Muhabbet Kuşu ile Nasıl Oyun Oynanır?

kuş ile oyun oynamak

Muhabbet kuşu ile oyun oynamak düşüncesi bile çok eğlencelidir. Minik kuşun yapabileceklerini bilseydiniz çok şaşırırdınız. Onlar hem yetenekli hem de zeki kuşlardır. Bu yüzden hiçbir konuda çekimser kalmadan onunla oynayabilirsiniz. Muhabbet kuşu ile oyun oynamak için onu eğitmek gerekir. Yavru ya da büyük olması hiç fark etmeden onlara eğitim nasıl verilir sorusunun yanıtlarını araştırarak birçok şey öğretebilirsiniz. Uğraşmanıza gerek kalmadan sizler için birçok eğitim konusunu araştırıp yazdık ve dilerseniz eğitim kategorisine göz atarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda muhabbet kuşu top üzerinde nasıl durur, nasıl şarkı söyler ve nasıl merhaba der gibi birkaç soru üzerinde duracağız. Hadi başlayalım!

Muhabbet Kuşu ile Oyun Oynamak için Onu Hazırlayın

Onunla oyun oynamak için birkaç eğitim vermeniz gerekir. Bu eğitimler sona erince de dilediğinizce eğlenebileceksiniz ki zaten eğitim verirken de eminiz ki mutsuz olmayacaksınız. Oyun öncesi hazırlık için yapmanız gerekenler aşağıda maddeler halinde yazıyor.

 1. Kuş eve yeni geldiyse iki hafta kafesten çıkartmayın.
 2. Size olan güveninden emin olmalısınız. Sizden korkan bir kuş ile oyun oynayamazsınız. Onu kendinize alıştırmalısınız. Bunun için de her gün onunla konuşmalı ve elinize alıştırmalısınız. Saldırgan hareketler sergiliyorsa bu konu hakkında yazmış olduğumuz makaleyi okuyabilirsiniz.
 3. Hasta olmadığından emin olmalısınız. Bu yüzden yıllık veteriner kontrolünü unutmayın.
 4. Aç ya da susuz olmamalı.
 5. TV ya da radyo gibi dikkat dağıtıcı bir şey açık olmamalı.

Tenis topu Üzerinde Durma Oyunu

Hazırlık maddeleri tamamsa oyun eğitimine başlayabiliriz. İlk olarak tenis topu üzerinde durma oyunu ile eğitim verelim. Bu onların en sevdiği oyunlardan biridir. Tırnakları sayesinde tenis topu gibi tutunabileceği toplar tercih edin. Plastikler hem zararlı hem de ayağının kaymasına neden olabilir. Ayağı kayarsa da zaten ürkek olan kuş korkar ve eğitimden kaçar. Parmak eğitimi ve ele alıştırma eğitimi verdiyseniz işiniz çok daha kolay. Eğer henüz bir eğitim vermediyseniz üzülmeyin. Yeter ki bir yerden başlayın. Kafesten korkutmadan aldığınız kuşu öncelikle kafes üzerine koyun ve ötmesini bekleyin. Ardından elinize alıp topun üzerine koyun. Korkup kaçabilir. Bu çok normal.

Top üzerine biraz yem dökün ve yine bekleyin. Yemi yiyecek ve daha sonra bekleyecektir. On beş dakika kadar bekledikten sonra eğitime son verip kuşu kafese koyun. Ardından topu da kafesin alt kısmına yerleştirin. Topu kesinlikle fırlatarak koymayın. Hiçbir şekilde topa yanaşmıyor ve çok korkuyorsa biraz bekleyin. On dakika sonra alışacaktır. Diğer gün aynı şekilde prova yapıp tekrar edin ve birkaç gün sonra kendiliğinden top üzerine uçtuğunu görün! İşte bu kadar diyeceğiniz eğitim için birkaç gün yeterli. Tabi bunun için önceden belirttiğimiz gibi size güvenmeli.

Merdivene Tırmanma Oyunu

Bu eğitimden muhabbet kuşuna neler öğretebilirim makalemizde de bahsettik. Merdivene tırmanmasını istiyorsanız ona küçük bir merdiven satın almalısınız. Bunun için evcil hayvanlar için satış yapan dükkanlara bakabilirsiniz. Merdivenin en alt kısmına kuşu koyup bekleyin. Kendiliğinden üst kata çıkmak isterse bırakın. Eğer çıkmazsa da parmağınızı ardına koyun ve bekleyin. Yine çıkmazsa elinize alıp ikinci merdiven basamağına koyun. Bu oyun için bir püf noktası var ve bunun için bir tünek gerek. Kafes içerisinden tüneği alın. Ardından kuşu merdivenin üzerine koyun. Tüneği ona uzatarak konmasını bekleyin. Sonra tüneği merdivenin en alt basamağına uzatın ve yine bekleyin. Böylece merdivene çıkmayı öğrenecektir.

Muhabbet Kuşu İle Kelime Oyunu Oynamak

Muhabbet kuşu ile kelime oyunu oynama için ona konuşma eğitimi vermelisiniz. Kuşların en sevdiği şeylerden biri sesleri taklit etmektir. Özellikle de ıslık çalmak onlar için eğlencelidir. Bu nedenle muhabbet kuşu ile kelime oyunu oynamak için ıslık çalarak başlayabilirsiniz. Islık çaldığınızda cıvıl cıvıl öten kuş birden susup sizi dinleyecektir. Bu ıslığı tekrar etmek için sesi kafasında kaydediyor anlamına gelir. Islığı bitirir bitirmez ondan aynı şeyi tekrarlamasını beklemeyin. Bu bir hafta da sürebilir bir gün de sürebilir. Benim kuşum konuşmuyor ya da konuşamıyor diye düşünmeyin. Eğer sizi tekrar etmiyorsa bir problem olabilir. Bunlar;

 • Strese girmiş olabilir. Bunun nedenlerini ve belirtilerini araştırmalısınız.
 • Tüy dökme mevsiminde olabilir. Tüy dökme mevsiminde kuşlar yorgun ve hâlsizdir. Bu nedenle eğitime canı gönülden katılmazlar.
 • İlgisini çeken bir şey olabilir. TV açıksa sizin yaptıklarınızı ve söylediklerinizi tekrarlamasını beklemeyin. O daima TV’deki sesleri diniliyor çünkü.
 • Hasta olabilir. Bu nedenle veterinere danışmayı unutmayın.
 • Aç ya da susuz olabilir. Yemliğini her gün doldurmak demek onun beslendiği anlamına gelmez. Aynı yemi yediği için sıkılmış olabilir. Bazen de yem değişikliği onların iştahını kapatabiliyor.
 • Korkuyor olabilir. Eğer eve yeni geldiyse ya da size alışamadıysa korkması gayet normal.

Yukarıdaki ihtimallere göz atıp problemi çözebilirsiniz. Bunun dışında kelime oyunu oynamak için kısa kelimeleri seçmelisiniz. Bunlar baba, aşkım, cicikuş ve kendi adı olabilir. Bir kez konuşan kuş bir daha her şeyi söyleyebilir. Bu sizin onunla ilgilenmenize bağlı. Telefona ses kaydederek de ona kelimeler öğretebilirsiniz.

muhabbet kuşu ile oyun

muhabbet kuşu ile oyun

Muhabbet kuşu ile şarkı söyleyerek oyun oynamak

Kuşların şarkı söylemeleri çok hoşunuza gidebilir. Kendi kuşunuzun bunu yapacağına emin olabilirsiniz. Bunu başarmak için sevgi, ilgi ve biraz da sabır yeterli olacaktır. Ona şarkı söyletmek için bir hafta boyunca aynı şarkıyı açıp nakarat kısmını yanına gidip söyleyin. Ardından müziği kapatıp sadece nakarat kısmını söyleyin. Bu tekrarlar onun şarkıyı ezberlemesini sağlayacaktır. Ardından şarkıyı ses kaydediciye kaydedip kuşun yanında olamadığınız zamanlarda açın. Böylece yüzlerce kez söylemenize gerek kalmayacaktır. Elbette sizin söylemeniz daha etkili olacaktır. Fakat günleri yoğun geçen kuş sahipleri için seçenekler kısıtlı.

Size Doğru uçmasını öğretip oyun oynayın

Muhabbet kuşları uçmayı çok severler. Günlük olarak en az yarım saat kafes dışında kalıp kanatları açılsın diye uçmalılar. Bir oyun ile bu uçuşu daha zevkli bir hâle getirebilirsiniz. Parmağınızı kuşa doğru uzatın fakat ayağınızı uzatabileceği kadar yakın olmasın. Kuş size doğru uçup parmağınıza konduğunda kafes üzerine bırakın ve biraz daha uzağa gidin. Böylece yavaş yavaş uzaklaşırsınız. Diğer günlerde bu uçma oyununu oynayarak eğlenebilirsiniz. Uçma oyununa yeni şeyler eklemek için kafes içindeki tüneği alın ve kuşun konması için parmağınızla onun yönünde tutun. Bunu seveceğine eminiz.

Kuşlarla oyun oynamak kulağa tuhaf gibi gelse de onlarla kedi köpek gibi oyun oynayabilirsiniz. Evcil hayvanlar eğitim verilebilen ve eğlenmeyi seven canlılardır. Yapmanız gereken onlara sevgi ve ilginizi sunarken bir yandan eğlenmesini sağlamak. Ona aksesuarlar alabilir hatta kendiniz de yapabilirsiniz. Hazırlık aşamasını ve on beş dakika eğitim süresini unutmamanızı tavsiye ederiz. Aksi halde eğitime hazırlanmadığı için dikkatini vermeyecektir. Bunun yanı sıra on beş dakika geçince yorulacak ya da sıkılacaktır. Eğer sıkılırsa da bir daha sizi dinlemek istemez. Her tamamladığı eğitim günü için ödül vermeyi de unutmayın. Kuşlar yemek yemeyi çok severler. Bu nedenle ödül yemek olunca sizi dinlemekten sıkılmazlar.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap