Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtileri

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtileri

Evcil hayvanlar arasında çiftleşme dönemleri genellikle bellidir. Örneğin kedi besleyenler mart aylarında kedilerin çiftleşme dönemi olduğunu bilir ve ona göre önlemler alırlar. Lakin muhabbet kuşu besleyenler için bu durum biraz daha zordur. Çünkü sene içerisinde değişken aralıkla tüm seneye yayılan bir dönemde muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemidir. Bu çiftleşme dönemlerini anlayabilmek ve buna uygun ortamı tesis etmek sağlıklı muhabbet kuşu yavrularının doğmasına neden olurken şartlar sağlanmadığı zaman sağlıksız yavrular doğduğu gibi ebeveyn muhabbet kuşlarının da sıkıntılar çektiği gözlemlenmiştir. Eğer bir muhabbet kuşunun çiftleşme döneminin ne zaman olduğunu bilmiyor ya da durumu kestiremiyorsanız muhabbet kuşunuzun çiftleşme dönemi belirtilerini öğrenmek ve bunu saptayabilmek oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri

Muhabbet kuşları arasında çiftleşme dönemi geldiği zaman seçici olan taraf dişi muhabbet kuşlarıdır. Bu kuşlar hangi erkek muhabbet kuşu ile çiftleşeceğine kendisi karar verir. Bu tabii ki doğal ortamlarında olan kuşlar için geçerlidir. Eğer evinizde beslediğiniz muhabbet kuşunuz varsa seçenekler kısıtlı olabilir. Yine de her koşulda dişi muhabbet kuşunu etkilemek isteyen erkek muhabbet kuşunun hareketlerinden belirtileri yakalayıp o dönemin çiftleşme dönemi olduğunu anlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşu çiftleşme belirtileri erkek muhabbet kuşuna göre farklı dişi muhabbet kuşuna göre farklı belirtiler olarak ortaya çıkar. Erkek muhabbet kuşu bu konuda daha belirgin ve net iken dişi muhabbet kuşlarının çiftleşme isteği belirtilerini nadir bir şekilde görürsünüz. Erkek muhabbet kuşlarında ise çiftleşme belirtilerinin birçok farklı şekli bulunmaktadır. Erkek muhabbet kuşlarının gösterdiği belirtilerin temel amacı dişi muhabbet kuşunu etkilemektedir.

Erkek Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Belirtileri

Erkek Muhabbet Kuşu
  • İlk belirtilerinden bilineni ise erkek kuşun dişi kuşun omzuna veya kuyruğuna dokunma isteğidir. Bu isteği ile çiftleşme belirtisinin ilk sinyallerini gönderir.
  • Ayak atarak dişi kuşu çiftleşmeye ikna etmeye çalışır.
  • Bir diğer belirti ise kafes içerisinde belirli bir süre uçuş yaptıktan sonra ilk iş olarak dişi kuşun yanına konması ve ardından farklı şekiller ile eğlendirmeye çalışması dişi kuşu etkileyerek çiftleşmeye çağırmasıdır. İlgi odağı olabilmesi için bu noktada zor olsa da bunu başarabilen muhabbet kuşları bulunmaktadır.
  • Erkek muhabbet kuşlarının bir başka çiftleşme belirtisi ise; kafes içerisinde varsa eğer zil, çan gibi aksesuarları sallayarak ses çıkartırlar ve böylece dişi muhabbet kuşunun etkileneceğine inanırlar. Zaten bu belirtileri gösteren bir erkek muhabbet kuşunuz varsa sizinle yaşamaya başladığı günden beri ilk kez o kadar enerjik göreceksinizdir. Enerjisinden kaynaklı olarak yuvaya giriş çıkışlar yapar, yerinde döner, kanat açar. Bunların tek sebebi ise çiftleşme dönemine kadar depolamış olduğu enerjinin dışarı atılması isteğidir. Tabii yine temelinde dişi muhabbet kuşunu etkileyeceği düşüncesi yer almaktadır.
  • Dişi muhabbet kuşunu etkilemek için kur yaparak değişik şekilde melodili öter ve kafa sallar.

Bu belirtileri gösteren ve halen çiftleşmeyi gerçekleştiremeyen erkek muhabbet kuşlarında daha farklı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Mesela göz bebekleri deftere attığımız nokta kadar küçülür. Küçülmesi ile gözleri siyah renge bürünür. Öncelerde çeşitli hareketlerle dişi kuşu etkilemeye çalışan erkek muhabbet kuşu bu süreçten sonra dişi kuşun yanından bir saniye olsun ayrılmaz. Lakin bu durum dişi muhabbet kuşu için bunaltıcı bir durum olabilir ve uzaklaşmayı tercih ederek çiftleşmenin önüne geçer.

Dişi Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Belirtileri

Dişi Muhabbet Kuşu

Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme belirtilerinin daha nadir görülebileceğini söylemiştik. Eğer ki durumlar sonucunda dişi muhabbet kuşu çiftleşme belirtisi gösteriyorsa belirtiler şu şekildedir.

  • En bilinen belirti dişi muhabbet kuşları kafalarını geriye doğru yaslar ve kuyruklarını havaya kaldırır. Zaten bu durumu bilen erkek muhabbet kuşları ise dişi muhabbet kuşunun bu isteğini geri çevirmez. Bu belirtiler muhabbet kuşlarının bilinen çiftleşme belirtilerini oluşturmaktadır.
  • Kızgınlaşan dişi muhabbet kuşunun cere renginin belirgin şekilde değişmesi.
  • Kafeste sürekli kanat çırpma hareketi.
  • Dişi muhabbet kuşları seçici olduğu kadar da yoğun ilgiden veya ortamın durumundan rahatsız olabilen kuşlardır. Çünkü çiftleşme süreleri ortalama olarak bir hafta sürdüğü için bazı durumlarda beyaz örtü örtmeniz bile gerekebilir.

1 Yorum “Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtileri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir