Muhabbet kuşu kaç saat ve nasıl uyur?

Muhabbet kuşu kaç saat uyur

Muhabbet kuşu sahibi olmak çok eğlencelidir. Asla yalnız kaldığınızı hissetmez ve bir hobi aramak zorunda kalmazsınız. Bu ödülleri kazanmak için, elbette ona en iyi şekilde bakmak ve beslenmesine dikkat etmek gerekir. Muhabbet kuşu bakımı için tecrübe sahibi olmayanlar, birçok konuda araştırma yapması gerekebilir. Bu konulardan biri de uyku ile alakalıdır. Çünkü iyi bir şekilde uyumaz ve uykularını almazlarsa, huysuz, mutsuz ya da hasta olabilirler. Peki, muhabbet kuşları kaç saat uyur? Sizler için hazırladığımız muhabbet kuşlarının uykusu ile alâkalı bilgiler aklınızda yer edinmiş sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır. Muhabbet kuşu nasıl uyur, uykusuz kalırsa ne olur, muhabbet kuşunun uykusunun geldiğini nasıl anlarız…

Yanıtlar ve daha fazlası içi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Muhabbet kuşu kaç saat uyumalı?

Muhabbet kuşu günde ortalama on saat uyur. Bu süreç on iki saate kadar çıkar. Bunu okuyan sevgili kuş sever okurlarımız şaşırabilir. Çünkü muhabbet kuşlarını uyurken görmemiş olabilirler. Eğer sizde onlardan biri iseniz, gece uykusunu çok iyi aldığı için gündüz şekerleme yapmaya gerek duymuyor, demek olabilir.

Muhabbet kuşlarının bazıları ise gündüz şekerleme yapmaktan hoşlanırlar. Gün içerisinde çok fazla enerji harcadılarsa, biraz şekerleme yapmak onlar için iyi gelecektir. Ancak yaşanan bazı sıkıntılar ya da küçük problemler nedeni ile uyku sorunları ortaya çıkabilir. Bunu anlamak için aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

Muhabbet kuşu nasıl uyur?

Muhabbet kuşu karanlık ortamda uyumayı sever. Bu nedenle gündüz uyuyacağını fark ederseniz, kafesin üzerini örtmek daha iyi bir şekilde uyumasını sağlayabilir. Tünekte tek ayak üzerinde çömelmiş ve gözleri kapalı olan minik dostlarımız, uyuyor ya da uyumaya çalışıyordur. Gündüz şekerleme yaparken ötebilir ya da bir şeyler konuşabilirler. Bu gayet normal bir durum. Çünkü sesli bir ortam içinde iken uyusalar da bizlere eşlik etmekten kendilerini alıkoyamazlar.

Muhabbet kuşları gün içerisinde birkaç defa 30 dakikalık periyotlarda uyurlar. Bu şekerlemeler onların enerjilerini toplamaları için oldukça önemlidir.

Muhabbet kuşunun uyuması için ne yapılmalı?

Tüylü dostunuz uyku problemi yaşıyorsa, bu sizi üzüyordur. Yorgun, huysuz ve artık çok fazla ötmeyen minik bir dost için sorunlarının çözümüne destek olmak gerekir. Muhabbet kuşunun uyuması için yapabileceğimiz birkaç önemli ipucu;

  • Karanlık bir ortam hazırlamak. Bunun için akşam saatleri ise ışıkları söndürmek gerekir. Eğer gece lambasına yakınsa, bu da onu rahatsız ediyor olabilir.
  • Bulunduğu ortam gürültülü ise, uyuyamıyor olabilir. Bu neden muhabbet kuşunun uyuması için kafesin sessiz bir alana koyulması gerekir.
  • Eğer oda çok sıcaksa ya da çok soğuksa, muhabbet kuşu oda sıcaklığından rahatsız olduğu için uyuyamıyor olabilir. Muhabbet kuşu üşür mü gibi soruların yanıtlarını arıyorsanız, makalelerimize göz atabilirsiniz.
  • Hasta olabilir. Bu yüzden veterinere gitmek oldukça faydalı olacaktır. Böylece uyku sorununun altında yatan nedeni daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.
  • Karanlık ortam istediği için uyuyamadığını belirtmiştik. Bazı muhabbet kuşları karanlıktan korkabilir. Hatta gece saatlerinde birden çığlık atıp sizi korkutabilir. Eğer kafes üzeri örtülü ise, açmalısınız. Bunun yanı sıra yanına bir gece lambası koyabilirsiniz. Bu durum ile karşılaşan muhabbet kuşu sahipleri bulunmaktadır.

Uykusunun geldiğini nasıl anlarız?

Bizler uykumuz geldiğinde gözlerimiz istemsiz bir şekilde kapanmaya başlar ve uyumak için adeta bir yer ararız. Kuşlar için de aynı durum geçerlidir. Sürekli gözlerini kaparlar. Eğer bir problemleri varsa, uyuyamadıkları için göz kapakları düşüktür ve yorgun görünüyordur.

Muhabbet kuşlarının uykusunun geldiğini gösteren bir diğer belirti ise, esnemeleridir! Onlar da bizler gibi esnerler. Bunun için uyumaları için sessiz ve karanlık bir ortam hazırlığını unutmayınız.

Muhabbet kuşu uykusuz kalırsa ne olur?

yavru muhabbet kuşu nasıl uyur

Muhabbet kuşu ihtiyacı kadar uyuyamayabilir. Bu yüzden uykusuz kalır. Uykusuz kalan muhabbet kuşları;

  • agresif davranışlar sergileyebilir,
  • huysuzlaşır ve sahibine yaklaşmaz,
  • iştahsız davranabilir,
  • kafes dışına çıkmak istemez.

Bunlar genel olarak kuşların karakterindeki uykusuz kalmalarına yönelik belirtilerdir. Muhabbet kuşu uykusuz kalırsa bu depresyon ya da hastalık belirtisi olabilir. Muhabbet kuşları yağlı karaciğer ya da obezite hastalıklarına yakalanabilirler. Bu hastalıkların belirtilerinden biri çok fazla uyuma isteğidir.

Yağlı karaciğer hastalığı genellikle uygun diyetler almayan ve/veya düzenli olarak uygun miktarda fiziksel egzersiz yapmayan obez kuşlarda görülür. Bunu iyileştirmenin en kolay yolu, yeşil yapraklı sebzeler de dahil olmak üzere taze ürünlerle dolu bir diyete geçmektir.

Tüylü dostunuzun herhangi bir sağlık problemi olmaması için onu en iyi şekilde beslemeli ve ona bakmalısınız. En kaliteli yemi alarak, ona atıştırmalık hazırlayarak, banyo yapmasına destek vererek ve kafes dışında olmasına olanak tanıyarak tüylü dostunuzun sağlıklı ve mutlu bir yaşantısı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yavru muhabbet kuşu kaç saat uyur?

Yavru muhabbet kuşu da büyükleri gibi ortalama on saat uyur. Ancak bu süreç biraz daha uzayabilir. Gün içerisinde şekerleme yaparken onları görmek mümkündür. Bu enerji toplamaları içindir.

Bizler gibi, muhabbet kuşları da sağlıklı ve mutlu kalmak için genellikle öğleden sonra şekerlemelerine ihtiyaç duyarlar. Bunun yanı sıra, kuşunuzun normalden daha fazla uyuduğunu veya karakterine aykırı davrandığını fark ederseniz, güvenilir veterinerinizle iletişime geçmeniz iyi bir fikirdir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap