Muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Yeni kuş almak isteyen kişiler genelde kuşun yaşını ve cinsiyetini sorarlar. Ancak muhabbet kuşu cinsiyet ayrımı bilmeden kuş alınca bazen tam tersi cinsiyet çıkabiliyor ve 2 erkek kuştan yada 2 dişi kuştan yumurta bekleyenler oluyor. Petshoplar size ne kadar yardımcı olsada yinede karışıklıklar olabiliyor. Eminim ki bütün petshoplar elinden geldiğince size istediğiniz tarzda kuş vermek için yardımcı oluyorlardır ancak genelde sorun yaşanabiliyor. Yeni kuş alan kişiler bazen yavru diye erişkin kuş veya erkek diye dişi kuş alabilmektedir.

Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmamanız için alttaki kriterlere bakarak muhabbet kuşu cinsiyet ayrımını yapabilirsiniz. Hem kendiniz kontrol edersiniz hemde petshop’dan veya üreticiden fikir alıp daha emin bi şekilde alabilirsiniz. Tabiki kuş alırken çiftleştirmek için alıyorsanız farklı kriterlere eğer konuşturmak ve alıştırmak istiyorsanız başka kriterlere bakmanız gerekiyor.

Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Erkek muhabbet kuşu cere renkleri

Muhabbet kuşunuzun cinsiyet tahminini yaparken kuşunuzun cere rengine bakmalısınız. Erkek muhabbet kuşu almak istiyorsanız ceresi tam mavi olanları tercih edin.

Dişi Muhabbet Kuşu Cere Renkleri

Dişi muhabbet kuşu almak istiyor iseniz kahverengi, beyaz ve pembe tonlarındaki cereli kuşu almalısınız. Net olarak anlaşılan kuşu aldığınızda ilerleyen zamanlarda sorun yaşamazsınız. Ancak bazı kuşlar var ki yaşları ilerledikçe cere renkleri değişmeye başlıyor. Net olarak anlayabilmenin yolu kuşun 6 aylık ve üzeri olması gerekmektedir. Kuşlar doğdukları zaman cere renkleri biraz daha farklı oluyor ancak yaşları ilerledikçe kendi renklerini almaya başlıyor. Muhabbet kuşu cinsiyetini öğrenirken kuşunuzun yaşını bilmenizde fayda var.

Muhabbet Kuşu Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Yavru muhabbet kuşu

Kafa üzerindeki tüyler: Yavru kuşlarda kafa üzerindeki yatay çizgiler kuşun ceresine kadar gelmektedir. Kuşun yaşı ilerledikçe bu tüyler kaybolur.

Göz: Yavru muhabbet kuşlarının gözleri simsiyahtır (4 ay ve altı yavrular).
– 4-6 ay arasındaki kuşların gözleri hafif grileşir.
– 6-8 ay arasındaki kuşların gözlerinin etrafında gri bir halka oluşur.
– 8 aydan büyük kuşların ise gözlerinin etrafında beyaz halka olur. (Erişkin)

Albino Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Albino Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı

Albino muhabbet kuşlarında cinsiyet konusunda biraz sıkıntı olabiliyor. Onlarda hem erkek hemde dişilerin cereleri beyaz olduğu için anlamak gerçekten çok zor. Albino muhabbet kuşları %80 dişi oluyor. Bu kuşlarda hareket ve tavırlarına göre cinsiyet ayrımı yapmak en doğrusu ve alternatif bir diğer yöntem ise cere rengidir.

– Erkeklerde cere rengi parlaktır.
– Mat olan cere rengi ise dişidir.
– Erkek albino muhabbet kuşu çiftleşme döneminde eşine kur yaptığı için daha hareketli oluyor.
– Erkeklerin tek avantajı biraz daha hareketli ve aktif olmaları.

Erkek Muhabbet Kuşu Davranışları

Erkek Muhabbet Kuşu

 • Erkek muhabbet kuşları dişi kuşlara göre daha hareketlidir ve yerlerinde durmazlar.
 • Erkek muhabbet kuşları daha uzun ve melodili şekilde ötebilirler, öterken başlarını sallarlar.
 • Erkek muhabbet kuşu cere rengi mavi ve tonlarında olur.

Dişi Muhabbet Kuşu Davranışları

Dişi Muhabbet Kuşu

 • Erkeğe göre daha agresif bir yapıya sahiptirler.
 • Erkek muhabbet kuşlarına göre daha kısa öterler.
 • Erkek muhabbet kuşlarının aksine tek başına bakmamanız daha yararlı olur. Dişi muhabbet kuşları bunalıma girebilir.
 • Dişi muhabbet kuşlarının cere rengi beyaz, pembe ve kahverengi tonlarında olur.

Kuşunuzun cinsiyetini öğrenmek için asla avucunuza alıp onu rahatsız etmeyin, kuşunuzun hareketlerini ve gaga renklerini onları kafeslerinde izleyerek cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

5 Yorum

 • Muhabbet kuşu besleyenlerin bildiği birşeydir bu. Tabiki yeni alanlar bilemeyebilir. Bunun için yararlı bir konuya değinmişsiniz.

  • Teşekkür ederiz yorumunuz için.En bilinen konulardan hiç bilinmeyen konulara,yıllardır muhabbet kuşu besleyenlerden ve hiç muhabbet kuşu beslemeyenlere kadar herkese erişmek bizim amacımız.Ne kadar insan bilinçlenirse o kadar hayvansever bir toplum oluruz.Mutlu günler.

 • Ya ben kuşumun cinsiyetini anlayamıyorum bi yardimci olsaniz

  resimag.com/p1/9759394e8ec.jpeg

  • Merhaba Eda

   Tabi yardımcı olurum fakat gönderdiğin linkte hata var ve resim açılmıyor lütfen tekrar göndermeyi dener misin ?

   Resmi yüklediğin sitede resim yüklerken bir uyarı çıkıyor büyük ihtimal ona dikkat etmedin.Resmi 5 dakika sonra otomatik sil olarak yüklediğin için bu resim silinmiş olabilir.Orada resmi yüklerken otomatik sileceği tarihi hiçbir zaman yaparak tekrar yüklemeni rica edeceğim.

Yorum Yap