Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma Eğitimi Ve Önemli İpuçları

elde kuş

Muhabbet kuşu ele alıştırma eğitimi bazı ipuçlarına dikkat edildiğinde çok kolay. Kuşlar zeki canlılardır ve onları eğitirken nasıl yaklaşım yapacağınızı bildiğiniz an itibariyle sizi dikkatle izler ve eğitimi kısa sürede tamamlar. Muhabbet kuşu yavru bile olsa bu eğitimi alabilir. Bazı okurlarımızın yıllardır sahip olduğu kuşa henüz ele alıştırma eğitimi veremediklerini biliyoruz. Hiç üzülmeyin, sizin için buradayız ve bu görevi başarmanız için en ince detaylarına kadar belirteceğiz.

Muhabbet Kuşu Eğitiminde Ele Alıştırma İçin Önemli İpuçları

Muhabbet kuşu ele nasıl alıştırılır sorusunun yanıtı maddeler halinde yer alıyor. Bu kısımları sırasıyla yaparsanız amacınıza daha kolay ve çabuk ulaşırsınız. İlk aşamaları geçip direk ikincisine yönelirseniz sabırsız davranıp neden eğitim veremediğinizi kendi kendinize sorgularsınız. Her şey için zaman gerekir ve özellikle de eğitim vermek için.

 1. Huzurlu bir ortam oluşturmak.

Herkes kendi evinde huzurlu olmak ister ve kuşlar da buna dâhil. Stresli ya da korkarak hayat yaşayan bir kuşa eğitim veremezsiniz. Bu nedenle de aşağıda listelediğimiz maddeleri dikkate alarak muhabbet kuşu ele alıştırma eğitimi için hazırlık aşamasını tamamlayabilirsiniz. Hazırlık yapmadan pat diye eğitime başlamak hiç doğru değil. Isınma turları gerekir. Bu maddelerin yanı sıra sevgi ve sabır her eğitimci de var olması gereken özelliklerdir.

 • Geniş bir kafes ile rahat bir hayat sunun.

Küçük kafes muhabbet kuşlarının hayatını kısıtlar. Yavru olarak sahiplenilen kuşlar için yapılan en büyük hatalardan biri ona küçük kafes almaktır. Oysaki çok hızlı bir büyüme gerçekleştirirler ve kafes onlara küçük gelmeye başlar. Günün neredeyse tamamını kafeslerde geçiren kuşlar ebatı nedeniyle strese girebilir ya da huzursuz olabilirler. Onlar tünekten tüneğe atlamak ve aksesuarlarla oynamak isterler.

 • Muhabbet kuşunu ışıklı bir odaya koyun.

Karanlık bir ortam onlara göre değil. Uyumak istediklerinde kafesin üzerini örtmek yapılabilecekler arasında yer alır. Fakat günün kalan saatlerinde en fazla ışık alan yere kafesi koymalısınız. Dilerseniz bu konuda deney bile yapabilirsiniz. Öncelikle az güneş alan yere ardından da çok güneş alan yere konumlandırın. Güneşli olan yerde nasıl cıvıl cıvıl olduğunu görmek sizi şaşırtacaktır.

 • Onunla muhabbet etmeyi unutmayın.

Adı üstünde onlar muhabbet kuşu. Bu yüzden onlar sessiz ortamı pek sevmezler. Muhabbet etmek onları mutlu eder. Eğitim verirken sadece yapmasını istediğiniz şeyler üzerinde durmamalısınız. Öncelikle onu kendinize yaklaştırmalı ve onunla konuşmalısınız. Bunun için boş zamanınız yoksa kafesi TV yanına yaklaştırabilirsiniz. Kuşlar TV’nin tuşuna basmanızla birlikte ötmeye başlar. TV keyfi yapmak istediğinizde kafesi uzaklaştırmak bile isteyebilirsiniz. Çünkü seslerin yerini gürültü alabiliyor.

Onunla muhabbet etmek aynı zamanda konuşma eğitimi için bir provadır diyebiliriz. Sesleri taklit etme yetenekleri için biraz ilgilenmek gerekiyor. Sizi dinlediğini fark ettiğiniz her an ona bir şeyler söyleyin. Kelimeleri tane tane söyleyin.

 • Beslenmesine dikkat edin.

Sağlık her şeyden önce gelir. Sağlıklı olmaları için de iyi beslenmeleri gerekir. Beslenme demek yemliğe yem koymak demek değildir. Her gün düzenli olarak yemliği ve suluğu temizlemek gerekir. Haftada bir kez de onların sevdiği yiyeceklerden ödül olarak vermeliyiz. Örnek olarak marul onların favori besinlerinden biri. Marulu nereye koyarsanız koyun oraya gidecektir. Hatta banyo yapmaya alıştırmak için genellikle banyo kabına marul konulur.

Kuşlar insanlara kadar titizdir ve temiz yem onlar için önemli. Eğer yemlikte bir sorun görürse ona dokunmayıp yemekten vazgeçebilir. Akıllı yemlik dediğimiz yenmiş ve yenmemiş olan yemlerin birbirine karışamayacağı şekilde dizayn edilmiş kapları tercih edin.

 • Banyo yapması için ona yardım edin.

Kuşların da ihtiyaçları var ve bu ihtiyaçlar arasında banyo yapmak yer alır. Banyo yapmayı istediğini kendini sürekli temizlemeye çalışmasından ve tüylerini koparmasından da anlayabilirsiniz. Yaz kış fark etmeksizin kuşlar banyo yapabilir. Sıcak bir oda ve bir kap ılık su onlar için yeterli. Banyo yaptıktan sonra kuruması için kesinlikle kurutma makinesi kullanmayın. Hasta olmasında korktuğunuz için yaptığınız bu hareket onu daha fazla hasta edebilir. Eğer banyo kabı sürekli olarak takılı ise temizliğine dikkat etmelisiniz.

 • Her gün kafesin alt kısmını suluğu ve yemliği temizleyin.

Kafes telinin alt kısmında bulunan ve çıkartılabildiğimiz kısmı çıkarıp düzenli olarak temizlemelisiniz. Aksi halde kafes kokmaya başlayacaktır. Bununla birlikte kuş mikrop kapabilir. Özellikle suluk her gün yıkanmalı ve temiz su ile doldurulmalı. Kaynatılıp soğutulmuş su en idealidir. Kafes temizliği yaparken kuşu dışkısını da arada inceleyin. Kuşların hastalıkları genellikle dışkılarından belli olur. Ayrıca muhabbet kuşları ishal olduklarında ya da soğuk algınlığı yaşadıklarında sonuç ölüm olabilir. Bu yüzden kafesi rüzgar almayan bir yere koymalısınız.

 • Muhabbet kuşu aksesuarları ile eğlenmesini sağlayın

Son olarak muhabbet kuşu ele alıştırma işlemi için yapacağınız şey ona aksesuar almaktır. Eğlenen kuş mutludur ve mutlu kuş da çabuk öğrenir. Muhabbet kuşu aksesuarları da onu kısmen eğitir aslında. Salıncağın tehlikelerini ve eğlencesini öğrenirken bir yandan zilin nasıl ses çıkardığını taklit etmeye çalışırlar. Onunla ilgilenemediğiniz zamanlarda oynayabileceği ve zaman geçireceği bir şeyler olmalı. Kuş ne kadar mutlu ise o kadar çok şey öğrenir.

2. Elinize yani size güvenmesini sağlamak.

Ele alıştırma işlemi size zor gibi gelebilir.  Kuşların ürkek yapısı eğitim konusunda zorlayıcı olan unsurdur. Ancak bunu bir defa yapması yeterli olacaktır. Bu nedenle elinize güvenmesini sağladıktan sonra gerisi kolay. Muhabbet kuşları en çok ellerimizden korkarlar. Garip de olsa bu bir gerçek. Bu korkuyu yenmesini sağlamak için aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

 • Elinizi kuşun kafesine sokun ve bunu günde birkaç kez deneyin.

Elinizi görmek onu korkutuyor bu doğru fakat buna alışması gerek. Elinizin onun için tehdit oluşturmadığını fark etmesi gerek. Kafesin kapısını açıp elinizi içeri sokun ve birkaç dakika bekleyin. Hareketlerinin ne olduğunu gözlemleyin. Direk sizi ısırmakla tehdit ediyorsa çok korkuyor demektir. Elinizi hareket ettirmeden birkaç dakika öylece bekleyin ve sonra kafesin kapağını kapatın.

Kuşların birçoğu kafese elinizi soktuğunuzda kafes içerisinde çılgın gibi uçup tuhaf bir şekilde öter. Biz bu ötüşe ciyaklamak da diyebiliriz. bu gibi durumlarda elinizi asla kıpırdatmadan kısa süre bekletin ve onu sakinleşmesini bekleyip tekrar yapın. Asla kuşa dokunmayın.

 • Avucunuza sevdiği bir yiyeceği koyarak ona uzatın.

Muhabbet kuşları obur canlılardır ve onları ele alıştırmak için en iyi taktik avuç içinden beslemektir. Bunu abartmadan sadece ödül yiyecekleri ile yapın. Aksi halde sürekli elinizden yemek isteyecek ve yemliğini unutacaktır. Elinizi hareket ettirmeden güvenini sağlayın ve ödülünü almasını bekleyin. Yemek bitince de onu sevin.

kuş eğitimi

muhabbet kuşu eğitim

 • Ona özel tahta tünekler satın alın ya da yapın.

Özel tahta tünekler yapıp kafes dışında bir hayat verebilirsiniz. Tahta tünekler hem sağlık hem de psikolojik yönden onlara iyi gelecektir. Kendilerini doğada gibi hissetmelerini sağlamak birkaç video ve dal parçası ile gerçekleşebilir. Boş zamanlarınızda kuş için bir şeyler üretmek harika değil mi? Onlar için yapabileceğiniz birçok şey var.

 • Parmağınızla kafasını ve göğsünü okşayın.

Kafes için elinizi sokarak onu sevmeye çalışın. Kuşlar kafalarının kaşınmasını çok severler. Çok fazla abartmadan ve onu kızdırmadan kafasını ve göğsünü okşayın. Bunu yapmanıza izin veriyorsa başarılı bir yolda ilerliyorsunuz demektir.

 • Göğsünü parmağınızla dürterek yukarı … (kuşun ismi) yukarı deyin.

Göğsüne parmağınızı koyun ve onu dürtün. Bunu yaparken de yukarı … yukarı deyin. Uçup bir yere konacaktır. İlklerde bu komutu anlaması zor olabilir. Fakat bir gün bunu söylediğinizde parmağınıza ya da omuzunuza konacaktır.

 • Tünek üzerindeyken onu övüp sevin.

Yaptığınız tüneğe her konduğunda ona güzel sözler söyleyip onu sevin. Zamanla bu yaptığının çok doğru olduğunu anlayacak ve tüneğini daha çok sevecektir. Tünek onun la sizin aranızda bağ kurulmasına destek ereceği için çok yakında ele konacaktır. Ha gayret!

 • Tüneğe parmağınızı yaklaştırıp konmasını bekleyin.

Zamanla tüneği daha çok ve daha çok sevecektir. bu da sizinle olan iletişiminin güçlendiği anlamına gelir. Şimdi parmağa yani ele alıştırma zamanı. Parmağınızı tüneğe yaklaştırıp bekleyin. Belki de ilk saniyelerde elinize konacaktır.

 • Elinize konunca da yavaşça kafesten çıkartın.

Kafes içerisine elinizi sokun demiştik ve göreceksiniz ki bir gün bunu yaparken elinize konacaktır. Elinize konduğunda hızlı hareket etmemelisiniz. Bu onu korkutur. Ona olan güveni sarsmamak için yavaş bir şekilde kafesten çıkartmalısınız.

 • Evde bulunan diğer kişilerin aynı şeyleri yapmasını isteyin.

Muhabbet kuşu ele alıştırma eğitimi verirken ev halkının size destek olmasını sağlayın. Birkaç kişi ile uygulanan eğitim daha etkili olacaktır. Eşinizden, annenizden ya da babanızdan bu konuda destek almaya çalışın. Kuşlar kıskanç canlılardır ve size bağlanabilir. Bu da başkasına aynı hareketleri yapmayacağı anlamına gelebilir. Bazı kuşların sahiplerine adeta aşık olduklarını görebilirsiniz. Diğer kişilere asla aynı ilgiyi göstermez ve sadece sahibi ile ilgilenmek isterler.

muhabbet kuşu ele alıştırma

muhabbet kuşu omuzda

 • Kuşun vücudunuzun herhangi bir yerine çıkıp durmasını sağlayın.

Muhabbet kuşu ele alıştırma eğitiminin son maddesi kuşun omzunuza ya da kafanıza konmasıdır. Elinize alıştığı için bu görevi daha hızlı bir şekilde tamamlayacak. Parmağınıza konduktan sonra onu omzunuza doğru kaldırın ve bekleyin. Bunu günde birkaç kez tekrar edin. Sonunda omzunuza çıkınca da onu sevin ve sevdiği yiyeceklerden takdim edin.

Muhabbet kuşu ele alıştırma eğitimi sonrası konuşma eğitimi verebilirsiniz. Bu konu için daha önce yazmış olduğumuz makaleye göz atabilirsiniz. Konuşma eğitiminin ele alıştırma eğitiminden pek farkı yok.  Sabır, sevgi ve ilgi ile ona birçok şeyi öğretmek mümkün. Kuşlar sahiplerine çok hızlı bir şekilde alışırlar. Çünkü onlar cana yakın canlılardır. Eğer kuşun davranışlarından çok yabani olduğunu fark ettiyseniz onu kafesten fazla çıkartmadan ele alıştırmaya çalışmalısınız. Bunun nedeni dışarı çıktığında sizinle ilgilenmeyecek olması.

Muhabbet kuşu eğitiminde yapılan yanlışlar

Muhabbet kuşuna eğitim verirken yapılan hataları siz yapmayın diye belirtmek istedik. Bu hatalar önemsiz gibi gözükse de eğitim verirken sizin zorlanmanıza neden olacaktır. Her eğitimin ince çizgileri vardır ve bu çizgilere dikkat etmezseniz başarılı olmak için çok daha fazla çabalarsınız. Bu da sabrınızı yitirmenize neden olur. Şimdi önemli noktalara dikkat etme zamanı.

 1. Elinizi ona tanıtmadan direk eğitime geçmeyin. Bu yapılan en büyük hata diyebiliriz. Kuşlar el gördüklerinde çok korkarlar ve bu nedenle onu alıştırmanız gerekir. Ele alışmaya kuşun elinize konmasını beklemeyin.
 2. Bakım ve beslenmesine dikkat etmemek onun sağlığının bozulmasına neden olur. Bu yüzden de sağlıksız bir kuştan sizi çok iyi bir şekilde dinleyip istediklerinizi yapmasını beklemeyin.
 3. Kafes içerisine elinizi sokup kuşu almaya ya da ona dokunmaya çalışmayın. Özellikle de elinizle onu yakalamak için çabalamayın. bu onu daha çok korkutur.

Eğer evde çocuk varsa bu hem iyi hem de kötü olabilir. Bunun  nedeni çocukların canlılara nasıl davranacaklarını bilmemesi. Siz yokken kafese yaklaşıp kuşu korkutabilir ya da kafesi devirebilir. Bu da kuşun korkmasına neden olur. Bazı çocuklar kuşu ele almaya çalışabilir. Bu yüzden kafes içerisine elini sokar. Bu şekilde sizin eğitiminiz de boşa gitmiş olur. Eğitim verdiğiniz süre boyunca çocukları kuşun etrafından uzak tutmalısınız. Ardından eğitime hızlı bir şekilde devam etmelisiniz. Siz eğitim konusunda ilerleme olmadığını düşünürken bir gün sonra muhabbet kuşu ele alışmış olabilir. Bu yüzden sabırlı olmalısınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap