Muhabbet Kuşu Eğitimi

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Muhabbet kuşu sahiplerine çok çabuk alışabilen evcil hayvanların başında gelir. Yeni bir ortam ve yeni bir aile edinen muhabbet kuşları çekingen ve güvensiz olabilirler. Onların sevgisini ve ilgisini kazanmanız sizin elinizde. Muhabbet kuşlarını sadece sevmek ve beslemek yeterli olmadığı gibi, yanında eğitimiyle de ilgilenilmesi gerekir.

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgi

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilgi

Zeki olan muhabbet kuşları eğitimlerine mutlaka cevap verir. Bu konu da sabırlı olmanız çok önemlidir. Ana vatanı Avustralya olan muhabbet kuşlarının doğal ortamları ormanlar olup sürü olarak yaşamaktadırlar. Ayrıca papağan familyasının en küçük üyesidir. Boyları 20 cm civarında olan bu kuşların ömürleri ortalama 15 senedir. Doğal ortamlarından dolayı soğuğa dayanıklıdırlar. Fakat rüzgâr ve cereyanı sevmezler. Renkli olarak görebilme özelliğine sahiptirler. Yüksek sese karşıda çok hassastırlar.

Muhabbet Kuşuna İlgi

Muhabbet Kuşuna İlgi

Neşeli ve sıcakkanlı olan muhabbet kuşlarının sevgisini kazanmak kolay değildir. Bu kuşlar bazen siz ilgi göstermeden de size yakınlık gösterebilir. Muhabbet kuşları ilgiyi, sevgiyi ve dokunulmayı çok severler. İlginizi yetersiz bulamadığı takdirde hırçınlaşabilir veya içlerine kapanabilirler. Bu kuşlar oldukça zeki olduğundan çabuk öğrenir.

Muhabbet Kuşlarına Konuşmayı Öğretmek

Muhabbet kuşu konuşturma evresinde dişilerden ziyade erkek muhabbet kuşları daha çok konuşurlar. Bu yüzden kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız tek ve erkek olacak şekilde eğitmelidir. Yavru olan muhabbet kuşları sahibini daha çok benimser ve konuşur. Muhabbet kuşu sahibine alıştıktan sonra zamanla tek tek kelimeleri öğrenir. Eğitim 2-3 aylıkken başlanmalıdır.

Daha sonra çok zor bir süreç olabilir. Kuşun sahibine güvenmesi son derece önemlidir. Sabırlı bir şekilde tekrarlayarak kuşa her akşam veya güneş batarken söylemesi istenilen kelimeler söylenmelidir. Kuş 2 hafta sonunda kelimeleri tekrarlamaya başlar ve 3 yıl gibi bir sürede 100 kelime öğrenebilir.

Muhabbet Kuşunun Eğitime Başlama Aşamaları

Muhabbet kuşu eğitimi sırasında ilk önce güvenin sağlanması çok önemlidir. Kuşunuz size ne kadar güvenirse o kadar çok öğrenir ve bağımlı kalır.

  • Muhabbet kuşları ellerden korktukları için ilk olarak kuşunuzun kafesinin yanına ellerinizi koymaktır. Elinizi o şekilde tutup yumuşak ses tonu ile konuşun. Böylece ona zarar vermediğinizi anlayacak ve rahatlayacaktır. 3-4 gün bunu tekrarlayın kuşunuz harekete başladıktan sonra diğer metoda geçin.
  • Kafesin kapağını yavaşça açarak elinizi kuşu ürkütmeden içeriye sokun. İlk zamanlar da çok korkacaktır. Kuşunuz alışana kadar 4-7 gün aynı şekilde elinizi hareket ettirmeden kafesin içinde tutun.
  • Bu adımda elinize kuşyemi alarak kafesin içerisine elinizi sokun. Herhangi bir tüneğin yanına elinizi götürün ve kuşun gelmesini bekleyin. Zamanınızı alacaktır fakat sabırlı olun. Böyle 3-5 defa denemelisiniz kuşunuz zamanla alışacak ve elinizden yem yiyecektir.

Muhabbet Kuşu Elde Nasıl Evcilleştirilir?

Muhabbet Kuşu Elde Nasıl Evcilleştirilir?

Eğitilmesi sabır ve vakit isteyen muhabbet kuşlarını elde alıştırmak kolay değildir. Fakat uygulanabilecek birkaç noktada kuşunuz size alışacak.

  • Parmağınızı kafesin için de bir tünek gibi tutun ve üzerine çıkmasını sağlayın. Eğer çıkmıyorsa, ayaklarının altına parmağınızı yaklaştırın ve üstüne atlamasını sağlayın.
  • Kuşu elinize aldıktan sonra dışarı rahatça çıkarabilirsiniz. Eğer kafese tekrar atlarsa sıkılmadan bu işlemi tekrarlayın. Muhabbet kuşunu tutmayın bu onun güvenini incitebilir. Bu işlemlerden sonra problemsiz bir şekilde adımı atlatabilirseniz, diğer adıma geçebilirsiniz.
  • Kuş dışarı çıktığında ilk önce sersemleyebilir. Bu yüzden kafese tekrar geri uçar ve saklanmaya çalışır. Siz ona biraz zaman tanıyarak etrafı keşfetmesine yardımcı olun.

Ayrıca elinize yem alıp size gelmesini de sağlayın. Size zamanla alışacaktır.

Kafes Dışında Muhabbet Kuşunu Evcilleştirme

Kuşunuzu elinizin üstünde güvenli bir yere götürün ve onunla vakit geçirin. Her gün 10-15 dakika bunu tekrarlayın. Elinizle yem vererek onun güvenini daha çok kazanın. Hafifçe okşayarak parmaklarınızdan korkmamasını sağlayın. Zaman geçtikçe parmaklarınızla oyun oynayacak ve daha sonra omuzlarınızda dolaşacaktır.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

6 Yorum

Yorum Yap