Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtileri

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtileri

Evcil hayvanlar arasında çiftleşme dönemleri genellikle bellidir. Örneğin kedi besleyenler mart aylarında kedilerin çiftleşme dönemi olduğunu bilir ve ona göre önlemler alırlar. Lakin muhabbet kuşu besleyenler için bu durum biraz daha zordur. Çünkü sene içerisinde değişken aralıkla tüm seneye yayılan bir dönemde muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemidir. Bu çiftleşme dönemlerini anlayabilmek ve buna uygun ortamı tesis etmek sağlıklı muhabbet kuşu yavrularının doğmasına neden olurken şartlar sağlanmadığı zaman sağlıksız yavrular doğduğu gibi ebeveyn muhabbet kuşlarının da sıkıntılar çektiği gözlemlenmiştir. Eğer bir muhabbet kuşunun çiftleşme döneminin ne zaman olduğunu bilmiyor ya da durumu kestiremiyorsanız muhabbet kuşunuzun çiftleşme dönemi belirtilerini öğrenmek ve bunu saptayabilmek oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri

Muhabbet kuşları arasında çiftleşme dönemi geldiği zaman seçici olan taraf dişi muhabbet kuşlarıdır. Bu kuşlar hangi erkek muhabbet kuşu ile çiftleşeceğine kendisi karar verir. Bu tabii ki doğal ortamlarında olan kuşlar için geçerlidir. Eğer evinizde beslediğiniz muhabbet kuşunuz varsa seçenekler kısıtlı olabilir. Yine de her koşulda dişi muhabbet kuşunu etkilemek isteyen erkek muhabbet kuşunun hareketlerinden belirtileri yakalayıp o dönemin çiftleşme dönemi olduğunu anlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşu çiftleşme belirtileri erkek muhabbet kuşuna göre farklı dişi muhabbet kuşuna göre farklı belirtiler olarak ortaya çıkar. Erkek muhabbet kuşu bu konuda daha belirgin ve net iken dişi muhabbet kuşlarının çiftleşme isteği belirtilerini nadir bir şekilde görürsünüz. Erkek muhabbet kuşlarında ise çiftleşme belirtilerinin birçok farklı şekli bulunmaktadır. Erkek muhabbet kuşlarının gösterdiği belirtilerin temel amacı dişi muhabbet kuşunu etkilemektedir.

Erkek Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Belirtileri

Erkek Muhabbet Kuşu
 • İlk belirtilerinden bilineni ise erkek kuşun dişi kuşun omzuna veya kuyruğuna dokunma isteğidir. Bu isteği ile çiftleşme belirtisinin ilk sinyallerini gönderir.
 • Ayak atarak dişi kuşu çiftleşmeye ikna etmeye çalışır.
 • Bir diğer belirti ise kafes içerisinde belirli bir süre uçuş yaptıktan sonra ilk iş olarak dişi kuşun yanına konması ve ardından farklı şekiller ile eğlendirmeye çalışması dişi kuşu etkileyerek çiftleşmeye çağırmasıdır. İlgi odağı olabilmesi için bu noktada zor olsa da bunu başarabilen muhabbet kuşları bulunmaktadır.
 • Erkek muhabbet kuşlarının bir başka çiftleşme belirtisi ise; kafes içerisinde varsa eğer zil, çan gibi aksesuarları sallayarak ses çıkartırlar ve böylece dişi muhabbet kuşunun etkileneceğine inanırlar. Zaten bu belirtileri gösteren bir erkek muhabbet kuşunuz varsa sizinle yaşamaya başladığı günden beri ilk kez o kadar enerjik göreceksinizdir. Enerjisinden kaynaklı olarak yuvaya giriş çıkışlar yapar, yerinde döner, kanat açar. Bunların tek sebebi ise çiftleşme dönemine kadar depolamış olduğu enerjinin dışarı atılması isteğidir. Tabii yine temelinde dişi muhabbet kuşunu etkileyeceği düşüncesi yer almaktadır.
 • Dişi muhabbet kuşunu etkilemek için kur yaparak değişik şekilde melodili öter ve kafa sallar.

Bu belirtileri gösteren ve halen çiftleşmeyi gerçekleştiremeyen erkek muhabbet kuşlarında daha farklı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Mesela göz bebekleri deftere attığımız nokta kadar küçülür. Küçülmesi ile gözleri siyah renge bürünür. Öncelerde çeşitli hareketlerle dişi kuşu etkilemeye çalışan erkek muhabbet kuşu bu süreçten sonra dişi kuşun yanından bir saniye olsun ayrılmaz. Lakin bu durum dişi muhabbet kuşu için bunaltıcı bir durum olabilir ve uzaklaşmayı tercih ederek çiftleşmenin önüne geçer.

Dişi Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Belirtileri

Dişi Muhabbet Kuşu

Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme belirtilerinin daha nadir görülebileceğini söylemiştik. Eğer ki durumlar sonucunda dişi muhabbet kuşu çiftleşme belirtisi gösteriyorsa belirtiler şu şekildedir.

 • En bilinen belirti dişi muhabbet kuşları kafalarını geriye doğru yaslar ve kuyruklarını havaya kaldırır. Zaten bu durumu bilen erkek muhabbet kuşları ise dişi muhabbet kuşunun bu isteğini geri çevirmez. Bu belirtiler muhabbet kuşlarının bilinen çiftleşme belirtilerini oluşturmaktadır.
 • Kızgınlaşan dişi muhabbet kuşunun cere renginin belirgin şekilde değişmesi.
 • Kafeste sürekli kanat çırpma hareketi.
 • Dişi muhabbet kuşları seçici olduğu kadar da yoğun ilgiden veya ortamın durumundan rahatsız olabilen kuşlardır. Çünkü çiftleşme süreleri ortalama olarak bir hafta sürdüğü için bazı durumlarda beyaz örtü örtmeniz bile gerekebilir.

Yazar Hakkında

Mert

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

164 Yorum

 • Bizim kuşlar hepsini yapiyo sadece kafasını geriye koymuyo , onun dışında bütün belirtiler var

  • Bu belirtiler yeterli :/ hepsinin olmasına gerek yok.Umarım kısa süre içerisinde yavrularını alırsınız.Mutlu günler.

   • Merhaba benim dişi kuşumun burun kısmı kahverengi oldu yuvalık da koydum yaklaşık 1 ay falan geçti içinde talaş vardı bu gün talaşı deşmişler biraz sanki içine girmiş gibi biz onları bi odaya koyuyoruz üstüne örtü örtüyoruz ışık geliyo ama çok değil ortam nasıl olmalı sizce? Bide hiç çiftleşmezler diye korkuyorum ikisi de yavru değil.. yumurtlama ne zaman olur (çok uzun yazdım üzgünüm ama merak)
    Teşekkür ederim..

    • Merhaba Yasemin

     Öncelikle şu tarihte çiftleşirler ya da şu kadar zaman sonra çiftleşirler diye kesin bir tarih vermem imkansız.Kuşlarının yavru olmadıklarını söylemişsin.Yuvalığa da girmişler.Yüksek ihtimal yuvalığı düzenliyor zaten kuşun şu anda.Merak etme uygun zamanı bulduklarında çiftleşeceklerdir.

     Ortam nasıl olmalı demişsin bir de ona gelecek olursam ortamın gayet güzel şu an için.Oda sıcaklığında 25-26 derece civarlarında en uygunudur.Nemli olması daha iyi olur odanın.Çok soğuk olmasın sadece oda.Üzerlerini de sürekli örtmene gerek yok ayrıca.Onlar uygun vakitte çiftleşecek ve yumurtlama dönemine geçeceklerdir.Sadece biraz sabır gerisini onlar halleder.

     Ayrıca istediğin kadar uzun yazabilirsin.Cevaplamaktan mutluluk duyuyorum.Her zaman aklına takılanları sorabilirsin.Senin söylediklerine göre yavru almanda herhangi bir engel yok.Tahmini 1-2 aya yavrularını alırsın.Kısa süre içerisinde yavru alırsın umarım kendine iyi bak 🙂

   • Mrb ben bugün aldım öpüşüyorlar ama yuvalığa girmiyorlar yavru alrmym alırsam sizce nezaman bu ikisi eş ztn ve yuvalığa saman koysam olurmu

    • Merhaba Umi bugün aldıysan kuşunu sence de biraz erken değil mi yavru alabilmen için 🙂

     Birbirlerine alışmaları için zamana ihtiyaçları var.Yuvalığa girerler zamanla merak etme.Yaşları tutuyorsa ve eşleşirlerse yuvalığa girmeye başlarlar.Saman gibi yumuşak şeyler koyabilirsin yuvalığa.Şu zamanda yavru alırsın demek isterdim ama malesef ki diyemiyorum.Zamanı geldiğininde birbirlerine alıştıklarında yavru alabililirsin anca.Tahmini olarak süre vermemi istersen bu 2 ayı bulacaktır.

   • Merhaba benim kuşum 2.5 yasında ilk kez subatta yumurtladı 40 gün falan yattı son yumurta 20 ye gelene kadar yani 7 tane yapmıstı hepsi boş çıktı , çıkartmıstım yuvalıgı dün baktım yemliğin icinde yatıyor karnı sismis biraz yuvalıgı taktım mecburen eşi var bu arada 6 aydır beraberler cok iyi anlasıyorlar ama çiftleştiklerini görmedim hic , benim icin yumurta önemli degil hic kusumun saglıgı önemli suan ne yapiyim takılı kalsın mı yuvalık acaba ve şuan dişinin yumurtası var karnı baya şiş erkek sürekli peşinde ama sadece öpüsüyorlar ne yapmalıyım acaba dediğim gibi kuşum yorulsun istemiyorum saglıgına bi sey olmasın yani allah korusun

    • Merhaba Ece

     Şubattaki son yumurtlamadan sonra aradan yeterince süre geçtiğini düşünüyorum.Yuvalığı taktıysan geri çıkartmana gerek yok.Bu süreçte kuşuna herhangi bir şey olmayacaktır.Yuvalığın içerisine talaş veya kedi kumu katmanı önerebilirim.Bunu herhangi bir petshoptan bulabilirsin.

     Kuşlarına ve kendine iyi bak Ece 🙂 Herhangi bir soru veya sorunda yazmaktan çekinme.

   • Selamün aleyküm bizim albino muhabbet kuşumuz var hangisi erkek hangisi dişi bilemedik burun deliklerinin olduğu yer birisinin beyaz diğerinin mor ve pembe gibi karışık yani yardimci olurmusunuz

    • Merhaba Erkan

     Ayrımını yapman için sana bazı şeyler önereceğim.Resimlerini ulaştırma şansın varsa kesin bir şey söyleyebilirim.Kendin de aşağıdaki yöntemlerle bulabilirsin aslında.

     – Erkeklerde cere rengi parlaktır.
     – Mat olan cere rengi ise dişidir.
     – Erkek albino muhabbet kuşu çiftleşme döneminde eşine kur yaptığı için daha hareketli oluyor.
     – Erkeklerin tek avantajı biraz daha hareketli ve aktif olmaları.

   • Merhaba. 16 aylik oglumuza 1 yasinda albino almis eşim. 1 aydir bizde yavruluk taktim, disi surekli oturuyor, ucurdugumuz Zaman oglanla cikip ucup hemen kafese gidiyor, oglan yanina gittiginde disi itiyor, daha erkenmi acaba. Birde albino geldiginde kuyrugu yoktu. Biz oglani 2 aylikken almistik arkadastan, Disiyi petshoptan almis esim. Zaten evcillesmesi zor diye dusunuyorum. Belki oglana uyarsa alisir, oglan insan gibi evin icinde..

    • Merhaba Yonca

     Birbirlerine alışma sürecindeler daha.Bu kadar kısa zamanda çiftleşme olma ihtimali çok düşük.Daha birbirlerine alışacaklar ondan sonra çiftleşme olur ancak.Ayrıca dişinin de istemesi lazım çiftleşmeyi.O isterse ve uygun zaman olduğunu düşünürse çiftleşme gerçekleşecektir.

     Diyeceğim o ki şu anda uçsunlar, oynasınlar keyifleri yerindeyse sıkıntı yok 🙂

     Kuyruğu yoktan kastın nedir onu tam anlayamadım.Komple mi yok, uçmasına engel oluyor mu bu durum ? Resmini de ekleyebilirsen güzel olur veya iletişim kanallarından gönderirsen yine bir yorum yapabilirim.Uçmasına engel bir durum yoksa herhangi bir problem teşkil etmez.Uçamazsa sadece psikolojik olarak kötü etkilenebilir.

     • Selamün aleyküm bende bı dişi bir erkek var muhabbet kuşu erkek deli gibi yerinde duramiyor dişi de son 3-4 gündür yuvaliga girip girip çıkıyor içindeki talaş ve mısır sılajlarini bir kenara yığiyor, yuvaligin girişini kemiriyor birbirlerine yem kusuyolar
      Ortalama ne zamana yavru alırım ama ciflestiklerini hiç görmedim

      • Merhaba Latif

       Çiftleştiklerini sen görmezsin illa da ulu orta olmaz çiftleşme orasına takılma fazla.Dişi kuş yuvalığı hazırlıyor içerisini düzenliyor yani.Çiftleşme belirtilerini gösteriyor dediklerine göre iki kuşun da ama çiftleşme tarihini hiç kimse bilemez.Tahmini olarak söyleyebilirim kuşlarının yaşları uygunsa ve ortamları da uygunsa çiftleşmeye 2-3 ay içerisinde yavru alma ihtimalin var diyebilirim.

 • Merhaba , muhabbet kuşlarımın arasında çok yaş farkı var. Biri 7 aylık diğeri 3 yaş. Cerelerine bakılırsa ikisi de kız ama 7 aylık olan çok daha aktif , hareketli bol öten bir kuş. Kafesler farklı odalarda tutuyordum ama son 2 gündür birkaç saat beraber tuttum. Küçük kuşum , büyük kuşa ilgili , hareketli , oyumcu gibi ve sık sık gaga gagaya tutunup oynaşıyorlar. Aralarında bir çifleşme olması mümkünse ayırmak isterim. Yoksa sadece oyun mu oynuyorlar ? bilmek isterim, şimdiden teşekkürler.

  • İlk önce çiftleşme olması için cinsiyetlerinden emin olmamız gerekiyor. Eğer dediğiniz gibi iki kuşunuzda dişi ise tabiki çiftleşme olması mümkün değil. 2 ihtimal var birbirlerine kur yapıyor veya oyun oynuyor olabilirler. Kesin bir şey söylenmesi için kuşlarınızın gagasına, cinsiyetine https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-cinsiyet-ayrimi/ yazımızdaki bilgiler ile detaylıca bakabilirsiniz. 7 aylık kuşta 3 yaşındaki kuşta çiftleşmeye hazır kuşlardır. Ayrıca 7 aylık kuşun hareketli olmasıda gayet normal. Beraber kalmaları, oynamaları ve vakit geçirmeleri onlar için daha iyi olacaktır.

 • 7 aylık kuşumun ceresi dişi gösteriyor ama büyükdükçe değişir mi hani belki erkektir mi acaba ? Farklı tonlarda ötüşleri var çünkü.
  Beraber tutmak çok isterim, egkensin oymasınlar ama yavru bakımı yapamayacağım için gebelik olmadan önlem almak isterim. Çok Teşekkürler, ne mutlu bize sizin gibi vakit ayıran insanlarla iletişim kurabiliyor, soru işaretlerimizi çözyüyoruz

  • 7 aylık kuşun cere rengi artık olgunluğa erişmiş demektir. Eğer dişi ise kızgınlık döneminde farklı cereye sahip olabilir. Farklı tonlarda ötüş dediğiniz gibi varsa erkek olma ihtimali de var. Dilerseniz kesin bir cinsiyet ayrımı için bize https://www.facebook.com/KusYuvamm/ facebook adresimizden kuşunuzun resmini gönderebilirsiniz veya [email protected] a mail olarak atabilirsiniz. Ayrıca güzel yorumunuz için de teşekkür ederim. 🙂

  • Yuvalığa girmeleri için öncelikle yuvanın güvenli bölge olduğundan emin olmaları gerekiyor. Daha yeni koyduğunuz için şuan girmemeleri çok normal 2-4 hafta gibi bir süreçte yuvalığa girmeye başlarlar ve bir kere girdikten sonra artık alışırlar. Yuvalığın içine folluk onun da içerisine talaş yada kedi kumu gibi rahat edeceği ortamı hazırlamayı da unutmayınız.

 • Merhaba 1 aydır dişi muhabbet kusum yuvada eseleniyor lakin hiç çiftleşme olmadı erkek sürekli yem veriyor oda yuvaya giriyor erkegi 1 sene tek besledim acaba çiftleşmesi mi bilmiyor

  • Öncelikle çiftleşmenin neden olmadığını bulmak gerekiyor. Akla gelen bazı nedenler;
   Erkek kuşunuzun deneyimsiz olması veya çekingen davranması çiftleşmenin gerçekleşmesini engelliyor olabilir. Kuşlarınız ne zamandır beraber ve yuvalığa beraber girip çıkmaya başladılar daha ayrıntılı bilgiler ile daha kesin sonuca varabiliriz.

 • Benim kuşumun cere rengi değişti ama daha 4 aylık sürekli elimizi ısırmaya başladı bide bizimki kafesin altına koydum kağıdı parçalamaya başladı ve sürekli kafesin içinde kanat çırpıyor acaba eş mi istiyor

  • Cere renkleri erişkinliğe girerken yada çiftleşme zamanı değişebiliyor. Kuşunuz büyük ihtimal asıl cere rengini tamamlamıştır, yani erişkinliğe giriş kısmında. Kağıt yerine talaş veya kedi kumu serpiştirebilirsiniz böylelikle kuşunuz daha rahat edecek ve daha sağlıklı bir ortam sağlamış olacaksınız. Eş isteme durumunun ise 6-9 aylıkken olacağını tahmin ediyorum.

   • Benim kuşum dişi kuş. (Çiftleşme isteklerinin bütün belirtileri var.) Kuşumun yanına hiç erkek kuş koymadığımız halde kuşum yumurtladı acaba yumurtalardan kuş çıkarmı?

    • Kuşunuz kızgınlık yumurtası yapmış. Dişi kuşlarda bu durum bazen olabiliyor. Ama içerisinden herhangi bir yavru cikmayacaktir. Yumurtaları isterseniz yuvadan alabilirsiniz. Yumurtadan yavru almak istiyorsanız dişi kuşunuzun yanına erkek muhabbet kuşu almanız gerekiyor.

     • Peki ben şöyle bişey duymuştum kuşlar kızgınlık yumurtasından 3. Yumurtayı yumurtlarsa başka Bi daha çiftleşmek istemediğini duymuştum. Bu doğru mudur?

    • Merhaba Naz

     Kuşunuz uygun ortam ve eşleşme yaptığı takdirde çiftleşme gerçekleşecektir. Daha önce yaptığı kızgınlık yumurtaları buna engel değildir.

 • Merhaba bizimde var iki tane muhabbet kuşumuz yaklaşık 8 9 tane yumurtladı ama hep boş hiç yavru çıkması ne yapmamız gerekiyor acaba şimdi gene sizin söylediğiniz çiftleşme belirtileri başladı

  • 8-9 tane yumurtadan hiç yavru çıkmaması anormal bir durum. 2-3 Tanesi boş çıkabilir ancak yumurtaların hepsinin boş olduğundan eminseniz eğer akla gelen nedenler şu şekildedir;

   -Normal koşullarda kuluçkaya yatmadıkları için tutmamış olabilir,
   -Sürekli hareket halinde veya rahatsız ediliyorlarsa,
   -Yumurtlama işlemi olduktan sonra kuşlarınızın rahat ve stressiz ortamda rahat kuluçkaya yatacakları ortamı sağlamalısınız. Sağlamadığınız takdirde diğer yumurtlama dönemlerindede aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca vitamin ve beslenmelerinede özen göstererek diğer yumurtlama döneminde sağlıklı yavrulara sahip olabilirsiniz.

 • Merhaba , erkek muhabbet kuşum var , yaşını tam bilmiyoruz , 8 9 ay önce kapımız kondu , bizde bakmaya başladık , yanına dişi kuş aldık ancak çok kavga etti ve dişi kuş hastalandı , iç kuruluk nedeniyle , ve öldü , dişisi öleli 1 buçuk ay falan oluyor , sürekli kafesin teline tutunup ters duruyo ve poposunu sallıyor , yanına dişi kuş almalı mıyız

  • Öncelikle dişi kusunuza çok üzüldüm. Kuşların kavga etmeleri oynamaları bağrismalari gayet normaldir. Kuşunuza böyle bir durumda tekra eş alarak daha iyi süreç gecirmesini ve kafa dagitmasini sağlayabilirsiniz. Eş alırken dişi kuşu alıp evinize getirmeyiniz. Erkek muhabbet kuşunuzu alıp petshopa gidin ve salma kafesin içerisine bırakın. Kuşunuz hangi dişi ile iyi anlasirsa onunla eşleyin böylece kuşunuz kendi eşini kendisi seçecektir, böylece daha iyi anlaşmalarını sağlayabilirsiniz.

 • merhaba
  benim 3 disi 1 erkek muhabbet kusum var aynı kafeste hepsi erkek 2 dişiyle öpüşüyor kur yapıyor erkekle dışınin birini ayirmalimiyim yoksa aynı kafeste çiftleşirlermi

  • Erkek ile anlaştığı dişiyi ayırıp rahat çiftleşme, kuluçka dönemi olmasını sağlayabilirsiniz. Kuşların sadece çiftleşmesini değil yuvadan çıktıktan sonraki hayatını da düşünmek gerekir. En sağlıklısı en iyi anlaşan dişi ve erkek kuşunuzu ayirmaktir.

 • Merhabalar bizim 1 yıllık dişi kuşumuz var çiftleşme belirtileri gösterdiği için eşim yanına erkek kuş alıp getirdi fakat erkek kuşun yaşi henüz 4 aylık çiftleşme icin bu yaş çok mu erken? değiştirmeli miyiz erkek kuşu lütfen bi çözüm söyleyebilir misiniz çünkü dişimiz çiftleşmeye çok istekli fakat sanirim erkeğin yaşi küçük yüz vermiyor ne yapacagimi bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

  • Muhabbet kuşunuzun ideal olgunluğa erişmiş olması için en az 6-9 aylık olması lazım. İdeal olgunluktaki kuş çiftleşmeye hazır kuştur. Ancak sadece yaşla alakalı bir durum söz konusu değilse kuşların birbirine olan ilgisi, ortam vb birçok etken bu durumda etkilidir. Eğer kuşunuzu sevdiyseniz acele etmeden birbirlerine alışarak erişkin düzeyine getirebilirsiniz ve sağlıklı yavrulara kavuşabilirsiniz.

 • Merhaba benim erkek muhabbet kuşum var bu aralar bize yaklaşmıyor ve çok ısırıyor daha önce böyle değildi büyük ihtimalle çiftleşmek istiyor ona eş alsam bizimle ilgilenmez ve konuşmaz diye düşünüyorum bu süreç ne kadar devam eder ne yapmalıyım teşekkürler

  • Kuşunuza kesinlikle bir eş almalısınız. Kuşunuz size alışkın olduğu için eşli durumu fark etmeyecektir. Sadece eşiylede ilgilenip ona kur yaparak ilgisini çekmeye çalışacaktır. Bu geçici bir süreç fakat ona bir eş almanız daha faydalı olacaktır. Ayrıca kuşunuz konuşmaz diye korkmayın göreceksiniz ki dişisini etkilemek için bile olsa konuşacaktır 🙂

 • Usta bende 1 çift kuş var , iyi anlaşıyolar. Gagasıda çok kahverengi dişinin, dişi üretimhane den geldi, ama kafeste dururken çağırma sesi gibi bağırıp duruyor , sesli bir ortamdan sessiz bir ortama geçtiği için afallamış olabilir mi , yavru alabilirmiyim

  • Kuşunuzun yeni ortama alışmasını bekleyin ve bu süreçte sabırlı olun. Strese giren ortamına alışmayan kuşlardan çiftleşme beklemek biraz yanlış olur. Kuşunuzun yuvasını, sizi ve yeni evindeki yerini benimsemesi için zaman lazım. Bu süreç geçince kuşlarınızın cinsiyetindende eminseniz tabikide yavru alabilirsiniz.

 • Merhaba. Üretim kafesini ikiye böldüm ve iki cift kuş koydum. Birisi yaklaşık 6 7 aydır besliyorum. Gagalarında renk değişimi oldu disi de erkekde koyulaştı. Erkek disinin kafasına sırtına falan vuruyor, belli bir süre opustukten sonra birbirlerini kaşıyorlar yaşları da büyük. 7 aydir falan besliyorum tüye çok girdiler. Simdide tüydeler hersey var ama çiftleşmiyorlar. Ne yapmam gerek?
  Obur kuşları da yaklaşık 2 hafta once aldım yaşları ufak fakat ikiside kızgın ama onlarda şimdi tüye girdiler. Onlar birbirleri ile hiç ilgilenmiyorlar öpüşme oyun vs hicbirsey görmedim.
  Birde iki ciftimde ayırdıgım zamandan sonra hiç yuvalıkla falan ilgilenmemeye başladılar. Yanlız ilk dördünü de ayırmadan bi kafese koyunca iki disi de yuvaliga girmek için falan can atıyordı birbirleriyle dovusuyorlardı. Sizce ne yapmam gerek?
  Birde 2 disi 2 erkek üretim kafesine hepsini koysam iki yuvalık vs taksam 2 cift varken de ciftlesme olurmu?
  Ciftlesmeleri icin önerebileceginiz birsey varmı? Herseyi denedim lakin başarılı olamadım.

  • Kuşlarınızın hepsini bir kafese koymanızı önermiyorum. Baskın olan erkek diğer erkeğe zarar verebilir ve dişi için birbirleriyle kavga edebilir yada kıskanabilirler. Yumurta yaptıktan sonra kuluçkadaki dişiyi strese sokup yumurtaların boş çıkmasına sebep olurlar. Kuşlarınızın cinsiyetinden eminseniz eğer 2 çift halinde ayırarak kafes ve yuvalığı ona göre ayarlamalısınız. Ayrıca beslenmelerine çok dikkat etmelisiniz. Kalamar kemiğini ve yumurta mamasını asla eksik etmemelisiniz. Bu süreçte sabırlı olmanız ve kuşlarınıza iyi bakmanız gerekiyor.

   Ayrıca https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/ makalemizden bu konuyla alakalı daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 • 3 adet kuşum var. 2 si erkek 1 i dişi. 1 dişi ve 1 erkeği bir kafeste diğerini ayrı tutuyorum. Hepsini tek kafese koysam sorun olur mu? Dişi ve erkek olan kafeste dişi erkeğin kuyruğunu ısırıyor kovalıyor ama erkek kaçıyor. Bir sorun mu var?

  • iyi anlaşan 1 erkek ve 1 dişi kuşunuzu ayrı kafeste tutmalısınız. Mamasını, meyve, sebze ve kalamar kemiğini eksik etmemelisiniz. Ayrıca boşta kalan erkek kuşunuza eş alarak onunda daha mutlu hayat sürmesini sağlayabilirsiniz.

   • Erkek 2 diş kuş 8 aylık çere rengi dişinin kahverengi ton ağır bir kahverengi biri gök mavisi dişi erkek çimen yeşili sizce yaşlardan ve renklerden çift olurlar mı

    • Merhaba Frk

     Yaşlarında ve renklerinde çift olmaları için herhangi bir engel bulunmuyor.Cere rengi de olgunluğa erişmiş olduklarını gösteriyor.Yavru alabilirsin onlar çift olabilirler.Yavru aldığında beni de haberdar et olur mu 🙂

 • Erkek kusumun yanina siflesmesi icin disi aldim yaklasik 5 ayi gecti damizlik diye aldim erkek eslesmek istiyo disi surekli yuvaliga girip cikiyo ama erkek ayak attiginda onu kovuyor birbirlerinede surekli kur yapiyorlar es tutmusmudurlar yumurtlar mi bu surecte

 • Merhaba benim muhabbet kuşlarım için tahta yuva aldım ama içi karanlık olduğu için girmiyorlar içinde talaş var ama yine girmediler ve bir de ben 7 / 24 kafeslerinin kapısını açık bırakıyorum odanın içinde sürekli uçuşuyorlar…
  Ben de geri tahta kafesi çıkarttım.

  • Öncelikle çiftleşecek ve yumurta yapacak olan kuşları salmak pek doğru değil. Kuşlarınızı bu süreçte kafes içerisinde tutmalısınız. Ayrıca karanlık olması girmelerini etkilemez. Gündüz vakti yuvaya girip çıkmaları gerekiyor. Yuvalığı geri takıp kuşlarınızın sabırla alışmasını bekleyin.

 • Benin kusum center beyazdi koyu kahverengiye dondu cok agresif isiriyo erkek kus aldik 2 gun oldu geldiginden beri erkek kusun yaninda ayrilmiyo opmeye calisiyo agzina kusmaya calisiyo AMA erkek kus istemiyo kaciyo napmaliyim yumurtalamasi icin

  • Erkek kuş daha yeni kafesine ve ortamına alışmadığı için strese girecektir. Çok aceleci davranmadan sabırlı şekilde kafesine ve eşine alışmasını beklemelisiniz. Sonraki adımınız ise kuşlarınıza günlük mamalarını ve kalamar kemiğini eksik etmemelisiniz. Kuşlarınıza ne kadar iyi bakarsanız kuşlarınızda size bunun karşılığını zamanla verecektir.

 • Benim dişi muhabbet kuşum gaga taşına sürtünüyor neden olabilir acaba ve sık sık yuvaliga girip çıkıyor ama erkek girmiyo daha

  • Yuvalığa girip erkeği de çağırıyor yanına büyük ihtimal.Yaşlarını söylemediğiniz için kuşların olgun olduklarını yani çiftleşme dönemine geldiklerini varsayarak yorum yapıyorum.Dişiyi ve erkeği izleyin bu yazımızdaki çiftleşme belirtileri var mı bir bakın.Gaga taşına sürtünme meselesine gelince o çokta önemli değil kaşınıyordur.Dişi yuvaya gidip erkeği de çağırıyor ama erkek hazır değil gibi görünüyor.

  • Erkek muhabbet kuşunuz hazır olabilir,yaşı uygun sayılır.Dişi muhabbet kuşunuz daha çiftleşme yaş aralığına girmemiş durumda.

   Yaş aralıklarını belirtiyorum ama bu şu demek değildir ; ” bu yaş aralığına giren her muhabbet kuşu çiftleşecek. ” Yaş aralıkları kadar kuşların birbiriyle uyumu ve aynı ortamda vakit geçirip birbirine alışmaları da önemlidir.

   Genel olarak

   Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı ; 9 Ay

   Erkek muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı; 6-7 Ay

  • Kendinden çok büyük olursa tabiki çiftleşme olmayacaktır.Yaş aralıkları birbirine yakınsa,aynı ortamda yaşayıp birbirine alıştıkları zaman çiftleşme olacaktır.Atıyorum 3 yaşındaki bir dişi ile 8-9 aylık bir erkek muhabbet kuşu çiftleşmesinden verim alınmaz.Erkek muhabbet kuşu bu durumda pasif kalır.

   O sebepten kuşlarınızın yaş aralığı birbirinden çok uzak olmaması gerekir.Cevap olarak evet çiftleşir ama yaş farkının çok büyük olmaması şartıyla 🙂

 • Merhaba.Benim kuşum erkek ve şuan büyük ihtimalle eş istiyor.Çok kusuyor,kustuğunu yiyor.Neredeyse bütün belirtileri var.Eş almalı mıyım yoksa geçer mi?Bilgilendirir misiniz?

  • Merhaba Eda

   Belirtileri gösteriyorsa ki dediğine göre gösteriyor;

   Ona bir eş almalısın.Bu zamanla geçecek bir olay değildir.İnsanların ve hayvanların yaratılışında var bu istek.Ona bir eş alarak mutlu olmasını ve kendini yalnız hissetmemesini sağlamalısın.

 • Merhabalar benim disi kuşum vardi yasinda ve ben ciftlesmesi ici. Ona yasinda bir erkek kus getirdim ve kafese attim suan surekli opusuyirlar iyiler sizce disi kuş yuvaya ne zaman girer boyle giderse ciftlesme ne zaman olabilir disinin kafasini kasiyor erkek sonra disi kanat cirpiyor sizce olurmu bu iss

  • Merhaba Çağrı

   Evet dediklerine göre birbirlerine alışma evresindeler.Bunun herhangi bir zamanı yok ama tahminlerime göre 2-3 ay içerisinde yavru alma ihtimalin bulunuyor.Unutma ama bu sadece bir tahmin.Eşlerin birbirlerine alışma süreleri farklı olabiliyor.Kuşlarının birbirlerine alıştıktan sonra doğru zamanda çiftleşeceklerdir.Acele etme 🙂

 • Yaklaşık 2 yaşlarında çift kuşum var erkek dişiye kusuyor yem veriyor ilgi çekici hareketler yapıyor fakat dişi pek umursamıyor yemi yiyor sonrada bi gaga atıp erkeği uzaklaştırıyor.Dişi erkeğe yem yedirmiyor 3 tanede yemlik taksam erkek nereyi yemeye gitse oraya gidiyor.Erkek az bi yem yese salak gidiyo onuda dişiye kusuyor zaten dişiye göre baya bi zayıf çok aşırı kavgalarıda yok bazen yuvayada girip çıkıyolar birbirine bakıp ötüşüyolar birbirini dövme boyutuna kadar gelmiyo allahtan anlaşıyolarda biyerde.Fakat erkek çok tırsıyo artık psikolojik olarak az dişi kafasını uzatsa gaga atsa kaçıyor ne yapabilirim sanırım bunlardan yumurta ümidimi kesmeliyim.Hatta bezen erkek kilo alsa yem yiyebilse mutlu olacam.Bazen dişinin şizofren erkeğin çok saf olduğunu düşünüyorum.

  • Merhaba Elif

   Kuşlarının birbirine yem kusması,yuvalığa girmesi az da olsa anlaşabilmesi çiftleşmeye uygun hareketler.Merak etme kuşların iyi anlaşıyor sayılır.Kavga ediyor gibi bir şey yazmışsın.Arada sırada gagalaması normal ama ona zarar verecek şekilde kavga ediyorsa sıkıntı var demektir.

   Yani şu an için bir sıkıntın yok.Erkek arada kur yapar dişi kaçar istemez falan normal şeyler 🙂 zamanı geldiğinde çiftleşeceklerdir buna eminim.Kendine iyi bak ve aklına takılan her şeyi bana sormaktan çekinme sakın.

 • Merhaba erkek muhabbet kuşu 1 yaşını gecti hareketleri ve őtűşleri farklılaştı dişi istiyor heralde dişi almasam bi sorun olurmu kuş için

  • Merhaba Şükran

   Yaşı gelmiş.Hareketleri ve ötüşleri de bunu belirtiyor diyorsun.Ona bir eş almanı ısrarla öneriyorum.

   Muhabbet kuşları çift beslendiklerinde daha mutlu,huzurlu olurlar.Doğanın kanunu olarak da çiftleşme ihtiyacı duyarlar.Bence onu bu duygudan mahrum bırakma ve onu daha çok mutlu etmek için bir eş al 🙂

   Kendine iyi bak.Aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme.

 • Evde sadece bir tane kuşum var, sultan papağanı. Aynada kendini görmeye başladığından beri çiftleşmek istediğini anliyorum. Elime ve oda içerisinde yaptığı hareketlerden. Ancak dişi bir kuş almak istemiyorum. Kuşuma herhangi bir şey olur mu psikolojik ve fiziksel olarak?

  • Merhaba Kadir

   Kuşunla vakit geçirip onunla ilgileniyorsan,onunla oyun oynuyorsan ve sıkılmamasını sağlıyorsan normalde herhangi bir şey olmaz.Çünkü kuşun sana alışmışsa sana bağlıdır.Seninle vakit geçirmeyi de seviyordur.Böyle böyle vakti geçer mutlu olur.

   Benim fikrimi soracak olursan ona bir eş alman gerekiyor.Ağzı var dili yok diye bir hayvanı bu isteğinden ve doğanın kanunundan mahrum bırakmak bana göre değildir.

   Özetleyecek olursak onunla yeterince vakit geçiriyorsan ve sana alışmışsa bir eş almadığın zaman bir şey olmaz merak etme.Şahsi fikrim ise ona bir eş almandan yana 🙂

 • Merhabalar erkek muhabbet kuşum 6 yaşında yanına dişi aldım 4 aylık ken şuan 9 aylık oldu yaş farkından dolayı çifleşmeye bilirler mi erkek muhabbet kusu dişinin ağzına kusuyor ve dişi arada yuvalıga giriyor çifleşme ortamı nasıl olmalı arada bi kuşları dışarı salıyorum ve kuşlar göz önünde duruyor böyle bi ortamda yavru alabilir miyim şimdiden teşekkürler vericeginiz cevap için:)

  • Merhaba Harun

   Erkek olgun zaten onda sıkıntı yok dişi de olgun sayılır.Belki 1-2 aya daha ihtiyacı olabilir dişinin.Yaş farkından dolayı herhangi bir problem olmaz.Çiftleşme belirtilerini gösteriyorlar dediğin gibi zaten.

   Bu süreçte kuşlarını fazla dışarı salma enerjilerini harcamalarına izin verme.Kendi hallerine bırak.Ortamın nasıl olmasından bahsedeyim sana biraz da.Öncelikle bir adet yuvalık almalısın.İçerisine talaş kum gibi şeyler katmalısın ki yumurtalar olduğu zaman birbirine çarpıp kırılma riski olmasın.Genelde 20-25 derece aralığında sıcaklık olması gerekiyor.Yani çok soğuk olmasın ortamları.Fazla ışık almasın hafif karanlık olsun durdukları yer.Oda ortamı bu şekilde olsa yeterli.

   Şimdi de kafes içinin nasıl olmasından bahsedeyim.Kafeste kesinlikle kuş kumu ve kalsiyum ihtiyaçları için gaga taşı bulundurman gerekiyor.Kalamar kemiği de bulundursan güzel olur.

   Gerisini onlar halledecektir 🙂

   Bu süreçte aklına takılan herhangi bir şey olursa her türlü ulaşabilirsin.

   Facebook sayfamızdan bize ulaşmak için: https://www.facebook.com/KusYuvamm/

   Bireysel hesabımdan bana ulaşmak için: http://instagram.com/merttkarakaya

   Site üzerinden ulaşmak için : https://kusyuvam.com/iletisim/

 • Slm benim 1 çift kuşum var birbirlerinin ağzına kusuyorlar ve birbirini kaşıyorlar yaşları ortalama 6 veya 7 ay üzeri erkek kuş dişiye ayak atıyor dişi yuvaya giriyor çıkıyor büyük talaşları yuvadan atıyor erkek durmadan yem tasiyor disiye ama hic ciftlestiklerini gormedim iyde anlasiyorlar tskler simdiden cevabiniz icin…

  • Merhaba Edip

   Kuşların çiftleşme belirtilerini gösteriyorlar evet ama biraz daha zamana ihtiyaçları olacaktır.Yaşları olgunluğa erişmiş sayılır ama tahminen 40 50 gün daha zamanları var yavru için.Böyle devam ederlerse 1-2 ay içerisinde yavrularını alacağına inanıyorum.Çiftleştiklerini görememen normal bir şey.Ulu orta yapılan bir şey değil yani illaki de sana göstere göstere yapmazlar 🙂 Kuşlarını bu süreçte fazla yorma bırak kendi hallerinde takılsınlar.

   Aklına takılan bir soru olursa yazmaktan çekinme her zaman ulaşabilirsin 🙂

   • Selam mert kardeşim kuşumun dışkısı büyüdü ve poposu büyüdü bu olay yumurta yapacağı anlamına gelir bir haftadır böyle
    Birde bugün ciftlestiklerini gördüm yumurtaliysa kuş tekrar çiftlesirmi kuşlar teşekkür ederim şimdiden

    • Merhaba Edip

     Bu belirtiler varsa ve eminsen bir adet yuvalık alıp yuvaya katman gerekiyor.Çiftleşmelerinden herhangi bir sıkıntı yok.Dişi isterse bu sürede de çiftleşebilir.Erkeğin doğası gereği hem neslini devam ettirmesi ve erkeklik duygusundan dolayı çiftleşme gerçekleşebilir.Yumurtalıysa da çiftleşir yani sorunun cevabı olarak.İleriki süreçte tabi bu çiftleşmeyi istemeyecektir dişi yavrularının sağlığı ve bakımı için.Herhangi bir sıkıntı yok yani bir adet yuvalık takarak bu süreci takip edebilirsin kendine ve kuşlarına iyi bak Edip 🙂

     • Teşekkürler mert kardeşim yuvaligi filan her şeyi var bir kaç sorum olacak
      1. Si yuvaliga talas ve kum koydum doğrumu yaptim
      2.Si yumurtlamaya başlarsa (insallah) erkeği ayırmam gerekiyormu
      3.şu kafese herhangi birşey koymam gerekiyormu (vitamin gaga taşı kalamar kemiği vs. ) bilgiler için çok teşekkür ederim

      • Merhaba Edip

       Ben teşekkür ederim.Sorularını cevaplıyayım.

       1. Evet yuvalığa talaş ve kum koyarak doğru yapmışsın.
       2. Yumurtlama dönemimde erkeği ayırmana gerek yok.
       3. Kalamar,gaga taşı ve mineral blok bunları kuşlarının yumurtlama döneminde veya diğer dönemlerde yani her zaman kafesinde bulundurman gerekiyor.Bunlar kuşların için faydalı olacaktır.

       • Mert kardeşim kuşum dün akşam yumurtladı muhteşem birşey inşallah devamı da gelecek ve inşallah doludur
        Bazı arkadaşlar evet kuş yumurtladı ama boş olma ihtimali de var diyorlar ama nasıl anlarım bilmiyorum dolu mu boş mu bilemiyorum yumurtaya elimi değdirmek istemiyorum kuş yumurtayı dışlamasın diye varsa eğer bir önereceğiniz birşey beklerim dolumu boş mu öğrenebileceğim bir teknik var mi.

        • Merhaba Edip

         Evet sana önerebileceğim bir yol var.Ortalama bir hafta sonra yumurta doluysa dışında oluşan damarları görebilirsin.Kuşunu rahatsız etmeden yumurtaya bir fener tut.Dışındaki damarları görebilirsin eğer doluysa.Bu şekilde bir fikir yürütebiliriz dolu mu boş mu olduğu hakkında.7-8 gün geçtikten sonra bu yolu denersin bir.

          • Dün msj yazdıktan 5 6 saat sonra yumurtladı demekki 4 gün de bir yumurtuyor benim kuş birde ilk yumurtasıyla çok oynadı kuş yuvalikta çok sağa sola götürdü acaba yumurtayimi istemiyor diye düşündüm

          • Aynen tamam o zaman sorun yok arada 3-5 saat 1-2 gün oynayabilir canım otomatik değiller ya 🙂 Ben de acaba bir sorun mu yaşadın diye tekrar sormak istedim yumurtladı mı diye.Yok ondan bir şey olmaz yumurtayla oynar eder kendi yumurtası sonuçta yerini ayarlıyor 🙂 Bakalım dolu çıkacak mı yumurtalar.Umarım yavrularını alırsın Edip.Beni de haberdar etmeyi unutma, aklına ne takılırsa sormaktan çekinme.

           Ayrıca alt alta 10 adetten fazla yorum yazılmasın diye ayarladım siteyi.Ondan yorum yapmakta zorlanmış olabilirsin.Bunun altından devam edebilirsin.Fazla kalabalık olmasın diye böyle bir ayar yapmıştım.

 • Merhabalar. Benim de 2 tane muhabbet kuşum varr geçen sene nisanda aldığımızda 40 günlüklerdi. Sürekli ağız ağızalar yuva da taktık başta istemediler benim kız oyun oynaya oynaya yuvaya alıştırdı onları. Yalnız dişi kendi isteğiyle girmiyo pek kalmıyo içerde. Erkek kendi giriyo ama. Benim asıl sorum çiftleşme olurda dişi hamile kalırsa nasıl anlıcam ve ne yapmam gerekir. Çalıştığım, evde olmadığım için çiftleşme oldu mu hamile mi bilemem o yüzden size sorayım dedim ( bu arada yuvalığın içinde kum var başka bişeye gerek var mı) bayağı uzun oldu

  • Merhaba Dilek

   Öncelikle geç cevap verdiğim için üzgünüm.Öncelikle muhabbet kuşunun hamile olup olmadığını anlaman için bazı tüyolar vereceğim.Eğer ki kuşun bu özellikleri belirgin şekilde gösteriyorsa hamiledir.

   ● Hamile olan kuşun kuyruğu ve kanatları aşağı doğru olur.Sırtında bir çıkıntı olur.
   ● Hamile olan kuş sürekli olarak kuyruğunu titretir.
   ● Hamile olan kuşun dışkısı normalden çok daha fazla büyük olur.Bu gözle görülür derecede büyüktür.
   ● Normalden fazla olarak nefes alıp verir ve ağzını açıp kapatır.
   ● Sürekli olarak yuvalığa yakın bir yerde durmaya çalışır.

   Bunları gözlemliyorsan kuşun hamiledir.Yuvalıkta kum bulundurman yeterli.Hemen diğer soruna da cevap vererek kuşun hamileyken neler yapacağını da aşağıya yazıyorum.

   ● Bu süreçte kalsiyum ihtiyacını karşılamak çok önemlidir.Kalamar kemiği verebilirsin.
   ● Kuşuna yumurta maması yapabilirsin.Petshoplardan yumurtlama sürecinde olan kuşlar için özel karışımlı mamalar var istersen onlardan kullanabilirsin.

 • Hocam benim kuşlarımın yaşları herşeyi uyuyor eşleştiler ve de sürekli öpüşme halindeler dişi yuvasını hazırlamaya başladı bir kere de erkeğin dişinin üstüne çıktığını gördüm tek sıkıntı televizyonun yanındalar zararı olur mu bir de bu süreç kaç gün sürer teşekkürler

  • Merhaba Nehir

   Kuşlarının eşleşmelerine ve birbirine alışmalarına sevindim.Televizyonun yanında olmaları bu süreci zorlaştıracaktır.Onları daha sakin bir ortamda bulundurman daha iyi olur.Bu sürecin net bir tarihi yoktur yani şu zamanda olur dersem yalan olur.Sen sanırsam yumurtadan yavruyu kaç günde alırım demek istedin.Yumurta doluysa yani döllenmiş bir yumurta sahibiysen 18 günde alabilirsin yavruları.Ben yanlış anladıysam ve çiftleşme ne kadar sürer diyorsan o saniyeler sürer 🙂

   Kendine iyi bak Nehir bu süreçte aklına ne takılıyorsa sorabilirsin.

 • Merhaba benim kuşum iki yaşında erkek yanına bir dişi kuş aldım iki ay oldu çok güzel anlaşıyorlar hatta dişinin gagası nerdeyse simsiyah oldu erkek sürekli yem taşıyor dişiyi sürekli kaşıyor hatta yuvayada girip çıkıyorlar beraber ama erkek dişinin omzuna yada kuyruğuna dokununca dişi agresif oluyor ve onu tünekten atıyor sürekli hertürlü mama takviyesi vitamin takviyesi de yapıyorum acaba çiftleşmeleri için daha zamanları varmı…

  • Merhaba Erdal

   Kuşlarının iyi anlaşmalarına sevindim.Onlara iyi bakıyorsun bu arada teşekkür ederim sana bu hayvanları çok sevdiğin için 🙂

   Çiftleşme dönemi şu kadar sürede olur diye bir kural yoktur.Dişinin keyfi şu anda istemiyor demek oluyor yaptığı bu hareketlerden 🙂 Yani diyeceğim onların biraz daha zamana ihtiyacı var.Zamanı geldiğinde yavrularını alacaksın acele etme onlara böyle iyi davranmaya devam et Erdal.

 • Merhaba benim babamlardan aldigim bir kuş vardi bakamamışlar kardesim onu kovalarken ayagini kirmiş veterinere götürdüğümde kaynadığını ve kırıp yeniden kaynatabiliriz demisdi ama ben bir daha ayni acıyı çekemsin demisdim aylardır böyle ve piskolojisi baya kötü dışkısı da beyaz gibi geliyor benim bi de erkek kuşum var çifleşmek istiyor belirtileri var 8 aylık ama kız yüz vermiyor ona kurlar yapıyor bi de dişi kuşum olurda vefat ederse erkek olana bisey olurmu ne kadar vakit sonra yanina eş almalıyım bi de yanına eş alınca direk aynı kafese mi koyayim ayri kafeslerde yan yana mı tutayim

  • Merhaba Öznur

   Psikolojisi düzgün değilse yani bu durumdan mutsuzsa kuşunu tedavi ettirmeni rica ediyorum.Eğer ki bu durumdan kurtulma şansı varsa ve senin de imkanların buna el veriyorsa onu bu acıdan ve psikolojiden kurtarman gerekiyor.

   Dişi kuşun olur da ölürse erkek bundan etkilenebilir.Kuşların da psikolojisi ve duyguları vardır.Dişisi öldüğü için ölen erkek muhabbet kuşları bile var.Bu tamamen ona ne kadar bağlı olduğuyla alakalı.Hiç istemiyorum böyle bir durumla karşılaşmanı ama dişi kuşun ölürse 15 gün 20 gün bekledikten sonra erkeğine bir eş alabilirsin.Eş aldıktan sonra aynı kafese direkt olarak katabilirsin.Yan yana başka kafeslerde bulunmalarına gerek yok.Gerisi onların anlaşmalarına kalmış bir olay.Kısa sürede anlaşıp anlaşmayacaklarını anlarsın.

 • Merhaba benim 1 çift muhabbet kuşum var dişi olan 2 erkek olan 3 yaşında erkeğin çehresi masmavi dişinin alt kısmı kahverengi üstü beyaz dişi yuvalığa sabahları giriyor ve içine kemiriyor . Erkekde kur yapıyor ama dişi onu gagasıyla vuruyor ben hergün uçsunlar diye kafesinden dışarı çıkarıyorum acaba bu çiftleşmeyi zorlaştırır mı ?

  • Merhaba Serdar

   Normalde dışarı çıkartman güzel ama çiftleşme sürecinde dışarı çıkartarak enerjilerini harcatman iyi olmaz.Kendi hallerine bırakman lazım bu zamanda.Yani evet çiftleşmeyi zorlaştırabilir.

  • Merhabalar benimde bir çift muhabbet kuşum var 2 sorum olacak
   1.erkek bayağı kızgın ama ayak atma durumu yok dişi kuşberkeğe ayak atıyor bunun nedeni ne olabilir
   2.kuşlarım sürekli öpüşüyorlar ama bir türlü çiftleşmiyorlar erkeğin çiftleşmeyi bilmemesi gibi bir durum olabilrmi çünkü 2 yıldır bizde bu arada dişide 9.10 aylık şimdiden teşekürler☺

   • Merhaba Enes

    1.Erkek kızgınsa ve ayak atmıyorsa bu onun çiftleşmek istemediği anlamına gelmez.Çiftleşme belirtisi için birden çok hareket vardır.Tüm kuşlar bunların hepsini yapacak diye bir kaide yok.Bazıları 1-2 hareket ile belli eder bazıları ise birden fazla hareket ile belli eder bu isteğini.Dişi kuşun erkeğe ayak atması şu anda çiftleşmek istememesine hareket olabilir.Bir zararı yok yani olağan dışı bir durum görünmüyor kuşlarında.

    2.Erkeğin çiftleşmeyi biliyordur 2 yaşındaki bir kuş için bu problem değildir.Doğası gereği içgüdüsel olarak bunu bilir ve uygular.Fakat dişi kuşun için henüz çiftleşebilir demek yanlış olabilir.Çünkü yaşı çiftleşme için 8-9 aylık olması yetiyor.Fakat sağlıklı bir çiftleşme için bu yaş 1 yılı bulabilir.Henüz daha yeni yani dişi kuşun.1-2 ay sonra daha uygun olacaklardır.Ayrıca çiftleşme için dişinin bunu istemesi lazım bunu da göz ardı etmeyelim.Umarım kısa zaman içerisinde çiftleşirler.Kuşlarında herhangi bir sıkıntı görülmüyor sadece az biraz zaman eksik.

    Aklına takılan başka bir şey olursa sormaktan çekinme Enes, kuşlarına ve kendine iyi bak 🙂

 • Benim erkek kuşum istekli duruyor dans gibi hareketler yapıp dişiyi öpüyor kasiyor ama disi bazen kovalıyor ve istemiyor (eş olmadan önce erkek kaçıyordu disi istiyordu )

  • Merhaba Mert

   Dişi kendini hazır hissetmediği için böyle yapıyor.Herhangi bir sorun yok bazen o ister bazen diğeri ister ortada buluştuklarında yavrunuzu alırsınız 🙂

 • Ve ayrıca disi kusum yuvaya alıştı giriyor cikiyor gagaliyor yuvasını ve erkek çok saldırgan bi hal aldı yaklaştırmıyor kafese ayrıca iyi anlaşıyorlar erkek 7 24 kur yapıyor ama daha çiftleşme gerceklesmedi sizce ne zaman gerçekleşir ağzına da kusuyor disi artık fazla hem yemiyor çoğunlukla yuvanın ağzında erkek besliyor

  • Merhaba Mert

   Tahmini olarak konuşuyorum 2 hafta içerisinde alabilirsin yavru.Sadece bir tahmin ama bu.Yumurtalar boşta çıkabilir 2 haftaya hiç yavru da alamayabilirsin.Senin dediklerine göre konuşuyorum sadece.Kuşların hazır ortak noktada buluştuklarında çiftleşeceklerdir 🙂

 • Benim ilk önce erkek kuşum vardı elimize sürtünüyordu bizde o yüzden dişi kuş aldık çiftleşmeleri için dişi kuş 3 gündür bizde erkek kuş yuvalığa giriyor geri çıkıyor ama fişi kuş girmiyor acaba bizden mi utanıyor ne yapmamız lazım söyler misiniz

  • Merhaba Berkay

   3 gündür sende olan kuş senden utanmıyor fakat yeni geldiği için ortama alışmaya çalışıyordur.Yapabileceğin bir şey yok şu anda.Kendi haline bırak 1 hafta 10 gün falan.Ortamı tanısın alışsın öncelikle.Daha sonra onunla ilgilenmeye başlayabilirsin.Birazcık sevgi yeterli 🙂

 • Merhabalar Mert bey kafesteki yuvalıga değiştirsem sıkıntı olur mu kuşum yumurtlicak daha büyük bi yuvalık takmak istiyorum şuan ki olana alıştı başka bi yuvalık taktığımda sıkıntı olur mu bu evre de şimdiden yorumunuz için teşekkür ederim:)

  • Merhaba Harun

   Nasıl ki senin alıştığın evini,eşyalarını bir anda elinden alırlarsa mutsuz olabileceğin gibi kuşlarda da durum çokta farklı değil 🙂

   Bu süreçte yuvalığı değiştirmemeni öneriyorum.Daha sonra istersen değiştirebilirsin herhangi bir sorun olmaz.Çok gerekiyorsa değiştir ama gerekmiyorsa bırak eskisi gibi kalsın madem ki seviyor 🙂

 • Merhaba,erkek kuşum bir yaşında,dişi kuşumla arasında bir buçuk ay var.Fakat dişi kuşum erkeği dövüyor(o kadar dövdü ki erkek artık uçamıyor) ve bu nedenle onları farklı kafeslere koyduk.Onları kafeslerinden çıkarıyoruz günün yarısını birlikte geçiriyorlar.Dişi kuşum erkeği dövsede öpme kusma gibi hareketler sergiliyor bazen ve şu aralar biraz daha az dövüyor erkeği.Kuşlarımın çiftleşmesini istiyorum ama bu nasıl olabilir?Bir de dişi kuşum şu aralar kuluçkaya yatmış gibi kafesin bir köşesinde duruyor.Karnı biraz şiş gibi ve kanatları hafif aşağıda hamile olabileceğini düşündüğüm için yuvalık taktım ama içinde odun talaş karışımı yok.Üst üste koyulmuş kağıt peçeteler var.İçeriyi kontrol ettim gayet yumuşak ama kuşlarım için sorun olur mu odun talaş karışımı olmadığı için?Çok teşekkür ederim…(Uzun yazdığım için kusura bakmayın.)

  • Merhaba Melek Yağmur

   Öncelikle dövme konusu normal bir durum dişi şu anda çiftleşmek istemiyor ve erkek zorluyorsa bu dövme olayı yaşanabilir.Ayrıca kuşların birbirlerine alışamamış olabilirler.Yaptığın hareket doğru sürekli kavga ediyorlarsa onları bir müddet izle ve ayrı kafeslere koy.Daha sonra yaptığın gibi arada bir birleştir onları.Ne zaman ki tam olarak anlaşacaklar o zaman çiftleşmeye uygunlar demektir.Senin bu durumda yapacağın şey onların kafeslerini ayrı tutman ama sürekli olarak zaman zaman onları birleştirerek ne yaptıklarını takip etmendir.Zaten tam olarak anlaştıklarında senin herhangi bir şey yapmana gerek kalmadan aynı kafese gireceklerdir.

   Boş yumurta da yumurtlayabilir hamile de olabilir.Onu en iyi bilecek sensin tabiki.Yuvalık takarak doğru yapmışsın yuvalık her zaman kalsın.İçerisini yumurtaların birbirine çarpmayacak şekilde yumuşak yapman yeterli.Kuşun ve yumurtalar rahat etsinler.Bunu neyle sağladığının pek bir önemi yok.

   Kuşların anlaşmaya başladıklarında veya yavru aldığında beni de haberdar et olur mu 🙂 istediğin kadar uzun yazabilirsin cevaplamaktan zevk alıyorum.

 • Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim kuşlarımın yumurtlaması yakın hissediyorum birbirlerini seviyorlar sadece dediginiz gibi disi hazır değil disi yemek bile yemiyor erkek gelip besliyor. Sormak istediğim şu yuvaliklarini taktim ortada bir boşluk var yuvarlak yuvanın içinde. Yuvaya ayrıca bir şeyler koymamı tavsiye eder mısınız

  • Merhaba Mert

   Yuvalığın içerisine talaş katabilirsin.Petshoplarda satılıyor söylersen verirler bunu.Zaten içerisine ne katarsan kat dişi kuş yuvayı kendine göre ayarlayacaktır fazlalıkları atar yırtar falan 🙂 bana sorarsan ortası boşluk kalması daha iyi.Dişi kuşunun rahatı için ve yumurtaların sağa sola yuvarlanıp zarar görmemesi için.

 • Merhaba. Erkek muhabbet kuşum 4, dişi kuşum 1 yaşında. Erkek çok enerjik çiftleşme isteği var ancak dişi kuşum pek yanaşmıyor. İyi anlaşıyorlar kavgaları yok ama erkek dişiye fazla yanaşırsa dişi gaga atıyor. Dişi birkaç kez kızgınlık dönemine girdi gaga rengi baya koyulaştı ancak çiftleşme olmadı. Ne önerirsiniz ? Mama tarifinizi de gördüm yapmalı mıyım çiftleşmeye uygunlar mıdır ?

  • Merhaba Ayça

   Kuşların çiftleşmeye uygun şu anda o konuda problem yok.Mama yapabilirsin.Ama ne olursa olsun çiftleşme dişinin kendini uygun hissettiği zaman olacaktır.Mama takviyesi yapmanı ve aceleci olmamanı tavsiye ediyorum.Uygun zamanda çiftleşeceklerdir merak etme 🙂

 • Merhabalar kuşum bugün yumurtladı yuvalıgın içinde birşey yok birşey koymam gerekiyor mu yoksa bütün yumurtaları yaptıktan sonra mi koymalıyım
  Verdiğin cevaplar ve yardımcı oldugun için teşekkür ederim allah razı olsun iyi kalpli insan :)))

  • Merhaba Harun

   Yuvalığın içine talaş veya kedi kumu katmanı öneriyorum.Bu hem kokuyu önler hem de yumurtaların birbirine çarpmasını ve yuvarlanmasını önler.Ben de teşekkür ederim harun 🙂

 • Abi bnm dişi kuş yuvaya giriyo erkek yuvanın kapısında beklıyo dişi bi kac dakka içerde duruyo sonra geri cıkıyo bu ne demek oluyo

  • Merhaba Hüseyin

   Yuvayı dişi kuş kurar diye bir söz var burada aynen onu yapıyor 🙂

   Yuvaya alışmaya çalışıyor ve içeriyi düzenlemeye çalışıyor yakında yavru alabilirsin demek oluyor bu.Kesin olmamakla beraber genelde yavru alacağın zaman buna hazırlık olarak yuvaya alışmaya ve içeriyi düzenlemeye girer dişiler.Yuvaya talaş veya kedi kumu katmanı öneriyorum.Dişi kuşun kendine göre ayarlar yuvayı.Erkekte zamanla içeriye girmeye başlayacaktır.Kendine ve kuşlarına iyi bak Hüseyin aklına takılan bir şey olursa yazabilirsin 🙂

    • Hüseyin aslında numaramı isteyen çok ama bunu herkese versem benim özel hayatım diye bir şey kalmayacak.Siteden ve instagramdan sorularını iletebilirsin.Aslında bunlar bile çok zamanımı alıyor.Telefon işine girersek işin içinden çıkamam lütfen beni yanlış anlama 🙂 Aklına takılan sorularını istediğin zaman sorabilirsin.

     • Abi o zmn söyle anlatıyım saman koydum yuvaya bu kuslar bır aydır aynı kafesteler dişi bazen erkeğe kafayı takıyo yanına yaklastırmıyo erkek sürekli ona bakıyo pesınde gezıyo kafesi ayırınca ötüyolar aynı kafese koyunca susuyorlar dişi yuvanın içindekı zamanların Bı kısmını atmıs Bı kısmı duruyor yanı kesin yavrı alır mıyım yakın zamanda

      • Merhaba Hüseyin

       Kafes meselesine açıklama yapayım öncelikle.Dişi kuş yuvalığın içerisine kattıklarını kendi kafasına göre düzenler.Yani yuvalığı kendine göre ayarlar.Onları ayırmana gerek yok ayrıca bırak beraber takılsınlar.Çiftleşme meselesine gelecek olursak onların ne zaman çiftleşeceğine dişi karar verecektir 🙂 zamanı geldiğinde çiftleşeceklerdir yani.Yumurtaları şu tarihte alırsın dersem yalan söylemiş olurum.Bunun herhangi bir tarihi yok malesef.Kuşların birbirine alıştıktan sonra dişi kendini hazır hissettiği vakit çiftleşme gerçekleşir ve yumurta alırsın.Aceleci davranma fazla illa ki yavrularını alacaksın Hüseyin, belki 1 aya belki 3 aya artık onların bileceği bir iş 🙂

 • Merabalar benim kuslarimda da bi tik yok erkek kus surekli disi kusun agzina kusuyo ve disi kusun cene tarafi kasiyo disi kusun sirtini sevimli sekilde gagaliyo sonra disi kusa yaklasmaya calisiyo ama disi kus yaklasdrmiyo

  • Merhaba Ufuk

   Erkek kur yaparak çiftleşmek istiyor.İyi anlaşıyorlar işte ne güzel.Dişi şu anda çiftleşmek istemiyor.Onun keyfi ne zaman isterse o zaman çiftleşme olacaktır 🙂

 • Selam benim erkek kuşum 15 aylık çiftleşme isteği olduğu için yanına 2 aylık bir dişi kuş aldım. Kuşçu bana yaşı büyük kuş alma dedi. Kuşunu döver dedi. Dişi kuş öpmeye çalışıyor ama erkek kuşum ondan kaçıyor arada bir dişiyi kaşıyor. Yuvalıkta taktım ne zaman dişi ister çiftleşmeyi acaba?

  • Merhaba Feray

   Erkek kuşun çiftleşme için uygun ama dişi henüz uygun değil.Dişilerde çiftleşme olgunluğuna erişmesi için ortalama 8-9 ay gibi bir yaşa erişmesi lazım.Yuvalığı sökebilirsin.Şu durumda malesef ki çiftleşme olmayacaktır.Çünkü dişi kuşun henüz bebe 🙂 Aklına takılan herhangi bir şey olursa sormaktan çekinme Feray, erkeğin yanına 1 yaşına yakın bir dişi alarak çiftleşmelerini hızlandırabilirsin.Diğer kuşuna da ona uygun yaşlarda bir kuş alabilirsin.Sana bunları tavsiye edebilirim.

 • Merhaba Bn 2 kuşum var dişi kuş yuvaya giriyor yuvanin içini kemiriyor hatta yuvanin küçük tunegi vardı onu çıkardı atti erkek kuşla sürekli yem kusuyorlar erkek kuş ayak atıyor fakat dişi kuş izin vermiyor kaçıyor bunlar ne zaman çiftleşir. Bir de yuvaligi içine biraz kuş kumu koydum içinde folluk yok yuvalık biraz küçük sorun olur mu eğer yumurta olur yavru çıktıktan sonra büyük yuvalik alıp içine folluk koysam olur mu cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba Hayâl

   Çiftleşme belirtileri gösteren 2 adet kuşa sahipsin yazdıklarından anladığım kadarıyla.Erkek hemen çiftleşmek istese de dişi şu anda istemiyor demek ki.Dişi ne zaman onay verirse çiftleşme o zaman olacaktır.Şu kadar sürede çiftleşirler dersem yalan söylemiş olurum 🙂 Tamamen dişinin keyfine kalmış bir şey.
   Yuvalığa kum,talaş gibi şeyler koyman tabi ki işe yarayacaktır.Fakat yuvalığın çok küçük olduğunu düşünüyorsan biraz büyük olanını alabilirsin.Fazla küçük olması problem yaratabilir.Çok dar bir alan kuşlarının mutlu olamayacağı bir ortam demektir.Çok küçükse yuvalık eğer ki imkanın da varsa sana tavsiyem birazcık daha büyük olanıyla değiştirmendir.Folluk olmadığını da belirtmişsin ayrıca.Folluk kesinlikle şart bir yuvalıkta.

 • Merhaba, ayni anne babadan olma bir disi bir erkek kusumuz var. 6 aylik oldular Fakat onlari ayri kafeslerde buyuttuk. Sebebi ise disi kusu annem alacakti fakat kis sartlari nedeniyle bizim evimiz daha uygundu gecici olarak baktik. Onumuzdeki kis icinde annemin evi uygun hale geldi ve disi kusumuzu yarin ona veriyoruz. Sorum sudur ki; bu kuslar ilk 2 ay anne baba kusun yaninda ve daha sonra anne baba kustan ayrilip bizim yanimizda 4 aydir ayri kafeslerde buyumelerine ragmen birbirlerinden ayrildiklarinda uzulup kusebilirlermi? Kardes olduklari icin genetikte problem olmasin ve ciftlesme olmasin diye ayri buyuttuk fakat disariya beraber saldik. Fikriniz nedir? Tesekkurler

  • Merhaba Eda

   Ayırmanızda herhangi bir sakınca yok.Yavru değiller artık.İnsanlarda olduğu gibi kardeşler bazen ayrılırlar.İlerde de kendi evini barkını kurup evlenirler.Kuşlarda da düzen böyledir.Ama size tavsiyem ayrıldıklarında onlara birer tane eş almanız ve hem erkeği hem dişiyi eşli olarak beslemenizdir.Bu şekilde daha mutlu olacaklarına eminim.Aklına takılan herhangi bir şey olursa sormaktan çekinme, kendine ve kuşlarına iyi bak Eda 🙂

 • Abi benim bir erkek kusum kizismisti yanina disi aldim tazi gibi atladi disi vurdu kafes kucuktu anlasamadilar bende kucuk bir oda versim onlara simdi yem flan kusuyorlar gecen disi erkegi kasidi ama disi beni gordugunde yuvaliga giriyo bide gecen opusurken ikisininde gozu kuculdu degisik oldu ciflesirlemi

  • Merhaba Furkan

   Anlattıklarına göre çiftleşme belirtileri gösteriyor kuşların.Anladığım kadarıyla da iyi anlaşıyorlar.Dişinin senden kaçması onu yeni aldığın içindir.Önce ortama ve sana alışması lazım kaçması çok normal yeni bir kuşun.Çiftleşirler bu arada evet.Ama bu ne zaman olur kendilerinin bileceği iş 🙂 Acele etme zamanı geldiğinde olacaktır.Kendine ve kuşlarına iyi bak Furkan aklına bir şey takılırsa sormaktan çekinme.

  • Merhaba Gökhan

   İki kafesin yan yana olması çiftleşmeyi etkilemez.Problem yok yani.Aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme, kuşlarına ve kendine iyi bak Gökhan 🙂

 • Erkek kuşumu 3 aylıkken aldım şuan 8 aylık. 1 ay önce 5 aylık dişi bir kuş aldım. Anlaşıyorlar öpüyor ilgileniyorlar. Erkek çiftleşmek istiyor dişi reddediyor. Kafesleri ayırmalı mıyım

  • Merhaba Gizem

   Anlaşıyorlar ve araları bozuk değil demişsin.Ne güzel işte anlaşıyorlar, sırf şu anda çiftleşmiyorlar diye kafesleri ayırmak olmaz.Zamanı geldiğinde yani dişi istediğinde çiftleşme olacaktır.Onun dışında kafeslerini ayırmana gerek yok.Kuşlarına ve kendine iyi bak Gizem, aklına takılan her şeyi sorabilirsin 🙂

 • Benim çift kuşlarım var elimi kafese sokunca geliyolar ama kafes dışında gelmiyorlar kaçıyorlar ne yapmam gerekiyor. Birde sanırım çiftleşceklet erkek kuşum da belirtileri var dişi kuşumunda belirtileri var ama istemiyo sanki erkek kuşum yaklaşınca gagasıyla kavga eder gibi itiyo onu anlamadım napıcağımı. 🙂

  • Merhaba Melisa

   Erkek çiftleşmek için hazır olabilir fakat dişi hazır olmadığı sürece olmaz çiftleşme.Zamanı gelince olacaktır zaten çiftleşme dişinin bileceği iş senin bu durumda yapabileceğin herhangi bir şey yok 🙂

   Eline gelmeleri konusunda yardımcı olabilirim.Onları eline alıştırmak için elinden bir şeyler yedirmeye çalışabilirsin.Sevdikleri yiyecekleri mesela meyve ve sebzeleri,dal darı vs. bu yiyecekleri elinle yedirirsen eline alışır ve senin güvenli olduğunu anlarlar.Bu alıştırma sürecini yavaş yavaş yapman gerekiyor.Severek yap alışırlar zamanla.Onlar sevilmeyi, okşanmayı da severler ayrıca.Eline gelirlerse kaşımaya çalış kafalarını sırtını falan 🙂

   Bu yazımızı okuyarak kuşunu kendine alıştırma sürecini hızlandırabilirsin.Aklına takılan herhangi bir soru veya sorunda lütfen yazmaktan çekinme Melisa.Kuşlarına ve kendine iyi bak 🙂

   https://kusyuvam.com/yeni-alinan-muhabbet-kusu-nasil-alistirilir/

 • Merhaba benim kuşlarım birbirlerni seviyorlar birbirleri ile gagalatını tutup kuyrukları ile oynuyorlar ama benim erkeğim sakin sizce nedendir

  • Merhaba Ömet

   Birbirlerini seviyorlarsa ve anlaşıyorlarsa sıkıntı yok.Eğer ki hasta değilse yani hastalıktan dolayı bir sakinliği yoksa herhangi bir problem yok demektir.Aynı insanlar gibi kuşlarında hareketlisi, sakini vardır.Dişi kuşlar genelde baskın olurlar.

   Hasta olup olmadığına bir bak bakalım.Herhangi bir şeyi var mı.Daha sonra onlarla daha fazla ilgilenmeye çalış neşelendirmeye çalış.Oyun oyna sevdikleri yemlerden yiyeceklerden ver.Kafeslerinden çıkar, dolaştır odada.Dediğim gibi ama sakin olması hastalık dışında kötü bir şey değildir.Her kuş aynı olmaz.Bazısı yerinde duramaz, bazısı sakin sakin takılır 🙂 Aklına takılan herhangi bir durum olursa lütfen sormaktan çekinme her zaman sorabilirsin.Kendine ve kuşlarına iyi bak Ömet 🙂

 • Merhaba kuşlarım henüz yavru biri 3 aylık diğeri 3.5 4 aylık şuan herşeyleri tam takır çok iyi anlaşıyorlar lakin erkek dişiden biraz tırsıyor dişi sürekli erkeğe yanaşıyor yüz vermiyor ama güzel oynuyorlar yuvalık taktım yaşları küçük çiftleşmek için biliyorum ama sabırsızlanıyorum bu yaşlarda Önerileriniz var mı

 • İki tane kuşum var altı ayı geçti alalı normalde uçuşunda bir sorun yok ama bugün salınca bir dolabın kenarına çarptı ve kafese girip geri çıktı bir sorunu mu var acaba.

  • Merhaba Melisa

   Kuş bunlar uçar, kaçar, çarpar herhangi bir sorun olmaz 🙂 Sorunu olursa farkedersin zaten kanatlarında falan bir problem oldu mu uçuşunda sıkıntı olur.Ama öyle bir dolabın kenarına çarpmayla falan bir şey olmaz kuşlara merak etme.

   Kendine ve kuşlarına çok iyi bak Melisa.

  • Merhaba Ahmed

   Talaş katabilirsin yazında kışında herhangi bir problem olmaz.Aklına takılan sorularını sormaktan lütfen çekinme.Kendine ve kuşlarına iyi bak Ahmed 🙂

 • Benim tek erkek muhabbet kuşum varda. Sürekli çiftleşme hareketleri yapmaya başladı. Mineral taşına falan gaga atıyor. Ben parmağımla oynatırken yem kusuyor. Dişi kuş alma durumu da yok şu an. Nasıl sakinleşir? Yoksa böyle olmasında bir sıkıntı yok mudur?

  • Merhaba Cabir

   Muhabbet kuşları tek olarak beslenmemelidir bunun hem kuşunun ömrüne hem de mutluluğuna zararı olur bunu belirteyim en başta.

   Erkek muhabbet kuşları gaga taşını, oyuncaklarını vs. dişi gibi sanarak kur yapabilir.Aynı şeyi elinize yapıyormuş gaga taşına yapıyormuş bu durum gayet normal.Doğası gereği çiftleşmek istiyor.Benim sana önerim ona bir eş almandan yana olacaktı fakat şu anda alamayacağını söylüyorsun.Sakinleşmesi için onunla biraz vakit geçirebilirsin, oyun oynayabilirsin mesela.Böyle de kalabilir herhangi bir sıkıntı olmayacaktır merak etme ama çifti olursa daha mutlu olur 🙂

 • Benim 5 aylıkken sahiplendiğim dişi muhabbet kuşum var. Önceleri elimle besledim. Daha sonraları elimi kafese aralıklarla koydum. Elimden kaçmaz oldu ancak sürekli bi elimi kemirmeye çalışıyor. Sert ısırmıyor korkudan olduğunu zannetmiyorum çünkü kaçmıyor. Ama işte elimi sürekli kemirme isteği neden var anlayamadım onu sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Emre

   Muhabbet kuşunun neden ısırdığının sebeplerini aşağıdaki vereceğim yazıdan okuyup, kavrayabilirsin.Benim şahsi görüşüm kuşun ya çiftleşmek istiyor ki bunu senin bilmen lazım çiftleşme belirtisi gösteriyorsa evet bunun için yapıyordur ya da oyun oynamak istiyordur.Bence bunlardan yapıyor.Makaleyi okuyarak aslında sen de neden bunu yaptığını hareketlerinden çıkarabilirsin.Isırma olayının sert olmadığını söylediğin için böyle bir yorumda bulundum ben.

   Kendine ve kuşuna iyi bak Emre, aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme.Sitemizdeki yazıları okuyarak muhabbet kuşunla ilgili geniş çaplı bilgilere erişebilirsin.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-neden-isirir/

 • Merhaba benim 6 -7 aylik disi ve erkek kusum var disi olan kafes tellerine totosunu surtuyo yuvaliga girip zaman gecirmeyede basladi birbirlerine yem kusuyorlar birbirlerini kasiyorlar disi erkege ayak atiyor fakat erkek harekete gecince disi kaciyor neden olabilir

  • Merhaba Asiye

   Erkek kuşun çiftleşme olgunluğuna gelmiş sayılır ama dişi henüz hazır değil.Çiftleşme belirtileri gösteriyorlar evet kuşların ama biraz daha zamana ihtiyaçları var.Yani kısacası sebebi dişi kuşun şu anda hazır değil 🙂 Yaşını doldursa dahi dişi istemezse çiftleşme olmaz bu arada.Erkek ve dişi için uygun yaşları aşağıya yazıyorum umarım birkaç ay içerisinde yavrularını alırsın, acele etme kendine ve kuşlarına iyi bak Asiye.

   Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı ; 9 Ay

   Erkek muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı; 6-7 Ay

 • Merhaba kolay gelsin benim muhabbet kuşu 2.5 aylık erkek elimize alışmadı oyuncak verirsek onu eş olarak görür mü birde ne zaman yanına eş alalim

  • Merhaba Fatma Bilal

   Evet ayna gibi oyuncakları eş olarak görebiliyorlar.Oyuncaklara alıştıkları için onları birer eş olarak görme ihtimalleri çok yüksek.Eline alıştırmak istiyorsan bu kadar küçük yaşta oyuncak almanı önermem.Önce sana alışsın ardından oyuncak gibi şeyler katarsın kafesine.

   Eş olayına gelince istersen şimdi bir dişi katabilirsin kafesine.Hatta şu anda katman bence daha iyi olur.Yalnızlık çekmez daha mutlu, huzurlu olur.Tek başına hiçbir canlı beslenmemelidir bence.Çiftleşme yaşlarına daha çok var zaten onu da merak ediyorsan çiftleşme yaşları ;

   Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı ; 9 Ay

   Erkek muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı; 6-7 Ay

 • Merhaba mert Bey size bir sorum olacak fakat sorum fotoğraf ve video ile olacak ulaşabileceğim Bi sosyal medya hesabı veya mail adresiniz var mı? Teşekkür ederim sağlıkla kalın.

  • Merhaba Sercan

   Hayır eşini ayırmana gerek yok.Tedavisini aksatma yeterli.Kuşuna ve kendine çok iyi bak.İstediğin zaman sorularını yazabilirsin, çekinmeden.

  • Merhaba Alper

   Hayır hiçbir sıkıntı olmaz.Hatta televizyondan bazı kelimeleri öğrenip ezberleyebilir 🙂

 • Merhaba erkek muhabbet kuşum vardı yanına dişi alıp koyduk yaklaşık 7 8 aydır beraberler yuvalıkda koyduk sürekli öpüşüyorlar son 3 aydır dişi olan kafasını geri çekip kuyruğunu havaya kaldırıyo yani U şeklini alıyor diyebilirim sanırım çiftleşme durumuna geçiyor ama erkek olan sadece yanına gelip tek ayağını dişinin sırtına koyuyor sonra geri çekiyor sadece yaptığı bu çiftleşirken hiç görmedim dişi kuş gun içinde sık sık yuvalığa girip çıkıyor ama hala bi icraat yok yumurtlamak için daha süreleri varmı birde yuvalığın içine beyaz kum koydum sadece bu yeterli olurmu yokss illa talaşmı koymam gerekir

  • Merhaba Yasin

   Yaşlarını bilmediğim için kuşlarının senin söylediklerine göre çiftleşmeye uygun olduklarını varsayarak bir şeyler söyleyeceğim.

   Çiftleşmeyi senin görmene gerek yok illaki.Yani ayrı bir yerde veya sessiz olduğunuz bir anda da olabilir çiftleşme.Çiftleşme yaşları uygunsa ve uygun zaman olduğunda çiftleşme gerçekleşir.Her zaman için uygun zaman ve koşullar lazımdır.Kuşlarını biraz sessiz bir ortama koymaya çalış.Fazla gürültülü yerde durdurma.Çok rahatsız etme yuvalığa bakıp durma veya onlarla fazla uğraşma.Çünkü bu zamanda kendi kendilerine kalmaları en uygunu olur.

   Bunların dışında Çiftleşmeyen Kuşlar İçin Mama Tarifi adlı bir konumuz var.Buradaki takviye mamayı kuşlarına yedirebilirsin.Bu da çiftleşmeyi olumlu etkiler ve tetikler.

   https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/

   Ne zaman çifteşeceklerini benim veya bir başkasının bilmesi imkansız bunları yaparsan çiftleşmeyi hızlandırabilir ve en kısa sürede yavrularını alabilirsin diye tahmin edebilirim sadece.Ayrıca yuvaya kattığın beyaz kum da talaş gibi uygundur.Bunları koymanın sebebi hem yumurtalar kırılmasın diye, hem kuşların çarpık bacak vs. olmasın diyedir.Yani yumuşak ve bu işi yapacak bir şey koyman yeterlidir ekstra bir şey koymana gerek yok.

   Kendine ve kuşlarına iyi bak Yasin.Aklına takılan her şeyi sorabilirsin.Elimden geldiğince hızlı ve açıklayıcı yorumlar yapıyorum.Umarım en kısa sürede yavrularını alırsın.

 • selam.benim yavru erkek kuşum qarip hareketler yapıyor.kuyruğunu sıkıştırıb duruyor tüneye.neden acaba? yardım lütfen

  • Merhaba Bahar

   Kuyruğunu tüneğe sıkıştırmasının herhangi bir açıklaması yok.Oyun oynuyor da olabilir.Dikkat çekmek için de yapıyor olabilir.Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı bunu yapmaz yani.Başka ne hareketler yapıyor anlatabilirsen belki yardımcı olabilirim.

 • Merhaba.16 mayis ta cift muhabbet kusu aldim.uretici daha once yavru aldik ciftlesme donemi .rahatsiz etmeyin .kullanmadiginiz odaya koyun dedi.eve getirdim salona koydum yeri hazir olmafigi icin.ayni gun arka arkaya 3 kez ciftlestiler.(16mayis da).yumurta olmadi.ertesi gun baska odaya koydum.erkek disiyi besliyordu.yuvaliga talas koymustum karistirmislar yuvaliga gitmisler. Heyecanla cok kontrol ettim yuvaligi yada elektrikli supurgenin sesinden de korkmus olablirler girmez oldular yuvaliga.1 haftadir oturdugumuz odaya aldim.arada erkek disiyi besliyor surekli yanyanalar.yuvaligi cikardim.yem ve su vermek icin yaklasiyoruz sadece.sanirim biraz alistilar.ne yapmamiz gerek acaba yavru almak icin.oglum cok istiyo

  • Yumurta mamasi yemiyorlar.havuc salatalik marul vs.de yemiyorlar.yemle karistirdim verdim yemi yediler digerlerini attilar.ara ara bu sekilde veriyorum ama yemiyorlar.ne yapabilirim baska.gaga tasini 2 gundur kullaniyorlar.kalamar kemigini biraz once gordum gagalarken daha once dokunmamislardi.neden olabilir ne yapabilirm

   • Merhaba Oz

    Senin evde yapabileceğin başka bir şey kalmamış ki her şeyi denemişsin.Biraz kendi hallerine bırakmalısın bence.Doğal olarak süreç işlesin ve onlar ne zaman isterse yavru alsınlar.Fazla üstlerine düşerek korkutmamak da gerekiyor onları.

  • Merhaba Oz

   Kuşların henüz sana ve ortamına alışamamış olabilir.Çünkü daha 2 aydır sendeler.Önce sana ve ortamına alışsınlar bence ardından yavru işi en kolayı.Kendi hallerine bırakarak arada bir kontrol etmelisin.Çok fazla kontrol etme ama yuvalığı falan.Korkutma onları sürekli yavru almaya çalışma ve aceleci davranma.Sana önerebileceklerim bunlar çünkü diğer türlü her şeyi denemişsin.Takviyelerle yavru almaya falan da çalışmışsın.Demek ki şu anda yavru istemiyor onlar 🙂

Yorum Yap