Muhabbet kuşları hakkında genel bilgiler

muhabbet kuşu hakkında bilgi

Muhabbet kuşu hakkında bilgi arayan sevgili kuş sever okurlarımız için aklımıza gelen her konuda genel bilgiler vermeye çalışacağız. Muhabbet kuşlarının fiziksel ve karakter özellikleri, bakımı, beslenmesi ve sağlığı gibi birçok önemli konuya değineceğiz. Ayrıca muhabbet kuşu hakkında ilginç bilgiler kısmını ele alıp sizleri biraz da şaşırtacağız. Hazırsanız başlayalım!

Muhabbet kuşları, genellikle kuş bakımı konusunda tecrübe kazanmak isteyenlerin sahiplendiği kuş türüdür. Papağan gibi bakımı zor olan kuş türleri için tecrübe gerekir. Bu nedenle ilk olarak muhabbet kuşu gibi cana yakın ve eğitimi kolay olan türler seçilir. Bazıları ise onları öyle sever ki başka türlere göz atmak akıllarına bile gelmez. Siz hangi nedenle bir tüylü dost sahibi olursanız olun, minik dostunuzu daha yakından tanımak, ona sağlıklı ve mutlu bir hayat sunmak için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Muhabbet kuşu hakkında bilgi

Muhabbet kuşu vahşi hayatta iki türe sahiptir. Biri Avustralya’ya özgü ve küçük boyutta olanlar diğeri ise İngiltere’ye ait olup büyük boyutta olanlardır. ikisi de yeşil renklerine sahiptir. Bu renkler kuşların evcil olarak bakılması sonucunda ortaya çıkmıştır. Kuş üreticileri bu konuda seçici eşleşme yapıp birçok tüy rengine ulaşmıştır. Bunun yanı sıra bu üremeler ile ebeveynlerden gelen özelliklerin karışımı sonucunda farklı karaktere sahip muhabbet kuşu ortaya çıkmıştır.

Muhabbet kuşları ortalama sekiz yıl yaşarlar. Bu zaman dilimi on beş yıla kadar uzayabilir. Bunun için;

 1. kuşun hasta olmaması
 2. beslenmesine dikkat edilmesi
 3. bakımına özen gösterilmesi
 4. her gün kuş ile iletişim kurulması gibi önemli ihtiyaçların karşılanması gerekir.

Erkek ve dişi muhabbet kuşları cere rengine bakılarak fark edilir. Erkek ceresi tek renk ve koyu iken dişiler karmaşık renklere sahiptir. Bu nedenle muhabbet kuşlarının cinsiyet ayrımı fiziksel özelliklerine bakılarak anlaşılabilir.

Muhabbet kuşu bakımı hakkında bilgi arayanlar detaylı bilgi için diğer makalelerimize göz atabilirler. Burada da kısaca bahsedelim.

 • Muhabbet kuşları düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmelidir.
 • Kafesleri düzenli olarak temizlenmelidir. Yemlikler daima kontrol edilmeli ve suluk her gün temizlenip taze su ile doldurulmalıdır. Eğer tüylü dostunuza meyve ve sebze gibi atıştırmalıklar sunuyorsanız, bakteri oluşumunu engellemek için her akşam kalan artıkları temizlemeniz gerekir.
 • Muhabbet kuşları yıkanmayı severler. Bunu ihmal ederseniz tüy yolma gibi alışkanlıklar edinebilirler. Sık sık kaşınır ve asi davranabilirler. Banyo yapmaları için bir temiz kap, ılık su ve bir kıvırcık yaprağı yeterlidir.
 • Kafesin konumu sağlıkları açısında çok önemlidir. Kapı ya da pencere önünde durmamalıdır. Klima ve vantilatör gibi hava akımı oluşturan aletler ile kafes aynı ortamda yer almamalıdır.
 • Gagalarının uzamaması için kafeste bir gaga taşı yer almalıdır. Bu gaga taşı mürekkep balığı kemiği olursa, kuş kalsiyum eksikliğini de gidermiş olur.
 • D vitamini eksikliği yaşamamaları için vitamin takviyelerine dikkat edilmelidir.

Muhabbet kuşu hakkında ilginç bilgiler

 • Muhabbet kuşları obur canlılardır. Bu nedenle onların karşısında yemek yerseniz, yemeğinize misafir olmaya çalışırlar. Eğer kafes içindeyse ve sizin yemek yediğinizi fark ederse, tok olsa da o da yemliğine iner ve yemeye başlar.
 • Oldukça küçük boyutlu ve hafif canlılardır. Ağırlıkları sadece 30-40 gram aralığındadır. Uzunlukları ise 20 cm kadardır.
 • Muhabbet kuşlarının zayıf görünme nedenleri arasında çok fazla tüye sahip olmaları yer alır. Yaklaşık olarak 3000’e yakın tüye sahipler.
 • Tüylü dostlarımız dakikada 65 kez nefes alıp verirler.
 • Muhabbet kuşunun nabzı bir dakika içerisinde 300 kez atar.
 • Bu minik kuşlar idrar yapmazlar!
 • Muhabbet kuşları yaklaşık olarak her yirmi dakikada bir kaka yaparlar. Bu oldukça normal bir durumdur.
 • Muhabbet kuşlarının birkaç damla kan kaybetmesi ölümcül olabilir. Yaklaşık olarak on damla kan kaybeden muhabbet kuşu ölmek üzere olabilir!
 • Muhabbet kuşları tek eşlidir. Bu nedenle herhangi biri öldüğünde diğer kuş depresyona girebilir.
 • Yılın herhangi bir zamanında üreyebilirler. Ancak bu çoğunlukla sonbahar aylarına denk gelir.

Muhabbet kuşu hakkında bilinmeyenler

muhabbet kuşu hakkında genel bilgiler

Muhabbet kuşu hakkında ilginç bilgiler haricinde bakımı, beslenmesi, fiziksel ve karakter özellikleri olarak bilinmeyenler de vardır. Bu bilgileri okuyunca ilginç bilgiler kadar şaşıracağınıza eminiz. Muhabbet kuşu hakkında bilinmeyenler oldukça fazladır. Bu nedenle her birini yazmak mümkün değil. En fazla ihtiyaç duyacağınız ve en şaşırtıcı olanları üzerinde duracağız.

 • Muhabbet kuşları papağan familyasına aittirler. Bu bilgiyi bilen kişi sayısı oldukça azdır.
 • İngiltere’ye ait olan muhabbet kuşlarının ömrü daha kısadır.
 • 531 kelime konuşabilen bir muhabbet kuşu rekorlar kitabına girdi.
 • Bir muhabbet kuşu esnerse, yanındaki diğer kuşlar da esnerler.
 • Dünyada en popüler evcil kuş türüdür. Evcil olarak bakılan kuşların %50’si muhabbet kuşudur.
 • Vahşi hayatta sahip oldukları tek renk yeşildir.

Muhabbet kuşları karakteristik özellikleri hakkında genel bilgiler

Muhabbet kuşları genel olarak gürültülüdür. Özellikle TV bulunan odaya konulurlarsa, kafanızı ütüleyebilirler. İlk zamanlar neden ötmüyor diye endişelendiğiniz minik dostunuz eve alışınca susmak bilmeyecektir. Bununla birlikte sosyalleşmeyi çok severler. Vahşi hayata sürü hâlinde dolaşırlar. Bu nedenle muhabbet kuşları sahiplerine eşlik etmeye alışıktırlar ve yalnız kaldıklarında çok sıkılırlar. Kuşunuzla her gün zaman geçirmeyi planlıyorsanız, sizinle yakın bir bağ kuracakları için bu sizin lehinize olacak ve uzun süreli dostlukları ile sizleri ödüllendireceklerdir. Bununla birlikte, günün büyük bir bölümünde tek başına kalacaksanız, birbirlerine eşlik edebilmeleri için iki erkek muhabbet kuşu ya da bir çift satın almak en iyisidir. Çift kuşlar için bir yuva gerekebilir.

Genellikle dağınıktırlar. kafes çevresi ve kafes içi düzenli olarak temizlenmelidir. Muhabbet kuşları yalnız kaldığında çok çabuk sıkılır. Bu nedenle sahipleri meşgul iken onları TV yanına koymak oldukça iyi bir fikir olacaktır.

Muhabbet kuşları çocuklar ile çok iyi geçinirler. Ancak çocuklara kuşa nasıl davranması gerektiğini öğretmek gerekir. Sürekli kafes içine parmak sokmak, kafesi sallamak ya da kuşu uçarken kovalamak gibi yanlış hareketler ile hayvanın yabanileşmesini sağlayabiliriz.

Muhabbet kuşları fiziksel özellikleri hakkında genel bilgiler

Sağlıklı ve mutlu muhabbet kuşları, günlerinin çoğunu, genellikle oldukça yüksek sesle şarkı söyleyerek ve cıvıldayarak geçirirler. Eğer birden fazla muhabbet kuşunuz varsa, cıvıl cıvıl bazen sağır edici olabilir. Muhabbet kuşları genellikle geceleri uyuduklarında güneşle birlikte doğarlar ve hemen gevezelik etmeye başlarlar, bu yüzden özellikle muhabbet kuşunuzu içeride barındırmayı planlıyorsanız, buna hazır olun.

Fiziksel olarak muhabbet kuşları birçok farklı tüy rengine sahip olabilirler. Bu renkler arasında yeşil, mavi, beyaz, gri ve birçok ton yer alır. Düz beyaz ya da sarı muhabbet kuşu var olduğu gibi çok renkli olanlar da mevcuttur.

20 dakikada bir kaka yapan muhabbet kuşları asla kokmazlar. Çünkü dağınık olmaları sadece beslenmeleri ile alakalıdır. Gün içerisinde kendilerini gagaları ile temizlerler ve düzenli olarak yıkanmak isterler. Ayrıca uzayan gaga ve tırnaklar için veteriner kontrolü gerekir. Asla tecrübesi olmayan kişiler bu gibi bakım işlemlerini kendi başlarına yapmamalıdır. Çünkü küçük bir kan kaybı ile ölebilirler.

Karanlıkta muhabbet kuşlarının görüşü oldukça zayıftır. Bu nedenle kafesten çıkan muhabbet kuşunu ışığı söndürerek kolayca yakalayabiliriz.

İnsan tükürüğü muhabbet kuşları için zararlıdır. Ayrıca kuşun çevresinde aerosol veya diğer sprey türlerini kullanmaktan da kaçınmalısınız; muhabbet kuşunun ciğerleri hassastır ve bu tür şeyleri solumak evcil hayvanınız için zararlı olabilir.

Muhabbet kuşlarına atıştırmalık olarak sebze ve meyve verilebilir. Muhabbetkuşları için sağlıklı sebze ve meyveler havuç, elma, marul ve ıspanak gibi besinlerdir.

Erkek Muhabbet kuşu hakkında genel bilgi

Dişi ve erkek muhabbet kuşları genel olarak aynı özelliklere sahiptir. Onları ayırt etmek için fizikse özelliklerine bakarız. Bazen de küçük ayrıntılara dikkat etmeye çalışırız. Erkek muhabbet kuşları henüz yavru iken burun deliklerinin etrafı mavi ya da mor rengindedir.

Erkek muhabbet kuşları ısırmak yerine hafifçe kemirirler. Onlar ısırmayı sevmezler. Bununla birlikte dişilerden daha fazla kelime konuşabilirler. Bu nedenle erkek muhabbet kuşları daha çok tercih edilirler.

Erkek muhabbet kuşlarının da yumurtladığını biliyor muydunuz? Eğer kızgınlık döneminde eşleşmezlerse, bir kızgınlık yumurtası bırakırlar. Elbette bu yumurtanın içi boş olur.

İki ya da daha fazla erkek muhabbet kuşu bir kafeste yer alabilir. İstisna olarak birbirleri ile geçinemezler. Ancak genel olarak mutlu olur ve birbirlerine adeta şarkı söylerler.

Muhabbet kuşları eğitim alarak konuşabilirler. Yavru muhabbet kuşlarını eğitmek yetişkinlere göre daha kolaydır. Birçok kaynak, erkek muhabbet kuşlarının en iyi konuşanlar olduğunu söyler, ancak dişiler de aynı şekilde konuşmak için eğitilebilirler.

Dişi Muhabbet kuşu hakkında genel bilgi

İki erkek muhabbet kuşu bir arada yaşayabilirken iki dişi muhabbet kuşu bir arada durmamalıdır. Çünkü sürekli kavga ederler. Bununla birlikte bu kavgaların sonucu ölümle bitebilir. İki dişi kuşun yanı sıra bir çift eşleştirmek istediğinizde eğer dişi muhabbet kuşu eşini sevmezse, aynı şekilde onunla sürekli kavga edip ölümüne neden olabilir. Bu yüzden bu tarz durumlarda kuşları yalnız bırakmamak gerekir. Birbirlerine alışana dek yanlarında durmalısınız.

Dişi muhabbet kuşları genellikle hassas, saldırgan ve eğitilmesi daha zordur. Kolay kolay yaklaşmazlar ve erkek muhabbet kuşları kadar hızlı bir şekilde konuşmayı öğrenmezler. Eğer bir dişi muhabbet kuşuna sahipseniz, dişi muhabbet kuşu isimleri listemizden bir isim tercih edebilirsiniz.

Dişi muhabbet kuşu ile erkek muhabbet kuşu arasındaki fark cere renginden belli olduğunu belirtmiştik. Ayrıca erkek muhabbet kuşlarının dişilere göre daha sosyal olduğunu da belirtmek isteriz. Erkek muhabbet kuşları öterken bir yandan kafalarını sallarlar.

Muhabbet kuşu hakkında bilgi arayan sevgili okurlarımıza genel bilgiler sunmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi arayanlar makalelerimize göz atabilirler.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap