Muhabbet Kuşu Cinsleri

Muhabbet Kuşu Cinsleri

Ülkemizde yaygın olarak bir kaç muhabbet kuşu cinsi vardır. Bu cinslerin safkan olması veya kırma olması bakımından dikkat edilmesi gerekiyor. Piyasada bazı muhabbet kuşlarını farklı bir cinsmiş gibi o fiyatlara satan insanlar bulunmaktadır. Bilinçli bir alıcı ve bakıcı olmak için bu durumun önüne geçmek bizim elimizde. Tabiki her kuş ırk, cins, tür değerlidir fakat bazı kuşların üretimi ve bakımı zor olduğu için diğerlerinden bir tık fiyat farkı olabilmektedir. Peki ülkemizde bulunan muhabbet kuşu cinsleri hangileridir?

Yerli Muhabbet Kuşları

Yerli Muhabbet Kuşu

Aslen Avusturalya’nın doğa ortamında yaşarlar. Ülkemizde yerli muhabbet kuşu olarak bilinmektedir.Yerli muhabbet kuşları cinsleri arasında ülkemizde en çok görülen ve en küçük boyuta sahip olan kuşlardır. Bu muhabbet kuşları cinslerinin arasında en küçük cins olmasının yanında oldukça hareketlidir. Yumurtalarına ve yavrularına oldukça sadıktırlar. 10-11 yumurta alınan ve bunlara bakan yerli kuşlar olmaktadır. Üretmesi oldukça kolaydır.Bazı kuş sahipleri yumurtasına ve yavrusuna o kadar sadık olmayan show jumbo gibi ırkların yumurtalarını bu kuşlara emanet edebiliyor. Şuanki güncel fiyatları ortalama 25-35 TL arasındadır.

Çekoslavak Muhabbet Kuşları

Çekoslavak Muhabbet Kuşu

Çekoslavak muhabbet kuşları yerlilerin bi üst modeli diyebiliriz. Yerli kuşlardan bi tık daha kaliteli ve iri kuşlardır. Çekoslavak muhabbet kuşunu diğer kuşlardan ayıran özellik kuyruğunun ve kanatlarının uzun olmasıdır. Yerli kuşlarda yavru ve yumurta bakımından yazdığımız her şey bu kuş cinsindede geçerlidir. Fiyatları ortalama olarak 35-60 TL arasındadır.

Hollanda Muhabbet Kuşları

Hollanda Muhabbet Kuşu

Hollanda muhabbet kuşları iri ve cüsseli bir kuştur. Yerli ve çekoslavak kuşlara göre daha büyüktür. Hollanda muhabbet kuşunu diğer cinslerden ayıran özelliği güvercinler gibi büyük göğüslü olmalarıdır. Tabi muhabbet kuşlarına göre bir büyüklükten bahsediyoruz. Üstteki ırklara göre ötüş kaliteleri ve sesleri iyidir. Fiyaları ortalama 80-100 TL civarıdır.

İngiliz Muhabbet Kuşları

İngiliz Muhabbet Kuşu

İngiliz muhabbet kuşları üstteki saydığımız cinslerin hepsinden iri bir kuştur. Bazı ingiliz muhabbet kuşları jumbolara benzetilmektedir. Kaliteli bir ingiliz muhabbet kuşu Jumbolara benzeyebilir. Yerli kuşların neredeyse 2 katıdır. İngiliz kuşlarını ayıran en belirgin özellik yanaklarında noktalar olması veya başka tabirle sakallar olmasıdır. Fiyatları ortalama 100-120 TL dir.

Jumbo Muhabbet Kuşları

Jumbo Muhabbet Kuşu

Jumbo muhabbet kuşları cinslerin arasındaki en büyük ırktır. Oldukça iri ve kafalarındaki püsküllerden kendilerini fark ettirirler. Show Jumbo olarakta bilinmektedir. Bu isim yarışmalara girip derece yapılmasından dolayı verilmiştir. Fiyatları diğerlerine göre yüksektir. Ortalama Fiyatları 200TL civarıdır.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap