Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Muhabbet kuşları, en çok tercih edilen evcil hayvanların başında yer alıyor. Bunun birçok sebebi mevcut. Bakımlarının kolay olması, kafes ortamında yaşaması, bakım masrafının fazla olmaması gibi… Oldukça sevecen ve eğitime açık olan muhabbet kuşlarının yaşam ömrü de yaklaşık 10 – 12 yıl kadardır. Fakat muhabbet kuşları da çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Bu hastalıkların sonunda zayıf düşebilir ve hatta yaşamlarını bile kaybedebilirler. Bu yüzden sizlere muhabbet kuşları hastalıkları ile ilgili çeşitli bilgiler paylaşacağız.

Muhabbet kuşları hastalıklarından bazıları sadece tüyleri ile gagalarına etki eder. Bu tarz hastalıkların tedavisi nispeten daha kolaydır. Fakat diğer hastalıklar çok daha tehlikeli olabilir. Hatta insanlara bile bulaşabilir.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları ve Belirtileri

Bulaşıcı Hastalıklar

Bulaşıcı hastalıklar sadece insanlar için geçerli değildir. Hayvanlarda da sıklıkla görülen bulaşıcı hastalıklar, muhabbet kuşlarında da görülebilir. Muhabbet kuşlarının yakalanabileceği bazı bulaşıcı hastalıklar şunlardır;

 • Kursak İltihabı
 • Salmonella
 • Polyoma Virüsü
 • Pamukçuk (Kandidiaz)

Bu hastalıklarsan sadece polyoma virüsü, kuşlara has bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunma için öncelikle havalandırma sisteminin çok iyi olması gerekir. Ancak havalandırma derken ceryan ettirmekten bahsetmiyoruz. Kafesin bulunduğu ortamın temiz ve taze hava ile devir daiminin yapılması yeterli olacaktır.

Kursak İltihabı

Kursak iltihabı, muhabbet kuşlarında görülen en sık hastalıklardan biridir. Kursak iltihabı, sebzelerin yıkanmadan kuşlara verilmesinden dolayı görülür. Bir diğer sebebi de zirai ilaç kalıntılarıdır.

Kursak iltihabının belirtileri, herkes tarafından çok rahat bir şekilde anlaşılabilir. Belirtilerin bazıları;

 • Cildin pembeleşmesi
 • İştah kaybı
 • Zayıflaması
 • Kirli gaga

Maalesef ki bu belirtileri gördükten sonra kuşun yaşaması oldukça zordur. Genellikle 3 ile 5 gün sonra hayatlarını kaybederler. Bu yüzden kuşunuzu sürekli olarak mercek altında tutmalısınız. Çok su içiyorsa, tüyleri değişiyor ya da zayıf düşmüşse hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmelisiniz.

Muhabbet Kuşu Kursak İltihabı

Parazit Enfeksiyonu

Muhabbet kuşu hastalıkları arasında parazit enfeksiyonu da sık görülmektedir. Knemidocoptes akarları olarak isimlendirilen organizmalar, havada dolaşım sağlar. Buradan muhabbet kuşlarının gagalarına ya da bacaklarına bulaşmaktadır. Parazit enfeksiyonun belirtileri, muhabbet kuşlarının vücutlarının pul pul dökülmesi ya da küçük oyuklar olarak görülmektedir. Bu belirtileri kuşunuzda görüyorsanız, parazit enfeksiyonuna yakalanmış demektir.

İç parazitler ise biraz daha sinsi hastalıklardır. İç parazit hastalığına yakalanan muhabbet kuşlarında iştah kaybına bağlı zayıflama ve halsizlik görülür.

Deri ve Tüy Hastalıkları

Deri ve tüy hastalıkları denince aklımıza ilk olarak Ema Sendromu gelmektedir. Ema Sendromu olan muhabbet kuşlarının kanatlarında morarma ile birlikte kabuklanmada görülür. Kuşun enfekteyi kaptığı bölgede kan da görülebilmektedir.

Kırmızı akar hastalığı ise muhabbet kuşlarımızın kanatlarının iç kısmında yaşayan dış parazitlere verilen isimdir. Kırmızı akara yakalanan kuşlar, sık sık kaşındığı için tüyleri dökülür. Bu hastalıktan korunma yöntemi ise temizliktir. Kafes ve muhabbet kuşunuzun temizliğine gereken önemi göstermelisiniz. Haftada en az 1 kez kafesin temizlenmesini öneririz.

İnsanlar ile Muhabbet Kuşlarının Geçirdiği Aynı Hastalıklar

İnsan hastalığı olarak bilinen bazı rahatsızlıklar, muhabbet kuşlarında görülebilir. Bunlardan bazıları; kabızlık, soğuk algınlığı, kanser, tümör, soğuk algınlığı, karaciğer yağlanması, ishal vb.’dir. Bunlara ek olarak kırık ve çıkıklarda görülebilir.

Yukarıda saydığımız rahatsızlıkların dışında muhabbet kuşları, solunum ile alakalıda çeşitli rahatsızlıklara yakalanabilir. Alerjik reaksiyonlar, astım ve bronşitte hem insanlarda hem de muhabbet kuşlarında görülmektedir.

Muhabbet kuşları, 2 ile 6 yaş aralığında kanser ve tümör gibi rahatsızlıklarda geçirebilir. Bu yaş aralığının dışındaki minik dostlarımızın, kanser ile tümöre şimdiye kadar yakalanmadığı uzmanlar tarafından ifade edilmiştir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

1 Yorum

 • Merhabalar.
  Muhabbet kuşum 3.5 aylık ve bugün aşırı kalınmasından ve burnundan sıvı geldiği için veterinere götürdüm ve veteriner ek olarak vücudunda kızarıklıklar başlamıştı yangı deniyormuş buna galiba. İç ve dış parazit tedavisi yaptı ve antibiyotik vitamin ve yanmasının geçmesi için şırınga ile üç adet ilaç verdi. Beden sizce bu kızarıklıklar. Ve neden devamlı hapşırır gibi yapıyor ve bademde burnunu temizler gibi sıvı çıkarıyor.Teşekkür ederim

Yorum Yap