Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

İyi bir muhabbet kuşu bakıcısı olmak için muhabbet kuşunuzun davranışlarını ve anlamlarını biliyor olmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşu beslemenin yalnızlığı giderdiği, yeni bir dost edinildiği, aileye yeni bir üye kazanıldığı gibi söylemleri sıklıkla duymuşsunuzdur. Eğer sizde muhabbet kuşu beslemeye başladıysanız ilk olarak bilmeniz gereken şey karşınızdaki kuşunda bir canlı olduğunu ve kendini ifade edebilme durumunun varlığıdır. Muhabbet kuşu beslemek dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir şey değildir. En azından ortamını sağla, yemini, suyunu ver diyerekten kuş bakılmaz. Onunla ilgilenmeniz, oyun oynamanız, davranışlarını anlamanız gerekmektedir. Bundan önceki yazılarımızda oyun oynamanız ve ilgilenmeniz gereken noktalara değindik. Bu yazımızda bir muhabbet kuşu sahibi iseniz ve kuşunuzun yaptığı davranışların ne anlama geldiğini anlatacağız. Genel olarak baktığımız zaman kuşunuzun davranışlarındaki anlamları bilmezseniz muhabbet kuşunuza nasıl bakacağınızı bilemezsiniz.

Esneme

Muhabbet Kuşu Esneme

Tıpkı insanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarıda uykuları geldiği zaman yada günlük rutin aktivitede yoruldukları zamanda hemen esnerler.

Ayak Atma

Muhabbet Kuşu Ayak Atma

Ayak atma hareketini çift olan kuşlarda görebilirsiniz. Tek olan kuşlarda bu durum olmaz. Yukarıda gördüğünüz gibi maviş kuş dişiye ayak atmaya çalışıyor ve sonrasındada üzerine çıkmaya çalışıyor. Bu bir çiftleşme davranışıdır. Erkek kuşlar dişileri ikna edebilmek adına ayak atıyorlar sonrasında ise çiftleşme gerçekleşiyor. Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtilerinden bu konuya daha detaylı bakabilirsiniz.

Kusma

Muhabbet Kuşu Kusma

Kusma davranışı, oyuncaklarına karşı tek olan kuşlar içgüdüsel olarak kusuyorlar. Çift olan kuşlar ise erkek olan kuşların dişileri ve yavruları besleme isteğidir. Bazen kafes içerisindeki objelere karşıda kusabiliyorlar.

Bacak Germe

Muhabbet Kuşu Bacak Germe

Bacak germe davranışını geriye doğru bacaklarını atarak esneterek yapıyorlar. Bu bir rahatlama davranışıdır. Muhabbet kuşları uzun süre boyunca tünekte durduklarında artık kasılıyorlar, kanatlarını ve ayaklarını rahatlatmak amacıyla geriye doğru kasıyorlar ve böylece rahatlamış oluyorlar.

Ayak ile Baş Kaşıma

Muhabbet Kuşu Ayak ile Baş Kaşıma

Muhabbet kuşları kaşındığı zaman fotoğrafta olduğu gibi ayaklarını kullanarak kaşınan bölgeyi kaşırlar. Bu bazen yaz aylarında artan bit sorunlarının ortaya çıkardığı durumda olabiliyor. Kuşunuza bitler için önlem almalı ve onların rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Ayak Temizleme

Muhabbet Kuşu Ayak Temizleme

Ayak temizleme davranışı kuşlarımızın ayakları kirli olduğu zaman ve tırnaklarını törpülemek amacıyla gagaları ile temizliyorlar.

Kanatları Germe

Muhabbet Kuşu Kanat Germe

Kanatları germe davranışı gene muhabbet kuşlarının kollarını rahatlatmak amacıyla yada uçuş öncesi kanatlarını geriye doğru kelebek gibi açıyorlar.

Tüyleri Kabartarak Silkelenme

Muhabbet Kuşu Silkelenme

Bu hareketi muhabbet kuşumuz genellikle üzerindeki tozları atmak amacıyla yaptığı bir davranıştır. Tozdan çok fazla hoşlanmıyor kuşlar ve üzerlerinde birikince atmaya silkelenmeye başlıyorlar.

Başını Ovmak, Kaşıtmak

Muhabbet Kuşu Baş Kaşıtma

Bu da muhabbet kuşlarının çok sevdiği bir davranıştır. Eğer sizlere alışkın ise başını okşayabilirsiniz. Eğer okşayamıyorsanız sevdirmiyor ise çevrelerindeki herhangi bir objeye kafalarını sürterek bu ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Kanat Kaldırma

Muhabbet Kuşu Kanat Kaldırma

Kanat kaldırmada muhabbet kuşlarının yoruldukları zaman, uçtuktan sonra terlediklerinde kendilerini serinletmek amacıyla yapmış oldukları bir davranıştır. Sürekli ağızlarınıda açıp kapatırlar. Hızlı nefes alıp verdikleri için vücutlarını daha kısa sürede serinletebiliyorlar. Bu davranışı yaz aylarında çok görebilirsiniz.

Göz Bebeğinde Büyüme, Küçülme

Muhabbet Kuşu Göz Bebeği Büyümesi, Küçülmesi

Göz bebeklerinin büyümesi, küçülmesi muhabbet kuşunun bir özelliğidir. İnsanlardan çok farklı olan göz yapılarıyla hızlı bir şekilde göz bebeklerini büyütüp, küçültebiliyorlar. Peki hangi durumlarda ortaya çıkıyor bu durum?

 • Kur yaptıklarında,
 • Kızışma Döneminde,
 • Korktuklarında,
 • Heyecanlandıklarında,
 • Yeni uyandıklarında, özellikle odanın ışığını birden açıp kuşunuza gece vakti bakarsanız gözlerindeki değişimi anlayabilirsiniz.

Mutlu Bir Muhabbet Kuşu Ne Yapar?

Muhabbet kuşları için her şey yolunda gidiyorsa ve mutluysa yaptığı davranışlar ile bunu net bir şekilde belli eder. Örneğin kafesi içerisinde yer alan tünekte durur ve tüylerini kabartabildiği kadar kabartır. Bu duruş onun rahat ve huzurlu hissettiği anlamına gelir. Mutlu muhabbet kuşları ses çıkartmaya daha yatkın bir yapıdadır. Evinizde çeşitli muhabbet kuş ses tonları duyuyorsanız bu kuşunuzun mutlu olduğunu göstermektedir. Gagasını gıcırdatması da bir diğer mutluluğu belirten davranış anlamıdır.

Üzgün Bir Muhabbet Kuşu Ne Yapar?

Muhabbet kuşlarının üzgün olması için sebepler oldukça sınırlıdır. Örneğin bir obje veya sesten ürkmüş olabilir ya da bulunduğu oda ortamı olması gerekenden fazlaca sıcaktır. Bu tür durumlar muhabbet kuşunun üzgün olmasına sebebiyet verir. Üzgün muhabbet kuşları, mutlu olan muhabbet kuşlarının aksine gagasını sık sık olacak şekilde zor bir nefes alarak gösterir. Gözlerini belirli aralıklarla kısa süreliğine kapatmakta gösterdiği başka bir davranıştır.

Duygulara Göre Muhabbet Kuşunun Davranışları

Mutlu ya da üzgün bir muhabbet kuşunun nasıl davranacağının dışında çeşitli duygulara haiz olan muhabbet kuşları da farklı tepkiler göstermektedir. Örneğin korkmuş bir muhabbet kuşunu anlayabilmek için mutlu iken kabaran tüyler korktuğu zaman dümdüz olacaktır. Gözlerine baktığınız zaman size hemen olacak şekilde ani bir kalkış yapacağını rahatlıkla hissettirebilir. Muhabbet kuşlarının korkması için birçok sebep vardır. Bunların iyi tespit edilmesi gerekir.

Muhabbet kuşu besleyen kişilerin eğitim ve evcilleştirme sürecinde yaptığı en büyük hata muhabbet kuşlarının narinliğinin unutulmasıdır. Normal birey olarak davranışlarımız o kuşlar için oldukça sert olabilir. Savunma duygularına haiz olan muhabbet kuşları parmak uzatıldığı zaman oyun oynarken ısırma hareketinin yanında savunma iç güdüsü ile çok şiddetli ısırık atabilir. Parmak kanaması birçok kişinin başına gelmiştir. Bu kuşunuzun korktuğu ve kendisine sıkıntı yaratan durumların olduğunu gösterir. Bu tür durumlarda geri çekilmek ve kuşunuzun güvende hissetmesini sağlamanız gerekmektedir. Unutmayın ki iç güdü ile öğretilen evcilleştirme eğitimi sürecinde bu hareketleriniz muhabbet kuşunuz tarafından öğrenilmekte ve sonraki seferlerde ona göre davranmaktadır.

Muhabbet Kuşlarında Beden Dili

Muhabbet kuşlarının beden dilini anlamak size iletmek istediği mesajları direk algılamanızda oldukça yararlı olacaktır. Eğer muhabbet kuşunuz gagası ile tünek çubuğuna asılıp sallanıyorsa bu muhabbet kuşunuzun kafesinin yüksekte olduğunu veya aşağı inmek istediğini gösterir. Tüylerini kabartması mutluluk işareti idi. Eğer tüylerini kabarttığı sırada başını indirmişse ve kanatları yarım biçimde kaldırmışsa bu muhabbet kuşunuzun eliniz ile onu almanızı istediğini belirtmektedir. Kafesin yan tellerine gagası, ayakları ile durmadan sarılan hareketler yaptığınızı gördüğünüz zaman bilin ki muhabbet kuşunuz oyun oynamak istiyor. Tabii bunun dışında birçok hareket bulunmaktadır. Zaman geçirdikçe, beraber vakit geçirdikçe bunları daha iyi anlayacaksınız.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

171 Yorum

 • Merhaba 1 hafta oluyor muhabet kuşumu alalı ama bir türlü besleyemedim ne yapmam gerekiyor birde çok hırçın küçük oldugundan mı acaba bilemedim

  • Kuşunuz yeni ortamına ve kafesine alışmadığı için yem yemiyor. Ona biraz zaman tanıyın ve güvenini kazanın.

   • Kızımın dişi muhabbet kusu var,fakat gozlerini oyle bi hale getiriyorki ben bile korkuyorum,gozlerini oyle acip bakiyo sanki yerinden cikacakmis gibi siyahi kaybolup degisik bicim aliyo neden olabilir acaba

    • Merhaba Esra

     Bunun birkaç sebebi olabilir.Birincisi uyku halinden uyandığında göz bebeklerinde değişiklik olur bu sebepten olabilir.İkinci sebebi çiftleşme dönemi geldiği için bu hareketi yapıyor olabilir.Bir diğer sebebi kuşlar heyecanlandığında göz bebeklerini küçültüp büyütebilirler.Tahminim çiftleşme dönemi geldiği için bu hareketi yapıyor olmasından yanadır.

     Kendine ve kuşuna iyi bak Esra, lütfen aklına takılan soruları sormaktan çekinme.

    • Merhaba muhabbet kuşum hastaydı.hareketsız,yem yemiyor ve kusuyordu.ishaldi.veterinere gotürdük antibiyotıklı vitamin iğnesi yaptı 3 gün.sonra kendine geldi.ishali ara ara tekrerlıyor.yem kusuyor tüm halde başını sallayarak.hareketli ve yem yiyor.acaba eşmi istiyor?

     • Dediğine göre bu belirtiler ile eş istemenin bir bağlantısı yok. Öncelikle muhabbet kuşunu ne zaman sahiplendin? Kuşun kaç yaşında? İshal olmasının ve kusmasının sebepleri neler? Bana daha çok üşütmüş gibi geldi ancak tam doğru karar vermek için sorulara yanıt vermeniz gerekiyor.

    • Kuş aglaması göz nezlesi olmuş anlamına gelir benim 3kusum oldu ama sadece birinde gördüm Esra hanım simdi bir ilaç yazicam onu kulak çubuğu yardımıyla göz kenrlarına sürün”thiocilline” eczanelerde bula bilirsiniz

   • Merhaba benim 2 tane kuşum var ikisi kardeş ve yaklaşık 1 yasindalar koyu mavi kuşun burnunun üstü küçükken mordu şimdi ise kahverengi oldu, açık mavi ise pembeye yakn beyazdı masmavi oldu nedeni nedir bilmiyorum,birde benim koyu mavi kuşumun bir ayağı yok bebekken kopmuş
    Bu kuş son 2 haftadır kafesin üzerine çıkıp kafasını kafese yaslayarak yani tüm vücudu yerde olacak şekilde uyuyor nedeni ne olabilir ? Diğer kuşum her zamanki gibi uyuyor…

   • Kusumu alali daha 1 hafta oldu kafesine koydum ve yerini sabit tutuyorum daha yavru erkek surekli uyku halinde tuyleri kabarik ve tek ayak uzerinde uyuyor mavis dedigimde gozlerini acip bakiyor sonra uyumaya devam ediyor konusturmak istiyorum surekli askim diyorum gozlerini kapatip dinliyo sanki sizce iyimi yapiyorum

  • İstersen başlarda mamasını eline al az az ver ya da sürekli durduğu bir yer varsa kafeste oralara yakın koy mamasını

  • merhaba, yemliğini çıkarıp elinize alın ve gagasının altına tutu. hareket etmeyin ve yemeğini yemesini bekleyin, su içerken de aynı şeyi yapabilirsiniz. parmağınızın ucuyla yeme bandırıp ordan da yemesine olanak sağlayabilirsiniz. ürekli onunla konuşun, ekmek, senze ve meyve yedirin kafesin dışından. sizle kısa sürede bağ kuracaktır.

  • Teşekkürler güzel yorumunuz için.Bizi takip etmeye devam edin.Lütfen aklınıza takılan herhangi bir şey olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

  • 3 tane muhabbet kuşum var insana yakınlaşmıyorlardı birde bire omzuma kafama konmaya başladılar nede olabilir acaba

 • Benim muhabbet kuşum 2 ay oldu ama daha doğru dürüst beslenmiyor ne yapsam ne yapmam lazım aldığım yere mi gotursem napsam bilemedim

  • Yeni ortamına alışması biraz uzun sürmüş olabilir.Aşağıdaki makalemizden onun sevebileceği yiyecekleri öğrenebilir ona servis edebilirsiniz.Her kuşun yeni ortamına alışma süresi farklıdır.Biraz zamana bırakmakta fayda var.Eğer ki bir hastalık belirtisi varsa veterinere ve ya aldığınız yere götürmenizde fayda var.Fakat sadece yerine alışma sürecinde ise alttaki makalemizi incelemenizi öneririz.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-ne-yer/

 • Birhata önce muhabbet kuşu aldım daha alışamadı gün icinde evde tek kaldımı hırçın laşıyor neyapmam lazım hırçınlaştıgi için yemekte yemiyor yardimci olurmusunuz

  • 1 hafta muhabbet kuşu alışma süreci için çok kısa. Muhabbet kuşlarının size alışması için en az 1 ay sabretmeniz gerekiyor.

  • Kuşları yeni sahiplendim. Ama çok üzgün görünüyorlar. Hiç bir eksikleri yok. Onlarla sık sohbet ediyorum. Onları korkutmamaya ozen gösteriyorum ama mutlu görünmüyorlar ve hiç ötmüyorlar. Gözlerini de kısa kısa kapattıkları gördüm. Onlari nasil neşelendirebilirim?

  • Merakınızı giderdiğimize sevindim 🙂

   Teşekkürler güzel yorumunuz için.Bizi takip etmeye devam edin.Lütfen aklınıza takılan herhangi bir şey olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

  • 1 erkek 1 dişi muhabbet kuşu besliyorum 2,5 yıldır. Yanına 1 tane erkek yavru muhabbet kuşu aldım. Yavru muhabbet kuşunu, erkek muhabbet kuşu gagalıyor başındaki tüyleri yolmuş. 6-7 saat başka kafese koydum büyük olan muhabbet kuşunu sonra tekrar diğerlerinin kafesine koydum bu sefer dişini gıcırdatmaya başladı sebebi nedir? Kavga etmemeleri için ayırmalı mıyım? Yoksa biraz süre verirsem birbirlerine alışınca düzelir mi? Yavru muhabbet kuşunun yanına yavru dişi mi alsam?

   • Yeni gelen kuşu ayırmanızı tavsiye ederim. 1 erkek ve 1 dişi çiftiniz var ise yanına 1 tane erkek muhabbet kuşu almanız yanlış olmuş bu durumda. Erkek olan muhabbet kuşu onu tehdit olarak algılıyor veya kıskanıyor olabilir. Sonuçta erkek kuş bir kaç ay sonra çiftleşme dönemi gelmiş olacak ve erkek kuşun bu durumu kabullenmemiş. Çiftinin kendi yavruları olmasını beklemen daha doğru olurdu. Şimdilik daha fazla zarar görmeden yavruyu ayırabilirsin. İleri zamanlarda gözlemleyerek tekrar bir araya getirebilirsin.

  • Benim kuşum zeytin yağı tabağına düştü. Yıkadım kuruttum ama hala yağlı ve çok üzgün artık konuşmuyor. Ne yapabiliriz.

   • Öncelikle geçmiş olsun, bu gibi durumlarda tek çare güzelce banyo yapıp durulamaktır. Saf su ile yağları gidermeniz mümkün değildir. Bu yüzden kuşunuza asla zarar vermeyecek olan bebe şampuanlarını ılık bi suyu kaba doldurarak içerisine dökebilirsiniz. Döktükten sonra iyice köpürterek yıkadıktan sonra ılık odaya çıkarınız. Önceden ısıtılmış odada pamuklu bir battaniye vb. içerisine koyarak soğuktan koruyunuz. Kuşunuz durulanana kadar üşümesi geçene kadar zaten içerisinde saklanacak ve ısınacaktır. Asla fön makinesi vb. araçlar kullanmayınız!

  • Merhaba SEYMEN

   Bunun birkaç sebebi olabilir.Çiftleşme belirtisi,kuşunuzun mutlu olması gibi sebeplerden olabilir.Kuşlarda bu hareketin olmasının asıl sebebi ise yağ yakımını ve hareketsizliği bu şekilde üstlerinden atıyor olmalarıdır.Kuşunuzun kafesini açarak onun kanatlarının hareket etmesini sağlamalısınız.Bu her yönden onu daha sağlıklı kılacaktır.Yani herhangi bir kötü olay değil bu kuşlarda rastlanan bir özelliktir.

  • Biz teşekkür ederiz.Lütfen aklınıza takılan sorular olursa yorum tuşunu kullanmaktan çekinmeyin.

 • Meraba benim 1 buçuk yıl oldu kuşum var aldigimda bile bana sıkıntı çıkarmadı ama bu aralar bir degisik davraniyor cok agresif ne yapabilirim düzeltmek için yardımcı olun lütfen

  • Kuşunuz kızgınlaşmış olabilir, dişi veya erkek kuşlar kızgınlaşınca bazen agresif tavırlar sergileyebiliyor.

  • Öncelikle bu mevsimde banyo yaptırmanızı tavsiye etmem. Kuşunuzu suya alıştırma evresinde ise şunları söyleyebilirim. Bir banyo kabı alarak yazın sıcağında ılık su ile beraber kafesine koyabilirsiniz. İçerisine yeşillik vb. marul gibi sebzeler de koyabilirsiniz. Kuşunuz zamanla alışacak ve kendi kendine banyo yapacak kıvama gelecektir.

 • Kuşları yeni sahiplendim. Ama çok üzgün görünüyorlar. Hiç bir eksikleri yok. Onlarla sık sohbet ediyorum. Onları korkutmamaya ozen gösteriyorum ama mutlu görünmüyorlar ve hiç ötmüyorlar. Gözlerini de kısa kısa kapattıkları gördüm. Onlari nasil neşelendirebilirim?

  • Öncelikle kuslari yeni sahiplendiğiniz için sabırlı olmanız gerekmekte. Yeni alınan kuşlar herhangi bir sağlık sorunları yok ise alışma süresi boyunca söylediğiniz davranışları sergiler ve size ısınmaya başlar. Kuslarinizi mutlu etmek istiyorsanız bakımlarını düzenli yapmanız gerekmektedir. Sevdiği yemleri, meyve, sebzeleri verirseniz size kısa sürede alışmasını saglayabilirsiniz.

  • Selam ben de 2 tane kuş aldım erkek olan 1 hafta sonra tüyleri kabarttı artık öyle kaldı hep tüyleri kabarık neden öyle acaba Tsk ler şimdiden

   • Tüyleri kabarıksa bunun 2 sebebi vardır.

    1.Tüy dökümüne girmiş olabilir.Bu süreçte yorgun ve tüyler kabarık olabilir sorun yok.
    2.Soğuk algınlığı olabilir.

    Umarım tüy dökümüne girmiştir kuşunuz.Her iki ihtimalde de vitamin takviyesi yapmanız şart zaten.Siz yine de kuşlarınızı çok soğuk ve sıcak yerde tutmayın.Ilık bir ortam sağlayın rüzgardan vs. koruyun.Vitaminle de desteklediniz mi tamamdır bu iş.

 • sanırım kuşum bana küsmüş durumda benden kaçıyor oyucak felan aldım onlarla da ilgilenmiyor arada yem yiyip uyuyor başka bir şey yapmıyor ne yapabilirim daha canı daha aktif olabilmesi için sesi de pek çıkmıyor zaten baya sakin yani

 • Kuşum 1 hafta oldu kafese parmağımı yaklastireogimda kaçıyor
  Ve
  Ne zaman onu salmaya başlamalıyım ne zaman uçmaya başlar

  Ne zaman konuşmaya başlar

  • OSMAN CEM bir haftalık bir süreç kuşunun sana alışması için çok az bir zaman.Neden bu kadar acele etmek yerine biraz zamana bırakmıyorsun ? Onunla ilgilenirsen o da sana alışacaktır.Kuşunu mutlu etmek istiyorsan aşağıdaki yazımızdakileri uygulayabilirsin.Biraz alıştıktan sonra elinle de sevebilirsin konuşmaya da başlar.Bunun şu kadar ay ve ya şu kadar gün diye bir zamanı yok malesef.Evcil hayvanınızla ne kadar ilgilenirseniz o da size o kadar yakınlaşır.

   En kısa zamanda konuşması dileğimle kuşunuzla nice mutlu yıllara,aşağıya kuşunuzu nasıl konuşturabileceğinizi ve onu nasıl mutlu edebileceğini anlattığımız yazılarımızı bırakıyorum.Lütfen yazılarımızı inceleyin aklınıza takılan soru olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusunu-mutlu-etmenin-yollari/
   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-nasil-konusturulur/

 • Merhaba benim muhabbet kuşum yem yiyor ama bazen gagası ile yemleri yuvasının içine atıyor yapma diye kızıyorum bir süre yapmayıp tekrar yapıyor yani bir çocuk gibi davranıyor bence sizce bunu neden yapar birde aynasını ayağı ile hızlı hızlı ses çıkartarak indirip kaldırıyor bu ayağında bir problem olduğu için mi acaba ?

  • Oyun oynuyor 🙂

   Hem aynasını indirip kaldırarak hem de yemleri o şekilde dökerek eğleniyor.Ayağında herhangi bir problem yoktur.Muhabbet kuşları aynalarıyla,oyuncaklarıyla ne bulurlarsa oynarlar.Yem dökme meselesinde ise yemi her döktüğünde siz ona seslenip,onunla ilgileniyorsanız biraz ilgi çekmek için de yapıyor olabilir.Yani herhangi bir problemi yok kuşunuzun ona çokta kızmayın 🙂

 • Merhaba benim muhabbet kuşum saatlerce bana arkasını dönüp duvara bakıyor bunun anlamı nedir bilginiz var mı ?

  • Merhaba Demet

   Bunu birkaç şekilde yorumlayabilirim ancak.Belirli bir sebebi yok çünkü.

   Kuşunu yeni aldıysan sana alışmamış olabilir.Onun dışında kuşun bu durumu sabah mı akşam mı yapıyor o da önemli çünkü muhabbet kuşları sabah çok eğlenceli ve hareketli iken akşamları uykuları geldiği için yoruluyorlar.Eee haliyle de yorgun düşüp dinleniyorlar.

   Sürekli bu durumu yapıyorsa bir sağlık problemi olabilir.Arada bir yapıyorsa örnek verdiğim gibi geceleri falan herhangi bir problemi yoktur.Sana ne kadar alışkın olduğunun da önemi var tabi.Herhangi bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum ama yine de gözün üzerinde olsun.Bir sağlık problemi olduğu zaman sürekli yorgun olur.Ama herhangi bir hastalık belirtisi yoksa endişelenmene gerek yok bu mevsimsel bir geçiş bile olabilir.Dediğim gibi bariz bir sebebi yok bunun.

 • Yeni yavru bir muhabbet kuşu aldim kuşum uyurken hırıltı gibi ses cikariyor nedeni ne olabilir

  • Merhaba Fatma

   Öncelikle bu normal bir durum ve kuşlarda olur.Kuşkulanmana gerek yok onu belirteyim.Bu durum kuşlarda; horlama,rüya görme,mutluluktan veya konuşmaya çalışmaktan meydana gelir.Kuşlar genelde mırıl mırıl mırıldanırlar gece yatarken 🙂

 • Merhaba benim kuşu alalı 4 5 ay oldu ve elime ala biliyorum ama parmağımı veya suratımı yakınlaştırdığımda geri kaçıyor bazende kaçmıyor kaçmaması için ne yapa bilirim bide konuşturmak için ne yapabilirim teşekkürler

  • Merhaba Esma

   Bunun birçok sebebi olabilir.Kuşu göremeden veya ne yaşadığını bilmeden yorumlamam pek mantıklı olmaz.İki kuşun varsa kavga etmiş olabilirler.Mikrop kapmış olabilir.Kafesin bir yerine sürtmüş olabilir.Şahsi fikrim mikrop kapmış olabileceği yönünde.

   Çift kuş beslemiyorsan ve kavga etmedilerse ya da herhangi bir yere vurmadıysa kuşun mikrop kapmıştır.Önce kafesini çok güzel bir şekilde temizle.Daha sonra bir eczane bul ve genta adlı ilacı al.Bu bir göz damlasıdır.Sabah ve akşam birer damla iki gözüne de damlat onu ürkütmeden.3-4 gün bunu uygula.Mikrop geçecektir.

   Dediklerimi yap ve beni bilgilendir lütfen kuşunun durumuyla ilgili.Kuşun için üzüldüm umarım en kısa zamanda iyileşir 🙁

 • Biz de iki gün oldu muhabbet kuşunu sahipleneli açtığımız zaman kafesi bir anda havalanıp uçarken sağa sola çarpıyor acaba yerinimi yadırgıyor

  • Merhaba Hazal

   Kuşların uçmayı bilmiyorlar ki ondan öyle oluyor 🙂 daha önce sürekli kafeste beslendikleri için pek fazla uçuş tecrübeleri yok.Çarpa çarpa öğrenecekler bu gayet normal bir durum.Yerini yadırgamıyorlar yani endişelenmene gerek yok.

 • Merhabalr kuşum yaklaşık 1 yıldır benimle adımı söylüyordu elime gelip benimle oynuyordu fakat yaklaşık bir aydır adımı söylemiyor elime gelmiyor hırçın ve her şeyden korkar olmuş bu aralar da tuhaf hareketleri var kafesin altına iniyor kanadı bir yere sıkışmış gibi davranıyor elime aldığımda ayağı krıkmış tutunamıyormuş gibi davranıyor üzülüyorum durumuna neden böyle davranıyor acaba yardım eder bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Merhaba Bediş Gümüş

   Kuşun yem yiyorsa ve su içiyorsa ayrıca ishal vb. hastalığı yoksa bu durumdan fazla endişelenmemen gerekiyor onu belirteyim.Yani fiziksel bir hastalığı bulunmuyor bu dediklerim yoksa.

   Senden uzaklaşması senin yaptığın bir hareketten dolayı olabilir.Yani bunun çokça sebebi olabilir.Hayvanların da ruh hallerine göre bazen huzursuz bazen sinirli olabilmesi mümkündür.Onu bir incelemen gerekiyor şimdi görmeden herhangi bir şey demem yanlış olur.Kanadını veya ayağını bir yere sıkıştırmış olabilir mi? veya sen ona bu şekilde bilmeden bir zarar vermiş olabilir misin? Kanadında ve ayağında bir sorunu yoksa mevsimsel geçişten dolayı psikolojik olarak bu davranışları sergiliyor olabilir.Kuşunu iyice incele herhangi bir rahatsızlığı var mı bir bak bakalım.Ayağında ve kanadında herhangi bir hasar yoksa,ishal değilse,yemden ve sudan kesilmemişse endişe edecek bir durum yok merak etme.Dediğim gibi sadece mevsimsel bir geçişten dolayı bu psikolojide olması muhtemel.

   • Ayağında bir problem yok şu an çok iyi ama hâlâ bana gelmiyor ve konuşmuyor eskisi gibi sadece ötüyor moralini yüksek tutmaya çalışıyorum çok teşekkür ederim cevabınız için..

    • Rica ederim Bediş.Doğru yoldasın moralini yüksek tutman gerek.Sağlıklı olmasına çok sevindim.Umarım uzun yıllar beraber olursunuz 🙂

 • Kuşumla 5 yıldır beraberiz fakat son 1 haftadır ötmüyor. Çoğunlukla uyuyor salıncağından aşağı neredeyse hiç inmiyor. Çok yemek yerdi artık daha eskisi gibi yemiyor. İshal de değil. Yemi, suyu, vitamini tam. Neden? Bir hastalığı var mı sizce?

 • Merhaba ben kuşu alalı altı gün oldu elıme alışması ıcın kafesin ıcıne soktum ve kuşum çok güzel tepkı verıyor korkup kaçmıyor cırpınmıyor elımı görünce ama bıraz yaklaştığımda elımın üstüne çıkmasını ıstedıgımde bunu ıstemıyor köşeye cekıyor kendını elımı görünce kaçmaması birazda olsa bana alışmış olmasımı acaba

  • Merhaba Şerifcan

   Evet elini kafese soktuğunda kaçmaması sana alıştığını gösteriyor.Ara ara bu hareketini yap ama onu korkutma sakın.Yavaş yavaş eline konmaya da başlayacaktır,elinden yem yemeye de başlayacaktır.Bir müddet sonra da omzuna konar falan 🙂

   Ona iyi bak Şerifcan kuşun sana alışma sürecinde ve bu süreç bence iyi gidiyor ondan sevgini eksik etme sürekli ilgilen 🙂 arada bir korkup kaçması da normal bir şey ayrıca sorun yok.

 • Merhabalar, 45 günlük bir yavru kuş aldım ve şuan eve geleli 25 gün oldu. İlk bir hafta sadece belirli saatlerler kafesini açtım istediğinde çıktı ama geri girmediği için ben yakaladım kafesine koydum eve alışamamıştı çünkü. Fakat şuan hep kafesi açık girip çıkıyor yemini ve mamasını çok güzel tüketiyor. Neredeyse her dakika onunla ilgileniyorum konuşmama ötüşü ile karşılık veriyor. Fakat asla elime gelmiyor benden kaçıyor ani hareket yapmıyor olmama rağmen. Ne yaptıysam elimden ve benden kaçıyor. Ne yapabilirim acaba ?

  • Merhaba Aşkın

   Muhabbet kuşunun sana alışma süreci mükemmel gidiyor buna çok sevindim aynen onunla bu şekilde ilgilenmeye devam et yakında konuşmaya başlayacaktır.

   Eline gelmesi için sana önerebileceklerim var.

   ● Parmağınızı kafesin içinde bir tünek gibi tutun ve üzerine çıkmasını sağlayın. Eğer çıkmıyorsa, ayaklarının altına parmağınızı yaklaştırın ve üstüne atlamasını sağlayın.

   ● Kuşu elinize aldıktan sonra dışarı rahatça çıkarabilirsiniz. Eğer kafese tekrar atlarsa sıkılmadan bu işlemi tekrarlayın. Muhabbet kuşunu tutmayın bu onun güvenini incitebilir. Bu işlemlerden sonra problemsiz bir şekilde adımı atlatabilirseniz, diğer adıma geçebilirsiniz.

   ● Kuş dışarı çıktığında ilk önce sersemleyebilir. Bu yüzden kafese tekrar geri uçar ve saklanmaya çalışır. Siz ona biraz zaman tanıyarak etrafı keşfetmesine yardımcı olun.

   ● Ayrıca elinize yem alıp size gelmesini sağlayın.Elinizden yem verin böylece sizi ve elinizi güvenilir olarak görecektir.

   Özet olarak bunları yapman işine yarayacaktır.Kuşun yeni olduğu için aşağıya bırakacağım yazılarımızı da okuyarak bu sorunun için daha genel bilgiye sahip olabilirsin.Lütfen aşağıdaki yazıları ve sitedeki diğer yazıları okumayı ihmal etme.İşine yarayacak bir çok bilgi var.

   https://kusyuvam.com/yeni-alinan-muhabbet-kusu-nasil-alistirilir/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-egitimi/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusunu-mutlu-etmenin-yollari/

 • Benim muhabbet kuşum bana çok bağlı omuzumdan ayrılmıyor gece yattığımda gelip yüzüme konup uyuyor kafesin kapağını kapattığım zamanda kızıyor küsüyor araya biraz mesafe koymak için ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba Ömer

   Ne güzel işte kuşunla aran çok iyi 🙂 Kuşunun sana alışması zordur ama senden ayrılması ve kopması emin ol yapacağın birkaç kötü harekete bağlıdır.Aranızdaki bu güzel bağı kopartman için herhangi bir taktik vermem ve sakın aranın bozulmasına da izin verme böyle devam et 🙂

 • Kuşum gündüz kafasını yanına çevirip bi süre öylece duruyor ve çok kaşınıyor nedeni ne acaba bilginiz varmı

  • Merhaba Aygül

   Kafasını yanına çevirip uyuyor mu? Kuşlar sadece geceleri uyumazlar her vakit uyuyabilirler.Yoruldukları takdirde kafalarını arkaya koyarlar veya yana çevirir ve yatarlar.Dinlenirler.Kuşun halsiz mi,yemden kesildi mi suyunu içiyor mu? bunları izle bunlar varsa tehlikeli ve hasta olabilir.Bunlar yoksa yaptığı harekette herhangi bir ters bir durum yok.

   Kaşınması sana göre çok olabilir.Eğer ki gerçekten çok kaşındığına eminsen bit,pire ilaçları var petshoplarda onlardan bir adet alıp üzerinde yazan şekilde kullanmayı deneyebilirsin.Böylece aklında bir soru işareti kalmaz.Bu spreyin herhangi bir zararı yok kuşuna.Aksine kaşınma durumu bit veya pireden ise bunu çözer.Üzerinde yazan talimatları harfiyen uygula ve kuşunun gözüne kaçmamasını sağla spreyin.

  • Merhaba Filiz

   Evet kesinlikle anlar.Sahibinin yani onunla ilgilenen kişinin ne dediğini anlar.Ses tonundan dahi senin sinirli veya mutlu olduğunu anlayabilir.Bunun karşılığı olarak senden öğrendiği kelimelerle cevap verebilir.Konuşmuyorsa dahi hal ve hareketlerinden sana karşılık verir.Onlarınki de can sonuçta, ne kadar ilgi alaka ve sevgi gösterirsen o kadar karşılık alabilirsin 🙂

  • Merhaba Filiz

   Genelde muhabbet kuşları hapşururlar.Bunun fazla olduğunu düşünüyorsan sana bunların neden olduğunu söyleyebilirim.Kuşun hava akımında kalıyorsa yani ani sıcak,soğuk değişimleri yaşıyorsa hapşurabilir nezle dahi olabilir.Nemsiz ortamlarda yine hapşururlar.Çok aşırı bir hapşurması yoksa yani hasta olabileceği kadar değilse hapşuruk odayı nemlendirebilirsin.Arından taze meyve ve sebze verebilirsin.Gaga taşı gibi ürünler kullanabilirsin.Vitaminleri meyve ve sebzelerden karşılatabilirsin ekstra olarak ilaç kullanmana gerek yok.Genelde bunlardan hapşururlar ve bu doğal bir şeydir meraklanmana gerek yok.Çok aşırı bir hapşurma durumu var ise nezle hastalığı olabilir.

 • Merhaba, muhabbet kuşum Gagasını sert bir şekilde vuruyor sürekli olmuyor ama yaptığında sert vurduğu için zarar görebilir diye düşünüyorum kafesinin tellerine çıkınca da masaya falan bunun sebebi nedir ?

  • Merhaba Onur

   Kendi kendine zarar vermez emin olabilirsin.Hayvanlara tek zarar veren ırk insandır.Oyun oynuyordur.Bazen de senden ilgi bekliyordur.Eee ağzı var dili yok hayvanın nasıl konuşacak seninle 🙂 Arada senin dikkatini çekmesi lazım ki onunla oynayasın.Merak edeceğin bir durum yok yani kısacası, kendine de zarar vermez.Ayrıca gaga taşı yoksa kafeste almanı öneriyorum.Arada ona da sürtünsün.

 • Muhabbet kuşum aynasının ayak durma kısmına gagasıyla üst üste sert bir şekilde vuruyor ve bunu bu aralar sık tekrarlamaya başladı neden bunu yapar

  • Merhaba Uğur

   Oyuncağıyla oynamaktan mutlu gibi görünüyor kuşun.Hatta onu düşürünceye kadar oynayabilir bazen de düşürebilir.Merak edilecek bir durum yok oyuncağıyla oynamaktan gayet mutlu ve arada ilgi istiyor olabilir sadece bu kadar 🙂 Kafesinde gaga taşı yoksa alman gerekiyor bu arada onu da söylemeden geçmeyeyim.

   • Merhaba. Muhabbet kusumuz var erkek bir tane. Islik calarken dikkat ettim hep kanatlarini kaldiriyor. Bu ne demek? Birde bazen durduk yere cok otuyor hic araliksiz:)

    • Merhaba Nur

     Senin ıslığına karşılık veriyor kuşun sadece.Bu gayet normal bir durum.Selamlaşma gibi düşünebilirsin 🙂 Kuşlar öterler.Dışarıdan gelen kuş seslerine tepki veriyor yüksek ihtimal.Fazlaca ses çıkarması normal.Yaşını almışsa bir eş istiyor da olabilir.Tek başına beslememeni öneriyorum, imkanın varsa ona bir eş almalısın.Kuşuna ve kendine iyi bak Nur 🙂

 • Merhaba muhabbet kuşumu yeni aldık daha yavru 1 aylık falan çok üzgün onu nasıl mutlu edebilirim.

 • yeni aldığım yavru kuş iki ayağının ortasına yani ğöğsüne yatıyor kafayı yere koyup normal mi satıcısı norma yavru daha o dedi 1 aylık

  • Merhaba Seda

   Yemesinde içmesinde bir problem yoksa, ishal vs. gibi hastalıkları yoksa bırak istediği gibi yatsın hiç sıkıntı yok.Bazı kuşlar tünekte uyur, bazıları kafesin tellerinde uyur, bazıları kafesin dibinde uyur yani demem o ki kuşlarınızın nasıl ve nerede oturduğunun uyuduğunun bir anlamı yok.Nasıl rahatsa öyle takılsın 🙂

   Kendine ve kuşuna iyi bak Seda.Daha çok küçük yaşı ve ona iyi bakman gerekiyor.Sitemizdeki yazıları iyice okuyarak bilgi sahibi olabilirsin.Aklına takılan bir soru olursa lütfen sormaktan çekinme 🙂

   • Muhabbet kuşumu bitler, parazitler ve haşerelere karşı sirkeli su ile banyo yaptırsam doğru olur mu mert bey

    • Evet doğru olur.Sirkeli suyla banyo yapmak muhabbet kuşlarında da çok etkilidir.Püf noktası bunu kendi elinizle yapmayın.Kuşunuzu kendi elinizle yıkamanızı, banyo yaptırmanızı önermiyorum kuşu hasta edebilirsiniz veya ona zarar verebilirsiniz.Profesyonel değilseniz yani daha önce kuş yıkamadıysanız aşağıdaki dediğim şekilde kuşunuzun banyo yapmasını sağlayın.

     Petshoplarda uygun fiyatlara satılan kuşlar için banyoluklar var.Onlardan bir tane alın.İçine su koyun.Suyun içerisine de sirke şişesinin kapağıyla 1 kapak-1.5 kapak sirke ilave edin.Ondan sonra bırakın kuşlarınız kendileri banyo yapsınlar.

 • Merhabalar ben yaklaşik 2.5 ay önce yavru muhabbet kuşu aldim. Aldıgimizda bilmedigimiz için aceleci davranip kafese alışmadan onunla cok ilgilendik. Hemen bize alıştı ancak kafese koyunca çikmak istiyordu ben de dayanamayip çıkariyordum artik pes edip tüm gün evde istedigi gibi takiliyor 🙂 Akşamlari da kafese girmemek icin elinden geleni yapiyior bir şekilde tutup kafese koyuyoruz. şuan problem yok ama çalısmaya başlayinca ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bu arada sürekli omzumuzda ve konuşmaya başladı enerjisi çok güzel

  • Merhaba Gülcan

   Kuşun için sevindim.Çünkü sana ve ortamına çok güzel alışmış.Bu kadar rahat ortamı bulduğu için de kafesine pek girmek istememesi normal bir şey.Aslında yanlış alıştırmamışsın güzel bir şekilde alıştırmışsın onu.Zaten canı su istediğinde, yem istediğinde kafese kendiliğinden girecektir zamanla.Meraklanmana gerek yok yani acıkınca kafesine girecektir.

   Bu arada bunu yapan kuşlardan bazıları kafesleri çok küçük ve kendilerini daralttığı için de yapabiliyor.Kafes çok küçükse onu büyütebilirsin bu da onun rahatlaması için güzel olacaktır.

   Kuşuna ve kendine çok iyi bak Gülcan, aklına takılan soruları sormaktan çekinne 🙂

   • Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için, bu arada kafesini büyük aldık ama napalım o mutlu olsun yeterki

    • Merhaba Gülcan

     Ne mutlu sana ve kuşuna böyle bir hayvan sever sahibi olduğu için 🙂 Evet o mutlu olsun yeterli tebrik ediyorum seni.

 • Merhaba 2 aylik erkek.muhabbet kuşum var sirt kismina dokundugumda degisik ses cikartiyor tiki varmis gibi elimi uzattigimda sirt kismina kiziyor gibi 🙂

  • Merhaba Durmuş

   Kızıyor olabilir.Kuşunun özelliğine bağlı.Her kuş bir olmuyor.Bazısı sırtının kaşınmasından hoşlanırken bazısı kızabilir.Kızıyorsa yapma Durmuş, sinirlendirme erkeği 🙂

 • Merhaba kuş alalı 20 gun fln oldu yem yiyor su iciyor ama cok korkuyor
  Yedigi krakerden bile korkuyor.
  Elimi yaklastirdigimda kafeste cirpiniyor Onu korkutmamaya calisiyorum ama..
  Ne yapmam lazım Teşekkur ederim iyi Günler.

  • Merhaba Emre

   Öncelikle korkması çok normal.Sonuçta daha alalı 20 gün olmuş ve eski alıştığı ortamdan uzaklaşarak yeni bir ortama girmiş kuşun.Burada onu sakinleştirmek ve eğitmek sana düşüyor.Kuşun çok büyük değilse eğitmen biraz daha kolay olacaktır.Yavru ise sen nasıl yetiştirirsen ona alışır.

   Sana önerim aradan biraz daha süre geçsin önce ortama ve sana alışmaya çalışsın o.İsmiyle seslenerek yem ver.Arada bir konuşmaya çalış, temas sağlamadan.Daha sonra elini kafese soktuğun anda elini çekme ısırsa da çekme çırpınsa da.Yorulup bir süre sonra eline konacaktır ve senin ona zarar vermeyeceğini anlayacaktır.Ayrıca sen bir şeyler yapmasan dahi kuşun sana kısa süre sonra alışacaktır ama aşağıdaki yazıları okuman sana fayda sağlar ve kuşunun sana alışma sürecini hızlandırır.

   Sana en önemli tavsiyem ; acele etme ve zamana bırak.Ortama ve sana alıştıktan sonra her şey daha kolay olacaktır.

   Kuşuna ve kendine iyi bak Emre, sitemizdeki yazılar kuşunu eğitmen için sana çok fayda sağlayacaktır.Bu konularda aklına takılan bir şey olursa lütfen yazmaktan çekinme.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-egitimi/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-neden-isirir/

   https://kusyuvam.com/yeni-alinan-muhabbet-kusu-nasil-alistirilir/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusunu-mutlu-etmenin-yollari/

 • benim kuşum arka kanadını tunegin en alt tarafını getiriyor neden acaba? lütfen cabuk yazin

  • Merhaba Hüseyin

   Hüseyin birkaç defa okudum fakat ne sormak istediğini tam olarak anlayamadım kusuruma bakma 🙂 Kuşun arka kanadı derken kuyruğundan mı bahsediyorsun tüneğin alt tarafı dediğin yer neresi kuşunun yaptığı hareketi biraz daha detaylı anlatabilir misin ? Yanlış bir bilgi vermek istemem önce soruyu tam anlayayım ki sana doğru olarak yardımcı olabileyim.

 • Mert Bey merhaba,
  Arkadaşımın bahçesine başka bir evden kaçan minik maviş bir muhabbet kuşumuz oldu. 2-3 gün bahçede kediler ile heyecanlı anlar yaşamış, çok korktuğunu düşünüyorum. Sonra da evde kedi kutusunda tutuldu 2 gün kadar, akabinde kafesle aldık biz kendi evimize. Bizim evde başka hayvanımız yok, size sorum; bir ayağı incinmiş gibi, ilk gece kafesin tamanında yatıyordu; 2.gün alıştı üstte tünekte uyumaya başladı. ancak öne doğru düşecek gibi duruyor uyurken.
  Suyuna birkaç damla vitamin koyuyorum iki güne birçabuk toparlasın diye, meyve vermeye cesaret edemedim, minik daha bağırsaklarını bozmak istemiyorum. Acaba meyve sebze konusunda miktar olarakta bilgi verebilir misiniz?
  Bugün birlikte 4.günümüz bitti, gündüz evde yokuz, çok nadir ötüyor. sevinsin diye youtube’tan muhabbet kuşu sesleri açtım, hemen çenesi açıldı ama yaklaştığımızda hala kanatları titriyor gibi oluyor, birde ağzını açıp kapatıyor. Birtek kızımı çok seviyor, o geldiğinde titremesi duruyor, o ağlarsa ötmeye başlıyor 🙂 sokaktan geldiği için yıkamalı mıyız sizce? ne kadar zaman sonra kafesten çıkarmalıyız?

  • Merhaba Ilke Defne

   Kuş biraz korkmuş evet dediğiniz gibi.Vitamin vermeye devam edebilirsiniz herhangi bir zararı olmaz.Meyve ve sebze de verebilirsiniz seviyorsa yer zaten yavru olduğu için henüz alışmamıştır ve fazla yemeyecektir.Yani miktar olarak belirtmek gerekirse mesela çeyrek elma katabilirsiniz kafesine.Dal darıya bayılırlar ayrıca bunu alarak verebilirsiniz kesinlikle yiyecektir bol vitamin kaynağı.Kuşun ayağında hala bir sorun varsa bunu veterinere göstermeniz gerekiyor bu sizin yapabileceğiniz bir tedavi değil malesef.Ayrıca kuşu sakın yıkamayın hastalanıp ölebilir sokakta kaldı diye pis olmaz kendi kendini arada bir temizler o merak etmeyin 🙂

   Kısacası hem yavru hem korktuğu için şu anda sakin ve tedirgin olması normal yukarıdaki önerilerimi uygulayabilirsiniz.Aklınıza takılan her türlü soru ve sorunda lütfen yazmaktan çekinmeyin.

 • Merhaba kuşumu alalı 3 hafta oldu ilk zamanlarda elime alışsın güven oluşsun diye kafes dışında elimde yemle besliyordum ve hala o şekilde besliyorum ancak kafes kapağı açık olmasına rağmen acıktığı zamanlarda kafes içine girip kendisi yemini yemiyor daha yavru olduğu için bu durum normal karşılanır mı ve kafesin içinde yem yemesi için ne yapabilirim

  • Merhaba Kader

   Elinde yem verdiğin için sürekli ona alışıyor ve yaşı da küçük olduğu için hep sen yem vereceksin sanıyor şu an için 🙂 merak edilecek bir şey yok kafesin en altına yani görebileceği bir yere yemini koy acıktığı zaman yemeye başlayacaktır.Daha sonra aradan bir süre vakit geçtikten sonra yani yemliğe geçebilirsin.Daha küçük olduğu için kafesin içinde görünebilecek bir yere yani tabanına yemleri koy o yesin, aynı zamanda yemliğe de yem koyabilirsin hangisi kolayına gelirse oradan yiyebilir.Kuşun aç kalmaz merak etme gördüğü gibi yer yemi.

 • Merheba ben 4 gün önce çift muhabbet kuşu aldım ve kız olan erkek olanı kıskanıyor ve ikiside elimi ısırırıyor. Isırmaları önlemek için ne yapmalıyım?

  • Merhaba Esra

   Birazcık kıskanmaları normal aslında birbirlerini kavga etmiyorlarsa problem yok aynı derecede sev ikisini de ve aynı derecede ilgi göster kıskanma problemi için bunu yapabilirsin.Isırmaları gayet normal gibi görünüyor çünkü kuşlarını alalı sadece 4 gün olmuş.Sana ve yeni ortamlarına alışmaları gerekiyor.Onları birazcık kendi hallerine bırak.Onları bir hafta on gün falan elleme, bırak etrafta ne var ne yok iyice süzsünler senin sesine alışsınlar, ortama alışsınlar.Daha sonra yavaş yavaş onlara elinle meyve, sebze vermeye başka.Onlara seslenmeye başla.

   Konuşmaya çalış onlarla.Ardından kafesin içerisine elini sokarak yavaşça onları korkutmadan senin onlara zarar vermeyeceğini göster elini sakın çekme.Isırsalar dahi elini çekme ve eline alışmalarını sağla.Bunu yaparak zaten yavaş yavaş eline alıştıracaksın.Kısacası biraz zaman ve biraz da ilgi gerektiriyor bu iş.Aşağıya senin için bazı yazılar bırakacağım bunları lütfen detaylıca oku.Hem ısırma probleminle ilgili sorulara daha ayrıntılı cevap bulacaksın hem de kuşlarına daha iyi bakabilmen için değerli bilgiler öğreneceksin.Aklına takılan bir şey olursa lütfen sormaktan çekinme Esra, kuşlarına ve kendine cici bak.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-neden-isirir/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-egitimi/

   https://kusyuvam.com/yeni-alinan-muhabbet-kusu-nasil-alistirilir/

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusunu-mutlu-etmenin-yollari/

 • Merhaba. Kuşumu alalı 3 gün oldu. Biliyorum daha çok yeni ama çok korkuyor. İlk günden çıkardık kafesten falan ama sanırım kanatlarını kestikleri için doğru dürüst uçamıyor. Bu arada 1 aylık, dolayısıyla uçmayı da tam bilmiyor. Acaba kötü bir deneyim yaşadı da ondan mı güvenemiyor diyorum. Biliyorum daha uzun sürmeli alışması için ama yine de endişelendim. Yemini elimde verdim iki defa. Hatta bir defasında da elime geldi ve suyunu suluktan içmeyi bilmiyor. Ben içiriyorum çay kaşığıyla. Veterineri aramıştım sürekli sallandığı için. Elma sirkesi damlatın, midesinde sorun vardır dediler. Yaptım düzeldi ama hala sirkeli suyu içirmeye devam ediyorum. Ekstra olarak suyuna vitamin katmalı mıyım? Yavru olduğu için sağlıklı gelişsin istiyorum. Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba Selenay

   Kuşunun suyuna vitamin katabilirsin bunun ona bir zararı olmaz zaten bu ilaçlar tamamen kuşlar için üretilmiş ve onların direncini artırmak için yapılan ilaçlar.Sürekli elma sirkesi veya vitamin kullanmak iyi değil.Arada sırada vitamin vermen yeterli olur.Ayrıca değişik meyve ve sebzeleri de vermeyi ihmal etme.Dal darı da verebilirsin.Verdiklerinin arasından en çok sevdiği şeyi eline alarak ona yedirmeye çalış eline daha hızlı alışacaktır.Suluğuna ve yemliğine alışana kadar kafesinin dibine yani en altına su ve yem katabilirsin onun görebileceği bir yere.Kafesin altındaki yem ve su kabının dışında normal olarak da yemlik ve suluğunu kullan.Bir süre sonra atıyorum 10 gün sonra kafesin altındaki yemliği ve suluğu kaldır zaten kendisi yem ve su nerdeyse alışıp gidip oradan yiyip içecektir.

 • Selamlar,
  Erkek muhabbet kuşu sahibiyim. Yaklaşık 2 yaşında. Kuşumuz bazı kelimeleri konuşuyor. Yorumlarınızın tamamına yakını okudum. Teşekkürler destekleriniz için.
  Benim sorum, kuşumuz parmak tırnaklarımıza ilgilenmeyi çok seviyor, kur yapıyormuş gibi. Hatta saatlerce ellerimizden ayrılmadan onunla konuşuyor, ileri geri hareket edip hiç elimizden inmek dahi istemiyor. Bunun sebebi ne olabilir??

  • Merhaba Yavuz serkan dilek

   Muhabbet kuşlarının çoğu bu hareketleri yapıyor.El ve ayak tırnakları, parmakları onların vazgeçilmezleri.Bazıları bunu kur için yapabiliyorken bazıları ise sevdikleri için yapıyor.Erkek kuşun tekse yani eşi yoksa bunu yüksek ihtimal kur yaptığı için yapıyor.Yani onu bir eş olarak görüp ona göre hareket ediyor 🙂 Fakat dediğim gibi illa ki kur için yapmalarına gerekte yok bu hareketi parmak ve tırnaklarla oynamayı çok seviyorlar, sevdikleri için de yapıyorlar.

   Tahminlerime göre kur yaptığı için bana bir eş alma vakti geldi diye sana sinyal veriyordur kuşun.Ona bir eş alabilirsin sen de.

 • Merhaba kuşum yetişkin ve dişi son birkaç gündür çok fazla kuyruk ve kanat tüyü döküyor mevsimsel midir yoksa evde emanet edilen bir kuş daha var korkup strese girmiş olabilirler mi?Diğer kuş da çok tüy döküyor kanatları kısaldı

  • Kuşunuzun strese girdiğini düşünmüyorum. Mevsimsel tüy dökmelerde fazlaca tüy döküyorlar ve yenileri çıkıyor haliyle. Uzun tüylerin düşmesi sonucu yerine yenisi gelene kadar kısa gibi gelebilir. Bu gayet normal bir durum bütün kuşlarda bu mevsimde tüy dökme dönemi olur. Bu dönemde kafeste meyve, sebze ve kalamar kemiğini eksik etmeyin. Kuşunuzun bu süreci daha kolay atlatmasını ve tüylerinin daha canlı çıkmasını sağlar.

 • Merhaba , bilgilendirici sayfanız için teşekkürler.
  Size bir sorum olacaktı benim muhabbet kuşum daha 3 ay oldu alalı ve aldğımız da 28 günlüktü .Bütün gün cam önünde kafesi fakat bir kere dahi kaçmayı düşünüp cama vurmadı kendini.Çok ürkek ama bana bağlılığı çok .Benim muhabbetim kuşum yani turşucuk (: yanına gittiğimde gagasını açıyor açıp kapama değil tetikte demek mi bu normalde abim yanaşsa saldırıyor ama bana sadece gagası açık bi sekilde bi hırıltılı bi ses çıkarıyor.Bu ne demek bilmiyorum.Ona yanaşıp böyle çok öpüyorum onu eğer rahatsız olduğundan yapıyorsa yapmak istemem.

  • Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkür ederim.Kuşunuz halinden menmun olmadığı zaman bunu kendisi belli edecektir ancak söylediklerine göre halinden menmun görünüyor. Isırma veya kaçma davranışı olmadığı sürece sıkıntı olmayacaktır. Muhabbet kuşlarınında insanlar gibi karakteri olduğu için bazı davranışlar bazı kuşlarda farklı olabilir. Ama şuanlık sorun yok gibi.

 • Merhaba ben 1 ay önce çift muhabbet kuşu aldım dişi kuşu çağırdığım zaman hemen geliyor fakat erkek kuş gelmiyor elimle tutup parmağıma koyduğum zaman bir süre durup gidiyor gelmesi için ne yapmalıyım?
  Bir de dişi kuşun yumurtlaması için 2 gün önce yuva aldım yuvaya alışması için ne yapmalıyım?

 • Dişi ve erkek eş kuşlarım var aylar oldu alalı sürekli kavga ediyorlar biri yem yerken digeri onu kıskanıyor yem yedirmiyor gagaliyor bazen de birbirlerini kafasını kasiyolar iyi anlaşıyolar bide çok korkaklar bana alismadilar ele gelmiyolar

 • Merhaba 1 aylık yawru muhabbet kuşum war henüz ewe getireli 5 gün oldu, ilk gün birsey yemedi alisma ewresi dedim ertesi gün yemini suyunu icmeye basladi sürekli ilgileniyorum kafesin icindeyken elimi uzattigimda geliyor onunla ilgilendigimde sorun yok fakat kafese koyar koymaz gagasini kafesin teline takip öylece uzun süre duruyor bu şekilde intihar ettiklerini duymuştum acaba kuşum intiharmi etmeye çabalıyor? Daha öncede kuş besledim hic boyle seyler yaşamamistik 2 gündur yeni yeni ötmeye basladi bu arada

  • Öncelikle bu durumun intihar etme ile alakası yoktur. Kuşun daha çok küçük ve yeni size gelmiş. Kuşunuzun ortamına alışmaması gayet normal. Yeni eve gelen muhabbet kuşlarına dikkat ederseniz tünekte uyumaz. Teli ısırarak tel tarafında asılı şekilde uyurlar. Buda ortamına tam alışamamasının göstergesidir. Kuşunuza zaman ayırın ve sabırlı olun. Kuşunuzun teli ısırarak öyle kalması geçici bir durum. Zamanla düzelecektir.

 • Sultan papağanım bu sabah tan beri kanatlarını çırpıyor ara ara, kanatlarını çırpınca da kuş yemi çıkıyor vücudunda bi de uyuyor bu normal mi lütfen cevap verin

  • Merhaba benim 2.5 yaşında erkek bir mubişim var fakat geçen hafta perşembe günü gece sesine kalkıp yanına gittim bir şeyden korktuğunu düşünüp elime almak için kafesinin kapağını açar açmaz hızlı bir şekilde duvara çarpıp yere düştü ondan sonra gece 2 – 3 sefer nöbet geçirmeye başladı ayakları gerildi tunekten düştü nöbetler 10 -15 saniye sürdü 2 3 gün tekrar etti nöbetlerinden sonra kendine geldi fakat halsizdi goturmedigim veteriner kalmadı bir veteriner doping etkisi olan vitamin ve antibiyotik verdi kullandım. Fakat 2 gün önce yine nöbet geçirdi şuan avisol plus vitaminini , power rise parazit ilacını ve ishal ilacını kullanıyorum bugün durumu daha iyi nöbette geçirmedi fakat bunun sebebini merak ediyorum ? Bir veteriner de aspirin eritip vermemi söyledi kanını sulandırmak için ama yapmadım bir şey olur endişesi ile ?

   • Konu oldukça hassas ve bu konuda tecrübe istiyor. Veterinerin kuşlar hakkında kapsamlı bilgisi olması gerekiyor. Verdiği ilaçlar ve tanı oldukça önemli bu durumda. Benim yorum yapmam ve yönlendirmem yanlış olacaktır. Kuşun durumu şuan nasıl? Verdiği ilaçlar işe yaradı mı, yoksa devam mı ediyor bana detaylı bilgiler verirsen sana yardımcı olmak isterim.

 • 7 aydır bizimle olan muhabbet kuşumuz evde güzel güzel uçup sadece kitaplık üzerine ve kafesine konuyordu bir haftadır saldigimizda duvarlara çarpıyor yere düşüyor burnu bile kanadı az yem yemeye başladı çok ürkek duruyor sebebi ne olabilir

  • Kuşunuzla son zamanlarda vakit geçirdiniz mi, sık sık dışarı çıkartıyor musunuz? Ayrıca ilk defa çıkarılan ve yavru kuşlarda bu durum görülebiliyor. Ancak kuş erişkin ve sanırım sürekli dışarı çıkartıyorsunuz.

 • Merhaba yeni 1 günlük muhabbet kuşum var ve ben ona göz kırpınca o da bana göz kırpıyor anlamı ne acaba kötü mü yani korkutuyormuyum onu yoksa başka bir anlamı mı var? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • 1 günlük muhabbet kuşunun senden korkması sencede doğal değil mi 🙂 Daha seni ve ortamını hiç tanımayan bir canlı var karşında. Kuşun kısa zamanda sana alışacaktır. Ona iyi bak bol meyve, sebze ve sevdiği yiyecekler vermeye çalış. Kısa süre içerisinde en iyi dostun olacaktır.

 • Selamlar ben muhabbet kuşu hiç bilmiyordum. Rastgele beyaz bir muhabbet kuşu aldım ele omuza alış tı laki kafes dışında bana konmuyor. Ya kafeste yada belli bir yeri var oraya gidiyor elime alıp koyuyorum.ne tavsiye edersiniz. Zamanla alışır mı bana konmaya 4.5 aylık filan dediler

  • Nasıl alıştırırsan öyle gider. Kuşuna elinden bol bol sevdiği yiyecekler ver. Omuzunda yedir. Yapmak istediğin şeyleri özellikle onun seveceği şekilde yap. Sonucu mutlaka istediğin gibi olacaktır. Dal darı vb. yiyecekler bunun için gayet idealdir.

 • Merhaba 1 buçuk aylık muhabbet kuşum var evde elimden geldiğince uçması için kafesini açık bırakıyorum bana da alıştı mutlu olduğunu düşünüyorum fakat son 2 3 gündür gagasını açıp açıp kapatıyor hızlı hızlı sanki dişlerini vuruyormuş gibi hızlı nefes alıyor gibi sabahları kafesin kapağını açtığımda bir kaç saatsonra biraz duruyor sonra yine vurmaya başlıyor sorunu ne olabilir veterinere götürmedim henüz.

 • İyi akşamlar benim kuşum henüz bebek doğalı 4 ay fakany oldu aldigimizdan beri ayağıyla kafasını kasiyor gagsiyla kanatlarını kemiriyor resmen tek tek bütün kanatlarını bende bir kaba su koydum kendisi girdi çıktı ıslandı ama kurutmak istediğimde istemiyor kaçıyor yumuşak birşeye sarmak istedim istemiyor titriyor gibi geliyor bide hapsurmaya başladı birşey olurmu acaba birde duştan sonra kuşumda hafif tuhaf bir koku oluyor sebebi nedir ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler

  • Koku gayet normal. Kuşunun tam yıkanmasını sağlamak için banyosunun içine bebek şampuanı koyabilirsin. Böylelikle hem mis gibi kokacaktır hemde kuşunuz temizlenecektir.

   Ayrıca yapmanız gereken adımlar sırasıyla;

  • Kuşu kafesten çıkarın.
  • Kafesteki tüm yiyecekleri ve suları çıkarıp bi güzel temizleyin
  • Ardından içerisine her yere temas edecek şekilde tünek, kafes içerisi bol bol sirke sıkın. Elma vb. sirkeler.
  • Belli bir süre geçtikten sonra kafesteki sirke kokusu ve etkisi geçtikten sonra kuşunuzu kafese alın.
  • Herhangi bir petshoptan alacağınız bit spreyini kuşunuzun göz hariç kanat ve vücuduna her yere uzaktan sıkınız.
  • Kuşunuzdaki kaşınma sonlanacaktır. Ayrıca muhabbet kuşu nasıl yıkanır? yazımıza bakmanda fayda var 🙂

 • Mert bey merhaba kuşum iki gündür çok kötü dışkı yapıyor poposunda kalıyor ve o bölgedeki tüyler çok açılmış. Hareketsiz bişey yemiyo içmiyo. Uçmuyo ve düşüyo. Veterinere götürdüm mikostatin diye bi ilaç verdi ve evde arada sırada şekerli suyla karışık yumurta sarısı verin dedi. Kuruma hastalığı yada kursak mantarı olabilir dedi tam net bişey söylemedi çok zayıf düşmüş dedi 🙁 veteriner söyledikleri ve verdiğinden başka öneriniz varmı. Korkuyorum onu kaybetmekten :,(

  • Yasemin merhaba. Veteriner gerekli ilacı yazmış bu gibi durumlarda kuşunun hastalığa karşı direnci çok çok önemli. Bu sebepten üzerine bastıra bastıra kuşlarınızı iyi beslemeniz lazım diyorum sürekli. Yani bol bol vitaminli meyve ve sebzelerle dal darılarla besleyin ki hastalıkta dirençleri iyi olsun. İlacı kullanman ve kuşunu gözlemlemen gerekiyor sürekli. Kötüye giderse lütfen belirt.

   https://kusyuvam.com/kursak-mantari-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavi-yontemleri/

   https://kusyuvam.com/kuslarda-kuruma-mantar-hastaligi-ve-belirtileri/

   • Malesef oğlumu kaybettim veteriner durumunun ciddi olduğunu söylüyordu kurtaramadık. Bana moral olsun diye herkes yaşlanmıştı diyor 9 yaşındaydı ama o hastalık onu mahfetti megabakteriosis denen bi mantar kursağından mide bağirsaklra girip kuruma hastalığına neden olmuş. Daha öncede tedavi olmuştu çok iyi bakıyordum canıma ama malesef artık yok perişanım

    • Yasemin gerçekten çok üzgünüm. Evet yaşlıymış sana moral olsun diye diyor olabilirler fakat gerçekten yaşı baya varmış. Bu yaştaki bir kuşa sen elinden geleni yapmışsın. Dediğim gibi kuşların hastalığı yenmesi bazen biz ne yaparsak yapalım onların direncine kalıyor çünkü çok narinler. Hele ki 9 yaşındaki bir kuşun bu hastalığı atlatma ihtimali çok düşüktür. Elinden gelen her şeyi yapmışsın için rahat olsun bu konuda. Kuşun için üzgümüm tekrar çok kötü bir durum. Kendini suçlayacak bir şeyin yok bu konuda. Her canlının bir ömrü var o da ömrünü tamamlamış malesef.

 • Mert bey Oğlumun gidişine dayanmak benim için çok zor. Keşke ömürleri daha uzun olsaydı doyamadım 🙁 her yerde anısı var 🙁 yıkılmış durumdayım. Umarım zamanla düzelicem :/
  Size ve ilginize çok teşekkür ederim bizi bu platformdan bilgilendirip yardım ettiğiniz için. Allah a emanet olun.

  • Keşke Yasemin fakat her canlının bir ömrü var vadesi gelen gitmek zorunda. Bir süre sonra yeni bir kuş sahiplenebilirsin. Kendine iyi bak teşekkürler.

 • Merhaba..oğlum mesut için bı dişi kuş aldım..ama kuş bizi yaklastirmiyo.ve oglandan daha baskın ne yapmam lazım…

  • Dişiler erkeklerden daha baskın olurlar zaten. Bırakın birbirine alışsınlar bir süre sizden bile kıskanır bağlanırsa 🙂 sonra alışırsınız. Şu durumda yapacağınız bir şey yok.

 • Merhabalar ben 1 yaşında engelli bir kuş aldım kuscuda elime geldi omuzuma feln aldım eve getirdim 3 gün oldu çok ötüyor ve elimi ısırmaya başladı ama dsarda yürüyor kafesine grmek istediğinde parmağımı uzatyorun isirmiyor yemliginden yemiyor elinle verince yiyor çok garip anlam veremedim bir türlü diğer türlü parmağını uzatınca gagaliyor acıkınca bir o tarafa bir bu tarafa giidp geliyor ötüyor beni elinle besle diye

 • Merhaba erkek kuşuma 1-2 ay öncesinde dişi bir kuş sahiplendim. Fakat bir türlü birbirlerine alışamadılar. Sadece birbirlerine gaga atıyorlar ve dişi kuşumun çok garip hareketleri var. Sürekli biyerleri kemiriyor, tüneğinde tellere yapışıp kendini ters döndürüyor bizden de epeyce hala korkuyor. Bi sağlık sıkıntısı olabilir mi? Aslında çokta canlı bir kuş ötüyor, kafesinden çıkıp uçuyor. Erkek kuşumun kustuğu yemleri yiyor. Ama dediğim gibi bazı hareketleri çokca garip ve korkutmuyor değil. Yardımcı olur musunuz

  • Her kuşun karakteri ve davranışları insanlardaki gibi farklılık gösterebilir. Yaşlarından ve cinsiyetlerinden eminseniz erkek kuş ile dişi kuşun eş tutmamış olabilirler. Söylediklerine göre herhangi bir sağlık sıkıntıları yok fakat adlı konumuza giderek oradaki mama tarifi ile kuşlarını daha mutlu ve eş olmaya yakın hale getirebilirsin. Diğer davranışlar seni korkutmasın gayet doğal. Kemirme içinde kalamar, mineral gibi vitaminleri ve besinleri kafesinden eksik etme. Kuşuna ve kendine iyi bak.

 • merhaba benim kuşum normalde çok kaçardı 1-2 gün içerisinde elime alışmıştı bugünde birden bire yine elimdeyken birden durdu ve hareket etmedi kafese sokmaya çalıştım hareket etmedi kendim koydum normalde biraz kuşlardan anlaya bilen biriyimdir ama durduk yere böyle oldu sorumu cevaplarsanız sevinirim

  • Kuşlarda insanlar gibi psikolojik açıdan ve gün gün değişen davranışları olabiliyor. Bazı zamanlar kafesten çıkmak için can atan kuşlarımız bazı zamanlar kafese girmek için can atabiliyorlar. Kuşunu zaman buldukça dışarı çıkarıp onunla zaman geçirebilirsin. Sevdiği meyve, sebzeler ile onu daha mutlu edebilirsin. Günlük değişen davranışları çok dert etme. Hastalığı ve halsizliği yoksa korkulacak bir durumda yok demektir. Kuşuna ve kendine iyi bak 🙂

 • Kuşum 3 aydır benimle 4 5 aylık bir dişi aslında bana alıştı çağırdığımda geliyo benden korkmuyo vs fakat ısırmasını bir türlü kesemedim tırnaklarımı sürekli kemirmeye çalışıyo ve kemirirken boğuk sesler çıkarıyo omzuma konduğu zaman boynumu ısırıyo böyle minicik çok küçük tutuyo iğne batmış gibi bunun sebebi nedir ve nasıl ısırma hareketini unuttururum

  • Merhaba, biz 3 4 sene önce bir erkek aldık. Bizimle çok ilgiliydi yanımızdan ayrılmaz kovsak gitmezdi . 1 sene önce de babam yalnız kalmasın diye dişi almış fakat dişi bizim oğlana göre bayağı bir iri kaçıyor. Sanki bakışları bile anlamlı, çok tuhaf bir kuş. Bazen içine şeytan girmiş gibi davranıyor bazen saatlerce bağırıyor. Gidiyorum sakinleştirmeye çalışıyorum fakat etkili olmuyor. Bu geldikten sonra erkekte tuhaflaştı. Artık bize gelmiyor bizden korkuyor sadece elimize geliyor onda da hemen uçup disinin yanına gidiyor. Bazen birbirlerine sokulup opustuklerini görüyorum uzaktan ama biz odaya girer girmez erkeği tünekten atıyor. Kızışma dönemi diye düşündüm ek yemler aldım. Fakat koyduğum yem kabini sürekli olarak yere atıyor görünce kızıyorum bazen bazen konuşuyor seviyorum ama sanki inadıma yapar gibi sürekli yere atıyor. Acil yardımınıza ihtiyacım var. Yoksa bu kuşu vermek zorunda kalacağım çünkü yaptıkları bazen ciddi anlamda sabrımı zorluyor gözümün içine dik dik bakıyor bana bakarken yapıyor sanki kral benim dermiş gibi .

   • Dişi kuşunuz büyük ihtimal yabani ve size alışkın değil. Ayrıca uzun süre olduysa alalı birbirleri ile çift olmamış olabilirler. Kuşun bu davranışları gayet normal fakat birbirleri ile olan uyumu önemli. Kuşlarınızın cinsiyeti ve yaşlarından eminseniz her türlü ortamıda sağladıysanız, bu yazımızdaki https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/ mama tarifini kuşlarınıza günlük ve taze olarak vermelisiniz. Bu süreçte acele etmeyin ve kuşunuzu gözlemleyin. Ayrıca kafesinizi çiftleşme ve yavrulama ortamına hazırlamalısınız. Yuvalık, kalamar kemiği gibi detaylarıda unutmayın. Aklınıza takılan soru olursa sormaktan çekinmeyin.

    • Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Yuvalığı ve kalamar kemiği kafeste mevcut. Cinsiyetlerinden de eminim . Fakat yaşları arasında biraz fark olabilir. O bahsettiğiniz yemi her koyusumda yem kabini yere atıyor. Başka birşey koymayı denedim mide sindirimi için bir yem aldım onu yedi. Ama bu karışımı sürekli yere atıyor. Çift olmama ihtimalinden bahsetmişsiniz ama opusuyorlar? Kuşların dili çok zormus .

 • Selamin aleyküm ben kuşumu 6 gün önce aldım sürekli kafese taktığımiz tülü gagaliyor. Kafesi açıp dışarı çıkmasını sağladık halinin tüylerini kemiriyor.bir ip yumağı koydum çok sevdi zarar verir mi böyle kemirmesi teşekkürlerrr

  • Kuş sonuçta her şeyi kemirmek istiyor 🙂 Kafesine kalamar kemiği, mineral blog gibi kemireceği ve vitamin vereceği yiyecekler koyun. Onun dışında şuanki yaptığı davranışlar zarar vermez içiniz rahat olsun.

 • Merhaba,
  Benim 5 senedir baktığım bir muhabbet kuşu var. Kendisi aşırı mutsuz, hiçbir şeyden hoşlanmayan bir kuş. Kafesinin kapağı her zaman açık durur ama o hiç dışarı çıkmaz. Ben zorla çıkarırırsam da koltuğun üstüne oturur, olduğu yerde durur, asla uçmaz. Kendisine banyo yapması için bir kaba ılık su koyup kafesine koydum, hiç oralı olmadı. Kuşu ben elime alıp yıkıyorum, yıkandıktan sonra da hava sıcak olmasına rağmen tir tir titriyor. Bir ay kadar bir süredir de yemliğinden yemlerin kabuklarını alıp suluğuna atıyor. Ne yapmaya çalıştığını anlamıyorum. İnternette biraz bakındım, çoğu kişi çiftleşmek istiyordur yazmış ama 5 senedir herhangi bir belirti bile göstermemişti, hatta dişi kuş sesi açınca bile umrunda olmaz normalde. Sizce çiftleşmek mi istiyordur, ne yapmalıyım?

  • Öncelikle bu davranışı yapmasının bir kaç sebebi olabilir. Başlıca nedenleri;

   1- Çiftleşme isteği duyduğundan olabilir. Eğer öyleyse ona güzel bir eş alarak bu davranışlardan kurtarabilirsin
   2- Yemleri değiştirmende yarar var. Her zaman aynı yerden mi alıyorsun? Hangi yemleri kullanıyorsun?
   3- Sindirim bozukluğu vb. rahatsızlığı var mı? Kafesinde kuş kumu bulunduruyor musun?
   4- Son olarak tavsiyem akıllı yemlik kullanmalısın. Daha kullanışlı ve hijyenik bir ortam sağlayabilirsin. Bi nebzede olsa kabuk atma alışkanlığından kurtarabilirsin.

   Kuşlarında karakter yapıları vardır. Banyoyu seven kuşlar yada sevmeyen kuşlar, hareketli kuşlar veya sakin kuşlar sizinkide o misal :). Ayrıca banyo yaptırdıktan sonra kesinlikle kurutun. Aksi halde kuş yazın sıcağında bile olsa üşür. Bu duruma dikkat ederek hassas davranmanız gerekiyor.

   • Yemini her zaman aynı yerden alıyorum, hep aynı yemi alıyorum. Kuş ishal oluyor sonra düzeliyor kendi kendine. Suyuna vitamin damlatırsam suyunu içmiyor. Akıllı yem ve kuş kumunu ilk defa duydum, ikisini de hemen alıp kullanmaya başlayacağım. Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim 🙂

 • Merhabalar yaklaşık 1 yaşında tek erkek kuşum vardı yanına dişi eş aldım aynı kafese koydum erkek kuşum dişiye yanaşıyor ancak dişi kaçıyor bu süreci nasıl yönetmeliyim. Şimdiden teşekkürler

   • Teşekkür ederim. Evet yeni aldım. Yaklaşık 1 hafta oldu durumlar aynı erkek yaklaşıyor ancak yeni aldığım dişi kuş yanaştırmıyor

    • Merhaba Kurtuluş

     Evet ilk aldığında öyle olurlar ortalama alışma süreleri 1-1.5 ayı bile bulabilir zamana bırakmalısın onlar anlaşırlarsa zaten anlaşırlar senin yapabileceğin bir durum yok yani şu anda 🙂

 • Kuşum zaman zaman başını ve kuyruğunu tamamen yukarı kaldırıyor bunu birkere aç kaldı diye yapmıştı ama farkettim ki başka zamanlarda da yapıyor

 • Merhaba çok güzel konuşan sürekli hareketli bir muhabbet kuşumuz var.Ama bir anda kendini yolmaya başladı bu aralar yolmayı bıraktı yaraları iyileşti ama artık konuşmuyor çok durgun.Veteriner depresyonda dedi ne yapmalıyız acaba?

  • Muhabbet kuşları insanlara yakın, oyuncu ve sıcakkanlı hayvanlardır. Genel sağlık durumları ise kolay kolay hasta olmaz ve dayanıklılardır. Ancak onların sağlığını olumsuz etkileyen bir faktör vardır “Stres”..
   Bu durumda depresyona ve strese girme sebebini araştırmak gerekiyor.

   Depresyona, strese sebep olan en önemli belirtiler şu şekildedir;

   • Daha az yem yeme, iştahsızlık,
   • Kafes zeminindeki gazete kağıdı veya örtüyü sürekli bozma, yırtma,
   • Hareketsizlik, (oyun oynamama, ötmeme)
   • Eş kuşlarda sürekli kavga,
   • Kafese yaklaşıldığında veya el uzatıldığında bağırma, (ileri derecede stres durumunda görülür)
   • Kafesteki yem veya kuş kumunu dağıtma,
   • Tünekte öterken alt gagası ile üst gagasını birbirine sürtme. (Beden Dili)

   Stresin yol açtığı durumlar ise şu şekildedir;

   • Stresli kuşların bağışıklık sistemi zayıflar ve daha kolay hasta olabilirler.
   • İştahsızlık nedeniyle daha az yem yer ve zayıflarlar.
   • İştahsızlık olmadığında ise, hareketsizlik nedeniyle şişmanlar ve yağlanırlar.
   • Stresli kuşlarda kızgınlık olmadığı için eş tutmazlar veya eşleri ile kavga ederler.
   • Stres beraberinde korkuyu getirir. Bu nedenle kuşlar sizden çok daha fazla korkabilir veya saldırganlaşabilir.
   • Stresli kuşları eğitmek, konuşturmak veya ele alıştırmak neredeyse imkansızdır.
   • Eğer kuşlar üreme döneminde stres yaşarlarsa, yumurtalarını kırabilir, hatta yavrularını öldürebilirler.

   Stres altındaki, depresyona girmiş kuşunuza nasıl davranmalısınız?

   Bu konuda yapmanız gereken ilk şeylerden bir tanesi muhabbet kuşunuza ilgi göstermenizdir. Onları nazikçe sevmeye özen göstermelisiniz. Her şeyden önce muhabbet kuşunuzun stres sorununun kaynağını bulmanız gerekir. Ona sevdiği yiyecekler, meyveler, sebzeler vermeye çalışın. Asla ve asla ihmal etmeyin.

 • Merhabalar kuşum ortalama 1.5 aylık. Ve onu kendime nasıl alıştıracagimi bilmiyoum. Herkes farklı şeyler söylüyor. Aklımdaki en önemli soru ele ve bana alışma döneminde oda da uçmasına izin vermeli mıyım? Uçarsa kendini sevdirtmez denildi. Buna rağmen arada sırada çıkmasına izin veriyorum. Ama bu seferde bir yere konup bizi izliyor yanımıza gelmiyor. Lütfen yardım edin 🙁

  • Öncelikle kuşun 1,5 aylık yavru ve alıştırmaya yatkın. Bu durumda ele alışma ve sana alışma süresinde tabikide dışarı çıkarabilirsin. Çevreden duyduğun ve kulaktan duyma bilgiler ile hareket etmemelisin. Daha çok erken bu süreçte sabırlı olmak gerekiyor. Kuşuna sevdiği yiyecekleri sürekli vermeye çalış. Meyve, sebzesini ihmal etme. Dal darı vb. yiyecekler ver. Onun dışında onunla vakit geçir ve dışarı çıkar. Zamanla sana alışacaktır ve sevecektir. Kuşuna ve kendine iyi bak 🙂

 • Benim kuşum 5 aydan büyük ilk defa oluyor kuşum bugün sabahtan beri kabarıyor onunla konuşmaya çalışıyorum hiç konuşmuyor yemek yiyor oyuncağıyla da oynuyor bana da alıştı bir kaç kere ötüyor normalde çok öter hep onu kafesten çıkarmamı ister şimdi hiç öyle ötmüyor hareket ediyor mutlu dışarı Çıkarıncada anormal değil ama tek değişik şey boğazını uzatıp ağızını öne öksürür gibi yapıyor ne olmuş olabilir kuşuma

 • İyi günler sağlıklı günler.Ben dün beyaz bir muhabbet kuşu aldım.Satıcı onu karton bir kutuya koydu.Eve geldiğimde kutudan kafese koymak zor oldu.2 gündür ötmüyor.Sadece bakıyor tüneğinde duruyor sabit bir şekilde.Ne olduğunu anlayamadım.Bu yeni süreçte ne yapmam gerekiyor

 • merabalar. bir erkek ve birde dişi muhabbet kuslarına sahibim. zaman zaman kavga ettilkerini düşünüp ayırdım. ancak ayırdığım zaman birbirlerinin yanlarına gitmek için kafesin tellerinden kafalarını cıkarıyorlar yemlikleri eşiyor dısarı cıkmak için her şeyi yapıyorlar. su an dişi kuşum kızıstı gaga rengi kırmızıya yakın ve zamanının çoğunu yuvada geçiriyor erkek de kapısında bekliyor ve ötüyor. ancak dişi ara ara dışarı çıkıyor ve birbirlerine gagalarını kılıç gibi vuruyorlar bu hareket olağan bişeymi? yani ne yapacagımı saşırdım ayırınca üzülüyor birlikte kavga ediyorlar birinin zarar görmesinden korkuyorum. ( kuşlarım 8 aydır bende yavru iken aldım )

 • Kuşum sürekli boş bir yerdeki duvara asılı aynanın üstüne gidiyor oraya gitmek için elinden geleni yapıyor almaya çalışırsak da sebepsiz yere ısırıyor kuşumu alalı 3 yıl oldu hiç böyle birşey yapmazdı sağlık durumu iyi, çağırınca hep gelirdi artık konuşmuyor bile

  • Merhaba muhabbet kuşumuz dişi 5 ve ya 6 yıldır bizimle yaşıyor alışkın bize son zamanlarda yedigi yemi kusmaya başladı bir eşyaya falan kusmuyor genel olarak nerde olursa oraya kusuyor ve bize çok çok yakın davranmaya başladı gelip üstümüzde falan uyuyor onceden kafeste uyurdu genelde hasta mı hastaysa ilaç olarak ne kullanmalıyız çözüm için ne önerirsiniz

 • Merhaba erkek muhabbet kuşum sol ayağını yere basamıyor hiçbirşeyi yoktu sabah kalktığimda bu şekildeydi tek ayak üzeride duruyor belliki acısı var tünekleri çıkardım yerde gagasıyla teli tutarak yatıyor sizce ne olmuş olabilir ve ne yapmalıyım

 • Merhabalar benim 1 yaşında yeni aldığım bir muhabbet kuşu konuşmayı biliyor dediler ama kuş daha konuşmadı ve elime geliyor oyun oynuyor elimi bazen çok pis ısırıyor bazen de hafifi avuçumun içinde poposunu vuruyor tüyleri kabartıyor elimin kefese yaklaştırıyorum elimle oynuyor yani sadece elimi ısırıyor elime geliyor ama

 • Merhaba kuşum 3 gün oldu bize geleli yavru bi kuş olduğu söylendi ilk gün hiç ötmedi ikinci gün ötmeye başladı bir iki tur attı bir kere duvara çarptı bir diğer gün sürekli kafesin aşağısında durmaya başladı dışarı çıkardık uctu ama yere çabuk kondu ye yattı kacmaya çalışmıyor neden olabilir acaba alışma süreci mi hastamı anlayamadık

  • Merhaba en az bir hafta kafese alışmalı ve ardından bir haftada kafes dışı için alışma süresi gerekli. Yavru bir kuş olduğu için bu şekilde uçması normal. Zamanla kanatları açılacaktır. Ancak veteriner kontrolü elbette en iyisi olacaktır.

Yorum Yap