Muhabbet kuşu elma yer mi?

muhabbet kuşu elma yer mi

Çıtır çıtır ve sulu elmalar sağlığımız için faydalıdır. Lezzetli olmaları da iştahımızı kabartır. Ancak bizler elma yerken bizi seyreden tüylü dostlarımız varsa, keyfimiz yarıda kalabilir. İnsanlar için sağlıklı ve lezzetli olan besinler hayvanlar için zararlı olabilir. Bu nedenle Muhabbet kuşu elma yer mi, diye düşünürüz ve tüylü dostumuzun elmayı sevip sevmediğini de öte yandan anlamak isteriz. Neyse ki, muhabbet kuşu elma yiyebilir. Çünkü elmalar onlar için güvenlidir. Fakat güveni sağlamak da bizim elimizde. Elmayı nasıl hazırlayıp kuşumuza verdiğimiz sağlık konularını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Muhabbet kuşu beslenmesi sahipleri için kolaydır. Yem ağırlıklı olarak beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Vitamin takviyeleri, meyve ve sebze atıştırmalıkları ile diyetlerini daha zengin kılmak mümkün. Sağlıklı olmalarının sırrı beslenmeleri ile doğrudan bağlantılıdır. Ancak hangi meyveleri verebileceğimiz ve verilecek meyvenin uygun şekilde hazırlanması gerektiğini öğrenmeliyiz.

Muhabbet kuşu elma sever mi?

Muhabbet kuşları elmayı çok severler. Onlar obur canlılardır. Bu nedenle her yediğinize ortak olabilirler. Ancak her besin faydalı değildir. Onları sofralarımıza konuk edemeyiz. Salçalı, tuzlu ya da şeker ilave edilmiş olan yemekler ile besleyemeyiz. Doğal olan meyve ve sebzelerden bazılarını atıştırmalık olarak verebiliriz. Beslenmelerinin büyük bir kısmını yemleri oluşturur.

Muhabbet kuşu için elma nasıl hazırlanır?

Elma kabuğu çok faydalıdır. Ancak son zamanlarda kabuklarda yapılan işlemler nedeni ile fayda yerine zarar verirler. Mumlama işlemi ile elma kabuklarını mumlarlar. Ayrıca kabuklar muhabbet kuşlarının boğazına yapışabilir. Bu nedenle;

  • Elma öncelikle yıkanmalıdır. Mümkünse sirkeli suda bekletilmelidir.
  • Elma kendi bahçenizden değilse, kabukları soyulmalıdır.
  • Çekirdekleri ayıklanmalıdır.
  • Dilimlenmeli ve kafese asılmalıdır.

Muhabbet kuşu için elma hazırlama işlemi bu şekilde gerçekleşmelidir. Ayrıca haftada bir kez verilmelidir. Daha fazlası zararlarına olacaktır. Bu nedenle muhabbet kuşu elma yer mi sorusunun ne yanıtı çekirdeksiz ve bir dilim olarak verilmesi ile olabileceğidir.

Muhabbet kuşu için elma faydaları

muhabbet kuşu elma

Muhabbet kuşlarına uygun şekilde ve miktar elma vermek sağlıkları için çok faydalıdır. Üstelik onlar için faydalı olan temel besinleri ve vitaminleri içerir. Şeker onlar için zararlı değildir. Ancak çok fazla miktarda elma yemeleri de iyi değildir. Doğru şekilde hazırlanan elmalar muhabbet kuşları tarafından memnuniyet ile kabul edilir. Bunun yanı sıra en sevdiği yiyecekler arasına da girebilir. Muhabbet kuşu için elma faydaları;

  • A vitamini
  • Lif kaynağı
  • Bağırsak sağlığına faydalı şekerler
  • Bol miktarda C vitamini
  • Polifenoller içermesidir.

Kuşunuz için elmanın faydalı olup olmadığını veterinere danışmanız gerekmektedir. Bağırsak floraları sorunlarının oluşmaması için bazılarının şeker ile beslenmemeleri gerekir.

Yazar Hakkında

Zeynep KAHYA

Yorum Yap