Muhabbet Kuşu Kızgınlık Yumurtası

Muhabbet Kuşu Kızgınlık Yumurtası

Dişi muhabbet kuşları yumurtlama için erkek muhabbet kuşlarına ihtiyaç duymaz. Ancak bu durum dişi muhabbet kuşlarının sağlık problemleri yaşamasına neden olur. Dişi muhabbet kuşlarının kızgınlık yumurtlaması kuş açısından büyük bir problemdir.

Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşları evlerde beslemek için en çok tercih edilen kuş türüdür. Sosyal oluşu, tüy renklerinin göze hoş gelmesi ve az sayıda da olsa kelimeleri telaffuz edebiliyor olması muhabbet kuşlarının evlerde beslenmesi için yeterli nedenler. Muhabbet kuşları papağan ailesine mensup türlerdir. Kelimeleri telaffuz edebilmelerinin ve kuyruklarının diğer evcil kuşlara nazaran daha uzun olmasının nedeni de papağanlarla aynı familyaya sahip olmasından ötürüdür.

Muhabbet Kuşlarının Özellikleri

Muhabbet kuşları insanlara yakın davranışları ve taklit yoluyla da olsa kelimeleri telaffuz edebilmeleriyle tanınırlar. Boyları en fazla 20 cm, ağırlıkları is 50 gr olur. Muhabbet kuşlarının rengi ise genellikle yeşil, sarı ve mavidir. Bu renklerin üzerine siyah renginde farklı desenler ise onları süsler. Başlıca muhabbet kuşu özellikleri ise;

 • Gagaları yeşil zeytin rengine benzer.
 • Evcil hayvanlardır.
 • Kafes içinde beslemeye uygun karaktere sahiplerdir.
 • Yalnız kalmayı sevmezler. Yanlarında eşleri olmadığı zaman insanlarla sosyalleşir ve insanlara bağlanırlar.
 • Sahiplerini tanırlar.
 • Kemiklerinin hassas olmasından dolayı naif hayvanlardır. Herhangi bir darbe veya baskı sonucu çok ince olan kemikleri kırılabilir, canları yanabilir.
 • Ses tınıları tatlı ve etkileyicidir.
 • Dişi muhabbet kuşlarının burun rengi çiftleşme döneminde kahverengine döner.
 • Yaşam süreleri bakımlarının kalitesine bağlı olarak 6-13 yıl arasıdır.
 • Muhabbet kuşları tohum ile beslenirler.
 • Dünyada 32 farklı renkte muhabbet kuşu türü bulunur.

Muhabbet Kuşları Cinsiyet Ayrımı

Muhabbet kuşlarının cinsiyetlerinin belirlenmesi oldukça kolaydır. Muhabbet kuşların cinsiyeti gagalarına bakılarak belirlenir. Muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek için ilk iş muhabbet kuşunun gagasının üzerinde bulunun “cere” adı verilen yerdeki renge bakmaktır. Eğer muhabbet kuşu dişi ise care adındaki bölge beyaz, açık mavi, krem rengi veya mor rengine sahiptir. Ayıca dişi muhabbet kuşlarının care bölgesinin etrafı beyaz renkte bir halka ile çevrilidir. Muhabbet kuşu eğer erkek ise ceres bölgesi pembe ya da mor rengindedir. Cerenin tümü tek bir renkte olması ise muhabbet kuşunun erkek olduğunu gösterir.

Dişi Muhabbet Kuşu Davranışları

Dişi muhabbet kuşları erkek muhabbet kuşlarına göre daha hareketsizdir. Dişi muhabbet kuşları genelde agresif davranışlar gösterirler ve genelde kısa ötüşler yaparlar. İnsanlarla ilişkileri erkek muhabbet kuşlarına nazaran daha soğuktur. Çift olarak yaşamayı severler. Yalnızlıktan hiç hoşlanmazlar. Yalnız kaldıkları zaman içe kapanık olurlar ve ötmek istemeyebilirler.

Erkek Muhabbet Kuşu Davranışları

Erkek Muhabbet kuşları çok hareketli olurlar ve yerlerinde durmazlar. Erkek muhabbet kuşları sık sık öterler ve ötme sırasında başlarını sallarlar. İnsanlarla iletişimde olmayı severler. Yalnız yaşamayı sevmeseler de yalnızlığa alışabilirler. Ancak çiftleşme döneminde dişi arayışına girerler. Eğer yalnız yaşıyorlarsa çiftleşme döneminde normalden daha fazla öterler.

Muhabbet Kuşlarında Üreme

Muhabbet kuşları cinslerine bağlı olarak üreme için olgunluk seviyesine gelmeleri değişir. Erkek muhabbet kuşların 8. aya ulaştıklarında, dişiler ise 6. ayda üreme için hazır hale gelirler. Muhabbet kuşlarının üreme için en verimli oldukları zaman 1 yaştır. Üreme için en doğru mevsim ise Haziran ve Eylül aylarıdır.

Yaşlanma ise dişilerde 4 yaş, erkeklerde ise 6 yaş olarak bilinir. Yaşlanma başladıktan sonra üreme şansları oldukça düşer. Çiftleşme gerçekleştikten tahmini 18 gün sonra yavrular yumurtadan çıkmaya başlar. Bu süreçte dişi muhabbet kuşları kuluçkaya yatarlar. Yumurtadan çıkan yavrular yaklaşık 1 ay anne bakımına muhtaçtır. Tek seferlik üreme sonrasında ortalama yavru sayısı 3 ile 8 arasında olabilir.

Muhabbet Kuşu Kızgınlık Yumurtası

Muhabbet kuşlarının yumurtladıkları kızgınlık yumurtası döllenmemiş yumurtalardır. Kızgınlık yumurtası kronik yumurtlama olarak da bilinir. Muhabbet kuşlarında ve bazı papağan türlerinde rastlanan bir yumurtlama sorunudur. Bu sorun muhabbet kuşunun 9. ayından 3 yaşına kadar olan dönemde gerçekleşebilir. Muhabbet kuşları yumurtlamak için erkek bir muhabbet kuşuna ihtiyaç duymazlar.

Belirli koşullar sağlandığı zaman; yeterli ışık, yeterli besin ve dişinin yuva yapmaya hazır oluşu ile yumurtlama gerçekleşebilir. Muhabbet kuşlarının yumurta kabukları kalsiyumdan oluşur. Muhabbet kuşlarının kızgınlık yumurtalarını yumurtlamasının sonucu vücutlarındaki kalsiyum depoları azalır ve vücut dirençsiz hale gelir. Muhabbet kuşunun engellenmeyen kızgınlık yumurtası üretimi oldukça tehlikelidir. Bu duruma “hipokalsemi” adı verilir.

Muhabbet Kuşları İçin Büyük Tehlike: Hipokalsemi

Muhabbet kuşlarında görülen kalsiyum eksikliği yüzünden kuşun rahim kasları işlev bozukluğuna uğrar ve yumurtlanan yumurtalar dışarı çıkmakta zorlanır. Bu zorlanma sonucu zaten narin olan muhabbet kuşu kemikleri kırılabilir hatta muhabbet kuşu felç geçirebilir. Bu yüzden kızgınlık yumurtası yumurtlayan muhabbet kuşlarının tedavi edilmesi gerekir.

Muhabbet Kuşu Kızgınlık Yumurtası Tedavisi

Muhabbet kuşunun kızgınlık yumurtası tedavisi ihmal edilmemelidir. Veteriner hekime danışmak ise muhabbet kuşunun sağlığına hızlı ulaşmasını sağlayacaktır. Muhabbet kuşunun tedavisi için evde yapılabilecek yöntemler vardır.

 • Kronik yumurtlama sorunu yaşayan kuşların düzenli ve sağlıklı beslenmesi kuşun vücut direncini arttırmada ve kalsiyum eksikliğinin giderilmesinde faydalı olur.
 • Muhabbet kuşunun gün ışığı almasını engellemek veya azaltmak sorunu gidermede en önemli noktadır.
 • Muhabbet kuşu bu dönemde kokulu ve bakteri dolu dışkılama yapar. Bu nedenle kafes sık sık değiştirilmeli hijyenik bir ortam sağlanmalıdır.

Evde yapılabilecek tedaviler yeterli gelmeyebilir. Bu durumlarda mutlaka veteriner hekime başvurmak gerekir.

Kızgınlık Yumurtlaması Tedavisi İçin Yapılmaması Gerekenler

Dişi muhabbet kuşunun kızgınlık yumurtası yumurtlamasını durdurmak için dişinin yanına bir erkek muhabbet kuşu getirmek işe yaramayacaktır. Aksine dişi muhabbet kuşunda stres yaşama görülebilir. Strese bağlı olarak gerilen dişi muhabbet kuşunun kasılmaları artar ve daha ciddi sağlık problemleri yaşamasına neden olur.


Yazar Hakkında

Mert

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap