhabbet kuşları çok hareketli olurlar ve yerlerinde durmazlar. Erkek muhabbet kuşları sık sık öterler ve ötme sırasında başlarını sallarlar. İnsanlarla iletişimde olmayı severler. Yalnız yaşamayı sevmeseler de yalnızlığa alışabilirler. Ancak çiftleşme döneminde dişi arayışına girerler. Eğer yalnız yaşıyorlarsa çiftleşme döneminde normalden daha fazla öterler.

Muhabbet Kuşlarında Üreme

Muhabbet kuşları cinslerine bağlı olarak üreme için olgunluk seviyesine gelmeleri değişir. Erkek muhabbet kuşların 8. aya ulaştıklarında, dişiler ise 6. ayda üreme için hazır hale gelirler. Muhabbet kuşlarının üreme için en verimli oldukları zaman 1 yaştır. Üreme için en doğru mevsim ise Haziran ve Eylül aylarıdır.

Yaşlanma ise dişilerde 4 yaş, erkeklerde ise 6 yaş olarak bilinir. Yaşlanma başladıktan sonra üreme şansları oldukça düşer. Çiftleşme gerçekleştikten tahmini 18 gün sonra yavrular yumurtadan çıkmaya başlar. Bu süreçte dişi muhabbet kuşları kuluçkaya yatarlar. Yumurtadan çıkan yavrular yaklaşık 1 ay anne bakımına muhtaçtır. Tek seferlik üreme sonrasında ortalama yavru sayısı 3 ile 8 arasında olabilir.

Muhabbet Kuşu Kızgınlık Yumurtası

Muhabbet kuşlarının yumurtladıkları kızgınlık yumurtası döllenmemiş yumurtalardır. Kızgınlık yumurtası kronik yumurtlama olarak da bilinir. Muhabbet kuşlarında ve bazı papağan türlerinde rastlanan bir yumurtlama sorunudur. Bu sorun muhabbet kuşunun 9. ayından 3 yaşına kadar olan dönemde gerçekleşebilir. Muhabbet kuşları yumurtlamak için erkek bir muhabbet kuşuna ihtiyaç duymazlar.

Belirli koşullar sağlandığı zaman; yeterli ışık, yeterli besin ve dişinin yuva yapmaya hazır oluşu ile yumurtlama gerçekleşebilir. Muhabbet kuşlarının yumurta kabukları kalsiyumdan oluşur. Muhabbet kuşlarının kızgınlık yumurtalarını yumurtlamasının sonucu vücutlarındaki kalsiyum depoları azalır ve vücut dirençsiz hale gelir. Muhabbet kuşunun engellenmeyen kızgınlık yumurtası üretimi oldukça tehlikelidir. Bu duruma “hipokalsemi” adı verilir.

Muhabbet Kuşları İçin Büyük Tehlike: Hipokalsemi

Muhabbet kuşlarında görülen kalsiyum eksikliği yüzünden kuşun rahim kasları işlev bozukluğuna uğrar ve yumurtlanan yumurtalar dışarı çıkmakta zorlanır. Bu zorlanma sonucu zaten narin olan muhabbet kuşu kemikleri kırılabilir hatta muhabbet kuşu felç geçirebilir. Bu yüzden kızgınlık yumurtası yumurtlayan muhabbet kuşlarının tedavi edilmesi gerekir.

Muhabbet Kuşu Kızgınlık Yumurtası Tedavisi

Muhabbet kuşunun kızgınlık yumurtası tedavisi ihmal edilmemelidir. Veteriner hekime danışmak ise muhabbet kuşunun sağlığına hızlı ulaşmasını sağlayacaktır. Muhabbet kuşunun tedavisi için evde yapılabilecek yöntemler vardır.

 • Kronik yumurtlama sorunu yaşayan kuşların düzenli ve sağlıklı beslenmesi kuşun vücut direncini arttırmada ve kalsiyum eksikliğinin giderilmesinde faydalı olur.
 • Muhabbet kuşunun gün ışığı almasını engellemek veya azaltmak sorunu gidermede en önemli noktadır.
 • Muhabbet kuşu bu dönemde kokulu ve bakteri dolu dışkılama yapar. Bu nedenle kafes sık sık değiştirilmeli hijyenik bir ortam sağlanmalıdır.

Evde yapılabilecek tedaviler yeterli gelmeyebilir. Bu durumlarda mutlaka veteriner hekime başvurmak gerekir.

Kızgınlık Yumurtlaması Tedavisi İçin Yapılmaması Gerekenler

Dişi muhabbet kuşunun kızgınlık yumurtası yumurtlamasını durdurmak için dişinin yanına bir erkek muhabbet kuşu getirmek işe yaramayacaktır. Aksine dişi muhabbet kuşunda stres yaşama görülebilir. Strese bağlı olarak gerilen dişi muhabbet kuşunun kasılmaları artar ve daha ciddi sağlık problemleri yaşamasına neden olur.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

23 Yorum

 • Merhaba benim dişi muhabbet kuşum tek . Dün kızgınlık yumurtası yaptığını gördüm ve araştırdığıma göre o yumurtayı kafesten aldım zaten çatlamıştı kırılmıştı da almadan önce. Ve dünden beri dışkılama sorunu olduğunu fark ettim . Popsunda şişlik oluşmaya başladı . Zeytinyağı sürdüm ve incitmeden masaj yaptım . Bu konuda ne yapmam gerek bilginiz varsa yardımcı olur musunuz ?

  • Kızgınlık yumurtasından hiç bir şekilde yavru çıkmayacağı için yuvadan almak doğru karar. Popo kısmındaki şişkinlik ise yumurta sıkışması vb. durumları aklıma getirdi. Böyle bir durum var mı sadece kabızlık durumumu yaşıyor? Diğer türlü dışkılama sorunu olması zayıf olasılık. Oradaki şişkinliğin ve kabızlığın sebebini bulmamız gerekiyor. Nedenine göre müdahale edebiliriz.

 • Benim 1.5 yaşında dışı muhabbet kusum var 2 gün önce bir kızgınlık yumurtası yapmıştı şimdi biraz kanla 2. Kızgınlık yumurtasını yaptı eşi yok kaç tane daha yumurta yapar ve böyle yumurtlaması bir sorun teşkil eder mi ve önlemek için neler yapmalıyız cevaplarsanız sevinirim

  • Böyle yumurtlaması bir sorun teşkil etmez. Bu kuşların doğasında var. Kızgınlık yumurtasını önlemek için bir şey yapamazsın ne yazık ki. Sadece yumurtaların dolu çıkmasını sağlayabilirsin. Bu durumdada eş alman gerekecek.

  • Dişi muhabbet kuşum var tek başına ve son 1 aydır hal ve hareketlerine bakıldığında yumurta taşıdığını düşünüyoruz, kanat düşmesi kuyruğun biraz kırık biçimde olması karın altı ve kuyruk üstünde şişlik, çok iştahlandı, hep kafeste saklanacak yer arıyor çok dışkılıyor ama uzun zamandır tek yumurta bile çıkarmadı. Yaklaşık 1 ay oldu bu durum acaba yumurta sıkışması falan olabilir mi veterinere mi götürmek lazım neden yumurtlamıyor. Endişelenmeye başladık

   • Kızgınlık döneminde kuşunuzun cere rengi kahverengi veya koyu kahveregi olması gerekiyor. Ayrıca yumurtlama döneminde dişi muhabbet kuşunun iştahı açılır. Daha sık yem yediği görülür. Buna bağlı olarakta daha sık dışkılar ve dışkı boyutu her zamankinden daha büyük olduğu görülür. Ayrıca kemirme belirtisi olur. Yumurtlama döneminde minerale ihtiyaç duyduğu için kalamar vb. eşya varsa elinizde kemirmeye başlar. Kanatlar ve kuyruk düşük olur. Onun dışında fiziken kuşunuzu elinize aldığınızda o şişliği hissedersiniz. Yumurta var ise ve daha önce tecrübeniz yoksa veterinere götürmeniz daha doğru olacaktır. Ama masaj ve yağ yardımı ile hafif baskı uygulayarak kendinizde çıkarabilirsiniz.

 • Merhaba
  Kuşum kaç yaşında bilmiyorum tam olarak ama bugün 1 tane kızgınlık yumurta gördüm. Başka gelirmi? Sanki bir tane daha gelecek gibi. Benim yapmam gereken birşey varmı?
  Birde size resmini göndersem kaç yaşında olduğunu söyleyebilirmisiniz?
  Çok teşekkürler

  • Merhaba Burcu

   Kuşunun kızgınlık yumurtası yapması gayet normal. İçleri boş olduğu için yuvadan kaldırman daha doğru olacaktır. Bu durumda kuşuna eş alıp sağlıklı ve dolu yumurtalar çıkmasını sağlayabilirsin. Başka bir şey yapmana gerek yok. Ayrıca kuşunun yaşını öğrenmek için bize iletişim sayfasından ulaşabilirsin.

 • Merhaba
  Kuşum dişi ve tek sanırım kızgınlık yumurtası var. Kaç gün sonra doğurması gerekiyor? Yumurtasının olduğunu farkedeli 3-4 gün oluyor. Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

  • Yumurta kızgınlık yumurtası olduğu için içerisinden yavru çıkmayacaktır malesef. En kısa sürede yuvadan almanızda fayda var. Bu durum onun için daha yararlı olacaktır.

 • Merhabalar, cennet papağanım 2 gün arayla 2.ye yumurtladı. Tek kuş olduğu için kızgınlık yumurtası değil mi?
  1.ye hiç oturmadığı için almıştık ama 2 gün sonra 2.ye yumurtladı ve buna oturuyor 🙁 almak istemedik. Ne yapmamız lazım?

  • Tek olduğu için çıkardığı bütün yumurtalar kızgınlık yumurtasıdır. Bu durumda 2. yumurtayıda almanız gerekmekte. Ondanda yavru çıkmayacağı için almanızda fayda var.

 • Merhaba kusum yanliz ve kizginlik yumurtasi yapti yanina es aldik ama cok hircin kusumuz aldigimiz kusu cok isirip kabul etmiyor ne yapmam gerekiyor nasil alistirabilirim tesekurler

 • Merhaba, kuşum 3 4 gün arayla 2.kızgınlık yumurtasını çıkardı ve hala karnı şiş ve kuyruğu aşağıya eğimli. Mürekkep balığı kemiği aldım kalsiyum ihtiyacını karşılasın diye ancak kuşumda titremeler başladı ve iyice ürkekleşti üstüne bir de ishal oldu. Günden güne daha kötü oluyor gibi.Ne yapmam gerekiyor kuşuma ?

 • Albino cinsi bir kızımız var ve yaklaşık 1 ay içinde yumurta vermeye başladı.3 gün 1 hafta aralıklarla 5 tane kızgınlık yumurtası ve sanırım 6. gelmek üzere . Konuşmayı bırakır hırçınlaşır diye eş istemiyoruz ama güçsüz düşüyor artık. Ne yapmamız gerekir sizce fikir almak istiyorum

 • Merhaba, 4 yaşında güzeller güzeli dişi bir muhabbet kuşumuz var ve çok şükür ki çok sağlıklı, iyi bakıyoruz ailece. her şey yolunda derken şöyle ciddi bir problem çıktı; son 4-5 ayda yaklaşık 11-12 yumurta yaptı. yumurtayı yapınca ölümüne üstüne oturuyor ve kalkmıyor. 🙁 mecburen önünden alıyorum. alınca da yumurta yaptığı yere uzun uzun oturup kalkmıyor. ben artık endişeleniyorum. eş alma şansım gerçekten yok. yavrulara falan bakma şansımız yok. bu durum ne kadar sürer ? şu dönemde sağlığının bozulmasından korkuyorum.

 • Merhaba dün kuşum kızgınlık yumurtası yumurtladı ama halsiz görünüyor.Bu durum normal mi? Bunun tedavisi var mı? Veterinere götürmeli miyiz ? Ve çok ishal.

 • Merhaba kuşumun gaga kısmı koyu kahverengi oldu ve karni bazen şişiyor. Sabahlari ciglik atar gibi bagiriyor. Daha buyuk dışkı yapiyor. Kızgınlık yumurtası mi yapması yaklaştı demek acaba ? Eğer öyleyse ne yapmam gerekir

 • merhaba 8 aylık dişi muhabbet kuşum son 10 günde 4 tane eşsiz yumurtladı. eş almam gerekir mi, ne yapabilirim.

 • Merhaba kuşum az önce yumurtlamaya çalıştı kanaması oldu ve el yardımıyla yumurtladı. Kafeste yuvalık yoktu. Yumurta olunca yuvalığa koyduk ama dokunmadan pamuk yardımıyla. Şimdi kuşum hala şişik ve yumurtaya oturmuyor. Ne yapmalıyım?

 • Benim 2 tane muhabbet kuşum vardi erkek olan geçen sene kaçtı dişi ise bu sene 2 tane yumurta çıkardı içi boşmudur?

  • O yumurtaların içi boştur. Aksi olması durumunda doğanın bir mucizesi diyebiliriz.

 • Kuşum 4 kere kızgınlık yumurtası verdi 3 hafta geçti daha da yumurtlamadı eş almalı mıyız yoksa bu şekilde tek başına idare eder mi

Yorum Yap