Muhabbet Kuşu Hakkında Bilinmeyenler

muhabbet kuşu hakkında bilinmeyenler

Muhabbet kuşu hakkında bilinmeyenler oldukça fazladır. Kedi ve köpek sonrasında en sevdiğimiz evcil hayvan muhabbet kuşlarıdır. Küçük ve sevimli görünümleri ile bizi etkilemeye başardıkları gibi sahip oldukları yetenekler ile de bizi şaşırtıyorlar. Evinde bu kuş türü olan kişiler bakım, beslenme, hastalık ve daha birçok konuda bilgi sahibi olsalar da daha bilmedikleri birçok şey var. Örneğin; muhabbet kuşlarının bir papağan türü olduğunu çok az sayıda kişi bilir.

Muhabbet kuşu bakımı içi onlar hakkında daha geniş çaplı bilgi sahibi olmak gerekir. Çünkü evde evcil bir hayvan bakmak büyük bir sorumluluk demektir. Onlar sahiplerinden bir bebek kadar ilgi beklerler. Özellikle de papağan türleri ilgi konusunda asla taviz vermez ve eğer onunla ilgilenmezseniz depresyona girerler. Muhabbet kuşu hakkında bilinmeyenler yazımızı okuyarak tüylü dostunuz hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Muhabbet kuşu hakkında gerçekler

İlk olarak belirtmek isteriz ki muhabbet kuşu bakımı maliyeti azdır. Bu nedenle zamana sahip olan herkes bir muhabbet kuşu bakabilir. Sevgi, ilgi ve küçük bir bütçe onlar için yeterlidir. Ortalama sekiz yıl yaşadıkları için kısa olan ömürlerinde onları mutlu etmek hiç de zor değil. Birkaç oyuncak, aksesuar ve en önemlisi onu sevmeniz yeterlidir. Muhabbet kuşlarının hepsi eğlenceli olsa da bazıları oyun oynamayı sevmeyebilir. Bu özellik her birinde yoktur. Konuşma yetenekleri için eğitim vermeniz gerekir. Muhabbet kuşu konuşma eğitimi için makalemize göz atabilirsiniz. İşte muhabbet kuşları hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler.

Muhabbet kuşlarının bazıları farklı isime sahiptir

Yabancı dilde parakeet ve budgies kelimelerinin anlamı muhabbet kuşudur. Bunun yanı sıra muhabbet kuşları papağan familyasından geldiği bilinir. Ancak bazı muhabbet kuşlarının isimleri farklı şekilde söylenir. Çünkü onlar boyut, tür ve yapı olarak farklıdırlar. Örnek olarak Hint boğazlı muhabbet kuşu hem boyut hem de birçok özellik bakımından muhabbet kuşlarından farklıdır. Bu nedenle de gerçek adıyla bilinirler.

En küçük papağan türlerinden biridir

Daha öncede belirttiğimiz gibi muhabbet kuşları papağan ailesinden gelirler. Papağan denilince akla büyük kuşlar gelir. Oysaki muhabbet kuşları onların alt türlerindendir. Kafes içindeki muhabbet kuşlarının uzunluğu 20 cm’dir. Büyük papağanlar ise 80 cm uzunluğa sahipler. Türkiye’deki muhabbet kuşlarının boyutları onların türleri içinde orta boyda diyebiliriz. En küçük muhabbet kuşları Avustralya’ya aittir.

Muhabbet kuşlarının iki farklı türü vardır

Muhabbet kuşu bakımı konusunda deneyim sahibi olmayanlar onların iki farklı türe sahip olduklarını bilmeyebilir. Biri Avustralya’ya özgü iken diğeri İngiltere’ye aittir. İngiltere’ye özgü olan muhabbet kuşları daha büyüktür. Uzaktan bakıldıklarında aralarındaki fark anlaşılmazken yan yana geldiklerinde ise göze çarpan değişiklikleri siz de anlayabilirsiniz. Aralarındaki yaklaşık olarak 3 cm uzunluk farkı vardır. Bu fark 5 cm’e kadar ulaşır.

Bazıları Büyük papağanlardan daha fazla konuşma yeteneğine sahiptir

Büyük papağanların ne kadar geveze olduklarını herkes bilir. Ancak istisna olarak bazıları bu yeteneğe sahip olmayabilir. Bu nedenle muhabbet kuşlarının sesleri onlar kadar net ve yüksek olmasa da bazı papağanları bu konuda geçebilirler. Bazıları konuşmayı çok sevip sahibi ile araları iyi olduğu için birçok deyim, şarkı sözü ve bunun gibi şeyler öğrenebilir. Bazı papağanlar ise boyutları çok büyük de olsa konuşmayabilir.

Onların ana rengi yeşildir

Ne kadar sarı, beyaz ve mavi gibi farklı renklerde muhabbet kuşu olsa da onlar vahşi hayatta iken sadece yeşil rengine sahipler. Ancak muhabbet kuşu ticareti ile ilgilenenlerin farklı ırkları çiftleşmesi nedeniyle yeşil dışında farklı renkler ortaya çıkmıştır. Bu kuş türlerinden yanlış olan bir şey yok. Ancak vahşi hayatta mavi bir muhabbet kuşu görmeyi beklemeyin.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap