Muhabbet kuşu için ayna alınmalı mı? Zararlı mı?

muhabbet kuşu ayna

Muhabbet kuşu sahipleri, tüylü dostlarının yalnız kalmaması ve neşe ile ötmeye devam etmesi için bazen ilk gün, bazen de canlarının sıkıldığını düşündükleri bir süreçte akıllarına ayna almak gelir. Ancak ayna konusunda pek çok kişi tarafından hem olumlu hem de olumsuz olarak kurulan cümleler, kuş sahiplerinin akıllarını karıştırır. Kuşlar hassas ve zeki oldukları için ne şekilde tepki vereceklerini önceden bilemeyiz. Ayrıca her biri aynı tepkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yazımızda muhabbet kuşu için ayna zararlı mı ve hangi koşullarda kullanılmalı gibi çok fazla merak edilen soruları yanıtlayacağız.

Muhabbet kuşu için ayna

Muhabbet kuşları sosyal ve cana yakındır. Bu nedenle kuş severler bir muhabbet kuşu sahip olmayı isterler. Ancak türlü dostlarımız bir diğer yandan oldukça hassas ve ürkek yapıya sahip oldukları için ortama alışmaları zaman alabilir. Bu nedenle ayna alarak kendilerini görmelerini ve tek olmadıklarını düşünmelerini sağlayabiliriz. Ayrıca sahiplerinin yoğun oldukları zamanlarda yalnız kalmamalarına destek verebiliriz.

Uzun süre yalnız kalanlar strese ve depresyona girebilirler. Onlar doğal yaşam alanlarında dahi sürü hâlinde gezinir ve yalnızlığı sevmezler. Kendilerine bir eş seçtiklerinde sürüden ayrılsalar da yuvalarını kurduktan sonra tekrar sürüye katılırlar. Kısacası bir ayna ile arkadaş sahibi olmalarını sağlayabiliriz.

Muhabbet kuşunuz için bir ayna almaya karar verdiyseniz, dikkatli kullanım sağlayarak büyük faydalar kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bu faydalardan birçoğu size geri dönecektir. Kuşun aynaya bağlanmaması için ara ara kafes içerisinde çıkartabilir ve diğer muhabbet kuşu oyuncakları ile dönüştürebilirsiniz.

Muhabbet kuşu için ayna zararlı mı?

muhabbet kuşlarına ayna zararlı mı

 

Muhabbet kuşu için ayna şaşırtıcı şekilde önemlidir. Bazıları için tutkudur, diyebiliriz. Çünkü aynada gördükleri yakışıklı ya da güzel olan kendilerine hayran kalırlar. Özellikle de kızgınlık döneminde olanlar aynalarının yanlarından ayrılamazlar. İşte bu gibi dönemlerde ayna zararlıdır. Kuşların kızgınlık dönemine girdiğini anlayan sahipleri, kafes içerisinde yer alan zil, ayna ve diğer malzemeleri dışarı çıkartmalıdır. Böylece kuş kızgınlık yumurtası çıkartmayacak, eşyalarına bağlanmayacak ya da yumurta yapıp zor zamanlar yaşamayacaktır. Kızgınlık yumurtası, kuşların tek olarak yaşamalarına rağmen bir nesneye bağlanıp kendiliğinden yumurtlamasıdır. Yumurta boş olsa da muhabbet kuşu yanından ayrılmaz. Bu nedenle pek çok sorun zincirleme olarak devam eder.

Muhabbet kuşunuzun aynasına bağlandığını nasıl fark edeceğinizi bilmiyorsanız, listemize göz atabilirsiniz.

 • Aynasını eşi olarak gören kuşlar, ona gaga atar, konuşabiliyorsa ona melodi şeklinde konuşur ve öter. Bu kur yaptığının belirtisidir. Ayrıca kafasını sallayarak aynaya doğru yürür ve tekrar gaga atarlar.
 • Aynaya daha fazla bağlanınca kızgınlık dönemi daha da artacaktır. Bu nedenle yedikleri yemleri aynalarına kusarlar. Aynadan dökülen yemekleri görünce bu işlemi tekrarlayacaktır. Çünkü eşinin yemi reddettiğini düşünecektir. Ardından kilo kaybı ve boğaz tahribatı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Kusma, kur yapma dışında konuşan muhabbet kuşları ayna nedeni ile konuşmalarını bırakabilir. Bu da bir bağlanma belirtisidir. Çünkü tek düşündükleri eşleşme ve bir yuva kurmaktır. Bir eşe sahip olduklarını düşündükleri için de çabaları sadece bu yönde ilerler. Böylece konuşmayı da unutabilirler.
 • Sahipleri ve diğer aile üyelerine karşı olan ilgileri azaldıysa ya da tamamen bitti ise bu da aynaya bağlandıklarını göstermektedir.

Muhabbet kuşu için ayna sadece eş demek, değildir. Bazen kendilerine rakip olarak görebilirler. Özellikle dişi kuşlar aynayı kıskanabilirler. Bu nedenle aynayla kavga etmeye çalışabilirler. Hatta kendi kendilerini yaralayabilirler. Hızlıca aynaya vuran gaga darbesi tekrar geri dönmesine ve ona çarpmasına neden olur. Bu da zararları için küçük bir örnektir.

Sonuç

muhabbet kuşu ayna zararlı mı

Muhabbet kuşu için aynanın zararlarını kısaca belirtelim.

 1. Ayna kırılırsa, kuş bir yerini kesebilir.
 2. Kendilerine karşı bir düşman edindiklerini düşünebilirler.
 3. Tutku hâline gelen aynalar, kuşlarda ciddi sorunlara neden olabilir.
 4. Aşırı ötme sorunu meydana gelebilir. Aynayı eş olarak da görseler, düşman olduğunu da hissetseler ötüşleri artar ve bu durum rahatsız edici olabilir.
 5. Aynayı sahiplerine değişebilirler. İletişim olarak kendilerini kapatır ve en kötüsü de konuşmayı öğrenenler birden konuşmayı bırakabilir.

Bir diğer yandan muhabbet faydalarından bahsedelim.

 • Arkadaş sahibi olduklarını düşünürler.
 • Sahipleri evde yokken meşgul olmalarını sağlar.
 • Daha fazla sosyalleşme fırsatı bulurlar.
 • Yalnızlık çekmezler.

Olumlu liste daha da çok artabilir. Ancak belirtmek isteriz ki, muhabbet kuşunuzun en büyük ilgisi siz olmalısınız. Sizinle ilgilenmeli ve sizi çok sevmeli. Bir aynaya bağlanıp sizi unutmamalı.

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap