Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

İyi bir muhabbet kuşu bakıcısı olmak için muhabbet kuşunuzun davranışlarını ve anlamlarını biliyor olmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşu beslemenin yalnızlığı giderdiği, yeni bir dost edinildiği, aileye yeni bir üye kazanıldığı gibi söylemleri sıklıkla duymuşsunuzdur. Eğer sizde muhabbet kuşu beslemeye başladıysanız ilk olarak bilmeniz gereken şey karşınızdaki kuşunda bir canlı olduğunu ve kendini ifade edebilme durumunun varlığıdır. Muhabbet kuşu beslemek dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir şey değildir. En azından ortamını sağla, yemini, suyunu ver diyerekten kuş bakılmaz. Onunla ilgilenmeniz, oyun oynamanız, davranışlarını anlamanız gerekmektedir. Bundan önceki yazılarımızda oyun oynamanız ve ilgilenmeniz gereken noktalara değindik. Bu yazımızda bir muhabbet kuşu sahibi iseniz ve kuşunuzun yaptığı davranışların ne anlama geldiğini anlatacağız. Genel olarak baktığımız zaman kuşunuzun davranışlarındaki anlamları bilmezseniz muhabbet kuşunuza nasıl bakacağınızı bilemezsiniz.

Esneme

Muhabbet Kuşu Esneme

Tıpkı insanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarıda uykuları geldiği zaman yada günlük rutin aktivitede yoruldukları zamanda hemen esnerler.

Ayak Atma

Muhabbet Kuşu Ayak Atma

Ayak atma hareketini çift olan kuşlarda görebilirsiniz. Tek olan kuşlarda bu durum olmaz. Yukarıda gördüğünüz gibi maviş kuş dişiye ayak atmaya çalışıyor ve sonrasındada üzerine çıkmaya çalışıyor. Bu bir çiftleşme davranışıdır. Erkek kuşlar dişileri ikna edebilmek adına ayak atıyorlar sonrasında ise çiftleşme gerçekleşiyor. Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtilerinden bu konuya daha detaylı bakabilirsiniz.

Kusma

Muhabbet Kuşu Kusma

Kusma davranışı, oyuncaklarına karşı tek olan kuşlar içgüdüsel olarak kusuyorlar. Çift olan kuşlar ise erkek olan kuşların dişileri ve yavruları besleme isteğidir. Bazen kafes içerisindeki objelere karşıda kusabiliyorlar.

Bacak Germe

Muhabbet Kuşu Bacak Germe

Bacak germe davranışını geriye doğru bacaklarını atarak esneterek yapıyorlar. Bu bir rahatlama davranışıdır. Muhabbet kuşları uzun süre boyunca tünekte durduklarında artık kasılıyorlar, kanatlarını ve ayaklarını rahatlatmak amacıyla geriye doğru kasıyorlar ve böylece rahatlamış oluyorlar.

Ayak ile Baş Kaşıma

Muhabbet Kuşu Ayak ile Baş Kaşıma

Muhabbet kuşları kaşındığı zaman fotoğrafta olduğu gibi ayaklarını kullanarak kaşınan bölgeyi kaşırlar. Bu bazen yaz aylarında artan bit sorunlarının ortaya çıkardığı durumda olabiliyor. Kuşunuza bitler için önlem almalı ve onların rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Ayak Temizleme

Muhabbet Kuşu Ayak Temizleme

Ayak temizleme davranışı kuşlarımızın ayakları kirli olduğu zaman ve tırnaklarını törpülemek amacıyla gagaları ile temizliyorlar.

Kanatları Germe

Muhabbet Kuşu Kanat Germe

Kanatları germe davranışı gene muhabbet kuşlarının kollarını rahatlatmak amacıyla yada uçuş öncesi kanatlarını geriye doğru kelebek gibi açıyorlar.

Tüyleri Kabartarak Silkelenme

Muhabbet Kuşu Silkelenme

Bu hareketi muhabbet kuşumuz genellikle üzerindeki tozları atmak amacıyla yaptığı bir davranıştır. Tozdan çok fazla hoşlanmıyor kuşlar ve üzerlerinde birikince atmaya silkelenmeye başlıyorlar.

Başını Ovmak, Kaşıtmak

Muhabbet Kuşu Baş Kaşıtma

Bu da muhabbet kuşlarının çok sevdiği bir davranıştır. Eğer sizlere alışkın ise başını okşayabilirsiniz. Eğer okşayamıyorsanız sevdirmiyor ise çevrelerindeki herhangi bir objeye kafalarını sürterek bu ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Kanat Kaldırma

Muhabbet Kuşu Kanat Kaldırma

Kanat kaldırmada muhabbet kuşlarının yoruldukları zaman, uçtuktan sonra terlediklerinde kendilerini serinletmek amacıyla yapmış oldukları bir davranıştır. Sürekli ağızlarınıda açıp kapatırlar. Hızlı nefes alıp verdikleri için vücutlarını daha kısa sürede serinletebiliyorlar. Bu davranışı yaz aylarında çok görebilirsiniz.

Göz Bebeğinde Büyüme, Küçülme

Muhabbet Kuşu Göz Bebeği Büyümesi, Küçülmesi

Göz bebeklerinin büyümesi, küçülmesi muhabbet kuşunun bir özelliğidir. İnsanlardan çok farklı olan göz yapılarıyla hızlı bir şekilde göz bebeklerini büyütüp, küçültebiliyorlar. Peki hangi durumlarda ortaya çıkıyor bu durum?

 • Kur yaptıklarında,
 • Kızışma Döneminde,
 • Korktuklarında,
 • Heyecanlandıklarında,
 • Yeni uyandıklarında, özellikle odanın ışığını birden açıp kuşunuza gece vakti bakarsanız gözlerindeki değişimi anlayabilirsiniz.

Mutlu Bir Muhabbet Kuşu Ne Yapar?

Muhabbet kuşları için her şey yolunda gidiyorsa ve mutluysa yaptığı davranışlar ile bunu net bir şekilde belli eder. Örneğin kafesi içerisinde yer alan tünekte durur ve tüylerini kabartabildiği kadar kabartır. Bu duruş onun rahat ve huzurlu hissettiği anlamına gelir. Mutlu muhabbet kuşları ses çıkartmaya daha yatkın bir yapıdadır. Evinizde çeşitli muhabbet kuş ses tonları duyuyorsanız bu kuşunuzun mutlu olduğunu göstermektedir. Gagasını gıcırdatması da bir diğer mutluluğu belirten davranış anlamıdır.

Üzgün Bir Muhabbet Kuşu Ne Yapar?

Muhabbet kuşlarının üzgün olması için sebepler oldukça sınırlıdır. Örneğin bir obje veya sesten ürkmüş olabilir ya da bulunduğu oda ortamı olması gerekenden fazlaca sıcaktır. Bu tür durumlar muhabbet kuşunun üzgün olmasına sebebiyet verir. Üzgün muhabbet kuşları, mutlu olan muhabbet kuşlarının aksine gagasını sık sık olacak şekilde zor bir nefes alarak gösterir. Gözlerini belirli aralıklarla kısa süreliğine kapatmakta gösterdiği başka bir davranıştır.

Duygulara Göre Muhabbet Kuşunun Davranışları

Mutlu ya da üzgün bir muhabbet kuşunun nasıl davranacağının dışında çeşitli duygulara haiz olan muhabbet kuşları da farklı tepkiler göstermektedir. Örneğin korkmuş bir muhabbet kuşunu anlayabilmek için mutlu iken kabaran tüyler korktuğu zaman dümdüz olacaktır. Gözlerine baktığınız zaman size hemen olacak şekilde ani bir kalkış yapacağını rahatlıkla hissettirebilir. Muhabbet kuşlarının korkması için birçok sebep vardır. Bunların iyi tespit edilmesi gerekir.

Muhabbet kuşu besleyen kişilerin eğitim ve evcilleştirme sürecinde yaptığı en büyük hata muhabbet kuşlarının narinliğinin unutulmasıdır. Normal birey olarak davranışlarımız o kuşlar için oldukça sert olabilir. Savunma duygularına haiz olan muhabbet kuşları parmak uzatıldığı zaman oyun oynarken ısırma hareketinin yanında savunma iç güdüsü ile çok şiddetli ısırık atabilir. Parmak kanaması birçok kişinin başına gelmiştir. Bu kuşunuzun korktuğu ve kendisine sıkıntı yaratan durumların olduğunu gösterir. Bu tür durumlarda geri çekilmek ve kuşunuzun güvende hissetmesini sağlamanız gerekmektedir. Unutmayın ki iç güdü ile öğretilen evcilleştirme eğitimi sürecinde bu hareketleriniz muhabbet kuşunuz tarafından öğrenilmekte ve sonraki seferlerde ona göre davranmaktadır.

Muhabbet Kuşlarında Beden Dili

Muhabbet kuşlarının beden dilini anlamak size iletmek istediği mesajları direk algılamanızda oldukça yararlı olacaktır. Eğer muhabbet kuşunuz gagası ile tünek çubuğuna asılıp sallanıyorsa bu muhabbet kuşunuzun kafesinin yüksekte olduğunu veya aşağı inmek istediğini gösterir. Tüylerini kabartması mutluluk işareti idi. Eğer tüylerini kabarttığı sırada başını indirmişse ve kanatları yarım biçimde kaldırmışsa bu muhabbet kuşunuzun eliniz ile onu almanızı istediğini belirtmektedir. Kafesin yan tellerine gagası, ayakları ile durmadan sarılan hareketler yaptığınızı gördüğünüz zaman bilin ki muhabbet kuşunuz oyun oynamak istiyor. Tabii bunun dışında birçok hareket bulunmaktadır. Zaman geçirdikçe, beraber vakit geçirdikçe bunları daha iyi anlayacaksınız.

Yazar Hakkında

Mert

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

85 Yorum

 • Merhaba 1 hafta oluyor muhabet kuşumu alalı ama bir türlü besleyemedim ne yapmam gerekiyor birde çok hırçın küçük oldugundan mı acaba bilemedim

  • Kuşunuz yeni ortamına ve kafesine alışmadığı için yem yemiyor. Ona biraz zaman tanıyın ve güvenini kazanın.

   • Kızımın dişi muhabbet kusu var,fakat gozlerini oyle bi hale getiriyorki ben bile korkuyorum,gozlerini oyle acip bakiyo sanki yerinden cikacakmis gibi siyahi kaybolup degisik bicim aliyo neden olabilir acaba

    • Merhaba Esra

     Bunun birkaç sebebi olabilir.Birincisi uyku halinden uyandığında göz bebeklerinde değişiklik olur bu sebepten olabilir.İkinci sebebi çiftleşme dönemi geldiği için bu hareketi yapıyor olabilir.Bir diğer sebebi kuşlar heyecanlandığında göz bebeklerini küçültüp büyütebilirler.Tahminim çiftleşme dönemi geldiği için bu hareketi yapıyor olmasından yanadır.

     Kendine ve kuşuna iyi bak Esra, lütfen aklına takılan soruları sormaktan çekinme.

  • Teşekkürler güzel yorumunuz için.Bizi takip etmeye devam edin.Lütfen aklınıza takılan herhangi bir şey olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

 • Benim muhabbet kuşum 2 ay oldu ama daha doğru dürüst beslenmiyor ne yapsam ne yapmam lazım aldığım yere mi gotursem napsam bilemedim

  • Yeni ortamına alışması biraz uzun sürmüş olabilir.Aşağıdaki makalemizden onun sevebileceği yiyecekleri öğrenebilir ona servis edebilirsiniz.Her kuşun yeni ortamına alışma süresi farklıdır.Biraz zamana bırakmakta fayda var.Eğer ki bir hastalık belirtisi varsa veterinere ve ya aldığınız yere götürmenizde fayda var.Fakat sadece yerine alışma sürecinde ise alttaki makalemizi incelemenizi öneririz.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-ne-yer/

 • Birhata önce muhabbet kuşu aldım daha alışamadı gün icinde evde tek kaldımı hırçın laşıyor neyapmam lazım hırçınlaştıgi için yemekte yemiyor yardimci olurmusunuz

  • 1 hafta muhabbet kuşu alışma süreci için çok kısa. Muhabbet kuşlarının size alışması için en az 1 ay sabretmeniz gerekiyor.

  • Kuşları yeni sahiplendim. Ama çok üzgün görünüyorlar. Hiç bir eksikleri yok. Onlarla sık sohbet ediyorum. Onları korkutmamaya ozen gösteriyorum ama mutlu görünmüyorlar ve hiç ötmüyorlar. Gözlerini de kısa kısa kapattıkları gördüm. Onlari nasil neşelendirebilirim?

  • Merakınızı giderdiğimize sevindim 🙂

   Teşekkürler güzel yorumunuz için.Bizi takip etmeye devam edin.Lütfen aklınıza takılan herhangi bir şey olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

  • Benim kuşum zeytin yağı tabağına düştü. Yıkadım kuruttum ama hala yağlı ve çok üzgün artık konuşmuyor. Ne yapabiliriz.

   • Öncelikle geçmiş olsun, bu gibi durumlarda tek çare güzelce banyo yapıp durulamaktır. Saf su ile yağları gidermeniz mümkün değildir. Bu yüzden kuşunuza asla zarar vermeyecek olan bebe şampuanlarını ılık bi suyu kaba doldurarak içerisine dökebilirsiniz. Döktükten sonra iyice köpürterek yıkadıktan sonra ılık odaya çıkarınız. Önceden ısıtılmış odada pamuklu bir battaniye vb. içerisine koyarak soğuktan koruyunuz. Kuşunuz durulanana kadar üşümesi geçene kadar zaten içerisinde saklanacak ve ısınacaktır. Asla fön makinesi vb. araçlar kullanmayınız!

  • Merhaba SEYMEN

   Bunun birkaç sebebi olabilir.Çiftleşme belirtisi,kuşunuzun mutlu olması gibi sebeplerden olabilir.Kuşlarda bu hareketin olmasının asıl sebebi ise yağ yakımını ve hareketsizliği bu şekilde üstlerinden atıyor olmalarıdır.Kuşunuzun kafesini açarak onun kanatlarının hareket etmesini sağlamalısınız.Bu her yönden onu daha sağlıklı kılacaktır.Yani herhangi bir kötü olay değil bu kuşlarda rastlanan bir özelliktir.

  • Biz teşekkür ederiz.Lütfen aklınıza takılan sorular olursa yorum tuşunu kullanmaktan çekinmeyin.

 • Meraba benim 1 buçuk yıl oldu kuşum var aldigimda bile bana sıkıntı çıkarmadı ama bu aralar bir degisik davraniyor cok agresif ne yapabilirim düzeltmek için yardımcı olun lütfen

  • Kuşunuz kızgınlaşmış olabilir, dişi veya erkek kuşlar kızgınlaşınca bazen agresif tavırlar sergileyebiliyor.

  • Öncelikle bu mevsimde banyo yaptırmanızı tavsiye etmem. Kuşunuzu suya alıştırma evresinde ise şunları söyleyebilirim. Bir banyo kabı alarak yazın sıcağında ılık su ile beraber kafesine koyabilirsiniz. İçerisine yeşillik vb. marul gibi sebzeler de koyabilirsiniz. Kuşunuz zamanla alışacak ve kendi kendine banyo yapacak kıvama gelecektir.

 • Kuşları yeni sahiplendim. Ama çok üzgün görünüyorlar. Hiç bir eksikleri yok. Onlarla sık sohbet ediyorum. Onları korkutmamaya ozen gösteriyorum ama mutlu görünmüyorlar ve hiç ötmüyorlar. Gözlerini de kısa kısa kapattıkları gördüm. Onlari nasil neşelendirebilirim?

  • Öncelikle kuslari yeni sahiplendiğiniz için sabırlı olmanız gerekmekte. Yeni alınan kuşlar herhangi bir sağlık sorunları yok ise alışma süresi boyunca söylediğiniz davranışları sergiler ve size ısınmaya başlar. Kuslarinizi mutlu etmek istiyorsanız bakımlarını düzenli yapmanız gerekmektedir. Sevdiği yemleri, meyve, sebzeleri verirseniz size kısa sürede alışmasını saglayabilirsiniz.

  • Selam ben de 2 tane kuş aldım erkek olan 1 hafta sonra tüyleri kabarttı artık öyle kaldı hep tüyleri kabarık neden öyle acaba Tsk ler şimdiden

   • Tüyleri kabarıksa bunun 2 sebebi vardır.

    1.Tüy dökümüne girmiş olabilir.Bu süreçte yorgun ve tüyler kabarık olabilir sorun yok.
    2.Soğuk algınlığı olabilir.

    Umarım tüy dökümüne girmiştir kuşunuz.Her iki ihtimalde de vitamin takviyesi yapmanız şart zaten.Siz yine de kuşlarınızı çok soğuk ve sıcak yerde tutmayın.Ilık bir ortam sağlayın rüzgardan vs. koruyun.Vitaminle de desteklediniz mi tamamdır bu iş.

 • sanırım kuşum bana küsmüş durumda benden kaçıyor oyucak felan aldım onlarla da ilgilenmiyor arada yem yiyip uyuyor başka bir şey yapmıyor ne yapabilirim daha canı daha aktif olabilmesi için sesi de pek çıkmıyor zaten baya sakin yani

 • Kuşum 1 hafta oldu kafese parmağımı yaklastireogimda kaçıyor
  Ve
  Ne zaman onu salmaya başlamalıyım ne zaman uçmaya başlar

  Ne zaman konuşmaya başlar

  • OSMAN CEM bir haftalık bir süreç kuşunun sana alışması için çok az bir zaman.Neden bu kadar acele etmek yerine biraz zamana bırakmıyorsun ? Onunla ilgilenirsen o da sana alışacaktır.Kuşunu mutlu etmek istiyorsan aşağıdaki yazımızdakileri uygulayabilirsin.Biraz alıştıktan sonra elinle de sevebilirsin konuşmaya da başlar.Bunun şu kadar ay ve ya şu kadar gün diye bir zamanı yok malesef.Evcil hayvanınızla ne kadar ilgilenirseniz o da size o kadar yakınlaşır.

   En kısa zamanda konuşması dileğimle kuşunuzla nice mutlu yıllara,aşağıya kuşunuzu nasıl konuşturabileceğinizi ve onu nasıl mutlu edebileceğini anlattığımız yazılarımızı bırakıyorum.Lütfen yazılarımızı inceleyin aklınıza takılan soru olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusunu-mutlu-etmenin-yollari/
   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-nasil-konusturulur/

 • Merhaba benim muhabbet kuşum yem yiyor ama bazen gagası ile yemleri yuvasının içine atıyor yapma diye kızıyorum bir süre yapmayıp tekrar yapıyor yani bir çocuk gibi davranıyor bence sizce bunu neden yapar birde aynasını ayağı ile hızlı hızlı ses çıkartarak indirip kaldırıyor bu ayağında bir problem olduğu için mi acaba ?

  • Oyun oynuyor 🙂

   Hem aynasını indirip kaldırarak hem de yemleri o şekilde dökerek eğleniyor.Ayağında herhangi bir problem yoktur.Muhabbet kuşları aynalarıyla,oyuncaklarıyla ne bulurlarsa oynarlar.Yem dökme meselesinde ise yemi her döktüğünde siz ona seslenip,onunla ilgileniyorsanız biraz ilgi çekmek için de yapıyor olabilir.Yani herhangi bir problemi yok kuşunuzun ona çokta kızmayın 🙂

 • Merhaba benim muhabbet kuşum saatlerce bana arkasını dönüp duvara bakıyor bunun anlamı nedir bilginiz var mı ?

  • Merhaba Demet

   Bunu birkaç şekilde yorumlayabilirim ancak.Belirli bir sebebi yok çünkü.

   Kuşunu yeni aldıysan sana alışmamış olabilir.Onun dışında kuşun bu durumu sabah mı akşam mı yapıyor o da önemli çünkü muhabbet kuşları sabah çok eğlenceli ve hareketli iken akşamları uykuları geldiği için yoruluyorlar.Eee haliyle de yorgun düşüp dinleniyorlar.

   Sürekli bu durumu yapıyorsa bir sağlık problemi olabilir.Arada bir yapıyorsa örnek verdiğim gibi geceleri falan herhangi bir problemi yoktur.Sana ne kadar alışkın olduğunun da önemi var tabi.Herhangi bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum ama yine de gözün üzerinde olsun.Bir sağlık problemi olduğu zaman sürekli yorgun olur.Ama herhangi bir hastalık belirtisi yoksa endişelenmene gerek yok bu mevsimsel bir geçiş bile olabilir.Dediğim gibi bariz bir sebebi yok bunun.

  • Merhaba Fatma

   Öncelikle bu normal bir durum ve kuşlarda olur.Kuşkulanmana gerek yok onu belirteyim.Bu durum kuşlarda; horlama,rüya görme,mutluluktan veya konuşmaya çalışmaktan meydana gelir.Kuşlar genelde mırıl mırıl mırıldanırlar gece yatarken 🙂

 • Merhaba benim kuşu alalı 4 5 ay oldu ve elime ala biliyorum ama parmağımı veya suratımı yakınlaştırdığımda geri kaçıyor bazende kaçmıyor kaçmaması için ne yapa bilirim bide konuşturmak için ne yapabilirim teşekkürler

  • Merhaba Esma

   Bunun birçok sebebi olabilir.Kuşu göremeden veya ne yaşadığını bilmeden yorumlamam pek mantıklı olmaz.İki kuşun varsa kavga etmiş olabilirler.Mikrop kapmış olabilir.Kafesin bir yerine sürtmüş olabilir.Şahsi fikrim mikrop kapmış olabileceği yönünde.

   Çift kuş beslemiyorsan ve kavga etmedilerse ya da herhangi bir yere vurmadıysa kuşun mikrop kapmıştır.Önce kafesini çok güzel bir şekilde temizle.Daha sonra bir eczane bul ve genta adlı ilacı al.Bu bir göz damlasıdır.Sabah ve akşam birer damla iki gözüne de damlat onu ürkütmeden.3-4 gün bunu uygula.Mikrop geçecektir.

   Dediklerimi yap ve beni bilgilendir lütfen kuşunun durumuyla ilgili.Kuşun için üzüldüm umarım en kısa zamanda iyileşir 🙁

 • Biz de iki gün oldu muhabbet kuşunu sahipleneli açtığımız zaman kafesi bir anda havalanıp uçarken sağa sola çarpıyor acaba yerinimi yadırgıyor

  • Merhaba Hazal

   Kuşların uçmayı bilmiyorlar ki ondan öyle oluyor 🙂 daha önce sürekli kafeste beslendikleri için pek fazla uçuş tecrübeleri yok.Çarpa çarpa öğrenecekler bu gayet normal bir durum.Yerini yadırgamıyorlar yani endişelenmene gerek yok.

 • Merhabalr kuşum yaklaşık 1 yıldır benimle adımı söylüyordu elime gelip benimle oynuyordu fakat yaklaşık bir aydır adımı söylemiyor elime gelmiyor hırçın ve her şeyden korkar olmuş bu aralar da tuhaf hareketleri var kafesin altına iniyor kanadı bir yere sıkışmış gibi davranıyor elime aldığımda ayağı krıkmış tutunamıyormuş gibi davranıyor üzülüyorum durumuna neden böyle davranıyor acaba yardım eder bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Merhaba Bediş Gümüş

   Kuşun yem yiyorsa ve su içiyorsa ayrıca ishal vb. hastalığı yoksa bu durumdan fazla endişelenmemen gerekiyor onu belirteyim.Yani fiziksel bir hastalığı bulunmuyor bu dediklerim yoksa.

   Senden uzaklaşması senin yaptığın bir hareketten dolayı olabilir.Yani bunun çokça sebebi olabilir.Hayvanların da ruh hallerine göre bazen huzursuz bazen sinirli olabilmesi mümkündür.Onu bir incelemen gerekiyor şimdi görmeden herhangi bir şey demem yanlış olur.Kanadını veya ayağını bir yere sıkıştırmış olabilir mi? veya sen ona bu şekilde bilmeden bir zarar vermiş olabilir misin? Kanadında ve ayağında bir sorunu yoksa mevsimsel geçişten dolayı psikolojik olarak bu davranışları sergiliyor olabilir.Kuşunu iyice incele herhangi bir rahatsızlığı var mı bir bak bakalım.Ayağında ve kanadında herhangi bir hasar yoksa,ishal değilse,yemden ve sudan kesilmemişse endişe edecek bir durum yok merak etme.Dediğim gibi sadece mevsimsel bir geçişten dolayı bu psikolojide olması muhtemel.

   • Ayağında bir problem yok şu an çok iyi ama hâlâ bana gelmiyor ve konuşmuyor eskisi gibi sadece ötüyor moralini yüksek tutmaya çalışıyorum çok teşekkür ederim cevabınız için..

    • Rica ederim Bediş.Doğru yoldasın moralini yüksek tutman gerek.Sağlıklı olmasına çok sevindim.Umarım uzun yıllar beraber olursunuz 🙂

 • Kuşumla 5 yıldır beraberiz fakat son 1 haftadır ötmüyor. Çoğunlukla uyuyor salıncağından aşağı neredeyse hiç inmiyor. Çok yemek yerdi artık daha eskisi gibi yemiyor. İshal de değil. Yemi, suyu, vitamini tam. Neden? Bir hastalığı var mı sizce?

 • Merhaba ben kuşu alalı altı gün oldu elıme alışması ıcın kafesin ıcıne soktum ve kuşum çok güzel tepkı verıyor korkup kaçmıyor cırpınmıyor elımı görünce ama bıraz yaklaştığımda elımın üstüne çıkmasını ıstedıgımde bunu ıstemıyor köşeye cekıyor kendını elımı görünce kaçmaması birazda olsa bana alışmış olmasımı acaba

  • Merhaba Şerifcan

   Evet elini kafese soktuğunda kaçmaması sana alıştığını gösteriyor.Ara ara bu hareketini yap ama onu korkutma sakın.Yavaş yavaş eline konmaya da başlayacaktır,elinden yem yemeye de başlayacaktır.Bir müddet sonra da omzuna konar falan 🙂

   Ona iyi bak Şerifcan kuşun sana alışma sürecinde ve bu süreç bence iyi gidiyor ondan sevgini eksik etme sürekli ilgilen 🙂 arada bir korkup kaçması da normal bir şey ayrıca sorun yok.

 • Merhabalar, 45 günlük bir yavru kuş aldım ve şuan eve geleli 25 gün oldu. İlk bir hafta sadece belirli saatlerler kafesini açtım istediğinde çıktı ama geri girmediği için ben yakaladım kafesine koydum eve alışamamıştı çünkü. Fakat şuan hep kafesi açık girip çıkıyor yemini ve mamasını çok güzel tüketiyor. Neredeyse her dakika onunla ilgileniyorum konuşmama ötüşü ile karşılık veriyor. Fakat asla elime gelmiyor benden kaçıyor ani hareket yapmıyor olmama rağmen. Ne yaptıysam elimden ve benden kaçıyor. Ne yapabilirim acaba ?

  • Merhaba Aşkın

   Muhabbet kuşunun sana alışma süreci mükemmel gidiyor buna çok sevindim aynen onunla bu şekilde ilgilenmeye devam et yakında konuşmaya başlayacaktır.

   Eline gelmesi için sana önerebileceklerim var.

   ● Parmağınızı kafesin içinde bir tünek gibi tutun ve üzerine çıkmasını sağlayın. Eğer çıkmıyorsa, ayaklarının altına parmağınızı yaklaştırın ve üstüne atlamasını sağlayın.

   ● Kuşu elinize aldıktan sonra dışarı rahatça çıkarabilirsiniz. Eğer kafese tekrar atlarsa sıkılmadan bu işlemi tekrarlayın. Muhabbet kuşunu tutmayın bu onun güvenini incitebilir. Bu işlemlerden sonra problemsiz bir şekilde adımı atlatabilirseniz, diğer adıma geçebilirsiniz.

   ● Kuş dışarı çıktığında ilk önce sersemleyebilir. Bu yüzden kafese tekrar geri uçar ve saklanmaya çalışır. Siz ona biraz zaman tanıyarak etrafı keşfetmesine yardımcı olun.

   ● Ayrıca elinize yem alıp size gelmesini sağlayın.Elinizden yem verin böylece sizi ve elinizi güvenilir olarak görecektir.

   Özet olarak bunları yapman işine yarayacaktır.Kuşun yeni olduğu için aşağıya bırakacağım yazılarımızı da okuyarak bu sorunun için daha genel bilgiye sahip olabilirsin.Lütfen aşağıdaki yazıları ve sitedeki diğer yazıları okumayı ihmal etme.İşine yarayacak bir çok bilgi var.

   https://kusyuvam.com/yeni-alinan-muhabbet-kusu-nasil-alistirilir/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-egitimi/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusunu-mutlu-etmenin-yollari/

 • Benim muhabbet kuşum bana çok bağlı omuzumdan ayrılmıyor gece yattığımda gelip yüzüme konup uyuyor kafesin kapağını kapattığım zamanda kızıyor küsüyor araya biraz mesafe koymak için ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba Ömer

   Ne güzel işte kuşunla aran çok iyi 🙂 Kuşunun sana alışması zordur ama senden ayrılması ve kopması emin ol yapacağın birkaç kötü harekete bağlıdır.Aranızdaki bu güzel bağı kopartman için herhangi bir taktik vermem ve sakın aranın bozulmasına da izin verme böyle devam et 🙂

 • Kuşum gündüz kafasını yanına çevirip bi süre öylece duruyor ve çok kaşınıyor nedeni ne acaba bilginiz varmı

  • Merhaba Aygül

   Kafasını yanına çevirip uyuyor mu? Kuşlar sadece geceleri uyumazlar her vakit uyuyabilirler.Yoruldukları takdirde kafalarını arkaya koyarlar veya yana çevirir ve yatarlar.Dinlenirler.Kuşun halsiz mi,yemden kesildi mi suyunu içiyor mu? bunları izle bunlar varsa tehlikeli ve hasta olabilir.Bunlar yoksa yaptığı harekette herhangi bir ters bir durum yok.

   Kaşınması sana göre çok olabilir.Eğer ki gerçekten çok kaşındığına eminsen bit,pire ilaçları var petshoplarda onlardan bir adet alıp üzerinde yazan şekilde kullanmayı deneyebilirsin.Böylece aklında bir soru işareti kalmaz.Bu spreyin herhangi bir zararı yok kuşuna.Aksine kaşınma durumu bit veya pireden ise bunu çözer.Üzerinde yazan talimatları harfiyen uygula ve kuşunun gözüne kaçmamasını sağla spreyin.

  • Merhaba Filiz

   Evet kesinlikle anlar.Sahibinin yani onunla ilgilenen kişinin ne dediğini anlar.Ses tonundan dahi senin sinirli veya mutlu olduğunu anlayabilir.Bunun karşılığı olarak senden öğrendiği kelimelerle cevap verebilir.Konuşmuyorsa dahi hal ve hareketlerinden sana karşılık verir.Onlarınki de can sonuçta, ne kadar ilgi alaka ve sevgi gösterirsen o kadar karşılık alabilirsin 🙂

  • Merhaba Filiz

   Genelde muhabbet kuşları hapşururlar.Bunun fazla olduğunu düşünüyorsan sana bunların neden olduğunu söyleyebilirim.Kuşun hava akımında kalıyorsa yani ani sıcak,soğuk değişimleri yaşıyorsa hapşurabilir nezle dahi olabilir.Nemsiz ortamlarda yine hapşururlar.Çok aşırı bir hapşurması yoksa yani hasta olabileceği kadar değilse hapşuruk odayı nemlendirebilirsin.Arından taze meyve ve sebze verebilirsin.Gaga taşı gibi ürünler kullanabilirsin.Vitaminleri meyve ve sebzelerden karşılatabilirsin ekstra olarak ilaç kullanmana gerek yok.Genelde bunlardan hapşururlar ve bu doğal bir şeydir meraklanmana gerek yok.Çok aşırı bir hapşurma durumu var ise nezle hastalığı olabilir.

 • Merhaba, muhabbet kuşum Gagasını sert bir şekilde vuruyor sürekli olmuyor ama yaptığında sert vurduğu için zarar görebilir diye düşünüyorum kafesinin tellerine çıkınca da masaya falan bunun sebebi nedir ?

  • Merhaba Onur

   Kendi kendine zarar vermez emin olabilirsin.Hayvanlara tek zarar veren ırk insandır.Oyun oynuyordur.Bazen de senden ilgi bekliyordur.Eee ağzı var dili yok hayvanın nasıl konuşacak seninle 🙂 Arada senin dikkatini çekmesi lazım ki onunla oynayasın.Merak edeceğin bir durum yok yani kısacası, kendine de zarar vermez.Ayrıca gaga taşı yoksa kafeste almanı öneriyorum.Arada ona da sürtünsün.

 • Muhabbet kuşum aynasının ayak durma kısmına gagasıyla üst üste sert bir şekilde vuruyor ve bunu bu aralar sık tekrarlamaya başladı neden bunu yapar

  • Merhaba Uğur

   Oyuncağıyla oynamaktan mutlu gibi görünüyor kuşun.Hatta onu düşürünceye kadar oynayabilir bazen de düşürebilir.Merak edilecek bir durum yok oyuncağıyla oynamaktan gayet mutlu ve arada ilgi istiyor olabilir sadece bu kadar 🙂 Kafesinde gaga taşı yoksa alman gerekiyor bu arada onu da söylemeden geçmeyeyim.

   • Merhaba. Muhabbet kusumuz var erkek bir tane. Islik calarken dikkat ettim hep kanatlarini kaldiriyor. Bu ne demek? Birde bazen durduk yere cok otuyor hic araliksiz:)

    • Merhaba Nur

     Senin ıslığına karşılık veriyor kuşun sadece.Bu gayet normal bir durum.Selamlaşma gibi düşünebilirsin 🙂 Kuşlar öterler.Dışarıdan gelen kuş seslerine tepki veriyor yüksek ihtimal.Fazlaca ses çıkarması normal.Yaşını almışsa bir eş istiyor da olabilir.Tek başına beslememeni öneriyorum, imkanın varsa ona bir eş almalısın.Kuşuna ve kendine iyi bak Nur 🙂

 • yeni aldığım yavru kuş iki ayağının ortasına yani ğöğsüne yatıyor kafayı yere koyup normal mi satıcısı norma yavru daha o dedi 1 aylık

  • Merhaba Seda

   Yemesinde içmesinde bir problem yoksa, ishal vs. gibi hastalıkları yoksa bırak istediği gibi yatsın hiç sıkıntı yok.Bazı kuşlar tünekte uyur, bazıları kafesin tellerinde uyur, bazıları kafesin dibinde uyur yani demem o ki kuşlarınızın nasıl ve nerede oturduğunun uyuduğunun bir anlamı yok.Nasıl rahatsa öyle takılsın 🙂

   Kendine ve kuşuna iyi bak Seda.Daha çok küçük yaşı ve ona iyi bakman gerekiyor.Sitemizdeki yazıları iyice okuyarak bilgi sahibi olabilirsin.Aklına takılan bir soru olursa lütfen sormaktan çekinme 🙂

   • Muhabbet kuşumu bitler, parazitler ve haşerelere karşı sirkeli su ile banyo yaptırsam doğru olur mu mert bey

    • Evet doğru olur.Sirkeli suyla banyo yapmak muhabbet kuşlarında da çok etkilidir.Püf noktası bunu kendi elinizle yapmayın.Kuşunuzu kendi elinizle yıkamanızı, banyo yaptırmanızı önermiyorum kuşu hasta edebilirsiniz veya ona zarar verebilirsiniz.Profesyonel değilseniz yani daha önce kuş yıkamadıysanız aşağıdaki dediğim şekilde kuşunuzun banyo yapmasını sağlayın.

     Petshoplarda uygun fiyatlara satılan kuşlar için banyoluklar var.Onlardan bir tane alın.İçine su koyun.Suyun içerisine de sirke şişesinin kapağıyla 1 kapak-1.5 kapak sirke ilave edin.Ondan sonra bırakın kuşlarınız kendileri banyo yapsınlar.

 • Merhabalar ben yaklaşik 2.5 ay önce yavru muhabbet kuşu aldim. Aldıgimizda bilmedigimiz için aceleci davranip kafese alışmadan onunla cok ilgilendik. Hemen bize alıştı ancak kafese koyunca çikmak istiyordu ben de dayanamayip çıkariyordum artik pes edip tüm gün evde istedigi gibi takiliyor 🙂 Akşamlari da kafese girmemek icin elinden geleni yapiyior bir şekilde tutup kafese koyuyoruz. şuan problem yok ama çalısmaya başlayinca ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu arada sürekli omzumuzda ve konuşmaya başladı enerjisi çok güzel

  • Merhaba Gülcan

   Kuşun için sevindim.Çünkü sana ve ortamına çok güzel alışmış.Bu kadar rahat ortamı bulduğu için de kafesine pek girmek istememesi normal bir şey.Aslında yanlış alıştırmamışsın güzel bir şekilde alıştırmışsın onu.Zaten canı su istediğinde, yem istediğinde kafese kendiliğinden girecektir zamanla.Meraklanmana gerek yok yani acıkınca kafesine girecektir.

   Bu arada bunu yapan kuşlardan bazıları kafesleri çok küçük ve kendilerini daralttığı için de yapabiliyor.Kafes çok küçükse onu büyütebilirsin bu da onun rahatlaması için güzel olacaktır.

   Kuşuna ve kendine çok iyi bak Gülcan, aklına takılan soruları sormaktan çekinne 🙂

   • Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için, bu arada kafesini büyük aldık ama napalım o mutlu olsun yeterki

    • Merhaba Gülcan

     Ne mutlu sana ve kuşuna böyle bir hayvan sever sahibi olduğu için 🙂 Evet o mutlu olsun yeterli tebrik ediyorum seni.

 • Merhaba 2 aylik erkek.muhabbet kuşum var sirt kismina dokundugumda degisik ses cikartiyor tiki varmis gibi elimi uzattigimda sirt kismina kiziyor gibi 🙂

  • Merhaba Durmuş

   Kızıyor olabilir.Kuşunun özelliğine bağlı.Her kuş bir olmuyor.Bazısı sırtının kaşınmasından hoşlanırken bazısı kızabilir.Kızıyorsa yapma Durmuş, sinirlendirme erkeği 🙂

 • Merhaba kuş alalı 20 gun fln oldu yem yiyor su iciyor ama cok korkuyor
  Yedigi krakerden bile korkuyor.
  Elimi yaklastirdigimda kafeste cirpiniyor Onu korkutmamaya calisiyorum ama..
  Ne yapmam lazım Teşekkur ederim iyi Günler.

  • Merhaba Emre

   Öncelikle korkması çok normal.Sonuçta daha alalı 20 gün olmuş ve eski alıştığı ortamdan uzaklaşarak yeni bir ortama girmiş kuşun.Burada onu sakinleştirmek ve eğitmek sana düşüyor.Kuşun çok büyük değilse eğitmen biraz daha kolay olacaktır.Yavru ise sen nasıl yetiştirirsen ona alışır.

   Sana önerim aradan biraz daha süre geçsin önce ortama ve sana alışmaya çalışsın o.İsmiyle seslenerek yem ver.Arada bir konuşmaya çalış, temas sağlamadan.Daha sonra elini kafese soktuğun anda elini çekme ısırsa da çekme çırpınsa da.Yorulup bir süre sonra eline konacaktır ve senin ona zarar vermeyeceğini anlayacaktır.Ayrıca sen bir şeyler yapmasan dahi kuşun sana kısa süre sonra alışacaktır ama aşağıdaki yazıları okuman sana fayda sağlar ve kuşunun sana alışma sürecini hızlandırır.

   Sana en önemli tavsiyem ; acele etme ve zamana bırak.Ortama ve sana alıştıktan sonra her şey daha kolay olacaktır.

   Kuşuna ve kendine iyi bak Emre, sitemizdeki yazılar kuşunu eğitmen için sana çok fayda sağlayacaktır.Bu konularda aklına takılan bir şey olursa lütfen yazmaktan çekinme.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-egitimi/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-neden-isirir/

   https://kusyuvam.com/yeni-alinan-muhabbet-kusu-nasil-alistirilir/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusunu-mutlu-etmenin-yollari/

Yorum Yap