Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

Evlerin neşesi olmanın başrol adaylarından olan muhabbet kuşları enerjik, sosyal, neşeli, oyun oynamayı seven ve özgürlüklerine düşkün kuşlardandır. Hal böyle olunca evde beslemek için aldığınız muhabbet kuşlarının kafesi ayrı bir önem kazanıyor. Yeteri kadar alana sahip olmayan veya kötü özelliklere sahip bir kafe muhabbet kuşunun hem eğitimini hem de sağlığını etkilemektedir. Örneğin kafesi küçük olan muhabbet kuşlarında mutsuzluk, durgunluk gibi olumsuz yan etkiler gözlemlenirken bir diğer taraftan eğitim süresinin uzadığı görülmüştür. Bu yazımızda bir muhabbet kuşu için ideal kafes nasıl olmalıdır konusunun ipuçlarına değinirken aynı zamanda kafese neler konulup konulmaması gerektiği konularda da bilgi vereceğiz.

Kafes Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşu alan birçok kişi ilk kez alım yaptıklarında en son önemsedikleri konu kafes oluyor. Bütçeden tasarruf amaçlı yapılan bu kısıtlama muhabbet kuşunuzun yarardan çok zarar görmesine neden oluyor. Bu nedenle ideal bir kafes almak için bazı dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. İlk dikkat etmeniz gereken nokta kaç tane muhabbet kuşu besleyeceksiniz. Çünkü muhabbet kuşu sayısı arttıkça kafeste hareket alanı daralır ve bu da kuşunuzun olumsuz etkilenmesine yol açar. Alacağınız kafes bir tane muhabbet kuşu için ise ilk olarak ölçüleri ve demir parmak aralıklarına dikkat etmelisiniz. Bir muhabbet kuşu için ideal olan en küçük kafes boyutu 45x45x45 ebatlarında olandır. Bu tür kafeslerde demir parmaklık aralıklarının da 1,5 santimetre olmasına dikkat ediniz. Ayrıca alacağınız kafeslerde iki farklı demir parmaklık türünü göreceksiniz. Dikey parmaklık ve yatay parmaklıklara sahip kafeslerden alırken dikey parmaklık olan kafesleri tercih etmeyiniz. Nedeni ise muhabbet kuşları oyun oynamayı oldukça fazla severler. Ayakları ve gagaları ile tüm işlerini gören bu şirin kuşlar için takla atmak, tutunmak en sevilen eğlence aktivitelerinden biridir. Dikey parmaklıklar ise onu bu zevkten mahrum bırakacaktır. Yatay parmaklıklı telli kafeslerden yana tercihinizi kullanın. Böylece muhabbet kuşunuz için gerekli olan oyun ortamını da sağlamış olursunuz.

Muhabbet Kuşu Kafesinde Olması Gerekenler

Muhabbet kuşu kafesinde olması gereken birçok ayrıntı vardır. Bu ayrıntıların tamamı kuşunuz için gerekli olan malzemeler ve oyuncaklardan oluşur. Her gülün bir dikeni olduğu gibi muhabbet kuşu beslemenin kendi çapında bir maliyeti oluyor. Unutmayın çok neşeli ve eğlenceli bir kuşa ev sahipliği yapacaksınız. Gelin size bir muhabbet kuşu kafesinde neler olması gerektiğini anlatalım.

Tünek

Tahta Tünek

Muhabbet kuşları psikolojileri ile hareket eden kuşlardandır. Muhabbet kuşlarının eğitim sürecinde etkili olan psikolojisinin iyi olması için ve kendini güvende hissedebilmesi adına insanlardan yukarıda olması yararınadır. Bu nedenle kafes içerisinde 2 ya da 3 tane farklı noktalara yerleştirilebilecek tünek alarak hem psikolojisine yararlı gelirken hem de farklı noktalarda tünmesinden kaynaklı egzersiz yapma imkanı bulacaktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus ise kum kaplı tünek çubuklarından uzak durulmasıdır. Muhabbet kuşlarının bu tünekleri kemirmesi çeşitli iştah problemlerine yol açmaktadır.

Yemlik Ve Suluk

Yemlik ve suluk bir kafesin olmazsa olmazlarındandır. Beslenmesi için gerekli olan bu malzemelerden alırken iki adet yemlik bir adet suluk alınması gerekmektedir. Yemliklerden birinde kuş yemi bulunurken diğer kapta çeşitli yiyebileceği besinleri barındırabilirsiniz. Aldığınız suluk ise bir tane olması yeterlidir. Lakin bu konuda da dikkat edilmesi gereken nokta sulukların temizlenmesidir. İki günü aşmayacak şekilde sulukların temizlenmesi kuşunuzun hastalanmaması için önemlidir.

Kalamar Kemiği

Kalamar Kemiği

Muhabbet kuşunun vitamin eksikliği olmaması için kafesinde olmazsa olmazlarından biridir. Özellikle tüy, dökümü,çiftleşme ve hastalık dönemlerinde kurtarıcıdır diyebiliriz.

Oyuncak

Muhabbet Kuşu Oyuncak

Muhabbet kuşlarının oyun oynamayı sevdiğini, eğlenceye olan düşkünlüğüne neredeyse her yazımızda değindik. Kuşunuzun mutlu olabilmesi ve psikolojisinin iyi olabilmesi için kafes içerisine yerleştirilecek oyuncakları almamak kaçınılmaz bir durum. Muhabbet kuşlarının kafeslerine konulabilecek özel oyuncakları internetten ya da pet dükkanlarından rahatlıkla temin edebilirsiniz.


Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri