Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

Muhabbet Kuşu Davranışları ve Anlamları

İyi bir muhabbet kuşu bakıcısı olmak için muhabbet kuşunuzun davranışlarını ve anlamlarını biliyor olmanız gerekmektedir. Muhabbet kuşu beslemenin yalnızlığı giderdiği, yeni bir dost edinildiği, aileye yeni bir üye kazanıldığı gibi söylemleri sıklıkla duymuşsunuzdur. Eğer sizde muhabbet kuşu beslemeye başladıysanız ilk olarak bilmeniz gereken şey karşınızdaki kuşunda bir canlı olduğunu ve kendini ifade edebilme durumunun varlığıdır. Muhabbet kuşu beslemek dışarıdan görüldüğü kadar kolay bir şey değildir. En azından ortamını sağla, yemini, suyunu ver diyerekten kuş bakılmaz. Onunla ilgilenmeniz, oyun oynamanız, davranışlarını anlamanız gerekmektedir. Bundan önceki yazılarımızda oyun oynamanız ve ilgilenmeniz gereken noktalara değindik. Bu yazımızda bir muhabbet kuşu sahibi iseniz ve kuşunuzun yaptığı davranışların ne anlama geldiğini anlatacağız. Genel olarak baktığımız zaman kuşunuzun davranışlarındaki anlamları bilmezseniz muhabbet kuşunuza nasıl bakacağınızı bilemezsiniz.

Esneme

Muhabbet Kuşu Esneme

Tıpkı insanlarda olduğu gibi muhabbet kuşlarıda uykuları geldiği zaman yada günlük rutin aktivitede yoruldukları zamanda hemen esnerler.

Ayak Atma

Muhabbet Kuşu Ayak Atma

Ayak atma hareketini çift olan kuşlarda görebilirsiniz. Tek olan kuşlarda bu durum olmaz. Yukarıda gördüğünüz gibi maviş kuş dişiye ayak atmaya çalışıyor ve sonrasındada üzerine çıkmaya çalışıyor. Bu bir çiftleşme davranışıdır. Erkek kuşlar dişileri ikna edebilmek adına ayak atıyorlar sonrasında ise çiftleşme gerçekleşiyor. Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtilerinden bu konuya daha detaylı bakabilirsiniz.

Kusma

Muhabbet Kuşu Kusma

Kusma davranışı, oyuncaklarına karşı tek olan kuşlar içgüdüsel olarak kusuyorlar. Çift olan kuşlar ise erkek olan kuşların dişileri ve yavruları besleme isteğidir. Bazen kafes içerisindeki objelere karşıda kusabiliyorlar.

Bacak Germe

Muhabbet Kuşu Bacak Germe

Bacak germe davranışını geriye doğru bacaklarını atarak esneterek yapıyorlar. Bu bir rahatlama davranışıdır. Muhabbet kuşları uzun süre boyunca tünekte durduklarında artık kasılıyorlar, kanatlarını ve ayaklarını rahatlatmak amacıyla geriye doğru kasıyorlar ve böylece rahatlamış oluyorlar.

Ayak ile Baş Kaşıma

Muhabbet Kuşu Ayak ile Baş Kaşıma

Muhabbet kuşları kaşındığı zaman fotoğrafta olduğu gibi ayaklarını kullanarak kaşınan bölgeyi kaşırlar. Bu bazen yaz aylarında artan bit sorunlarının ortaya çıkardığı durumda olabiliyor. Kuşunuza bitler için önlem almalı ve onların rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Ayak Temizleme

Muhabbet Kuşu Ayak Temizleme

Ayak temizleme davranışı kuşlarımızın ayakları kirli olduğu zaman ve tırnaklarını törpülemek amacıyla gagaları ile temizliyorlar.

Kanatları Germe

Muhabbet Kuşu Kanat Germe

Kanatları germe davranışı gene muhabbet kuşlarının kollarını rahatlatmak amacıyla yada uçuş öncesi kanatlarını geriye doğru kelebek gibi açıyorlar.

Tüyleri Kabartarak Silkelenme

Muhabbet Kuşu Silkelenme

Bu hareketi muhabbet kuşumuz genellikle üzerindeki tozları atmak amacıyla yaptığı bir davranıştır. Tozdan çok fazla hoşlanmıyor kuşlar ve üzerlerinde birikince atmaya silkelenmeye başlıyorlar.

Başını Ovmak, Kaşıtmak

Muhabbet Kuşu Baş Kaşıtma

Bu da muhabbet kuşlarının çok sevdiği bir davranıştır. Eğer sizlere alışkın ise başını okşayabilirsiniz. Eğer okşayamıyorsanız sevdirmiyor ise çevrelerindeki herhangi bir objeye kafalarını sürterek bu ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Kanat Kaldırma

Muhabbet Kuşu Kanat Kaldırma

Kanat kaldırmada muhabbet kuşlarının yoruldukları zaman, uçtuktan sonra terlediklerinde kendilerini serinletmek amacıyla yapmış oldukları bir davranıştır. Sürekli ağızlarınıda açıp kapatırlar. Hızlı nefes alıp verdikleri için vücutlarını daha kısa sürede serinletebiliyorlar. Bu davranışı yaz aylarında çok görebilirsiniz.

Göz Bebeğinde Büyüme, Küçülme

Muhabbet Kuşu Göz Bebeği Büyümesi, Küçülmesi

Göz bebeklerinin büyümesi, küçülmesi muhabbet kuşunun bir özelliğidir. İnsanlardan çok farklı olan göz yapılarıyla hızlı bir şekilde göz bebeklerini büyütüp, küçültebiliyorlar. Peki hangi durumlarda ortaya çıkıyor bu durum?

 • Kur yaptıklarında,
 • Kızışma Döneminde,
 • Korktuklarında,
 • Heyecanlandıklarında,
 • Yeni uyandıklarında, özellikle odanın ışığını birden açıp kuşunuza gece vakti bakarsanız gözlerindeki değişimi anlayabilirsiniz.

Mutlu Bir Muhabbet Kuşu Ne Yapar?

Muhabbet kuşları için her şey yolunda gidiyorsa ve mutluysa yaptığı davranışlar ile bunu net bir şekilde belli eder. Örneğin kafesi içerisinde yer alan tünekte durur ve tüylerini kabartabildiği kadar kabartır. Bu duruş onun rahat ve huzurlu hissettiği anlamına gelir. Mutlu muhabbet kuşları ses çıkartmaya daha yatkın bir yapıdadır. Evinizde çeşitli muhabbet kuş ses tonları duyuyorsanız bu kuşunuzun mutlu olduğunu göstermektedir. Gagasını gıcırdatması da bir diğer mutluluğu belirten davranış anlamıdır.

Üzgün Bir Muhabbet Kuşu Ne Yapar?

Muhabbet kuşlarının üzgün olması için sebepler oldukça sınırlıdır. Örneğin bir obje veya sesten ürkmüş olabilir ya da bulunduğu oda ortamı olması gerekenden fazlaca sıcaktır. Bu tür durumlar muhabbet kuşunun üzgün olmasına sebebiyet verir. Üzgün muhabbet kuşları, mutlu olan muhabbet kuşlarının aksine gagasını sık sık olacak şekilde zor bir nefes alarak gösterir. Gözlerini belirli aralıklarla kısa süreliğine kapatmakta gösterdiği başka bir davranıştır.

Duygulara Göre Muhabbet Kuşunun Davranışları

Mutlu ya da üzgün bir muhabbet kuşunun nasıl davranacağının dışında çeşitli duygulara haiz olan muhabbet kuşları da farklı tepkiler göstermektedir. Örneğin korkmuş bir muhabbet kuşunu anlayabilmek için mutlu iken kabaran tüyler korktuğu zaman dümdüz olacaktır. Gözlerine baktığınız zaman size hemen olacak şekilde ani bir kalkış yapacağını rahatlıkla hissettirebilir. Muhabbet kuşlarının korkması için birçok sebep vardır. Bunların iyi tespit edilmesi gerekir.

Muhabbet kuşu besleyen kişilerin eğitim ve evcilleştirme sürecinde yaptığı en büyük hata muhabbet kuşlarının narinliğinin unutulmasıdır. Normal birey olarak davranışlarımız o kuşlar için oldukça sert olabilir. Savunma duygularına haiz olan muhabbet kuşları parmak uzatıldığı zaman oyun oynarken ısırma hareketinin yanında savunma iç güdüsü ile çok şiddetli ısırık atabilir. Parmak kanaması birçok kişinin başına gelmiştir. Bu kuşunuzun korktuğu ve kendisine sıkıntı yaratan durumların olduğunu gösterir. Bu tür durumlarda geri çekilmek ve kuşunuzun güvende hissetmesini sağlamanız gerekmektedir. Unutmayın ki iç güdü ile öğretilen evcilleştirme eğitimi sürecinde bu hareketleriniz muhabbet kuşunuz tarafından öğrenilmekte ve sonraki seferlerde ona göre davranmaktadır.

Muhabbet Kuşlarında Beden Dili

Muhabbet kuşlarının beden dilini anlamak size iletmek istediği mesajları direk algılamanızda oldukça yararlı olacaktır. Eğer muhabbet kuşunuz gagası ile tünek çubuğuna asılıp sallanıyorsa bu muhabbet kuşunuzun kafesinin yüksekte olduğunu veya aşağı inmek istediğini gösterir. Tüylerini kabartması mutluluk işareti idi. Eğer tüylerini kabarttığı sırada başını indirmişse ve kanatları yarım biçimde kaldırmışsa bu muhabbet kuşunuzun eliniz ile onu almanızı istediğini belirtmektedir. Kafesin yan tellerine gagası, ayakları ile durmadan sarılan hareketler yaptığınızı gördüğünüz zaman bilin ki muhabbet kuşunuz oyun oynamak istiyor. Tabii bunun dışında birçok hareket bulunmaktadır. Zaman geçirdikçe, beraber vakit geçirdikçe bunları daha iyi anlayacaksınız.

29 Yorum

 • Merhaba 1 hafta oluyor muhabet kuşumu alalı ama bir türlü besleyemedim ne yapmam gerekiyor birde çok hırçın küçük oldugundan mı acaba bilemedim

  • Kuşunuz yeni ortamına ve kafesine alışmadığı için yem yemiyor. Ona biraz zaman tanıyın ve güvenini kazanın.

  • Teşekkürler güzel yorumunuz için.Bizi takip etmeye devam edin.Lütfen aklınıza takılan herhangi bir şey olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

 • Benim muhabbet kuşum 2 ay oldu ama daha doğru dürüst beslenmiyor ne yapsam ne yapmam lazım aldığım yere mi gotursem napsam bilemedim

  • Yeni ortamına alışması biraz uzun sürmüş olabilir.Aşağıdaki makalemizden onun sevebileceği yiyecekleri öğrenebilir ona servis edebilirsiniz.Her kuşun yeni ortamına alışma süresi farklıdır.Biraz zamana bırakmakta fayda var.Eğer ki bir hastalık belirtisi varsa veterinere ve ya aldığınız yere götürmenizde fayda var.Fakat sadece yerine alışma sürecinde ise alttaki makalemizi incelemenizi öneririz.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-ne-yer/

 • Birhata önce muhabbet kuşu aldım daha alışamadı gün icinde evde tek kaldımı hırçın laşıyor neyapmam lazım hırçınlaştıgi için yemekte yemiyor yardimci olurmusunuz

  • 1 hafta muhabbet kuşu alışma süreci için çok kısa. Muhabbet kuşlarının size alışması için en az 1 ay sabretmeniz gerekiyor.

  • Kuşları yeni sahiplendim. Ama çok üzgün görünüyorlar. Hiç bir eksikleri yok. Onlarla sık sohbet ediyorum. Onları korkutmamaya ozen gösteriyorum ama mutlu görünmüyorlar ve hiç ötmüyorlar. Gözlerini de kısa kısa kapattıkları gördüm. Onlari nasil neşelendirebilirim?

  • Merakınızı giderdiğimize sevindim 🙂

   Teşekkürler güzel yorumunuz için.Bizi takip etmeye devam edin.Lütfen aklınıza takılan herhangi bir şey olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

  • Benim kuşum zeytin yağı tabağına düştü. Yıkadım kuruttum ama hala yağlı ve çok üzgün artık konuşmuyor. Ne yapabiliriz.

   • Öncelikle geçmiş olsun, bu gibi durumlarda tek çare güzelce banyo yapıp durulamaktır. Saf su ile yağları gidermeniz mümkün değildir. Bu yüzden kuşunuza asla zarar vermeyecek olan bebe şampuanlarını ılık bi suyu kaba doldurarak içerisine dökebilirsiniz. Döktükten sonra iyice köpürterek yıkadıktan sonra ılık odaya çıkarınız. Önceden ısıtılmış odada pamuklu bir battaniye vb. içerisine koyarak soğuktan koruyunuz. Kuşunuz durulanana kadar üşümesi geçene kadar zaten içerisinde saklanacak ve ısınacaktır. Asla fön makinesi vb. araçlar kullanmayınız!

  • Merhaba SEYMEN

   Bunun birkaç sebebi olabilir.Çiftleşme belirtisi,kuşunuzun mutlu olması gibi sebeplerden olabilir.Kuşlarda bu hareketin olmasının asıl sebebi ise yağ yakımını ve hareketsizliği bu şekilde üstlerinden atıyor olmalarıdır.Kuşunuzun kafesini açarak onun kanatlarının hareket etmesini sağlamalısınız.Bu her yönden onu daha sağlıklı kılacaktır.Yani herhangi bir kötü olay değil bu kuşlarda rastlanan bir özelliktir.

  • Biz teşekkür ederiz.Lütfen aklınıza takılan sorular olursa yorum tuşunu kullanmaktan çekinmeyin.

 • Meraba benim 1 buçuk yıl oldu kuşum var aldigimda bile bana sıkıntı çıkarmadı ama bu aralar bir degisik davraniyor cok agresif ne yapabilirim düzeltmek için yardımcı olun lütfen

  • Kuşunuz kızgınlaşmış olabilir, dişi veya erkek kuşlar kızgınlaşınca bazen agresif tavırlar sergileyebiliyor.

  • Öncelikle bu mevsimde banyo yaptırmanızı tavsiye etmem. Kuşunuzu suya alıştırma evresinde ise şunları söyleyebilirim. Bir banyo kabı alarak yazın sıcağında ılık su ile beraber kafesine koyabilirsiniz. İçerisine yeşillik vb. marul gibi sebzeler de koyabilirsiniz. Kuşunuz zamanla alışacak ve kendi kendine banyo yapacak kıvama gelecektir.

 • Kuşları yeni sahiplendim. Ama çok üzgün görünüyorlar. Hiç bir eksikleri yok. Onlarla sık sohbet ediyorum. Onları korkutmamaya ozen gösteriyorum ama mutlu görünmüyorlar ve hiç ötmüyorlar. Gözlerini de kısa kısa kapattıkları gördüm. Onlari nasil neşelendirebilirim?

  • Öncelikle kuslari yeni sahiplendiğiniz için sabırlı olmanız gerekmekte. Yeni alınan kuşlar herhangi bir sağlık sorunları yok ise alışma süresi boyunca söylediğiniz davranışları sergiler ve size ısınmaya başlar. Kuslarinizi mutlu etmek istiyorsanız bakımlarını düzenli yapmanız gerekmektedir. Sevdiği yemleri, meyve, sebzeleri verirseniz size kısa sürede alışmasını saglayabilirsiniz.

 • sanırım kuşum bana küsmüş durumda benden kaçıyor oyucak felan aldım onlarla da ilgilenmiyor arada yem yiyip uyuyor başka bir şey yapmıyor ne yapabilirim daha canı daha aktif olabilmesi için sesi de pek çıkmıyor zaten baya sakin yani

 • Kuşum 1 hafta oldu kafese parmağımı yaklastireogimda kaçıyor
  Ve
  Ne zaman onu salmaya başlamalıyım ne zaman uçmaya başlar

  Ne zaman konuşmaya başlar

  • OSMAN CEM bir haftalık bir süreç kuşunun sana alışması için çok az bir zaman.Neden bu kadar acele etmek yerine biraz zamana bırakmıyorsun ? Onunla ilgilenirsen o da sana alışacaktır.Kuşunu mutlu etmek istiyorsan aşağıdaki yazımızdakileri uygulayabilirsin.Biraz alıştıktan sonra elinle de sevebilirsin konuşmaya da başlar.Bunun şu kadar ay ve ya şu kadar gün diye bir zamanı yok malesef.Evcil hayvanınızla ne kadar ilgilenirseniz o da size o kadar yakınlaşır.

   En kısa zamanda konuşması dileğimle kuşunuzla nice mutlu yıllara,aşağıya kuşunuzu nasıl konuşturabileceğinizi ve onu nasıl mutlu edebileceğini anlattığımız yazılarımızı bırakıyorum.Lütfen yazılarımızı inceleyin aklınıza takılan soru olursa yorum yapmaktan çekinmeyin.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusunu-mutlu-etmenin-yollari/
   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-nasil-konusturulur/

Yorum Yap