Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtileri

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Belirtileri

Evcil hayvanlar arasında çiftleşme dönemleri genellikle bellidir. Örneğin kedi besleyenler mart aylarında kedilerin çiftleşme dönemi olduğunu bilir ve ona göre önlemler alırlar. Lakin muhabbet kuşu besleyenler için bu durum biraz daha zordur. Çünkü sene içerisinde değişken aralıkla tüm seneye yayılan bir dönemde muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemidir. Bu çiftleşme dönemlerini anlayabilmek ve buna uygun ortamı tesis etmek sağlıklı muhabbet kuşu yavrularının doğmasına neden olurken şartlar sağlanmadığı zaman sağlıksız yavrular doğduğu gibi ebeveyn muhabbet kuşlarının da sıkıntılar çektiği gözlemlenmiştir. Eğer bir muhabbet kuşunun çiftleşme döneminin ne zaman olduğunu bilmiyor ya da durumu kestiremiyorsanız muhabbet kuşunuzun çiftleşme dönemi belirtilerini öğrenmek ve bunu saptayabilmek oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri

 

Muhabbet Kuşu Çiftleşme Dönemi Belirtileri

Muhabbet kuşları arasında çiftleşme dönemi geldiği zaman seçici olan taraf dişi muhabbet kuşlarıdır. Bu kuşlar hangi erkek muhabbet kuşu ile çiftleşeceğine kendisi karar verir. Bu tabii ki doğal ortamlarında olan kuşlar için geçerlidir. Eğer evinizde beslediğiniz muhabbet kuşunuz varsa seçenekler kısıtlı olabilir. Yine de her koşulda dişi muhabbet kuşunu etkilemek isteyen erkek muhabbet kuşunun hareketlerinden belirtileri yakalayıp o dönemin çiftleşme dönemi olduğunu anlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşu çiftleşme belirtileri erkek muhabbet kuşuna göre farklı dişi muhabbet kuşuna göre farklı belirtiler olarak ortaya çıkar. Erkek muhabbet kuşu bu konuda daha belirgin ve net iken dişi muhabbet kuşlarının çiftleşme isteği belirtilerini nadir bir şekilde görürsünüz. Erkek muhabbet kuşlarında ise çiftleşme belirtilerinin birçok farklı şekli bulunmaktadır. Erkek muhabbet kuşlarının gösterdiği belirtilerin temel amacı dişi muhabbet kuşunu etkilemektedir.

Erkek Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Belirtileri

Erkek Muhabbet Kuşu
 • İlk belirtilerinden bilineni ise erkek kuşun dişi kuşun omzuna veya kuyruğuna dokunma isteğidir. Bu isteği ile çiftleşme belirtisinin ilk sinyallerini gönderir.
 • Ayak atarak dişi kuşu çiftleşmeye ikna etmeye çalışır.
 • Bir diğer belirti ise kafes içerisinde belirli bir süre uçuş yaptıktan sonra ilk iş olarak dişi kuşun yanına konması ve ardından farklı şekiller ile eğlendirmeye çalışması dişi kuşu etkileyerek çiftleşmeye çağırmasıdır. İlgi odağı olabilmesi için bu noktada zor olsa da bunu başarabilen muhabbet kuşları bulunmaktadır.
 • Erkek muhabbet kuşlarının bir başka çiftleşme belirtisi ise; kafes içerisinde varsa eğer zil, çan gibi aksesuarları sallayarak ses çıkartırlar ve böylece dişi muhabbet kuşunun etkileneceğine inanırlar. Zaten bu belirtileri gösteren bir erkek muhabbet kuşunuz varsa sizinle yaşamaya başladığı günden beri ilk kez o kadar enerjik göreceksinizdir. Enerjisinden kaynaklı olarak yuvaya giriş çıkışlar yapar, yerinde döner, kanat açar. Bunların tek sebebi ise çiftleşme dönemine kadar depolamış olduğu enerjinin dışarı atılması isteğidir. Tabii yine temelinde dişi muhabbet kuşunu etkileyeceği düşüncesi yer almaktadır.
 • Dişi muhabbet kuşunu etkilemek için kur yaparak değişik şekilde melodili öter ve kafa sallar.

Bu belirtileri gösteren ve halen çiftleşmeyi gerçekleştiremeyen erkek muhabbet kuşlarında daha farklı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Mesela göz bebekleri deftere attığımız nokta kadar küçülür. Küçülmesi ile gözleri siyah renge bürünür. Öncelerde çeşitli hareketlerle dişi kuşu etkilemeye çalışan erkek muhabbet kuşu bu süreçten sonra dişi kuşun yanından bir saniye olsun ayrılmaz. Lakin bu durum dişi muhabbet kuşu için bunaltıcı bir durum olabilir ve uzaklaşmayı tercih ederek çiftleşmenin önüne geçer.

Dişi Muhabbet Kuşlarında Çiftleşme Belirtileri

Dişi Muhabbet Kuşu

Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme belirtilerinin daha nadir görülebileceğini söylemiştik. Eğer ki durumlar sonucunda dişi muhabbet kuşu çiftleşme belirtisi gösteriyorsa belirtiler şu şekildedir.

 • En bilinen belirti dişi muhabbet kuşları kafalarını geriye doğru yaslar ve kuyruklarını havaya kaldırır. Zaten bu durumu bilen erkek muhabbet kuşları ise dişi muhabbet kuşunun bu isteğini geri çevirmez. Bu belirtiler muhabbet kuşlarının bilinen çiftleşme belirtilerini oluşturmaktadır.
 • Kızgınlaşan dişi muhabbet kuşunun cere renginin belirgin şekilde değişmesi.
 • Kafeste sürekli kanat çırpma hareketi.
 • Dişi muhabbet kuşları seçici olduğu kadar da yoğun ilgiden veya ortamın durumundan rahatsız olabilen kuşlardır. Çünkü çiftleşme süreleri ortalama olarak bir hafta sürdüğü için bazı durumlarda beyaz örtü örtmeniz bile gerekebilir.
https://www.youtube.com/watch?v=5QLwVIuXaCE

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

284 Yorum

 • Bizim kuşlar hepsini yapiyo sadece kafasını geriye koymuyo , onun dışında bütün belirtiler var

  • Bu belirtiler yeterli :/ hepsinin olmasına gerek yok.Umarım kısa süre içerisinde yavrularını alırsınız.Mutlu günler.

   • Merhaba benim dişi kuşumun burun kısmı kahverengi oldu yuvalık da koydum yaklaşık 1 ay falan geçti içinde talaş vardı bu gün talaşı deşmişler biraz sanki içine girmiş gibi biz onları bi odaya koyuyoruz üstüne örtü örtüyoruz ışık geliyo ama çok değil ortam nasıl olmalı sizce? Bide hiç çiftleşmezler diye korkuyorum ikisi de yavru değil.. yumurtlama ne zaman olur (çok uzun yazdım üzgünüm ama merak)
    Teşekkür ederim..

    • Merhaba Yasemin

     Öncelikle şu tarihte çiftleşirler ya da şu kadar zaman sonra çiftleşirler diye kesin bir tarih vermem imkansız.Kuşlarının yavru olmadıklarını söylemişsin.Yuvalığa da girmişler.Yüksek ihtimal yuvalığı düzenliyor zaten kuşun şu anda.Merak etme uygun zamanı bulduklarında çiftleşeceklerdir.

     Ortam nasıl olmalı demişsin bir de ona gelecek olursam ortamın gayet güzel şu an için.Oda sıcaklığında 25-26 derece civarlarında en uygunudur.Nemli olması daha iyi olur odanın.Çok soğuk olmasın sadece oda.Üzerlerini de sürekli örtmene gerek yok ayrıca.Onlar uygun vakitte çiftleşecek ve yumurtlama dönemine geçeceklerdir.Sadece biraz sabır gerisini onlar halleder.

     Ayrıca istediğin kadar uzun yazabilirsin.Cevaplamaktan mutluluk duyuyorum.Her zaman aklına takılanları sorabilirsin.Senin söylediklerine göre yavru almanda herhangi bir engel yok.Tahmini 1-2 aya yavrularını alırsın.Kısa süre içerisinde yavru alırsın umarım kendine iyi bak 🙂

     • Meraba benim dişi kusum bu aralar yuvayla ilgileniyor sabahları içinde gagasiyla desiyor ama hiç görmedim ciftlestiklerini birbirinin gagasiyla tutuşuyor sanırım yem kusuyor sizce ne durumdalar dişi kusum 1hafta olcak alalı biraz kavga ettiler ama suan iyiler yuvaya girip tabanı coplendiriyor bilgi verirmisiniz

      • Kuşunu alalı 1 hafta olmuş ve yeni evini yuvasını tanımaya, alışmaya çalışıyor. Kuşunuzun yuvalığına kedi kumu, talaş abartmadan atabilirsiniz. Böylelikle yumurtaların birbirine çarpması ve doğacak olan yavruların için daha güzel bir ortam sağlamış olursun. Bu süreçte aceleci davranmamalısın. Zamana bırakıp kuşlarının birbiriyle uyumunu takip etmelisin. Biraz kavga etmelerinde hiç bir sakınca yok gayet normal bir durum.

    • Mert bey merhaba benim bir dişi kuşum vardı yaklaşık 35 gündür bizimle ceresi genel olarak beyaz çok az resmen belli olmayacak kadar mor var herkes dişi diyor yuvalığına arada bir gırip çıkıyor ve sürekli kağıt falan taşıyor ve 3 gündür yeni bir eş aldık birbirne alıştılar beraber uçuyor beraber yemek yiyorlar öpüşüyorlar ve başlarını kaşıyorlar fakat dişi kuşum 5 6 aylık ama ceresi kahverengi değil ama erkek koyu mavi hatta genelde bizim dişi erkeğin peşinden koşuyor ama henüz dişi hiç yumurtlamadı sizce ne yapmalıyım ?

   • Mrb ben bugün aldım öpüşüyorlar ama yuvalığa girmiyorlar yavru alrmym alırsam sizce nezaman bu ikisi eş ztn ve yuvalığa saman koysam olurmu

    • Merhaba Umi bugün aldıysan kuşunu sence de biraz erken değil mi yavru alabilmen için 🙂

     Birbirlerine alışmaları için zamana ihtiyaçları var.Yuvalığa girerler zamanla merak etme.Yaşları tutuyorsa ve eşleşirlerse yuvalığa girmeye başlarlar.Saman gibi yumuşak şeyler koyabilirsin yuvalığa.Şu zamanda yavru alırsın demek isterdim ama malesef ki diyemiyorum.Zamanı geldiğininde birbirlerine alıştıklarında yavru alabililirsin anca.Tahmini olarak süre vermemi istersen bu 2 ayı bulacaktır.

    • Mrblar yeni hazır çift aldım dışı kuyruğunu kaldırıyor öpüşüyolar ama erkek yapmıyor dişi yuvaya yeni girmeye başladı

     • Cinsiyetlerinden ve yaşlarından eminseniz, uygun ortamda var ise geriye sadece sabır etmek kalıyor. Kuşlarının birbirlerine uyumu nasıl olacak. Daha önce yavru alınan çift mi yoksa ilk defa siz çift olarak mı bir araya getirdiniz? Çiftleşmeye uygun çiftse eğer geriye sadece kuşlarınıza yardımcı takviye mamalar vermeniz gerekiyor. Bu süreçte Çiftleşmeyen Kuşlar İçin Mama Tarifi yazımızı detaylı incelemenizi tavsiye ederim.

   • Merhaba benim kuşum 2.5 yasında ilk kez subatta yumurtladı 40 gün falan yattı son yumurta 20 ye gelene kadar yani 7 tane yapmıstı hepsi boş çıktı , çıkartmıstım yuvalıgı dün baktım yemliğin icinde yatıyor karnı sismis biraz yuvalıgı taktım mecburen eşi var bu arada 6 aydır beraberler cok iyi anlasıyorlar ama çiftleştiklerini görmedim hic , benim icin yumurta önemli degil hic kusumun saglıgı önemli suan ne yapiyim takılı kalsın mı yuvalık acaba ve şuan dişinin yumurtası var karnı baya şiş erkek sürekli peşinde ama sadece öpüsüyorlar ne yapmalıyım acaba dediğim gibi kuşum yorulsun istemiyorum saglıgına bi sey olmasın yani allah korusun

    • Merhaba Ece

     Şubattaki son yumurtlamadan sonra aradan yeterince süre geçtiğini düşünüyorum.Yuvalığı taktıysan geri çıkartmana gerek yok.Bu süreçte kuşuna herhangi bir şey olmayacaktır.Yuvalığın içerisine talaş veya kedi kumu katmanı önerebilirim.Bunu herhangi bir petshoptan bulabilirsin.

     Kuşlarına ve kendine iyi bak Ece 🙂 Herhangi bir soru veya sorunda yazmaktan çekinme.

   • Selamün aleyküm bizim albino muhabbet kuşumuz var hangisi erkek hangisi dişi bilemedik burun deliklerinin olduğu yer birisinin beyaz diğerinin mor ve pembe gibi karışık yani yardimci olurmusunuz

    • Merhaba Erkan

     Ayrımını yapman için sana bazı şeyler önereceğim.Resimlerini ulaştırma şansın varsa kesin bir şey söyleyebilirim.Kendin de aşağıdaki yöntemlerle bulabilirsin aslında.

     – Erkeklerde cere rengi parlaktır.
     – Mat olan cere rengi ise dişidir.
     – Erkek albino muhabbet kuşu çiftleşme döneminde eşine kur yaptığı için daha hareketli oluyor.
     – Erkeklerin tek avantajı biraz daha hareketli ve aktif olmaları.

     • Merhaba bizde bir kuş aldık erkek diye aldık ama emin değiliz cere rengi burun delikleri etrafı mavi renk gerisi mor renkte sizce erkekmi dişimi

      • Merhaba Songül

       Muhtemelen kuşun erkek fakat resim atma şansın varsa daha net yardımcı olabilirim.Sitedeki iletişim adresi üzerinden ulaşabilirsin veya buraya da resim katabilirsin.Kendine ve kuşuna iyi bak Songül.

       • Merhaba mert bey birsey sorabilirmıyım benm erkek muhabbet kuşum var cok güzel konusuyor banada alısık hep elimde kolumda ama sanırım ciftleşmek istiyor elimizle saçımızla ciftleşmeye calısıyor birde kusuyor gibi azından birsey cıkarıp parmağıma yedirmeye çalışıyor aylardır böyle birde dişi kuşumun var ama ayrı tutuyoruz birleştirsem çiftleşseler erkek kuşum benden uzaklaşır mı? Uzaklaşır ve bırdaha konusmaz diyorlar

        • Merhaba Yasmin

         Öncelikle şahsi görüşüm onları birleştirmenden yana.Çünkü hayat çok kısa kuşların hayatı ise daha da kısa.Birlikte olsalar çok daha mutlu olurlar ve çiftleşebilirler bu canlıların doğası gereği olması gereken bir şey.Birleştirdikten sonra evet senden biraz uzaklaşabilir çünkü artık onun da bir eşi ve arkadaşı olacak.Hatta zamanla konuşma yeteneğini de kaybedebilir bu da doğru.Genelde çift beslenen kuşlarda bu görülüyor.Kesinlikle senden çok uzaklaşır ve konuşmaz gibi bir yorumu hiç kimse yapamaz.Ama tecrübelere dayanarak senden biraz uzaklaşabileceğini eskisi gibi senle haşır neşir olmayacağını ve konuşma yeteneğinin de körelebileceğini söyleyebilirim.Fakat onun çok daha mutlu olacağını da söyleyebilirim.Karar senin iki ihtimali de açıkladım.Şahsi görüşümü söyledim 🙂 Kendine ve kuşlarına cici bak Yasmin, aklına takılanları sormaktan çekinme.

   • Merhaba. 16 aylik oglumuza 1 yasinda albino almis eşim. 1 aydir bizde yavruluk taktim, disi surekli oturuyor, ucurdugumuz Zaman oglanla cikip ucup hemen kafese gidiyor, oglan yanina gittiginde disi itiyor, daha erkenmi acaba. Birde albino geldiginde kuyrugu yoktu. Biz oglani 2 aylikken almistik arkadastan, Disiyi petshoptan almis esim. Zaten evcillesmesi zor diye dusunuyorum. Belki oglana uyarsa alisir, oglan insan gibi evin icinde..

    • Merhaba Yonca

     Birbirlerine alışma sürecindeler daha.Bu kadar kısa zamanda çiftleşme olma ihtimali çok düşük.Daha birbirlerine alışacaklar ondan sonra çiftleşme olur ancak.Ayrıca dişinin de istemesi lazım çiftleşmeyi.O isterse ve uygun zaman olduğunu düşünürse çiftleşme gerçekleşecektir.

     Diyeceğim o ki şu anda uçsunlar, oynasınlar keyifleri yerindeyse sıkıntı yok 🙂

     Kuyruğu yoktan kastın nedir onu tam anlayamadım.Komple mi yok, uçmasına engel oluyor mu bu durum ? Resmini de ekleyebilirsen güzel olur veya iletişim kanallarından gönderirsen yine bir yorum yapabilirim.Uçmasına engel bir durum yoksa herhangi bir problem teşkil etmez.Uçamazsa sadece psikolojik olarak kötü etkilenebilir.

     • Selamün aleyküm bende bı dişi bir erkek var muhabbet kuşu erkek deli gibi yerinde duramiyor dişi de son 3-4 gündür yuvaliga girip girip çıkıyor içindeki talaş ve mısır sılajlarini bir kenara yığiyor, yuvaligin girişini kemiriyor birbirlerine yem kusuyolar
      Ortalama ne zamana yavru alırım ama ciflestiklerini hiç görmedim

      • Merhaba Latif

       Çiftleştiklerini sen görmezsin illa da ulu orta olmaz çiftleşme orasına takılma fazla.Dişi kuş yuvalığı hazırlıyor içerisini düzenliyor yani.Çiftleşme belirtilerini gösteriyor dediklerine göre iki kuşun da ama çiftleşme tarihini hiç kimse bilemez.Tahmini olarak söyleyebilirim kuşlarının yaşları uygunsa ve ortamları da uygunsa çiftleşmeye 2-3 ay içerisinde yavru alma ihtimalin var diyebilirim.

     • Mert bey benim iki çift muhabbet kuşum var bir çiftte bazı şeyler göźlemledim kur yapıyorlar sanki daha 3 3buçuk aylıklar ama ilginç olan şu dişi erkeğin ağzına kusuyor tam tersi olması lazım değil mi

   • Benim kuşlarım sürekli yan yanalar, sürekli kavga ediyorlar. kafesten çıkardığımda aynı yere konup karşılıklı kafa sallıyorlar(İnternetten araştırdığım kadarıyla kur yapıyorlar. Çiftleşme dönemleri mi geldi?

    • Merhaba Erdem

     Sadece yan yana durup kafalarını sallamaları çiftleşmek istedikleri anlamına gelmiyor malesef.Kur yapıyor olabilirler evet ama yaşları kaç şu anda ve diğer birkaç belirtiyi gösteriyor mu bunlar önemli.Bir tek hareketten çiftleşmek istediklerini çıkartmak malesef doğru bir tahmin olmaz.Biraz daha detay verebilirsen doğru tahmin yürütebiliriz.

     • Merhaba.Benim 2 tane kuşum var Birisinin cere rengi mavi burun deliğinin olduğu kısım beyaz diğerinin cere rengi pembe burun deliğinin olduğu kısım mavi sizce hangisi dişi hangisi erkek??

   • Merhaba Mert bey benim kuşlarım 5 gün önce çiftleştililer ama ondan sonra hiç çiftleştiklerini görmedim yuvalığada fazla girmiyor sadece bir defa çiftleştiklerinde yumurta olurmu

    • Merhaba SEDAT

     Bir defa çiftleştiklerinde kesin yumurta olur diyemeyiz.Olabilir veya olmayabilir yani garantisi yok.Sen görmeden de çiftleşebilirler merak etme.Denemeler sonucunda yavru olacaktır yani 🙂

   • Merhaba benim 2 senelik muhabbet kuşum var 1 senedir de eş aldık son 4 ayda ayağımızda garip garip hareketler yapıyor (çiftleşme tarzı) eşi arada gaga atıyor erkeğe yuvada olduklarında arada erkek kuyruğuna veya başka yerıne gaga uzatıyor bız bunları nasıl cıftleştırbılırız ?

   • Merhabalar henüz 2 aylıkken 2 tane muhabbet kuşu aldım şubat civarında Haziran’da erkek öldü kedi yedi dişi 3 4 ay tek kaldı son 1 ayda oraya buraya sürtmeler başladı bizde 1 ay sonra ondan 2 3 ay küçük eş aldık 2 ay oldu çiftleşme belirtileri yok erkek dişinin üzerine yürüyor öpüşüyorlar hiç yuvaya girdiklerini görmedim dişi 10 11 aylık erkekde dediğim gibi ondan 2 3 ay küçük dişi 15 20 gündür sessiz sakin erkek üzerine yürüdüğünde cevap olarak öpüşüyor erkekse susmuyor bağırıyor çağırıyor çiftleşmesi için gereken herşey var kafeslerinde ne yapmam gerek çiftleşme leri için

    • Kedi yemesi sonucu ölen kuşunuz için üzüldüm açıkcası. Daha dikkatli olmanız gerekmekte. Bu süreçte yapmanız gereken işlemler kafesinde kalamar, mineral taşı, yuvalık ve mamalarını eksik etmemelisiniz. Sabırla bu süreci takip ederek beklemelisiniz. Kuşların birbirleri ile iyi anlaşıyor ve çift olabileceklerse yakın zamanda size yumurta verecektir.

   • Benim erkek kuşum sırtına vurup duruyor dışı kuşun ama dışı kusta erkeği sürekli sert bu şekilde gagaliyor ve onu uzaklaştırıyor ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

 • Merhaba , muhabbet kuşlarımın arasında çok yaş farkı var. Biri 7 aylık diğeri 3 yaş. Cerelerine bakılırsa ikisi de kız ama 7 aylık olan çok daha aktif , hareketli bol öten bir kuş. Kafesler farklı odalarda tutuyordum ama son 2 gündür birkaç saat beraber tuttum. Küçük kuşum , büyük kuşa ilgili , hareketli , oyumcu gibi ve sık sık gaga gagaya tutunup oynaşıyorlar. Aralarında bir çifleşme olması mümkünse ayırmak isterim. Yoksa sadece oyun mu oynuyorlar ? bilmek isterim, şimdiden teşekkürler.

  • İlk önce çiftleşme olması için cinsiyetlerinden emin olmamız gerekiyor. Eğer dediğiniz gibi iki kuşunuzda dişi ise tabiki çiftleşme olması mümkün değil. 2 ihtimal var birbirlerine kur yapıyor veya oyun oynuyor olabilirler. Kesin bir şey söylenmesi için kuşlarınızın gagasına, cinsiyetine https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-cinsiyet-ayrimi/ yazımızdaki bilgiler ile detaylıca bakabilirsiniz. 7 aylık kuşta 3 yaşındaki kuşta çiftleşmeye hazır kuşlardır. Ayrıca 7 aylık kuşun hareketli olmasıda gayet normal. Beraber kalmaları, oynamaları ve vakit geçirmeleri onlar için daha iyi olacaktır.

 • 7 aylık kuşumun ceresi dişi gösteriyor ama büyükdükçe değişir mi hani belki erkektir mi acaba ? Farklı tonlarda ötüşleri var çünkü.
  Beraber tutmak çok isterim, egkensin oymasınlar ama yavru bakımı yapamayacağım için gebelik olmadan önlem almak isterim. Çok Teşekkürler, ne mutlu bize sizin gibi vakit ayıran insanlarla iletişim kurabiliyor, soru işaretlerimizi çözyüyoruz

  • 7 aylık kuşun cere rengi artık olgunluğa erişmiş demektir. Eğer dişi ise kızgınlık döneminde farklı cereye sahip olabilir. Farklı tonlarda ötüş dediğiniz gibi varsa erkek olma ihtimali de var. Dilerseniz kesin bir cinsiyet ayrımı için bize https://www.facebook.com/KusYuvamm/ facebook adresimizden kuşunuzun resmini gönderebilirsiniz veya admin@kusyuvam.com a mail olarak atabilirsiniz. Ayrıca güzel yorumunuz için de teşekkür ederim. 🙂

  • Yuvalığa girmeleri için öncelikle yuvanın güvenli bölge olduğundan emin olmaları gerekiyor. Daha yeni koyduğunuz için şuan girmemeleri çok normal 2-4 hafta gibi bir süreçte yuvalığa girmeye başlarlar ve bir kere girdikten sonra artık alışırlar. Yuvalığın içine folluk onun da içerisine talaş yada kedi kumu gibi rahat edeceği ortamı hazırlamayı da unutmayınız.

 • Merhaba 1 aydır dişi muhabbet kusum yuvada eseleniyor lakin hiç çiftleşme olmadı erkek sürekli yem veriyor oda yuvaya giriyor erkegi 1 sene tek besledim acaba çiftleşmesi mi bilmiyor

  • Öncelikle çiftleşmenin neden olmadığını bulmak gerekiyor. Akla gelen bazı nedenler;
   Erkek kuşunuzun deneyimsiz olması veya çekingen davranması çiftleşmenin gerçekleşmesini engelliyor olabilir. Kuşlarınız ne zamandır beraber ve yuvalığa beraber girip çıkmaya başladılar daha ayrıntılı bilgiler ile daha kesin sonuca varabiliriz.

   • Benim kuşlarım yaklaşık 5 6 aydır birlikteler. Erkek dişiye sürekli kur yapıyor ve üstüne de çıkıyor. Dişi 1 aydır yuvalığa girip çıkıyor ancak hala yumurta alamadım. Dişide hamilelik belirtilerini gözlemledim ancak yumurtlamadı. Erkek biraz zayıf dişiye göre. Ne yapmalıyım

    • Kuşlarınız henüz çiftleşmemiş ama kurlaşıyorlar dediğinize göre. Bu durumda kuşlarınıza ek besin takviyeleri yapabilirsiniz. Ayrıca yuvalığı ve folluğu eksik etmeyin. Çiftleşme döneminde ve sonrasında bol miktarda vitamine ihtiyaç duydukları için kafeslerinde kalamar kemiği, meyve, sebze eksik olmasın. Tüy dökme döneminde olmadıklarına emin olun ve sabırlı şekilde bekleyin. Sonuç kaçınılmaz olacaktır.

   • Kuşumu alalı 3 ay oldu 2 farklı duvara astım anlaşıyorlar arada öpüşüyorlar fakat ne yuvalığa giriyorlar nede çiftleşme belirtisi var oda sıcaklığı genelde 25 ile 28 derece ötüyorlar ama erkek kur yapmıyor bu arada cinsleri rainbow lütfen yardim edin

 • Benim kuşumun cere rengi değişti ama daha 4 aylık sürekli elimizi ısırmaya başladı bide bizimki kafesin altına koydum kağıdı parçalamaya başladı ve sürekli kafesin içinde kanat çırpıyor acaba eş mi istiyor

  • Cere renkleri erişkinliğe girerken yada çiftleşme zamanı değişebiliyor. Kuşunuz büyük ihtimal asıl cere rengini tamamlamıştır, yani erişkinliğe giriş kısmında. Kağıt yerine talaş veya kedi kumu serpiştirebilirsiniz böylelikle kuşunuz daha rahat edecek ve daha sağlıklı bir ortam sağlamış olacaksınız. Eş isteme durumunun ise 6-9 aylıkken olacağını tahmin ediyorum.

   • Benim kuşum dişi kuş. (Çiftleşme isteklerinin bütün belirtileri var.) Kuşumun yanına hiç erkek kuş koymadığımız halde kuşum yumurtladı acaba yumurtalardan kuş çıkarmı?

    • Kuşunuz kızgınlık yumurtası yapmış. Dişi kuşlarda bu durum bazen olabiliyor. Ama içerisinden herhangi bir yavru cikmayacaktir. Yumurtaları isterseniz yuvadan alabilirsiniz. Yumurtadan yavru almak istiyorsanız dişi kuşunuzun yanına erkek muhabbet kuşu almanız gerekiyor.

     • Peki ben şöyle bişey duymuştum kuşlar kızgınlık yumurtasından 3. Yumurtayı yumurtlarsa başka Bi daha çiftleşmek istemediğini duymuştum. Bu doğru mudur?

      • Muhtemelen olmayacaktır olsa dahi çiftler haricindeki kuş yumurtayı kırmaya çalışacaktır. Eğer ki kafesiniz büyük yani salma kafes tarzındaysa evet beslenebilir ama çiftleşme ve yumurtlama sürecinde kesinlikle beslenmemesi lazım.

    • Merhaba Naz

     Kuşunuz uygun ortam ve eşleşme yaptığı takdirde çiftleşme gerçekleşecektir. Daha önce yaptığı kızgınlık yumurtaları buna engel değildir.

 • Merhaba bizimde var iki tane muhabbet kuşumuz yaklaşık 8 9 tane yumurtladı ama hep boş hiç yavru çıkması ne yapmamız gerekiyor acaba şimdi gene sizin söylediğiniz çiftleşme belirtileri başladı

  • 8-9 tane yumurtadan hiç yavru çıkmaması anormal bir durum. 2-3 Tanesi boş çıkabilir ancak yumurtaların hepsinin boş olduğundan eminseniz eğer akla gelen nedenler şu şekildedir;

   -Normal koşullarda kuluçkaya yatmadıkları için tutmamış olabilir,
   -Sürekli hareket halinde veya rahatsız ediliyorlarsa,
   -Yumurtlama işlemi olduktan sonra kuşlarınızın rahat ve stressiz ortamda rahat kuluçkaya yatacakları ortamı sağlamalısınız. Sağlamadığınız takdirde diğer yumurtlama dönemlerindede aynı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca vitamin ve beslenmelerinede özen göstererek diğer yumurtlama döneminde sağlıklı yavrulara sahip olabilirsiniz.

 • Merhaba , erkek muhabbet kuşum var , yaşını tam bilmiyoruz , 8 9 ay önce kapımız kondu , bizde bakmaya başladık , yanına dişi kuş aldık ancak çok kavga etti ve dişi kuş hastalandı , iç kuruluk nedeniyle , ve öldü , dişisi öleli 1 buçuk ay falan oluyor , sürekli kafesin teline tutunup ters duruyo ve poposunu sallıyor , yanına dişi kuş almalı mıyız

  • Öncelikle dişi kusunuza çok üzüldüm. Kuşların kavga etmeleri oynamaları bağrismalari gayet normaldir. Kuşunuza böyle bir durumda tekra eş alarak daha iyi süreç gecirmesini ve kafa dagitmasini sağlayabilirsiniz. Eş alırken dişi kuşu alıp evinize getirmeyiniz. Erkek muhabbet kuşunuzu alıp petshopa gidin ve salma kafesin içerisine bırakın. Kuşunuz hangi dişi ile iyi anlasirsa onunla eşleyin böylece kuşunuz kendi eşini kendisi seçecektir, böylece daha iyi anlaşmalarını sağlayabilirsiniz.

 • merhaba
  benim 3 disi 1 erkek muhabbet kusum var aynı kafeste hepsi erkek 2 dişiyle öpüşüyor kur yapıyor erkekle dışınin birini ayirmalimiyim yoksa aynı kafeste çiftleşirlermi

  • Erkek ile anlaştığı dişiyi ayırıp rahat çiftleşme, kuluçka dönemi olmasını sağlayabilirsiniz. Kuşların sadece çiftleşmesini değil yuvadan çıktıktan sonraki hayatını da düşünmek gerekir. En sağlıklısı en iyi anlaşan dişi ve erkek kuşunuzu ayirmaktir.

 • Merhabalar bizim 1 yıllık dişi kuşumuz var çiftleşme belirtileri gösterdiği için eşim yanına erkek kuş alıp getirdi fakat erkek kuşun yaşi henüz 4 aylık çiftleşme icin bu yaş çok mu erken? değiştirmeli miyiz erkek kuşu lütfen bi çözüm söyleyebilir misiniz çünkü dişimiz çiftleşmeye çok istekli fakat sanirim erkeğin yaşi küçük yüz vermiyor ne yapacagimi bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

  • Muhabbet kuşunuzun ideal olgunluğa erişmiş olması için en az 6-9 aylık olması lazım. İdeal olgunluktaki kuş çiftleşmeye hazır kuştur. Ancak sadece yaşla alakalı bir durum söz konusu değilse kuşların birbirine olan ilgisi, ortam vb birçok etken bu durumda etkilidir. Eğer kuşunuzu sevdiyseniz acele etmeden birbirlerine alışarak erişkin düzeyine getirebilirsiniz ve sağlıklı yavrulara kavuşabilirsiniz.

 • Merhaba benim erkek muhabbet kuşum var bu aralar bize yaklaşmıyor ve çok ısırıyor daha önce böyle değildi büyük ihtimalle çiftleşmek istiyor ona eş alsam bizimle ilgilenmez ve konuşmaz diye düşünüyorum bu süreç ne kadar devam eder ne yapmalıyım teşekkürler

  • Kuşunuza kesinlikle bir eş almalısınız. Kuşunuz size alışkın olduğu için eşli durumu fark etmeyecektir. Sadece eşiylede ilgilenip ona kur yaparak ilgisini çekmeye çalışacaktır. Bu geçici bir süreç fakat ona bir eş almanız daha faydalı olacaktır. Ayrıca kuşunuz konuşmaz diye korkmayın göreceksiniz ki dişisini etkilemek için bile olsa konuşacaktır 🙂

 • Usta bende 1 çift kuş var , iyi anlaşıyolar. Gagasıda çok kahverengi dişinin, dişi üretimhane den geldi, ama kafeste dururken çağırma sesi gibi bağırıp duruyor , sesli bir ortamdan sessiz bir ortama geçtiği için afallamış olabilir mi , yavru alabilirmiyim

  • Kuşunuzun yeni ortama alışmasını bekleyin ve bu süreçte sabırlı olun. Strese giren ortamına alışmayan kuşlardan çiftleşme beklemek biraz yanlış olur. Kuşunuzun yuvasını, sizi ve yeni evindeki yerini benimsemesi için zaman lazım. Bu süreç geçince kuşlarınızın cinsiyetindende eminseniz tabikide yavru alabilirsiniz.

 • Merhaba. Üretim kafesini ikiye böldüm ve iki cift kuş koydum. Birisi yaklaşık 6 7 aydır besliyorum. Gagalarında renk değişimi oldu disi de erkekde koyulaştı. Erkek disinin kafasına sırtına falan vuruyor, belli bir süre opustukten sonra birbirlerini kaşıyorlar yaşları da büyük. 7 aydir falan besliyorum tüye çok girdiler. Simdide tüydeler hersey var ama çiftleşmiyorlar. Ne yapmam gerek?
  Obur kuşları da yaklaşık 2 hafta once aldım yaşları ufak fakat ikiside kızgın ama onlarda şimdi tüye girdiler. Onlar birbirleri ile hiç ilgilenmiyorlar öpüşme oyun vs hicbirsey görmedim.
  Birde iki ciftimde ayırdıgım zamandan sonra hiç yuvalıkla falan ilgilenmemeye başladılar. Yanlız ilk dördünü de ayırmadan bi kafese koyunca iki disi de yuvaliga girmek için falan can atıyordı birbirleriyle dovusuyorlardı. Sizce ne yapmam gerek?
  Birde 2 disi 2 erkek üretim kafesine hepsini koysam iki yuvalık vs taksam 2 cift varken de ciftlesme olurmu?
  Ciftlesmeleri icin önerebileceginiz birsey varmı? Herseyi denedim lakin başarılı olamadım.

  • Kuşlarınızın hepsini bir kafese koymanızı önermiyorum. Baskın olan erkek diğer erkeğe zarar verebilir ve dişi için birbirleriyle kavga edebilir yada kıskanabilirler. Yumurta yaptıktan sonra kuluçkadaki dişiyi strese sokup yumurtaların boş çıkmasına sebep olurlar. Kuşlarınızın cinsiyetinden eminseniz eğer 2 çift halinde ayırarak kafes ve yuvalığı ona göre ayarlamalısınız. Ayrıca beslenmelerine çok dikkat etmelisiniz. Kalamar kemiğini ve yumurta mamasını asla eksik etmemelisiniz. Bu süreçte sabırlı olmanız ve kuşlarınıza iyi bakmanız gerekiyor.

   Ayrıca https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/ makalemizden bu konuyla alakalı daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 • 3 adet kuşum var. 2 si erkek 1 i dişi. 1 dişi ve 1 erkeği bir kafeste diğerini ayrı tutuyorum. Hepsini tek kafese koysam sorun olur mu? Dişi ve erkek olan kafeste dişi erkeğin kuyruğunu ısırıyor kovalıyor ama erkek kaçıyor. Bir sorun mu var?

  • iyi anlaşan 1 erkek ve 1 dişi kuşunuzu ayrı kafeste tutmalısınız. Mamasını, meyve, sebze ve kalamar kemiğini eksik etmemelisiniz. Ayrıca boşta kalan erkek kuşunuza eş alarak onunda daha mutlu hayat sürmesini sağlayabilirsiniz.

   • Erkek 2 diş kuş 8 aylık çere rengi dişinin kahverengi ton ağır bir kahverengi biri gök mavisi dişi erkek çimen yeşili sizce yaşlardan ve renklerden çift olurlar mı

    • Merhaba Frk

     Yaşlarında ve renklerinde çift olmaları için herhangi bir engel bulunmuyor.Cere rengi de olgunluğa erişmiş olduklarını gösteriyor.Yavru alabilirsin onlar çift olabilirler.Yavru aldığında beni de haberdar et olur mu 🙂

 • Erkek kusumun yanina siflesmesi icin disi aldim yaklasik 5 ayi gecti damizlik diye aldim erkek eslesmek istiyo disi surekli yuvaliga girip cikiyo ama erkek ayak attiginda onu kovuyor birbirlerinede surekli kur yapiyorlar es tutmusmudurlar yumurtlar mi bu surecte

 • Merhaba benim muhabbet kuşlarım için tahta yuva aldım ama içi karanlık olduğu için girmiyorlar içinde talaş var ama yine girmediler ve bir de ben 7 / 24 kafeslerinin kapısını açık bırakıyorum odanın içinde sürekli uçuşuyorlar…
  Ben de geri tahta kafesi çıkarttım.

  • Öncelikle çiftleşecek ve yumurta yapacak olan kuşları salmak pek doğru değil. Kuşlarınızı bu süreçte kafes içerisinde tutmalısınız. Ayrıca karanlık olması girmelerini etkilemez. Gündüz vakti yuvaya girip çıkmaları gerekiyor. Yuvalığı geri takıp kuşlarınızın sabırla alışmasını bekleyin.

 • Benin kusum center beyazdi koyu kahverengiye dondu cok agresif isiriyo erkek kus aldik 2 gun oldu geldiginden beri erkek kusun yaninda ayrilmiyo opmeye calisiyo agzina kusmaya calisiyo AMA erkek kus istemiyo kaciyo napmaliyim yumurtalamasi icin

  • Erkek kuş daha yeni kafesine ve ortamına alışmadığı için strese girecektir. Çok aceleci davranmadan sabırlı şekilde kafesine ve eşine alışmasını beklemelisiniz. Sonraki adımınız ise kuşlarınıza günlük mamalarını ve kalamar kemiğini eksik etmemelisiniz. Kuşlarınıza ne kadar iyi bakarsanız kuşlarınızda size bunun karşılığını zamanla verecektir.

 • Benim dişi muhabbet kuşum gaga taşına sürtünüyor neden olabilir acaba ve sık sık yuvaliga girip çıkıyor ama erkek girmiyo daha

  • Yuvalığa girip erkeği de çağırıyor yanına büyük ihtimal.Yaşlarını söylemediğiniz için kuşların olgun olduklarını yani çiftleşme dönemine geldiklerini varsayarak yorum yapıyorum.Dişiyi ve erkeği izleyin bu yazımızdaki çiftleşme belirtileri var mı bir bakın.Gaga taşına sürtünme meselesine gelince o çokta önemli değil kaşınıyordur.Dişi yuvaya gidip erkeği de çağırıyor ama erkek hazır değil gibi görünüyor.

  • Erkek muhabbet kuşunuz hazır olabilir,yaşı uygun sayılır.Dişi muhabbet kuşunuz daha çiftleşme yaş aralığına girmemiş durumda.

   Yaş aralıklarını belirtiyorum ama bu şu demek değildir ; ” bu yaş aralığına giren her muhabbet kuşu çiftleşecek. ” Yaş aralıkları kadar kuşların birbiriyle uyumu ve aynı ortamda vakit geçirip birbirine alışmaları da önemlidir.

   Genel olarak

   Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı ; 9 Ay

   Erkek muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı; 6-7 Ay

  • Kendinden çok büyük olursa tabiki çiftleşme olmayacaktır.Yaş aralıkları birbirine yakınsa,aynı ortamda yaşayıp birbirine alıştıkları zaman çiftleşme olacaktır.Atıyorum 3 yaşındaki bir dişi ile 8-9 aylık bir erkek muhabbet kuşu çiftleşmesinden verim alınmaz.Erkek muhabbet kuşu bu durumda pasif kalır.

   O sebepten kuşlarınızın yaş aralığı birbirinden çok uzak olmaması gerekir.Cevap olarak evet çiftleşir ama yaş farkının çok büyük olmaması şartıyla 🙂

 • Merhaba.Benim kuşum erkek ve şuan büyük ihtimalle eş istiyor.Çok kusuyor,kustuğunu yiyor.Neredeyse bütün belirtileri var.Eş almalı mıyım yoksa geçer mi?Bilgilendirir misiniz?

  • Merhaba Eda

   Belirtileri gösteriyorsa ki dediğine göre gösteriyor;

   Ona bir eş almalısın.Bu zamanla geçecek bir olay değildir.İnsanların ve hayvanların yaratılışında var bu istek.Ona bir eş alarak mutlu olmasını ve kendini yalnız hissetmemesini sağlamalısın.

  • Merhaba yuvamıza girdiklerinde dişi erkeği bi köşeye sıkıştırıp orda öylece yatıyorlar başka birşey yok eğer erkek kur yaparsa dili reddediyor dişi çıldırıp kafes içinde uçup kuyruğunu kaldırırsa bu kez de erkek umursamıyor bile bu işte bir terslik var sanırım ne yapmam lazım

 • Merhabalar benim disi kuşum vardi yasinda ve ben ciftlesmesi ici. Ona yasinda bir erkek kus getirdim ve kafese attim suan surekli opusuyirlar iyiler sizce disi kuş yuvaya ne zaman girer boyle giderse ciftlesme ne zaman olabilir disinin kafasini kasiyor erkek sonra disi kanat cirpiyor sizce olurmu bu iss

  • Merhaba Çağrı

   Evet dediklerine göre birbirlerine alışma evresindeler.Bunun herhangi bir zamanı yok ama tahminlerime göre 2-3 ay içerisinde yavru alma ihtimalin bulunuyor.Unutma ama bu sadece bir tahmin.Eşlerin birbirlerine alışma süreleri farklı olabiliyor.Kuşlarının birbirlerine alıştıktan sonra doğru zamanda çiftleşeceklerdir.Acele etme 🙂

 • Yaklaşık 2 yaşlarında çift kuşum var erkek dişiye kusuyor yem veriyor ilgi çekici hareketler yapıyor fakat dişi pek umursamıyor yemi yiyor sonrada bi gaga atıp erkeği uzaklaştırıyor.Dişi erkeğe yem yedirmiyor 3 tanede yemlik taksam erkek nereyi yemeye gitse oraya gidiyor.Erkek az bi yem yese salak gidiyo onuda dişiye kusuyor zaten dişiye göre baya bi zayıf çok aşırı kavgalarıda yok bazen yuvayada girip çıkıyolar birbirine bakıp ötüşüyolar birbirini dövme boyutuna kadar gelmiyo allahtan anlaşıyolarda biyerde.Fakat erkek çok tırsıyo artık psikolojik olarak az dişi kafasını uzatsa gaga atsa kaçıyor ne yapabilirim sanırım bunlardan yumurta ümidimi kesmeliyim.Hatta bezen erkek kilo alsa yem yiyebilse mutlu olacam.Bazen dişinin şizofren erkeğin çok saf olduğunu düşünüyorum.

  • Merhaba Elif

   Kuşlarının birbirine yem kusması,yuvalığa girmesi az da olsa anlaşabilmesi çiftleşmeye uygun hareketler.Merak etme kuşların iyi anlaşıyor sayılır.Kavga ediyor gibi bir şey yazmışsın.Arada sırada gagalaması normal ama ona zarar verecek şekilde kavga ediyorsa sıkıntı var demektir.

   Yani şu an için bir sıkıntın yok.Erkek arada kur yapar dişi kaçar istemez falan normal şeyler 🙂 zamanı geldiğinde çiftleşeceklerdir buna eminim.Kendine iyi bak ve aklına takılan her şeyi bana sormaktan çekinme sakın.

 • Merhaba erkek muhabbet kuşu 1 yaşını gecti hareketleri ve őtűşleri farklılaştı dişi istiyor heralde dişi almasam bi sorun olurmu kuş için

  • Merhaba Şükran

   Yaşı gelmiş.Hareketleri ve ötüşleri de bunu belirtiyor diyorsun.Ona bir eş almanı ısrarla öneriyorum.

   Muhabbet kuşları çift beslendiklerinde daha mutlu,huzurlu olurlar.Doğanın kanunu olarak da çiftleşme ihtiyacı duyarlar.Bence onu bu duygudan mahrum bırakma ve onu daha çok mutlu etmek için bir eş al 🙂

   Kendine iyi bak.Aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme.

 • Evde sadece bir tane kuşum var, sultan papağanı. Aynada kendini görmeye başladığından beri çiftleşmek istediğini anliyorum. Elime ve oda içerisinde yaptığı hareketlerden. Ancak dişi bir kuş almak istemiyorum. Kuşuma herhangi bir şey olur mu psikolojik ve fiziksel olarak?

  • Merhaba Kadir

   Kuşunla vakit geçirip onunla ilgileniyorsan,onunla oyun oynuyorsan ve sıkılmamasını sağlıyorsan normalde herhangi bir şey olmaz.Çünkü kuşun sana alışmışsa sana bağlıdır.Seninle vakit geçirmeyi de seviyordur.Böyle böyle vakti geçer mutlu olur.

   Benim fikrimi soracak olursan ona bir eş alman gerekiyor.Ağzı var dili yok diye bir hayvanı bu isteğinden ve doğanın kanunundan mahrum bırakmak bana göre değildir.

   Özetleyecek olursak onunla yeterince vakit geçiriyorsan ve sana alışmışsa bir eş almadığın zaman bir şey olmaz merak etme.Şahsi fikrim ise ona bir eş almandan yana 🙂

 • Merhabalar erkek muhabbet kuşum 6 yaşında yanına dişi aldım 4 aylık ken şuan 9 aylık oldu yaş farkından dolayı çifleşmeye bilirler mi erkek muhabbet kusu dişinin ağzına kusuyor ve dişi arada yuvalıga giriyor çifleşme ortamı nasıl olmalı arada bi kuşları dışarı salıyorum ve kuşlar göz önünde duruyor böyle bi ortamda yavru alabilir miyim şimdiden teşekkürler vericeginiz cevap için:)

  • Merhaba Harun

   Erkek olgun zaten onda sıkıntı yok dişi de olgun sayılır.Belki 1-2 aya daha ihtiyacı olabilir dişinin.Yaş farkından dolayı herhangi bir problem olmaz.Çiftleşme belirtilerini gösteriyorlar dediğin gibi zaten.

   Bu süreçte kuşlarını fazla dışarı salma enerjilerini harcamalarına izin verme.Kendi hallerine bırak.Ortamın nasıl olmasından bahsedeyim sana biraz da.Öncelikle bir adet yuvalık almalısın.İçerisine talaş kum gibi şeyler katmalısın ki yumurtalar olduğu zaman birbirine çarpıp kırılma riski olmasın.Genelde 20-25 derece aralığında sıcaklık olması gerekiyor.Yani çok soğuk olmasın ortamları.Fazla ışık almasın hafif karanlık olsun durdukları yer.Oda ortamı bu şekilde olsa yeterli.

   Şimdi de kafes içinin nasıl olmasından bahsedeyim.Kafeste kesinlikle kuş kumu ve kalsiyum ihtiyaçları için gaga taşı bulundurman gerekiyor.Kalamar kemiği de bulundursan güzel olur.

   Gerisini onlar halledecektir 🙂

   Bu süreçte aklına takılan herhangi bir şey olursa her türlü ulaşabilirsin.

   Facebook sayfamızdan bize ulaşmak için: https://www.facebook.com/KusYuvamm/

   Bireysel hesabımdan bana ulaşmak için: http://instagram.com/merttkarakaya

   Site üzerinden ulaşmak için : https://kusyuvam.com/iletisim/

 • Slm benim 1 çift kuşum var birbirlerinin ağzına kusuyorlar ve birbirini kaşıyorlar yaşları ortalama 6 veya 7 ay üzeri erkek kuş dişiye ayak atıyor dişi yuvaya giriyor çıkıyor büyük talaşları yuvadan atıyor erkek durmadan yem tasiyor disiye ama hic ciftlestiklerini gormedim iyde anlasiyorlar tskler simdiden cevabiniz icin…

  • Merhaba Edip

   Kuşların çiftleşme belirtilerini gösteriyorlar evet ama biraz daha zamana ihtiyaçları olacaktır.Yaşları olgunluğa erişmiş sayılır ama tahminen 40 50 gün daha zamanları var yavru için.Böyle devam ederlerse 1-2 ay içerisinde yavrularını alacağına inanıyorum.Çiftleştiklerini görememen normal bir şey.Ulu orta yapılan bir şey değil yani illaki de sana göstere göstere yapmazlar 🙂 Kuşlarını bu süreçte fazla yorma bırak kendi hallerinde takılsınlar.

   Aklına takılan bir soru olursa yazmaktan çekinme her zaman ulaşabilirsin 🙂

   • Selam mert kardeşim kuşumun dışkısı büyüdü ve poposu büyüdü bu olay yumurta yapacağı anlamına gelir bir haftadır böyle
    Birde bugün ciftlestiklerini gördüm yumurtaliysa kuş tekrar çiftlesirmi kuşlar teşekkür ederim şimdiden

    • Merhaba Edip

     Bu belirtiler varsa ve eminsen bir adet yuvalık alıp yuvaya katman gerekiyor.Çiftleşmelerinden herhangi bir sıkıntı yok.Dişi isterse bu sürede de çiftleşebilir.Erkeğin doğası gereği hem neslini devam ettirmesi ve erkeklik duygusundan dolayı çiftleşme gerçekleşebilir.Yumurtalıysa da çiftleşir yani sorunun cevabı olarak.İleriki süreçte tabi bu çiftleşmeyi istemeyecektir dişi yavrularının sağlığı ve bakımı için.Herhangi bir sıkıntı yok yani bir adet yuvalık takarak bu süreci takip edebilirsin kendine ve kuşlarına iyi bak Edip 🙂

     • Teşekkürler mert kardeşim yuvaligi filan her şeyi var bir kaç sorum olacak
      1. Si yuvaliga talas ve kum koydum doğrumu yaptim
      2.Si yumurtlamaya başlarsa (insallah) erkeği ayırmam gerekiyormu
      3.şu kafese herhangi birşey koymam gerekiyormu (vitamin gaga taşı kalamar kemiği vs. ) bilgiler için çok teşekkür ederim

      • Merhaba Edip

       Ben teşekkür ederim.Sorularını cevaplıyayım.

       1. Evet yuvalığa talaş ve kum koyarak doğru yapmışsın.
       2. Yumurtlama dönemimde erkeği ayırmana gerek yok.
       3. Kalamar,gaga taşı ve mineral blok bunları kuşlarının yumurtlama döneminde veya diğer dönemlerde yani her zaman kafesinde bulundurman gerekiyor.Bunlar kuşların için faydalı olacaktır.

       • Mert kardeşim kuşum dün akşam yumurtladı muhteşem birşey inşallah devamı da gelecek ve inşallah doludur
        Bazı arkadaşlar evet kuş yumurtladı ama boş olma ihtimali de var diyorlar ama nasıl anlarım bilmiyorum dolu mu boş mu bilemiyorum yumurtaya elimi değdirmek istemiyorum kuş yumurtayı dışlamasın diye varsa eğer bir önereceğiniz birşey beklerim dolumu boş mu öğrenebileceğim bir teknik var mi.

        • Merhaba Edip

         Evet sana önerebileceğim bir yol var.Ortalama bir hafta sonra yumurta doluysa dışında oluşan damarları görebilirsin.Kuşunu rahatsız etmeden yumurtaya bir fener tut.Dışındaki damarları görebilirsin eğer doluysa.Bu şekilde bir fikir yürütebiliriz dolu mu boş mu olduğu hakkında.7-8 gün geçtikten sonra bu yolu denersin bir.

         • Mert kardeşim 1 yumurtada kaldı kuşum 3. Gün geçti hala 2. Yumurtayı yapmadı nedendir acaba

          • Dün msj yazdıktan 5 6 saat sonra yumurtladı demekki 4 gün de bir yumurtuyor benim kuş birde ilk yumurtasıyla çok oynadı kuş yuvalikta çok sağa sola götürdü acaba yumurtayimi istemiyor diye düşündüm

          • Aynen tamam o zaman sorun yok arada 3-5 saat 1-2 gün oynayabilir canım otomatik değiller ya 🙂 Ben de acaba bir sorun mu yaşadın diye tekrar sormak istedim yumurtladı mı diye.Yok ondan bir şey olmaz yumurtayla oynar eder kendi yumurtası sonuçta yerini ayarlıyor 🙂 Bakalım dolu çıkacak mı yumurtalar.Umarım yavrularını alırsın Edip.Beni de haberdar etmeyi unutma, aklına ne takılırsa sormaktan çekinme.

           Ayrıca alt alta 10 adetten fazla yorum yazılmasın diye ayarladım siteyi.Ondan yorum yapmakta zorlanmış olabilirsin.Bunun altından devam edebilirsin.Fazla kalabalık olmasın diye böyle bir ayar yapmıştım.

 • Merhabalar. Benim de 2 tane muhabbet kuşum varr geçen sene nisanda aldığımızda 40 günlüklerdi. Sürekli ağız ağızalar yuva da taktık başta istemediler benim kız oyun oynaya oynaya yuvaya alıştırdı onları. Yalnız dişi kendi isteğiyle girmiyo pek kalmıyo içerde. Erkek kendi giriyo ama. Benim asıl sorum çiftleşme olurda dişi hamile kalırsa nasıl anlıcam ve ne yapmam gerekir. Çalıştığım, evde olmadığım için çiftleşme oldu mu hamile mi bilemem o yüzden size sorayım dedim ( bu arada yuvalığın içinde kum var başka bişeye gerek var mı) bayağı uzun oldu

  • Merhaba Dilek

   Öncelikle geç cevap verdiğim için üzgünüm.Öncelikle muhabbet kuşunun hamile olup olmadığını anlaman için bazı tüyolar vereceğim.Eğer ki kuşun bu özellikleri belirgin şekilde gösteriyorsa hamiledir.

   ● Hamile olan kuşun kuyruğu ve kanatları aşağı doğru olur.Sırtında bir çıkıntı olur.
   ● Hamile olan kuş sürekli olarak kuyruğunu titretir.
   ● Hamile olan kuşun dışkısı normalden çok daha fazla büyük olur.Bu gözle görülür derecede büyüktür.
   ● Normalden fazla olarak nefes alıp verir ve ağzını açıp kapatır.
   ● Sürekli olarak yuvalığa yakın bir yerde durmaya çalışır.

   Bunları gözlemliyorsan kuşun hamiledir.Yuvalıkta kum bulundurman yeterli.Hemen diğer soruna da cevap vererek kuşun hamileyken neler yapacağını da aşağıya yazıyorum.

   ● Bu süreçte kalsiyum ihtiyacını karşılamak çok önemlidir.Kalamar kemiği verebilirsin.
   ● Kuşuna yumurta maması yapabilirsin.Petshoplardan yumurtlama sürecinde olan kuşlar için özel karışımlı mamalar var istersen onlardan kullanabilirsin.

 • Hocam benim kuşlarımın yaşları herşeyi uyuyor eşleştiler ve de sürekli öpüşme halindeler dişi yuvasını hazırlamaya başladı bir kere de erkeğin dişinin üstüne çıktığını gördüm tek sıkıntı televizyonun yanındalar zararı olur mu bir de bu süreç kaç gün sürer teşekkürler

  • Merhaba Nehir

   Kuşlarının eşleşmelerine ve birbirine alışmalarına sevindim.Televizyonun yanında olmaları bu süreci zorlaştıracaktır.Onları daha sakin bir ortamda bulundurman daha iyi olur.Bu sürecin net bir tarihi yoktur yani şu zamanda olur dersem yalan olur.Sen sanırsam yumurtadan yavruyu kaç günde alırım demek istedin.Yumurta doluysa yani döllenmiş bir yumurta sahibiysen 18 günde alabilirsin yavruları.Ben yanlış anladıysam ve çiftleşme ne kadar sürer diyorsan o saniyeler sürer 🙂

   Kendine iyi bak Nehir bu süreçte aklına ne takılıyorsa sorabilirsin.

 • Merhaba benim kuşum iki yaşında erkek yanına bir dişi kuş aldım iki ay oldu çok güzel anlaşıyorlar hatta dişinin gagası nerdeyse simsiyah oldu erkek sürekli yem taşıyor dişiyi sürekli kaşıyor hatta yuvayada girip çıkıyorlar beraber ama erkek dişinin omzuna yada kuyruğuna dokununca dişi agresif oluyor ve onu tünekten atıyor sürekli hertürlü mama takviyesi vitamin takviyesi de yapıyorum acaba çiftleşmeleri için daha zamanları varmı…

  • Merhaba Erdal

   Kuşlarının iyi anlaşmalarına sevindim.Onlara iyi bakıyorsun bu arada teşekkür ederim sana bu hayvanları çok sevdiğin için 🙂

   Çiftleşme dönemi şu kadar sürede olur diye bir kural yoktur.Dişinin keyfi şu anda istemiyor demek oluyor yaptığı bu hareketlerden 🙂 Yani diyeceğim onların biraz daha zamana ihtiyacı var.Zamanı geldiğinde yavrularını alacaksın acele etme onlara böyle iyi davranmaya devam et Erdal.

 • Merhaba benim babamlardan aldigim bir kuş vardi bakamamışlar kardesim onu kovalarken ayagini kirmiş veterinere götürdüğümde kaynadığını ve kırıp yeniden kaynatabiliriz demisdi ama ben bir daha ayni acıyı çekemsin demisdim aylardır böyle ve piskolojisi baya kötü dışkısı da beyaz gibi geliyor benim bi de erkek kuşum var çifleşmek istiyor belirtileri var 8 aylık ama kız yüz vermiyor ona kurlar yapıyor bi de dişi kuşum olurda vefat ederse erkek olana bisey olurmu ne kadar vakit sonra yanina eş almalıyım bi de yanına eş alınca direk aynı kafese mi koyayim ayri kafeslerde yan yana mı tutayim

  • Merhaba Öznur

   Psikolojisi düzgün değilse yani bu durumdan mutsuzsa kuşunu tedavi ettirmeni rica ediyorum.Eğer ki bu durumdan kurtulma şansı varsa ve senin de imkanların buna el veriyorsa onu bu acıdan ve psikolojiden kurtarman gerekiyor.

   Dişi kuşun olur da ölürse erkek bundan etkilenebilir.Kuşların da psikolojisi ve duyguları vardır.Dişisi öldüğü için ölen erkek muhabbet kuşları bile var.Bu tamamen ona ne kadar bağlı olduğuyla alakalı.Hiç istemiyorum böyle bir durumla karşılaşmanı ama dişi kuşun ölürse 15 gün 20 gün bekledikten sonra erkeğine bir eş alabilirsin.Eş aldıktan sonra aynı kafese direkt olarak katabilirsin.Yan yana başka kafeslerde bulunmalarına gerek yok.Gerisi onların anlaşmalarına kalmış bir olay.Kısa sürede anlaşıp anlaşmayacaklarını anlarsın.

 • Merhaba benim 1 çift muhabbet kuşum var dişi olan 2 erkek olan 3 yaşında erkeğin çehresi masmavi dişinin alt kısmı kahverengi üstü beyaz dişi yuvalığa sabahları giriyor ve içine kemiriyor . Erkekde kur yapıyor ama dişi onu gagasıyla vuruyor ben hergün uçsunlar diye kafesinden dışarı çıkarıyorum acaba bu çiftleşmeyi zorlaştırır mı ?

  • Merhaba Serdar

   Normalde dışarı çıkartman güzel ama çiftleşme sürecinde dışarı çıkartarak enerjilerini harcatman iyi olmaz.Kendi hallerine bırakman lazım bu zamanda.Yani evet çiftleşmeyi zorlaştırabilir.

  • Merhabalar benimde bir çift muhabbet kuşum var 2 sorum olacak
   1.erkek bayağı kızgın ama ayak atma durumu yok dişi kuşberkeğe ayak atıyor bunun nedeni ne olabilir
   2.kuşlarım sürekli öpüşüyorlar ama bir türlü çiftleşmiyorlar erkeğin çiftleşmeyi bilmemesi gibi bir durum olabilrmi çünkü 2 yıldır bizde bu arada dişide 9.10 aylık şimdiden teşekürler☺

   • Merhaba Enes

    1.Erkek kızgınsa ve ayak atmıyorsa bu onun çiftleşmek istemediği anlamına gelmez.Çiftleşme belirtisi için birden çok hareket vardır.Tüm kuşlar bunların hepsini yapacak diye bir kaide yok.Bazıları 1-2 hareket ile belli eder bazıları ise birden fazla hareket ile belli eder bu isteğini.Dişi kuşun erkeğe ayak atması şu anda çiftleşmek istememesine hareket olabilir.Bir zararı yok yani olağan dışı bir durum görünmüyor kuşlarında.

    2.Erkeğin çiftleşmeyi biliyordur 2 yaşındaki bir kuş için bu problem değildir.Doğası gereği içgüdüsel olarak bunu bilir ve uygular.Fakat dişi kuşun için henüz çiftleşebilir demek yanlış olabilir.Çünkü yaşı çiftleşme için 8-9 aylık olması yetiyor.Fakat sağlıklı bir çiftleşme için bu yaş 1 yılı bulabilir.Henüz daha yeni yani dişi kuşun.1-2 ay sonra daha uygun olacaklardır.Ayrıca çiftleşme için dişinin bunu istemesi lazım bunu da göz ardı etmeyelim.Umarım kısa zaman içerisinde çiftleşirler.Kuşlarında herhangi bir sıkıntı görülmüyor sadece az biraz zaman eksik.

    Aklına takılan başka bir şey olursa sormaktan çekinme Enes, kuşlarına ve kendine iyi bak 🙂

 • Benim erkek kuşum istekli duruyor dans gibi hareketler yapıp dişiyi öpüyor kasiyor ama disi bazen kovalıyor ve istemiyor (eş olmadan önce erkek kaçıyordu disi istiyordu )

  • Merhaba Mert

   Dişi kendini hazır hissetmediği için böyle yapıyor.Herhangi bir sorun yok bazen o ister bazen diğeri ister ortada buluştuklarında yavrunuzu alırsınız 🙂

 • Ve ayrıca disi kusum yuvaya alıştı giriyor cikiyor gagaliyor yuvasını ve erkek çok saldırgan bi hal aldı yaklaştırmıyor kafese ayrıca iyi anlaşıyorlar erkek 7 24 kur yapıyor ama daha çiftleşme gerceklesmedi sizce ne zaman gerçekleşir ağzına da kusuyor disi artık fazla hem yemiyor çoğunlukla yuvanın ağzında erkek besliyor

  • Merhaba Mert

   Tahmini olarak konuşuyorum 2 hafta içerisinde alabilirsin yavru.Sadece bir tahmin ama bu.Yumurtalar boşta çıkabilir 2 haftaya hiç yavru da alamayabilirsin.Senin dediklerine göre konuşuyorum sadece.Kuşların hazır ortak noktada buluştuklarında çiftleşeceklerdir 🙂

 • Benim ilk önce erkek kuşum vardı elimize sürtünüyordu bizde o yüzden dişi kuş aldık çiftleşmeleri için dişi kuş 3 gündür bizde erkek kuş yuvalığa giriyor geri çıkıyor ama fişi kuş girmiyor acaba bizden mi utanıyor ne yapmamız lazım söyler misiniz

  • Merhaba Berkay

   3 gündür sende olan kuş senden utanmıyor fakat yeni geldiği için ortama alışmaya çalışıyordur.Yapabileceğin bir şey yok şu anda.Kendi haline bırak 1 hafta 10 gün falan.Ortamı tanısın alışsın öncelikle.Daha sonra onunla ilgilenmeye başlayabilirsin.Birazcık sevgi yeterli 🙂

 • Merhabalar Mert bey kafesteki yuvalıga değiştirsem sıkıntı olur mu kuşum yumurtlicak daha büyük bi yuvalık takmak istiyorum şuan ki olana alıştı başka bi yuvalık taktığımda sıkıntı olur mu bu evre de şimdiden yorumunuz için teşekkür ederim:)

  • Merhaba Harun

   Nasıl ki senin alıştığın evini,eşyalarını bir anda elinden alırlarsa mutsuz olabileceğin gibi kuşlarda da durum çokta farklı değil 🙂

   Bu süreçte yuvalığı değiştirmemeni öneriyorum.Daha sonra istersen değiştirebilirsin herhangi bir sorun olmaz.Çok gerekiyorsa değiştir ama gerekmiyorsa bırak eskisi gibi kalsın madem ki seviyor 🙂

 • Merhaba,erkek kuşum bir yaşında,dişi kuşumla arasında bir buçuk ay var.Fakat dişi kuşum erkeği dövüyor(o kadar dövdü ki erkek artık uçamıyor) ve bu nedenle onları farklı kafeslere koyduk.Onları kafeslerinden çıkarıyoruz günün yarısını birlikte geçiriyorlar.Dişi kuşum erkeği dövsede öpme kusma gibi hareketler sergiliyor bazen ve şu aralar biraz daha az dövüyor erkeği.Kuşlarımın çiftleşmesini istiyorum ama bu nasıl olabilir?Bir de dişi kuşum şu aralar kuluçkaya yatmış gibi kafesin bir köşesinde duruyor.Karnı biraz şiş gibi ve kanatları hafif aşağıda hamile olabileceğini düşündüğüm için yuvalık taktım ama içinde odun talaş karışımı yok.Üst üste koyulmuş kağıt peçeteler var.İçeriyi kontrol ettim gayet yumuşak ama kuşlarım için sorun olur mu odun talaş karışımı olmadığı için?Çok teşekkür ederim…(Uzun yazdığım için kusura bakmayın.)

  • Merhaba Melek Yağmur

   Öncelikle dövme konusu normal bir durum dişi şu anda çiftleşmek istemiyor ve erkek zorluyorsa bu dövme olayı yaşanabilir.Ayrıca kuşların birbirlerine alışamamış olabilirler.Yaptığın hareket doğru sürekli kavga ediyorlarsa onları bir müddet izle ve ayrı kafeslere koy.Daha sonra yaptığın gibi arada bir birleştir onları.Ne zaman ki tam olarak anlaşacaklar o zaman çiftleşmeye uygunlar demektir.Senin bu durumda yapacağın şey onların kafeslerini ayrı tutman ama sürekli olarak zaman zaman onları birleştirerek ne yaptıklarını takip etmendir.Zaten tam olarak anlaştıklarında senin herhangi bir şey yapmana gerek kalmadan aynı kafese gireceklerdir.

   Boş yumurta da yumurtlayabilir hamile de olabilir.Onu en iyi bilecek sensin tabiki.Yuvalık takarak doğru yapmışsın yuvalık her zaman kalsın.İçerisini yumurtaların birbirine çarpmayacak şekilde yumuşak yapman yeterli.Kuşun ve yumurtalar rahat etsinler.Bunu neyle sağladığının pek bir önemi yok.

   Kuşların anlaşmaya başladıklarında veya yavru aldığında beni de haberdar et olur mu 🙂 istediğin kadar uzun yazabilirsin cevaplamaktan zevk alıyorum.

  • Dişi kuşum 1 yaşında yeni erkek kuş aldık oda 1 buçuk yaşında çok ciddi ama çok sakinler birbirlerini ilk gördüklerinde gagalarını sevdiler ondan sonra biri o başta biride o başta hiç oynaşma ötme yok neden acaba dışı kuşumuz çifleşme hareketleri yapıyordu erkeği alınca yanına durdu

 • Öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim kuşlarımın yumurtlaması yakın hissediyorum birbirlerini seviyorlar sadece dediginiz gibi disi hazır değil disi yemek bile yemiyor erkek gelip besliyor. Sormak istediğim şu yuvaliklarini taktim ortada bir boşluk var yuvarlak yuvanın içinde. Yuvaya ayrıca bir şeyler koymamı tavsiye eder mısınız

  • Merhaba Mert

   Yuvalığın içerisine talaş katabilirsin.Petshoplarda satılıyor söylersen verirler bunu.Zaten içerisine ne katarsan kat dişi kuş yuvayı kendine göre ayarlayacaktır fazlalıkları atar yırtar falan 🙂 bana sorarsan ortası boşluk kalması daha iyi.Dişi kuşunun rahatı için ve yumurtaların sağa sola yuvarlanıp zarar görmemesi için.

 • Merhaba. Erkek muhabbet kuşum 4, dişi kuşum 1 yaşında. Erkek çok enerjik çiftleşme isteği var ancak dişi kuşum pek yanaşmıyor. İyi anlaşıyorlar kavgaları yok ama erkek dişiye fazla yanaşırsa dişi gaga atıyor. Dişi birkaç kez kızgınlık dönemine girdi gaga rengi baya koyulaştı ancak çiftleşme olmadı. Ne önerirsiniz ? Mama tarifinizi de gördüm yapmalı mıyım çiftleşmeye uygunlar mıdır ?

  • Merhaba Ayça

   Kuşların çiftleşmeye uygun şu anda o konuda problem yok.Mama yapabilirsin.Ama ne olursa olsun çiftleşme dişinin kendini uygun hissettiği zaman olacaktır.Mama takviyesi yapmanı ve aceleci olmamanı tavsiye ediyorum.Uygun zamanda çiftleşeceklerdir merak etme 🙂

 • Merhabalar kuşum bugün yumurtladı yuvalıgın içinde birşey yok birşey koymam gerekiyor mu yoksa bütün yumurtaları yaptıktan sonra mi koymalıyım
  Verdiğin cevaplar ve yardımcı oldugun için teşekkür ederim allah razı olsun iyi kalpli insan :)))

  • Merhaba Harun

   Yuvalığın içine talaş veya kedi kumu katmanı öneriyorum.Bu hem kokuyu önler hem de yumurtaların birbirine çarpmasını ve yuvarlanmasını önler.Ben de teşekkür ederim harun 🙂

 • Abi bnm dişi kuş yuvaya giriyo erkek yuvanın kapısında beklıyo dişi bi kac dakka içerde duruyo sonra geri cıkıyo bu ne demek oluyo

  • Merhaba Hüseyin

   Yuvayı dişi kuş kurar diye bir söz var burada aynen onu yapıyor 🙂

   Yuvaya alışmaya çalışıyor ve içeriyi düzenlemeye çalışıyor yakında yavru alabilirsin demek oluyor bu.Kesin olmamakla beraber genelde yavru alacağın zaman buna hazırlık olarak yuvaya alışmaya ve içeriyi düzenlemeye girer dişiler.Yuvaya talaş veya kedi kumu katmanı öneriyorum.Dişi kuşun kendine göre ayarlar yuvayı.Erkekte zamanla içeriye girmeye başlayacaktır.Kendine ve kuşlarına iyi bak Hüseyin aklına takılan bir şey olursa yazabilirsin 🙂

    • Hüseyin aslında numaramı isteyen çok ama bunu herkese versem benim özel hayatım diye bir şey kalmayacak.Siteden ve instagramdan sorularını iletebilirsin.Aslında bunlar bile çok zamanımı alıyor.Telefon işine girersek işin içinden çıkamam lütfen beni yanlış anlama 🙂 Aklına takılan sorularını istediğin zaman sorabilirsin.

     • Abi o zmn söyle anlatıyım saman koydum yuvaya bu kuslar bır aydır aynı kafesteler dişi bazen erkeğe kafayı takıyo yanına yaklastırmıyo erkek sürekli ona bakıyo pesınde gezıyo kafesi ayırınca ötüyolar aynı kafese koyunca susuyorlar dişi yuvanın içindekı zamanların Bı kısmını atmıs Bı kısmı duruyor yanı kesin yavrı alır mıyım yakın zamanda

      • Merhaba Hüseyin

       Kafes meselesine açıklama yapayım öncelikle.Dişi kuş yuvalığın içerisine kattıklarını kendi kafasına göre düzenler.Yani yuvalığı kendine göre ayarlar.Onları ayırmana gerek yok ayrıca bırak beraber takılsınlar.Çiftleşme meselesine gelecek olursak onların ne zaman çiftleşeceğine dişi karar verecektir 🙂 zamanı geldiğinde çiftleşeceklerdir yani.Yumurtaları şu tarihte alırsın dersem yalan söylemiş olurum.Bunun herhangi bir tarihi yok malesef.Kuşların birbirine alıştıktan sonra dişi kendini hazır hissettiği vakit çiftleşme gerçekleşir ve yumurta alırsın.Aceleci davranma fazla illa ki yavrularını alacaksın Hüseyin, belki 1 aya belki 3 aya artık onların bileceği bir iş 🙂

 • Merabalar benim kuslarimda da bi tik yok erkek kus surekli disi kusun agzina kusuyo ve disi kusun cene tarafi kasiyo disi kusun sirtini sevimli sekilde gagaliyo sonra disi kusa yaklasmaya calisiyo ama disi kus yaklasdrmiyo

  • Merhaba Ufuk

   Erkek kur yaparak çiftleşmek istiyor.İyi anlaşıyorlar işte ne güzel.Dişi şu anda çiftleşmek istemiyor.Onun keyfi ne zaman isterse o zaman çiftleşme olacaktır 🙂

 • Selam benim erkek kuşum 15 aylık çiftleşme isteği olduğu için yanına 2 aylık bir dişi kuş aldım. Kuşçu bana yaşı büyük kuş alma dedi. Kuşunu döver dedi. Dişi kuş öpmeye çalışıyor ama erkek kuşum ondan kaçıyor arada bir dişiyi kaşıyor. Yuvalıkta taktım ne zaman dişi ister çiftleşmeyi acaba?

  • Merhaba Feray

   Erkek kuşun çiftleşme için uygun ama dişi henüz uygun değil.Dişilerde çiftleşme olgunluğuna erişmesi için ortalama 8-9 ay gibi bir yaşa erişmesi lazım.Yuvalığı sökebilirsin.Şu durumda malesef ki çiftleşme olmayacaktır.Çünkü dişi kuşun henüz bebe 🙂 Aklına takılan herhangi bir şey olursa sormaktan çekinme Feray, erkeğin yanına 1 yaşına yakın bir dişi alarak çiftleşmelerini hızlandırabilirsin.Diğer kuşuna da ona uygun yaşlarda bir kuş alabilirsin.Sana bunları tavsiye edebilirim.

 • Merhaba Bn 2 kuşum var dişi kuş yuvaya giriyor yuvanin içini kemiriyor hatta yuvanin küçük tunegi vardı onu çıkardı atti erkek kuşla sürekli yem kusuyorlar erkek kuş ayak atıyor fakat dişi kuş izin vermiyor kaçıyor bunlar ne zaman çiftleşir. Bir de yuvaligi içine biraz kuş kumu koydum içinde folluk yok yuvalık biraz küçük sorun olur mu eğer yumurta olur yavru çıktıktan sonra büyük yuvalik alıp içine folluk koysam olur mu cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba Hayâl

   Çiftleşme belirtileri gösteren 2 adet kuşa sahipsin yazdıklarından anladığım kadarıyla.Erkek hemen çiftleşmek istese de dişi şu anda istemiyor demek ki.Dişi ne zaman onay verirse çiftleşme o zaman olacaktır.Şu kadar sürede çiftleşirler dersem yalan söylemiş olurum 🙂 Tamamen dişinin keyfine kalmış bir şey.
   Yuvalığa kum,talaş gibi şeyler koyman tabi ki işe yarayacaktır.Fakat yuvalığın çok küçük olduğunu düşünüyorsan biraz büyük olanını alabilirsin.Fazla küçük olması problem yaratabilir.Çok dar bir alan kuşlarının mutlu olamayacağı bir ortam demektir.Çok küçükse yuvalık eğer ki imkanın da varsa sana tavsiyem birazcık daha büyük olanıyla değiştirmendir.Folluk olmadığını da belirtmişsin ayrıca.Folluk kesinlikle şart bir yuvalıkta.

 • Merhaba, ayni anne babadan olma bir disi bir erkek kusumuz var. 6 aylik oldular Fakat onlari ayri kafeslerde buyuttuk. Sebebi ise disi kusu annem alacakti fakat kis sartlari nedeniyle bizim evimiz daha uygundu gecici olarak baktik. Onumuzdeki kis icinde annemin evi uygun hale geldi ve disi kusumuzu yarin ona veriyoruz. Sorum sudur ki; bu kuslar ilk 2 ay anne baba kusun yaninda ve daha sonra anne baba kustan ayrilip bizim yanimizda 4 aydir ayri kafeslerde buyumelerine ragmen birbirlerinden ayrildiklarinda uzulup kusebilirlermi? Kardes olduklari icin genetikte problem olmasin ve ciftlesme olmasin diye ayri buyuttuk fakat disariya beraber saldik. Fikriniz nedir? Tesekkurler

  • Merhaba Eda

   Ayırmanızda herhangi bir sakınca yok.Yavru değiller artık.İnsanlarda olduğu gibi kardeşler bazen ayrılırlar.İlerde de kendi evini barkını kurup evlenirler.Kuşlarda da düzen böyledir.Ama size tavsiyem ayrıldıklarında onlara birer tane eş almanız ve hem erkeği hem dişiyi eşli olarak beslemenizdir.Bu şekilde daha mutlu olacaklarına eminim.Aklına takılan herhangi bir şey olursa sormaktan çekinme, kendine ve kuşlarına iyi bak Eda 🙂

 • Abi benim bir erkek kusum kizismisti yanina disi aldim tazi gibi atladi disi vurdu kafes kucuktu anlasamadilar bende kucuk bir oda versim onlara simdi yem flan kusuyorlar gecen disi erkegi kasidi ama disi beni gordugunde yuvaliga giriyo bide gecen opusurken ikisininde gozu kuculdu degisik oldu ciflesirlemi

  • Merhaba Furkan

   Anlattıklarına göre çiftleşme belirtileri gösteriyor kuşların.Anladığım kadarıyla da iyi anlaşıyorlar.Dişinin senden kaçması onu yeni aldığın içindir.Önce ortama ve sana alışması lazım kaçması çok normal yeni bir kuşun.Çiftleşirler bu arada evet.Ama bu ne zaman olur kendilerinin bileceği iş 🙂 Acele etme zamanı geldiğinde olacaktır.Kendine ve kuşlarına iyi bak Furkan aklına bir şey takılırsa sormaktan çekinme.

 • Merhaba. Benim iki kafesim var. Bir tanesinde tek erkek diğerinde çift var. Kafesler yan yana beraber. Bu çiftleşmeyi etkiler mi.

  • Merhaba Gökhan

   İki kafesin yan yana olması çiftleşmeyi etkilemez.Problem yok yani.Aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme, kuşlarına ve kendine iyi bak Gökhan 🙂

 • Erkek kuşumu 3 aylıkken aldım şuan 8 aylık. 1 ay önce 5 aylık dişi bir kuş aldım. Anlaşıyorlar öpüyor ilgileniyorlar. Erkek çiftleşmek istiyor dişi reddediyor. Kafesleri ayırmalı mıyım

  • Merhaba Gizem

   Anlaşıyorlar ve araları bozuk değil demişsin.Ne güzel işte anlaşıyorlar, sırf şu anda çiftleşmiyorlar diye kafesleri ayırmak olmaz.Zamanı geldiğinde yani dişi istediğinde çiftleşme olacaktır.Onun dışında kafeslerini ayırmana gerek yok.Kuşlarına ve kendine iyi bak Gizem, aklına takılan her şeyi sorabilirsin 🙂

 • Benim çift kuşlarım var elimi kafese sokunca geliyolar ama kafes dışında gelmiyorlar kaçıyorlar ne yapmam gerekiyor. Birde sanırım çiftleşceklet erkek kuşum da belirtileri var dişi kuşumunda belirtileri var ama istemiyo sanki erkek kuşum yaklaşınca gagasıyla kavga eder gibi itiyo onu anlamadım napıcağımı. 🙂

  • Merhaba Melisa

   Erkek çiftleşmek için hazır olabilir fakat dişi hazır olmadığı sürece olmaz çiftleşme.Zamanı gelince olacaktır zaten çiftleşme dişinin bileceği iş senin bu durumda yapabileceğin herhangi bir şey yok 🙂

   Eline gelmeleri konusunda yardımcı olabilirim.Onları eline alıştırmak için elinden bir şeyler yedirmeye çalışabilirsin.Sevdikleri yiyecekleri mesela meyve ve sebzeleri,dal darı vs. bu yiyecekleri elinle yedirirsen eline alışır ve senin güvenli olduğunu anlarlar.Bu alıştırma sürecini yavaş yavaş yapman gerekiyor.Severek yap alışırlar zamanla.Onlar sevilmeyi, okşanmayı da severler ayrıca.Eline gelirlerse kaşımaya çalış kafalarını sırtını falan 🙂

   Bu yazımızı okuyarak kuşunu kendine alıştırma sürecini hızlandırabilirsin.Aklına takılan herhangi bir soru veya sorunda lütfen yazmaktan çekinme Melisa.Kuşlarına ve kendine iyi bak 🙂

   https://kusyuvam.com/yeni-alinan-muhabbet-kusu-nasil-alistirilir/

 • Merhaba benim kuşlarım birbirlerni seviyorlar birbirleri ile gagalatını tutup kuyrukları ile oynuyorlar ama benim erkeğim sakin sizce nedendir

  • Merhaba Ömet

   Birbirlerini seviyorlarsa ve anlaşıyorlarsa sıkıntı yok.Eğer ki hasta değilse yani hastalıktan dolayı bir sakinliği yoksa herhangi bir problem yok demektir.Aynı insanlar gibi kuşlarında hareketlisi, sakini vardır.Dişi kuşlar genelde baskın olurlar.

   Hasta olup olmadığına bir bak bakalım.Herhangi bir şeyi var mı.Daha sonra onlarla daha fazla ilgilenmeye çalış neşelendirmeye çalış.Oyun oyna sevdikleri yemlerden yiyeceklerden ver.Kafeslerinden çıkar, dolaştır odada.Dediğim gibi ama sakin olması hastalık dışında kötü bir şey değildir.Her kuş aynı olmaz.Bazısı yerinde duramaz, bazısı sakin sakin takılır 🙂 Aklına takılan herhangi bir durum olursa lütfen sormaktan çekinme her zaman sorabilirsin.Kendine ve kuşlarına iyi bak Ömet 🙂

 • Merhaba kuşlarım henüz yavru biri 3 aylık diğeri 3.5 4 aylık şuan herşeyleri tam takır çok iyi anlaşıyorlar lakin erkek dişiden biraz tırsıyor dişi sürekli erkeğe yanaşıyor yüz vermiyor ama güzel oynuyorlar yuvalık taktım yaşları küçük çiftleşmek için biliyorum ama sabırsızlanıyorum bu yaşlarda Önerileriniz var mı

 • İki tane kuşum var altı ayı geçti alalı normalde uçuşunda bir sorun yok ama bugün salınca bir dolabın kenarına çarptı ve kafese girip geri çıktı bir sorunu mu var acaba.

  • Merhaba Melisa

   Kuş bunlar uçar, kaçar, çarpar herhangi bir sorun olmaz 🙂 Sorunu olursa farkedersin zaten kanatlarında falan bir problem oldu mu uçuşunda sıkıntı olur.Ama öyle bir dolabın kenarına çarpmayla falan bir şey olmaz kuşlara merak etme.

   Kendine ve kuşlarına çok iyi bak Melisa.

 • Kuşlarım bir yıldır yanımda eşler yuvallık var ama tek sıkıntım yaz aylarında talaş koyulur mu ?

  • Merhaba Ahmed

   Talaş katabilirsin yazında kışında herhangi bir problem olmaz.Aklına takılan sorularını sormaktan lütfen çekinme.Kendine ve kuşlarına iyi bak Ahmed 🙂

 • Benim tek erkek muhabbet kuşum varda. Sürekli çiftleşme hareketleri yapmaya başladı. Mineral taşına falan gaga atıyor. Ben parmağımla oynatırken yem kusuyor. Dişi kuş alma durumu da yok şu an. Nasıl sakinleşir? Yoksa böyle olmasında bir sıkıntı yok mudur?

  • Merhaba Cabir

   Muhabbet kuşları tek olarak beslenmemelidir bunun hem kuşunun ömrüne hem de mutluluğuna zararı olur bunu belirteyim en başta.

   Erkek muhabbet kuşları gaga taşını, oyuncaklarını vs. dişi gibi sanarak kur yapabilir.Aynı şeyi elinize yapıyormuş gaga taşına yapıyormuş bu durum gayet normal.Doğası gereği çiftleşmek istiyor.Benim sana önerim ona bir eş almandan yana olacaktı fakat şu anda alamayacağını söylüyorsun.Sakinleşmesi için onunla biraz vakit geçirebilirsin, oyun oynayabilirsin mesela.Böyle de kalabilir herhangi bir sıkıntı olmayacaktır merak etme ama çifti olursa daha mutlu olur 🙂

 • Benim 5 aylıkken sahiplendiğim dişi muhabbet kuşum var. Önceleri elimle besledim. Daha sonraları elimi kafese aralıklarla koydum. Elimden kaçmaz oldu ancak sürekli bi elimi kemirmeye çalışıyor. Sert ısırmıyor korkudan olduğunu zannetmiyorum çünkü kaçmıyor. Ama işte elimi sürekli kemirme isteği neden var anlayamadım onu sormak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Emre

   Muhabbet kuşunun neden ısırdığının sebeplerini aşağıdaki vereceğim yazıdan okuyup, kavrayabilirsin.Benim şahsi görüşüm kuşun ya çiftleşmek istiyor ki bunu senin bilmen lazım çiftleşme belirtisi gösteriyorsa evet bunun için yapıyordur ya da oyun oynamak istiyordur.Bence bunlardan yapıyor.Makaleyi okuyarak aslında sen de neden bunu yaptığını hareketlerinden çıkarabilirsin.Isırma olayının sert olmadığını söylediğin için böyle bir yorumda bulundum ben.

   Kendine ve kuşuna iyi bak Emre, aklına takılan bir şey olursa sormaktan çekinme.Sitemizdeki yazıları okuyarak muhabbet kuşunla ilgili geniş çaplı bilgilere erişebilirsin.

   https://kusyuvam.com/muhabbet-kusu-neden-isirir/

 • Merhaba benim 6 -7 aylik disi ve erkek kusum var disi olan kafes tellerine totosunu surtuyo yuvaliga girip zaman gecirmeyede basladi birbirlerine yem kusuyorlar birbirlerini kasiyorlar disi erkege ayak atiyor fakat erkek harekete gecince disi kaciyor neden olabilir

  • Merhaba Asiye

   Erkek kuşun çiftleşme olgunluğuna gelmiş sayılır ama dişi henüz hazır değil.Çiftleşme belirtileri gösteriyorlar evet kuşların ama biraz daha zamana ihtiyaçları var.Yani kısacası sebebi dişi kuşun şu anda hazır değil 🙂 Yaşını doldursa dahi dişi istemezse çiftleşme olmaz bu arada.Erkek ve dişi için uygun yaşları aşağıya yazıyorum umarım birkaç ay içerisinde yavrularını alırsın, acele etme kendine ve kuşlarına iyi bak Asiye.

   Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı ; 9 Ay

   Erkek muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı; 6-7 Ay

 • Merhaba kolay gelsin benim muhabbet kuşu 2.5 aylık erkek elimize alışmadı oyuncak verirsek onu eş olarak görür mü birde ne zaman yanına eş alalim

  • Merhaba Fatma Bilal

   Evet ayna gibi oyuncakları eş olarak görebiliyorlar.Oyuncaklara alıştıkları için onları birer eş olarak görme ihtimalleri çok yüksek.Eline alıştırmak istiyorsan bu kadar küçük yaşta oyuncak almanı önermem.Önce sana alışsın ardından oyuncak gibi şeyler katarsın kafesine.

   Eş olayına gelince istersen şimdi bir dişi katabilirsin kafesine.Hatta şu anda katman bence daha iyi olur.Yalnızlık çekmez daha mutlu, huzurlu olur.Tek başına hiçbir canlı beslenmemelidir bence.Çiftleşme yaşlarına daha çok var zaten onu da merak ediyorsan çiftleşme yaşları ;

   Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı ; 9 Ay

   Erkek muhabbet kuşlarında çiftleşme yaşı; 6-7 Ay

 • Merhaba mert Bey size bir sorum olacak fakat sorum fotoğraf ve video ile olacak ulaşabileceğim Bi sosyal medya hesabı veya mail adresiniz var mı? Teşekkür ederim sağlıkla kalın.

  • Merhaba Sercan

   Hayır eşini ayırmana gerek yok.Tedavisini aksatma yeterli.Kuşuna ve kendine çok iyi bak.İstediğin zaman sorularını yazabilirsin, çekinmeden.

  • Merhaba Alper

   Hayır hiçbir sıkıntı olmaz.Hatta televizyondan bazı kelimeleri öğrenip ezberleyebilir 🙂

 • Merhaba erkek muhabbet kuşum vardı yanına dişi alıp koyduk yaklaşık 7 8 aydır beraberler yuvalıkda koyduk sürekli öpüşüyorlar son 3 aydır dişi olan kafasını geri çekip kuyruğunu havaya kaldırıyo yani U şeklini alıyor diyebilirim sanırım çiftleşme durumuna geçiyor ama erkek olan sadece yanına gelip tek ayağını dişinin sırtına koyuyor sonra geri çekiyor sadece yaptığı bu çiftleşirken hiç görmedim dişi kuş gun içinde sık sık yuvalığa girip çıkıyor ama hala bi icraat yok yumurtlamak için daha süreleri varmı birde yuvalığın içine beyaz kum koydum sadece bu yeterli olurmu yokss illa talaşmı koymam gerekir

  • Merhaba Yasin

   Yaşlarını bilmediğim için kuşlarının senin söylediklerine göre çiftleşmeye uygun olduklarını varsayarak bir şeyler söyleyeceğim.

   Çiftleşmeyi senin görmene gerek yok illaki.Yani ayrı bir yerde veya sessiz olduğunuz bir anda da olabilir çiftleşme.Çiftleşme yaşları uygunsa ve uygun zaman olduğunda çiftleşme gerçekleşir.Her zaman için uygun zaman ve koşullar lazımdır.Kuşlarını biraz sessiz bir ortama koymaya çalış.Fazla gürültülü yerde durdurma.Çok rahatsız etme yuvalığa bakıp durma veya onlarla fazla uğraşma.Çünkü bu zamanda kendi kendilerine kalmaları en uygunu olur.

   Bunların dışında Çiftleşmeyen Kuşlar İçin Mama Tarifi adlı bir konumuz var.Buradaki takviye mamayı kuşlarına yedirebilirsin.Bu da çiftleşmeyi olumlu etkiler ve tetikler.

   https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/

   Ne zaman çifteşeceklerini benim veya bir başkasının bilmesi imkansız bunları yaparsan çiftleşmeyi hızlandırabilir ve en kısa sürede yavrularını alabilirsin diye tahmin edebilirim sadece.Ayrıca yuvaya kattığın beyaz kum da talaş gibi uygundur.Bunları koymanın sebebi hem yumurtalar kırılmasın diye, hem kuşların çarpık bacak vs. olmasın diyedir.Yani yumuşak ve bu işi yapacak bir şey koyman yeterlidir ekstra bir şey koymana gerek yok.

   Kendine ve kuşlarına iyi bak Yasin.Aklına takılan her şeyi sorabilirsin.Elimden geldiğince hızlı ve açıklayıcı yorumlar yapıyorum.Umarım en kısa sürede yavrularını alırsın.

 • selam.benim yavru erkek kuşum qarip hareketler yapıyor.kuyruğunu sıkıştırıb duruyor tüneye.neden acaba? yardım lütfen

  • Merhaba Bahar

   Kuyruğunu tüneğe sıkıştırmasının herhangi bir açıklaması yok.Oyun oynuyor da olabilir.Dikkat çekmek için de yapıyor olabilir.Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı bunu yapmaz yani.Başka ne hareketler yapıyor anlatabilirsen belki yardımcı olabilirim.

 • Merhaba.16 mayis ta cift muhabbet kusu aldim.uretici daha once yavru aldik ciftlesme donemi .rahatsiz etmeyin .kullanmadiginiz odaya koyun dedi.eve getirdim salona koydum yeri hazir olmafigi icin.ayni gun arka arkaya 3 kez ciftlestiler.(16mayis da).yumurta olmadi.ertesi gun baska odaya koydum.erkek disiyi besliyordu.yuvaliga talas koymustum karistirmislar yuvaliga gitmisler. Heyecanla cok kontrol ettim yuvaligi yada elektrikli supurgenin sesinden de korkmus olablirler girmez oldular yuvaliga.1 haftadir oturdugumuz odaya aldim.arada erkek disiyi besliyor surekli yanyanalar.yuvaligi cikardim.yem ve su vermek icin yaklasiyoruz sadece.sanirim biraz alistilar.ne yapmamiz gerek acaba yavru almak icin.oglum cok istiyo

  • Yumurta mamasi yemiyorlar.havuc salatalik marul vs.de yemiyorlar.yemle karistirdim verdim yemi yediler digerlerini attilar.ara ara bu sekilde veriyorum ama yemiyorlar.ne yapabilirim baska.gaga tasini 2 gundur kullaniyorlar.kalamar kemigini biraz once gordum gagalarken daha once dokunmamislardi.neden olabilir ne yapabilirm

   • Merhaba Oz

    Senin evde yapabileceğin başka bir şey kalmamış ki her şeyi denemişsin.Biraz kendi hallerine bırakmalısın bence.Doğal olarak süreç işlesin ve onlar ne zaman isterse yavru alsınlar.Fazla üstlerine düşerek korkutmamak da gerekiyor onları.

    • Merhaba.tesekkur ederim.dediginiz gibi kendi hallerine biraktim.sadece yem ,su tazelemek ve kafes temizligi icin yaklasiyoruz yanlarina.eskisi kadar urkmediklerini farkettim.nijer tohumu vs.kestim.ama yumurta mamasinin2 3 gunde bir yemle karistirip vermeye devam ediyorum.bazen sadece meyveleri rendeleyip veriyorum.yemle karistirip.alismalari acisindan.hala yemleri yiyip mamalari atiyorlar ama.insallah cok bekletmezler bizi .bir sorum daha olacakti size.memlekete gidecegiz kusu arkadasima biraksam mi uygun olur evde birakmak mi acaba.yerini degistirmeyin diyorlar cogu kaynakta.arkadssin evinde 2 cift kus daha var.yada komsuma biraksam hic kus yok komsumda.hangisi iyi olur acaba.

  • Merhaba Oz

   Kuşların henüz sana ve ortamına alışamamış olabilir.Çünkü daha 2 aydır sendeler.Önce sana ve ortamına alışsınlar bence ardından yavru işi en kolayı.Kendi hallerine bırakarak arada bir kontrol etmelisin.Çok fazla kontrol etme ama yuvalığı falan.Korkutma onları sürekli yavru almaya çalışma ve aceleci davranma.Sana önerebileceklerim bunlar çünkü diğer türlü her şeyi denemişsin.Takviyelerle yavru almaya falan da çalışmışsın.Demek ki şu anda yavru istemiyor onlar 🙂

 • Merhaba benim bu sorum olacaktı 4 yaşında bir dişi muhabbet kuşum var annesinden ayrılığından bu yana hep tek kuşdu kafeste. simdi yeni bir kuş daha aldık 11aylık erkek ve dediklerine göre kızgın dönemindeymis ayni kafese koyduk iki gün oldu daha. dün erkek olan baya kafesin içinde dişinin yanına yaklaşmaya çalıştı ama dişi olan çok korktu sürekli kaçıyordü. Erkek olan ötmeye başladıkça kafesin parmakliklarinda veya kafesin köşesinde duruyor. bugün de erkek olan öyle duruyor disi olanda uzak duruyor eskisi gibi ötmuyor sadece ayirmalimiyiz acaba birde ciftlesme ihtimali var mi yani biri 11aylık diğeri 4yaşında olması sorun olurmu ne yapmamiz gerekir? Uzun oldu kusura bakmayın şimdiden teşekkür ederim ☺

  • Merhaba Nur

   Kuşlar birbirine alışmamış ki çiftleşsinler 🙂 Onların da duyguları var.Birbirlerine alışmadan herhangi bir çiftleşme olmayacaktır.Çiftleşme durumu ancak dişi isterse ve birbirleriyle eşleşirlerse olabilir.Diğer soruna gelecek olursam 11 aylık kuş ile 4 yaşındaki kuş çiftleşebilir herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.Bunun belirli bir süresi yok dediğim gibi birbirlerine alışma evresi geçince çiftleşme olabilir.Birbirleriyle kavga etmedikleri sürece sorun yok yani ayırmana gerek yok.Birbirlerine zarar verirlerse birkaç günlüğüne ayırıp onları izle sonra tekrar aynı kafese koy.

   Aklına takılan her türlü soru için yazabilirsin Nur.Kuşlarına ve kendine cici bak.

 • Merhaba, tam bi hafta önce muhabbet kuşu bulduk yere konmuş yemek arıyodu kendine, bizde onu sahiplendik, ancak cinsiyetini ve yaşını tam olarak bilmiyoruz daha önce de hiç muhabbet kuşumuz olmamıştı çünkü, bi kaç video izledim kuşumun dişi ve yetişkin olduğunu düşünüyorum ama kesin bi bilgi elde etmem adına bana yardımcı olur musunuz size fotoğrafını göndersem mail üzerinden şimdiden teşekkürler ☺️

  • Merhaba Melike

   Mail atabilirsin veya buraya da fotoğrafını yükleyebilirsin hangisi kolayına gelirse.Elimden geldiğince yardımcı olurum.Kendine ve kuşuna iyi bak 🙂

   • Size bi soru sormak için tekrar burdayım, ayrıca bi önceki mesajıma cevap vermişsiniz ancak ben yeni gördüm cevabınız için teşekkür ederim. Yalnız olan Muhabbet kuşum bugün bi tane yumurta yaptı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yumurtayı kafesten almalı mıyım? Yanına erkek muhabbet kuşu almalı mıyım? Kafesi biraz küçük galiba daha büyüğünü mü almalıyım? Daha önce söylediğim gibi daha önce muhabbet kuşumuz olmadığı için sadece yem koyuyoruz ve bazen de yaprak. Onu nasıl beslemeyelim, biraz endişe duyuyorum kuşuma bi şey olucak diye Mail adresinizi sitede göremedim, ordan yazsam cevabınızın geldiğini görebilirim aslında. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 • Merhaba.tesekkur ederim.dediginiz gibi kendi hallerine biraktim.sadece yem ,su tazelemek ve kafes temizligi icin yaklasiyoruz yanlarina.eskisi kadar urkmediklerini farkettim.nijer tohumu vs.kestim.ama yumurta mamasinin2 3 gunde bir yemle karistirip vermeye devam ediyorum.bazen sadece meyveleri rendeleyip veriyorum.yemle karistirip.alismalari acisindan.hala yemleri yiyip mamalari atiyorlar ama.insallah cok bekletmezler bizi .bir sorum daha olacakti size.memlekete gidecegiz kusu arkadasima biraksam mi uygun olur evde birakmak mi acaba.yerini degistirmeyin diyorlar cogu kaynakta.arkadssin evinde 2 cift kus daha var.yada komsuma biraksam hic kus yok komsumda.hangisi iyi olur acaba.

  • Merhaba Oz

   İyi yapıyorsun yaptıklarında.Memlekete kaç gün gideceksin kuşlar hiç tek başına bırakılır mı 🙂 yemini suyunu kim verecek ? Komşuya bırakmak en güzeli gibi duruyor bana sorarsan.Evde tek başlarına kalmasınlar kesinlikle.Ayrıca evinde kuş olan komşunda kalması bence daha iyi çünkü en azından tecrübesi vardır.

   • Merhaba.20 gun .yem ve su icin anahtar birakirim diye dusunuyordum bazi kaynaklarda yer degisikligi olmasin dedikleri icin kafam karisti.kuslari olan arkadasa birakirim artik dediginiz gibi.cok teşekkür ederim sorularin cevaplanma suresi,ilgi alaka gercekten super.tesekkur ederim.

 • Merhaba benim muhabet kuşlarım 3 aydır beraberler fakat disi yuvasına hiç girmiyor ama çok güzel anlaşıyorlar erkek devamlı kuğ yapıyor farklı ötmüşler gözleri halkalama ve küçülme dışarıda aynını şekilde gözleri oluşuyorlar ama dışı direkli erkek kustan sem istiyor erkek kusu yem varmasını kızıyor vuruyor o zaman kavga yapıp ateşlenme fasi bitiyor dışı direkli yem yedirsin istiyor erkek ise cifleşmek istiyor neden ağzından yem ister dışı kuş yumurtlama döneminde olmuyormu erkek dişiye yem yedirmesi merek ettim birazda uzun yazdım iyi geceler diliyorum

  • Merhaba Hatice

   Güzel anlaşıyorlarsa problem yok demektir arada didişmeler olabilir bu sana ne kadar kavga gibi gelse de arada böyle didişmelerin olması gayet normaldir.Erkeğin dişiye yem kusması hem güzel anlaştıklarını gösterir hem de erkeğin dişiye bir jesti ve kur yapması olarak anlaşılabilir.Erkek ne kadar yem kusuyor ve diğer çiftleşme belirtilerini gösteriyor olsa da çiftleşme dişinin istediği zaman olacaktır.Yani ya dişinin yaşı çiftleşmek için uygun değil ya da şu anda çiftleşmek istemiyor demektir.Bu yem kusma yumurtlama döneminde olacak diye bir kural yok genelde erkek kuşlar bu şekilde kur yaparlar dişilerine.

   Kısaca özetlemek gerekirse çiftleşme belirtilerini gösteriyor kuşların ve dişi ne zaman isterse çiftleşme o zaman olacaktır.Erkeğin yem kusması çiftleşme belirtisi ve dişiye yaptığı kurdur.Ayrıca arada bir didişmeleri de gayet normal herhangi bir sıkıntı yok.Umarım en kısa sürede yavrularını alırsın bu tabi ki dişinin elinde olan bir şey 🙂 Kendine ve kuşlarına iyi bak Hatice, aklına takılan her şeyi sorabilirsin.

 • Merhaba benim kuşlarım bir önceki kuluçka yumurtalarının hepsi boş çıktı erkeğin tam birleşmeden çiftleşmeleri bitiyor tünekleri sabit sallanmıyor. Yine yumurtlamış fakat çiftleşmeyi yine tam olarak yapamadılar maması vitamini hepsini veriyorum bu yumurtada yüksek ihtimalle boş benim ne yapmamı önerirsiniz?

 • Merhaba.
  Öncelikle 1,5 yaşlarında erkek kuşum var ve bugün ona dişi bir eş aldım erkek kuşumun yaşlarında. Aldığımız yerde ki kişi kuşumun çiftleşmesini istiyorsam kafesinin içindeki ve dışındaki oyuncakları çıkarmam gerektiğini erkek kuşumun oyuncakla değil de dişi kuşla ilgilenmesi için bunun şart olduğunu ve bunun haricinde kafesin kapısını sürekli kapalı tutmam gerektiğini söyledi. Fakat benim erkek kuşum fazla hareketli uçmadan duramıyor ve kafesinin üzerinde onun oynamayı sevdiği bir sürü oyuncak ve üzerine konacağı ağaç dalları var. Bu konu biraz kafamı kurcaladı doğrusu. Sizce o kişinin söylediği gibi oyuncakların hepsini kaldırmalı ve kafesin kapısını sürekli kapalı mı tutmalıyım ?

  • Aldığınız yer doğru bilgiler vermiş. Kuşlarınızın birbirlerine iyice alışmasını bekleyin. Bu süreçte yuvalığını ve yumurta mamasını eksik etmeyin. Fazlalık olan eşyaları kaldırın oyuncak vb. kuşlarınızın birbirine olan ilgi alakasını azaltmamak için ayrıca kafes kapısını açmamakta fayda var enerjilerini bu yönde tüketmemeleri gerekiyor. Yulaf, yumurta, havuç, yeşillik gibi besinlerle sürekli takviyeler yapın.

 • Merhaba.
  Öncelikle 1,5 yaşlarında erkek kuşum var ve bugün ona dişi bir eş aldım erkek kuşumun yaşlarında. Aldığımız yerde ki kişi kuşumun çiftleşmesini istiyorsam kafesinin içindeki ve dışındaki oyuncakları çıkarmam gerektiğini erkek kuşumun oyuncakla değil de dişi kuşla ilgilenmesi için bunun şart olduğunu ve bunun haricinde kafesin kapısını sürekli kapalı tutmam gerektiğini söyledi. Fakat benim erkek kuşum fazla hareketli uçmadan duramıyor ve kafesinin üzerinde onun oynamayı sevdiği bir sürü oyuncak ve üzerine konacağı ağaç dalları var. Bu konu biraz kafamı kurcaladı doğrusu. Sizce o kişinin söylediği gibi oyuncakların hepsini kaldırmalı ve kafesin kapısını sürekli kapalı mı tutmalıyım ? Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Mahsa*

   Evet denilenler doğru çiftleşme için kuşların başka bir şey ile meşgul olmaması gerekiyor.Erkek kuşlar genelde oyuncaklarını bir eş gibi görebiliyorlar ve onlara bağlanıyorlar bu dişi kuşa olan isteğini azaltır bu sebepten dolayı oyuncaklarını kaldırman gerekiyor.Ayrıca sürekli uçmaları ve enerjilerini buna harcamaları da çiftleşme döneminde olmaması gerekiyor.Yani kısacası denilenler doğru.Sana tavsiyem oyuncakları sırasıyla kaldır yani hepsini birden kaldırma kafes meselesi için de aynı şekilde sürekli kapalı tutma arada bir aç ve onları rahatlat.Kendine ve kuşların çok iyi bak aklına takılanları sormaktan çekinme 🙂

 • Merhabalar benim Erkek muhabbet kuşum vardı elimize geliyor vede konuşuyordu Nisan ayında elimize geldiği anda elimizde çiftleşme gereksinimi duyduğu için yanına Mayıs ayında petshop dan dişi kuş aldım aldığım arkadaş çiftleşme ye 15 günü var demişti bu zamana kadar bekledim gagası kahverengi oldu erkek kuşun yanına koydum olmadı kafesleri ayrı odalara ayırdım sonra kafesleri birbirlerini görecek şekilde 15 gün tuttum sonra birleştirdim ikisi beraber duruyor ama birleşmiyor birleşme belirtisi göstermediği için yuvalıkta koymadım ne yapabilirim?

  • Çiftlesmesini istediğiniz ve çift kuşların kafesinde yuvalık kesinlikle olmalı. Ayrıca muhabbet kuşlarıda insanlar gibi eşlerini seçebiliyor. Bu süreç zarfında sabırlı olmanız gerekmekte. İki kuşunuzda erişkin ve çiftleşme olgunluğuna ulaştıysa gözlemleyin 1-2 ay yiyeceklerini ve ek vitaminlerini eksik etmeyin. Sonucu olumlu yada olumsuz geri dönüş yaparsanız sevinirim 🙂

 • Merhaba benim 1 disi 1 erkek kusum vardi. disi kusum öldü ve bi daha kus almadim. Erkek kusum yalniz kaldi
  . Sonra benim kizlarim var iki tane 1 oglum.var. Kizlarimin hep yaninda hic gitmiyor.. Af edersiniz ama degisik hareletler yapiyor. Kizisiyor mu bilmiyorum.
  Ne yapmam gerek.

  • Kuşunuzun kızların yanında olması büyük ihtimal onları sevmesinden ve alışmış olmasından kaynaklanıyor. Erkek kuşun kur davranışları başkadır. Kuşunuzun yaşını şuanki durumunu bilmiyorum. Ama kuşunuza en yakın zamanda eş almanızı tavsiye ederim.

   • Bide bisey daha sormak istiyorum. Benim kus kafesin boyalarini kemiriyor. Beyaz olan kafes siyah oldu. Neden olabilir bu aceba

 • Merhaba 3 gündür muhabbet kuslarim var erkek kuş nezaman dışı kuşa yaklaşsa dişi kuş kaçıyor sebebi ne olabilir birde erkek kuşum dişi kuşun yem yemesine kesinlikle izin vermiyor 3 gündür yemini yiyemiyor dişi kuş acaba neden yemesine izin vermiyor ben çok üzülüyorum bu duruma

  • Kuşlarınız daha 3 günlük ve birbirlerini daha çözmemiş durumdalar. Bu süreçte sabırlı olup kuşlarınıza sevdiği yiyecekler vererek meyve, sebze, daldarı vb. birlikte yediklerini ve mutlu olduklarını göreceksiniz. Zamanla birbirlerine ısınacak ve dahada yakınlaşacaklardır bundan hiç şupheniz olmasın.

 • Merhaba benim yaklaşık 3-4 yaşında bir erkek muhabbet kuşum var. Daha önce dişi bir kuşla çiftleştirmeyi denedik fakat hiç yaklaşmadılar birbirlerine. Onları ayırdık 2 aydır yeni bir dişiyle beraber dişinin yaşını bilmiyorum fakat araştırdığım kadarıyla en az 8 aylık. Kafeslerinde sürekli öpüşüyorlar ve erkek olan kur yapmaya çalışıyor genellikle iyi anlaşıyorlar. Fakat bazen dişi kuş erkek kuşu kovalıyor veya gagalıyor. Bunlar çiftleşir mi veya çiftleşmesi için ne kadar zaman beklemeliyim ? Eğer çiftleşirlerse onlara uygun ortam nasıl olmalı ? Cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Öncelikle kafes için uygun ortam; olabildiğince sade, kalamar kemiği, folluklu yuva, daldarı, meyve ve sebzeli bir şekilde olması gerekiyor. Ayrıca folluğun içine talaş veya kedi kumu koyabilirsiniz. Kovalaması ve gaga atması gayet normal ancak çiftleşmeleri için bol bol yumurta maması ve ek takviyeler ile güçlendirin kuşlarınızı. Yumurta maması tarifi için bu yazımızı okuyabilirsin.

   Mama tarifi: https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/

 • Öncelikle merhabalar bende size birşey sormak istiyorum benim 2 dişi 1 erkek muhabbet kuşum var 3üde aynı kafesteler çifleştme olabilir mi bide 6 aylıklar

  • Muhabbet kuşları eş seçen kuşlar olduğu için birbirini seçen dişi ile erkeğin tabiki çiftleşebilir. Fakat yumurtlayan dişin olursa eğer yuvadaki diğer dişiyi çıkarmanı tavsiye ederim. Dişi kuşunu strese ve korkuya sebep olabilecek davranışa sokabilir.

 • İyi günler özel olarak 170×50 ahşaptan salma tarzı kafes yaptım rahat olsun kuşlar diye hava almaları için açık yer var salıncak dal tünek vb var 3 erkek 3 dişi kuşum var yuvalık ayarlamayı düşünüyorum hepsi aynı salma da çiftleşme olur mu anlaşırlar mı sorun çıkar mı acaba

  • İyi günler öncelikle elinize sağlık, kuşlarınız için uğraşıp onlara yuva yapmışsınız. Size tavsiyem salmada iyi anlaşan çiftleri ayırarak onları başka bir kafese koymanızdır. Salma kafestede çiftleşir yumurta alırsınız ancak kendi kafeslerinde daha rahat edecek ve herhangi bir risk altında olmayacaklar. Tavsiyem dişi kuşun hem strese girip hem rahatsız olmaması için kuşlarınızı takip ederek anlaşan çiftleri ayırmanızdır. Yavrular içinde daha sağlıklı ortam olur böylelikle.

 • Merhaba iki tane muhabbet kuşum var hiç çiftleşme olmadı erkek kuş bu aralar çok hırçın oyun oynarken parmağımızı çok kötü ısırıyor erkek kuş elimize konduğunda kendini sürterek rahatlamaya çalışıyor ve kafesteki çubuğuna da aynı şekilde sürtünerek rahatlamaya çalışıyor ve bunu yaptığında dişi kuş hemen yanına gelerek rahatsız ediyo ve yapmasına izin vermiyo ancak çiftleşmek içinde hiç yanına yaklaştırmıyo sadece öpüşme oluyo o kadar erkek kuş çok hırçın olduğundan dolayı kafesten çıkarmak istemiyoruz resmen elimizi çok ısırıyor ne yapmamız gerekir acaba yardımcı olur musunuz

 • Merhaba 7 aylık erkek muhabbet kuşum var kafeste tek başına son zamanlarda aşırı sinirlendi ve ısırmaya başladı çiftleşme döneminden kaynaklı olduğunu söylediler ama ben çiftleştirirsek bizden uzaklaşacağını düşündüğüm için istemiyorum çifleştirirsek bizden uzaklaşır mı çiftleştirmezsek bir sorun çıkar mı nasıl sakinleştiririm kuşu

  • Kuşunuza bir dişi almanız onun ve sizin yararınıza olacaktır. Kuşunuz size alışkın ise asla sizden uzaklaşmaz. Çiftleşip yavru sahibi olmak onunda hakkı diye düşünüyorum. Isırma sorununa gelecek olursak bunun bir çok başka sebebide olabilir. Ayrıca Muhabbet kuşu neden ısırır? yazımıza bakmanda fayda var.

 • Merhaba Kuş var eş kafes yuvalik ancak hic yumurtlamadı ve çiftleşme görmedim 3 ay olacak 1.5 yaşında erkek kiz 11 ay Dışı yuvalak kemeyor oturtuyor 1 ay oldu ancak yumirta yok yeni hediye kuş gelmiş 4 aylik erkek kafes acik bırakıyorum uçsun o de o kuş cift yanina gedeyor sari kuşuna cok iyo anlaşıyor ve kur ve kusuyolar birbirine ne yapim belestrelim onlari ancak yavru kuş cok küçük erkek yardımcı olul lutfen uzun oldu yazi

  • Merhaba Zarifa

   İki olgun kuş eş olabilirler diğeri biraz küçük ona uygun bir eş alman lazım yaşı daha çok küçük. Çiftleşme öyle hemen olabilecek bir şey değil 3 aya olabilir 5 aya olabilir. Dişinin ne zaman keyfi isterse çiftleşme o zaman olur. Kur yapmaları güzel bir şey fakat dediğim gibi çiftleşme dişinin istediğinde olacaktır. Ayrıca işleri biraz hızlandırmak için aşağıdaki yazıyı okuyup onlar için bir mama hazırlayabilirsin.

   https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/

 • Merhabalar ben ilk önce dişi kuşumu aldım Şubat’ta Nisan basindada erkek kuşumu aldım birbirlerine alıştılar hep yan yana gezip uçuyorlar kafese yuvalikta taktım ama içine kalın talaş koydum hepsini kafesin içine attı dişi kuş tekrardan da koymadım talaşı Ekim ayındayiz şu anda ama daha ciftlesmediler. Acaba ne zaman olur çiftleşme çünkü erkek kuş dışı kuşun yanindan hiç ayrılmıyor ayriyeten benim yapmam gereken yem vs gibi şeyler varmı acaba
  Cevap için şimdiden teşekkür ederim iyi aksamlar dilerim

  • Merhaba Hakan

   Çiftleşme aslında bizim elimizde olmayan fakat ufak tefek detaylarla hızlandırabileceğimiz bir işlem. Dişi kuş ne zaman isterse o zaman çiftleşme gerçekleşir çünkü. Aşağıdaki mama tarifinden bir mama hazırlayabilirsin onlara. Eğleniyorlarsa keyifleri yerindeyse gerisi çokta önemli değil aslında 🙂 biraz zamana bırakmak lazım. Sonuçta er ya da geç eşleştilerse çiftleşme gerçekleşir. Aşağıdaki mama tarifimizden bir tane hazırla bakalım işler kızışacak mı görelim.

   https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/

 • Hayırlı akşamlar kolay gelsin. Benim erkek muhabbet kuşum var 1aylık iken mayısta aldım elimde yatıyordu yavruyken sürekli uyuyordu bundan bir ay kadar önce kırmızı biberlerle uğraşırken oda yemiş ceresi kırmızı oldu sonra kahveye dönüştü geçmiyor bide bazen dışkıları büyük herzaman değil ve normal yapıyor sulu cıvık değil sorum şu aldığım kuşçuya sordum dişi olabilir dedi ama siz erkek demiştiniz dedim değişiyor sonradan foto çek getir görelim dedi. İnternetten araştırrırkene mantar hormon bozukluğu vs. Şeyler var korkuyorum sonra sizi buldum. Foto atıcam da nerden bilemedim

  • Öncelikle kırmızı biberin kuşuna hiç bir zararı olmaz. Hatta yararı olur sebzeyi, meyveyi eksik etmemelisin vitamin açısından.

   Dışkıları değişkenlik gösterebilir bu konudada bir kuşkun, korkun olmasın.

   Bir diğer konuya gelecek olursak kuşunun cinsiyetini yanlış tahmin eden bir petshopa denk gelmişsin. Onun haricinde mantar, hormon bozukluğu çok ayrı şeyler. Kuş cinsiyetlerinde ayrım yaparken bilerek veya bilmeyerek yanlışlıklar yapılabiliyor. Dişi diye erkek, erkek diye dişi veren satan kişiler oluyor malesef. Sende onlardan birine denk gelmişsin. Korkacak herhangi bir durum yok sadece yanlış cinsiyet tahmini yapılmış.

 • Muhabbet kuşlarım çiftleşti filan derken 4 yumurtadan 3 yavru oldu bi yumurta tutmadı ama, yavrular daha yeni büyümüş iken kuşlar yine çiftleşmeye başladı üstüne yeni bir yumurta yumurtladı böyle devam ederse yakında evi muhabbet kuşu basacak sjsjsj

 • Merhaba dişi kuşum bu kızışma belirtilerini gösteriyor ama şu an yavru edinmek ya da yanına bir eş almak istemiyorum. Kızışma dönemlerinde illa bir şey yapmak gerekir mi ?

  • Kuşuna bir eş almanı tavsiye ederdim ancak şuan için yavru sahibi olmak istemiyorsun. Böyle durumlarda bir şey yapmana gerek yoktur. Kuşların belirli dönemlerde çiftleşme istekleri azalıp artabilir. Kuşuna eş almamanın bir zararı olmayacaktır.

 • Merhaba benm kusum erkek ve bize bayağı alıştı ve konuşuyor ama değişik hareketleri başladı eş mi istiyor acaba bilemedim mini topu var onunla oynamayı çok seviyor ama onunla oynarken kuyruğunu daha doğrusu poposunu yere sürtuyor topun üzerine flan çıkmaya çalıyor kafesten cikardigmzda hemn poposunu saclarimiza falan sürtuyor dans eder gibi başını sallayıp duruyor anlayamadım yardımcı olur musnz eş mi istiyor eş alırsam konuşmayı bırakır mı acaba?

  • Söylediğin davranışlara göre kuşun eş istiyor. Konuşmayı bırakmaz, size alışkın ise bunada etki etmez. Ona bir eş alarak daha mutlu olmasını sağlayabilirsin.

  • Kur ve çiftleşme belirtisi olabilir. Yakınlıklarıyla iyi anlaştıklarının göstergesidir. Bazen birbirlerinin ağzına yiyecekte verebilirler. Yani bunlar iyiye işaret 🙂

 • merhaba benım 1 bucuk senedır bır dısı kusum var ama hıcbır zaman ele gelmez ve yemden ve maruldan baska bısey yemezdı kuscuya goturdugumde artık cıflesme zamanı gelmıs demıstı komsumuzdan bır tane erkek 2 yasında muhabbet kusu aldım o kus cıvıl cıvıl sureklı konusuyor ama bızım dısı kusla hıc yan yana bıle gelmıyorlar bırde kafesım buyuk yanlarında bırde 2 3 aylık muhabbet kusu var kız 3 aynı kafeste olurmu bıde acaba cıflesırlermı kavga etmıyorlar ama yan yana da gelmıyorlar dıger yavru olan da sureklı kabarık duruyor cok fazla yemek yıyor ve sureklı uyuyor acaba bı hastalıgı varmıdır cok soru sordum ama hakkınızı helal edın

  • Sorularınıza sıra sıra cevap verelim sizin için daha kolay olur öncelikle;
   1- 1 bucuk senedır bır dısı kusum var ama hıcbır zaman ele gelmez ve yemden ve maruldan baska bısey yemezdi dediniz.
   Kuşunuzu alıştırmayla alakalı bir durum. Sanırım elinize alıştırmamışsınız ve yiyecek bakımından havuc, salatalık, elma vb. meyveler ile takviye etmemişsiniz. Kuşlar bu meyveleride çok severler. Ayrıca 1,5 yaşındaki kuş zaten çiftleşmeye hazır kuştur.
   2- Kuşlarınızı çiftleştirmek istiyorsanız bu süreçte kafeste başka bir kuşu bulundurmamalısınız.
   3- Yavru kuşunuzun sürekli yemek yemesi iyiye işaret. Yemek yiyen ve iştahlı kuşun hasta olma ihtimali zordur.
   4- Kuşlarınıza biraz zaman tanıyın yeni eşlerini benimserler ise size kısa sürede yavru vereceklerdir.

 • Merhaba mert bey ben muhabbet kuşları mı takım halinde 10 gün önce aldım Pet Shop ta kafeste çok iyi anlaşıyorlar fakat eve geldiklerinde çok kavga etmeye başladılar bazen çok iyi anlaşıyorlar bunun sebebi nedir?

  • Kuşlar da insanlar gibi sürekli iyi anlaşamazlar sonuçta onlarda bi canlı. Bazen kavga ederler, bazen iyi anlaşırlar, bazen birbirlerinin ağzına yemek verirler. Dert edilecek bir durum yok. Sadece zamana bırakın ve yeni evlerine tamamen alışmalarını bekleyin.

   • Benim muhabbet kuşum yaklaşık 5 aylık erkek. Kafese elimi koyduğumda elime çıkıp tırnağımı kemiriyor o arada kuyruğunu poposuyla bereber elime sürtüyor , kanatlarını kabartıyor bayağı heyecan yapıyor. Bu tam olarak ne yapıyor anlamadım. Sevinçmi ? Tatminmi ediyor kendini

 • Merhaba erkek kuşu mun yasini bilmiyorum evden kaçıp bahçemiz e geldi ama 1 yasin üstünde konuşkan ve cok hareketli yastıkla ciflesmeye çalıştığı için disi aldik 3 bucuk ay oluyor disi ile iyi anlaştılar disinin burnu 2 haftadır pembeleşti kızgınlık oluyor sanirim surekli öpüşüp birbirlerini kasiyorlar yüzlerini ama yuvaliga hiç girmiyorlar sadece surekli öpüşüp birbirlerini seviyorlar ben cok salıyorum 6 7 saat kadar serbest geziyorlar acaba bu yüzden mi ciftlesmiyorlar bu arada kusum ilgisi pek düşmedi ve hala eskisi gibi konuşuyor disi kus ben ve yastık arasında gidip geliyor disi kusun da yasini bilmiyorum ama cere rengi değiştiği için hazır olduğunu düşündüm yuvaliğa pamuk koydum acaba o yuzden mi talaş şart mı teşekkür ediyorum

  • Yuvalığa pamuk yerine kedi kumu yada talaş koyabilirsin. Ayrıca dişi kuşunun gagası koyulaşmış ve kabuklaşmış çiftleşmeye hazır kuş dediğine göre. Bu süreçte kafeste kendi hallerine bırakmak daha doğru olur tabiki ama kendi sağlıkları ve mutlulukları içinde arada bi salmak gerekiyor. Kuşlarının cinsiyetlerinden ve yetişkin olduklarından eminsen sadece yumurta maması ile bu sürece katkı sağlayabilirsin. https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/ yazımızdaki tarifi kuşlarına her gün taze vererek çiftleşmeye daha hazır hale getirebilirsin. 6-7 saat gezmelerinin bir sakıncası yok böyle bir durum etkileseydi doğa ortamında hiç bir kuş çiftleşmezdi 🙂

 • erkek kuşuma yeni dişi kuş aldım 1 haftayı geçti. Kafes içinde fazla yakın değiller dişi sürekli uzaklaştırıyor. ama dışarı uçurmaya çıkardığımda erkek kuş çok aceleci davranıyor ve sürekli üstüne çıkıyor dışarıda dişi kuş ters tepkiler vermiyor ama zarar verir diye ayırıyorum. Dişi kuş Yuvalığındaki talaşları dışarı çıkarıyor ama hiç beraber yuvalığa girmediler. Ne yapmam gerek ayırmalı mıyım?

  • Bu süreçte ayırmamalısınız. 1 hafta gibi bir süreç çok kısa. Bazen kavga edip, bazen iyi anlaşacaklar. Bu süreçte dişi kuşuna zarar vermeyecektir. Yuvalığındaki talaşları çıkarması ise kendi yuvasını kendisi yapıyor kendi halinde karışmamak gerek. Sitemizdeki mama tarifini https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/ buradan okuyarak uygulayabilirsin.

 • dişi bir muhabbet kuşu sahibiyim ayrı yeten 2 tane erkek muhabbet kuşum var 5 aylık ikiside dişim çok kızgın hiç çiftleşmedi dişi kuşumda 1 yaşında tam cere rengi kahverengiye döndü erkek kuşlarım kafa sallamaya başladı dişi kuşum ıssırmaya başladı vede çok kızgın bunları nasıl çiftleyebilirim yardımcı olursanız memnun kalırım yardım almadan birşey yapmak istemedim dişi olurki erkeklere saldırır diye

 • Merhaba. 3 aylık erkek muhabbet kuşu hırçınlaştı biraz, hareketleri de arttı. Kızışma dönemi olabilir mi? Teşekkürler.

  • Artık erişkinliğe yavaş yavaş adım atmış olan kuşunuz kızışma dönemine yaklaşıyor diyebiliriz. Ergenlik dönemi gibi düşünün. Yakında bir eş almanızda fayda var 🙂

 • Mertbey merhaba bizim kuşumuz 2 yumurtayi telef etti ama su anda 7 saglam yumurta yapti surekli yatiyor ve gene yumurtlayacak sizce bu normal mi biz yumurtalari hic kontrol etmedik onu rahatsiz etmemek icin ciftlestiklerini de hic gormedik ama kiz zaten cok zayif insallah daha yumurtlamaz .ne yapmamiz lazim .tesekkurler

  • Merhaba Soner

   Yumurtaları onu ürkütmeden alarak içi boş mu dolu mu kontrol et. Eğer ki boşsa direk dışarı çıkar kuşun üzerine yatıp boşuna yorulmasın. Dolu mu boş mu olduğunu anlamak için yumurtaya bir ışık tut ve damarlar görünüyorsa içi dolu demektir bir şey görünmüyorsa boştur zaten.

 • Cevabınıza teşekkürler. Ancak bugün de kuşumuz yediği yemi kusmaya başladı. Limonlu su ile yıkayıp iğne ucu kadar aspirini suda eritip 1 2 damla ağzından verdik. Sebebi ve yapmamız gereken ne olabilir? Tekrar teşekkürler.

  • Merhaba Zafer

   Sebebi yüksek ihtimal kafeste bulunan bir nesneye kur yapıyor olmasıdır. Erkekler genelde yediği yemi kusarak kur yaparlar. Kızgınlaşma dönemi olabilir. Hastalık hareketi değil yani bu merak etme. Sana önerim yanına bir dişi alman iyi olur hayır alamam bakamam diyorsan da sorun yok bir süre bunu yapar ve geçer.

 • Muhabbet kuşlarım yuvalığa hiç girmiyor fakat çiftleşti ama yumurtlamadı nedeni ne olabilir

  • Merhaba Adem

   Kuşların kesin çiftleştiyse yumurta 15 gün içerisinde gelirdi. Tahminim çiftleşmemişlerdir. Yuvalığa sürekli girecekler diye bir durum yok. Yuvalık çiftleşme için ve yavruların orada bulunması içindir. Dışarıda çiftleşebilirler, içeride de çiftleşebilirler fakat yumurtaları yuvalığa koyarlar. Yuvalığa girmemelerinin sebebi alışmamış olmalarındandır. Dediğim gibi iki hafta içerisinde yumurta alman gerekiyor çiftleşme dediğin gibi olduysa. Ne kadar zaman geçtiğini bilmediğim için yazıyorum bunu. Süresini tut bakalım uyuşmayan bir şey olursa tekrar yazabilirsin.

 • merhabalar benim 5 aylık erkek muhabbet kuşum var bize de alıştı baya eş aldık yanına dişi biraz küçük iki üç aylık erkek hemen çiftleşmek istedi bir aydır aynı kafesteler ve erkek sürekli kur yapıyo çiftleşmek istiyo fakat dişi ilk geldiği günden beri küçük olduğu için heralde hiç istemedi ama erkeğin de peşinden ayrılmıyo ayrdık hatta ama ağladı nerdeyse erkek kuşun yanından hiç ayrılmıyo o ne yaparsa onu taklit ediyo bazen öpüşüyolar kur yapıyolar ama şöyle bi sorun var kız olan erkeğin kuyruğunu çok fena ıssırmaya başladı hatta ben ayırmasam koparadabilir erkeğin kuyruğunu bazen erkeği kovalıyor hatta ıssırmak istiyor ama yanından da hiç ayrılmıyor ve bazen de erkeğin ağzından yemek yiyor öpüşüyolar kafalarını sallıyolar ama bu kızın erkeğin kuyruğunu ıssırması kötü oldu ileride daha kötüsünü yaparmı diye korkuyorum ne yapmalıyım kuşları ayırmalı mıyım yoksa kızın bu siniri geçermi daha sonra yuvalık da takmadım yuvalık mı takmalıyım acaba

  • Öncelikle eş kuşlar için yuvalık kesinlikle kafeste bulunmalı. Dişi kuşun erkeğe bu şekilde davranmasının bir zararı olmaz. Bunlar da aynı bizler gibi bazen didişecek, bazen iyi anlaşacaklar. Muhabbet kuşları eş seçen canlılardır. Zaman ve sabır gereken bu süreçte kuşlarınızı iyi gözlemlemelisiniz. 2 sininde cinsiyetinden ve çiftleşmeye elverişli olduğundan emin iseniz size kuşlarınız için https://kusyuvam.com/ciftlesmeyen-kuslar-icin-mama-tarifi/ bu yazımızdaki mamayı yapmanızı tavsiye ederim. Bu mama kuşlarınız için hem kızıştırıcı etki gösterecek hemde daha sağlıklı ve dirençli kuşlar olmasını sağlayacak. Gerisi zamana ve kuşlarınıza kalmış tabiki.

   • merhabalar cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim kuşlarım için yuva taktım aslında dişi kuşum yuvaya girdi erkek kuşumla iyi de anlaşıyor ancak erkeğin kuyruğunu ve kanatlarını çok kötü ıssırmaya devam ediyor en sonunda erkeğin tüylerinin döküldüğünü kanadını yolduğunu farkettim (bu arada çok kötü değil kanadından bir iki tane tüy yoldu ama o dökülen kanadı tekrar çıkar mı acaba ? ) bende daha kötü olmasın diye kafeslerini ayırdım dişi kuşun biraz daha büyümesini beklemeli miyim sizce yoksa yeni bir eş mi almalıyım

 • Merhaba, benim 3 tane kuşum var üçü de dişi olarak biliyoruz aslında. Ama 3,5 yaşında olan dişi kuşumuz ilk kez yumurtladı, biz de boş yumurtladı diye düşündük ama bugün diğer kuşlardan yaklaşık 1 yaşında olan limon adındaki kuşumuzu yumurtlayan kuşun üzerinde çiftleşirken gördük.
  Limonu biz dişi olarak biliyorduk ama şimdi oldukça şaşkınız. Bizim kuşlarımız evin içinde serbestler canlar isterse kafese girerler isterlerse de evin her köşesi onların. Yumurtlayan kuşumuz da bazen yuvalığa giriyor bazan da dışarıda. Dişi kuş diğer dişi kuşa böyle çiftleşme hareketleri yapar mı? Hala Limonun cinsiyetinden şüpheliyiz:))

  • Eğer 3 kuşunuzun cinsiyetinden tam eminseniz, çıkardığı kızgınlık yumurtasıdır. Ancak cinsiyet tahmini konusunda emin değil iseniz “Limon” adlı kuşunuzun gaga renginden ve hareketlerinden yola çıkarak tahmin yapabilirsiniz. En kesin yöntem ise bize iletişim bölümünden ulaşarak kuşunuzun net bir fotoğrafını atmanızdır.

 • Merhaba
  8 aylık dişi kuşumuzun yanina erkek aldık ilk günlerde çok kavga ettiler ve erkeği bayağı yaraladı hemen ayırdım bir gun sonra büyük bi yuvaliklı kafese saldim ikisinide yaklaşik 1 ay falan oldu ama erkek hala ürkek ilk bıraktığımız yerde duruyormuş gibi geçtiğimiz günlerde dişi erkeğe ağzıyla yem yediriyordu ama çiftleştiklerini veya eş tutup tutmadiklarinı bilmiyoruz teşekkür ederim

 • Merhaba benim 1 tane erkek muhabbet kuşum var son 1 aydır kendi kendi yuksek sesle bagırıyor elime kondugunda kur hareketleri yapıyor yaklasık 1 yasında var yası buna eş almalımıyım. Cevaplarsanız sevinirim…

 • Merhaba benim kuşlarım albino. Erkek 1,5 yaşında dişi ise 11 aylık. Erkek kızgınlık döneminde dişi de fakat yumurta yapmıyorlar. Yuvalığa bakıyorlar ama girmiyorlar. Ayak atma ve kuyruk kaldırma yapmıyorlar ama gagalarını tokuşturuyorlar. Sizce yumurta yaparlar mı?

 • Dişi bir kusumuz vardı yanına erkek aldık.İlk başta iyi anlasiyolardi.Opusuyolardi.Ciftlesme belirtilerini gösteriyorlardı.Nedense şuanda kavga ediyorlar gibi.Bunun sebebi ne olabilir?

 • Erkek kusuma dişi muhabbet aldık dün bugün dişi kusun kafasını tuhaf şekilde dondurdugunu gördüm internette sallabas diye bi hastalık okudum kuşu iade edeceğim ama erkek kuşum hasta olur mu aynı kafesteydiler opustuler ikiside kizginlikta ydi cok korkuyorum suan erkek kuşuma bisey olur diye

 • Selamun aleyküm. Yavruyken rainbow erkealdim suan 1 yasinda yanina 9 aylik disi aldim yaklasik 3 ay oldu surekli disi erkegi kovaliyor arada erkek disinin agzina kusuyor ama daha fazla bisey olmuyor ciftlesmelri icin napmaliyim

 • Merhabalar benim dişi kuşum bir buçuk yaşında erkek kuşum 3 buçuk yaşında ikiside kızışmış durumda ama dişi erkekten sürekli kaçıyor kalamar kemiğini bir günde bitiriyor ara ara erkek dişiye yem kusuyor eş tutmuşlarmıdır yoksa dişi kuş erkeği istemiyorum yardımcı olur musunuz, teşekkür ederim

 • Merhaba benim yaklaşık 2 yaşında bir erkek muhabbet kuşum var.Tek yaşıyor kendim besliyorum 20 kelime konuşuyor. Ve bize alışkın ama mesela annemi felan gördüğünde kafayı yiyiyor.Aynı zamanda 1-2 hafta önce yeni bir ayna aldım ona kur yapıp çiftleşmeye çalışıyor.Bir sıkıntı olmaz değil mi? Çünkü her baktıgımda çiftleşme hareketini yapıyor . Teşekkürler

 • merhaba bnim iki muhabet kusum var ikiside eriskin. disi yaklasik 10 15 gundur yuvadaki fazla talasi disari atti yuvaya surekli girip cikiyor. erkekte kapisinda bekliyor ciftlesmek istiyor erkek ama diside ciftlesme belirtisi yok yumurtada yok 15 gundur surekli yuvalikta yuvaligi eşiyor bilgi verirseniz sevinirim…

 • merhaba bnim iki muhanet kusum var disi ve erkek ikiside yetiskin disi 10 15 gundur yuvaliga giriyor yuvadaki fazla talasi hep disari atti. yuvaya surekli girip cikiyor ama hic ciftlestiklerini gormedim yumurtada yapmadi. erkek ciftlesmek istiyor diside ciftlesme belirtileri yok. erkek surekli yuvanin girisinden bakiyor aldigimdan beride opusuyolar ama ciftlesmiyolar kafesi sakin bi odaya koydum rahatsizda olmuyolar fakat disi 15 gunudr yuvada ama yumurtlamiyor bilgi verirseniz sevinirim

 • Merhaba bende de iki muhbbet kusu var eş tutdular iyi anlaşıyorlar bayadır birlikteler bir bucuk iki aydır ciftlesmedikeleri icin ikisinide ayrı kafeslere koydum kızışmaları icin bir hafta ayrı durdular bu surede de kızıştırıcı yemler verdim bilerştirdigimde cifleştiler üç kere ama tam gercekleşip gerçeklesmedigini nasıl anlayabiliriz bir de dişi kuşum yuvalığa girmedi hic arada bi nadiren yuvalık kapısını kemirdi sadece

 • Mrb benim kuşlar 1 yıldır falan var erkeği bildim bileli enerjik sürekli kur oyun peşinde ve ilk defa dişinin erkeği bu kadar yaklastirdigini gördüm ve bi kaç kere kısa aralıklarla ciftlesmeye çalıştıklarını gördüm ve bugün gözlemlediğim kadarıyla disi sürekli kafesin dibine iniyor tüylerini kabartıyor böyle değişik bi hal aldı yuvalar taktım henüz ilgilenmiyor yuvayla sizce yumurta yapar mı

 • Merhabalar bizim arkadaşımızla birlikte ortak bir muhabbet kuşu çiftimiz var.Birbirleriyle de iyi anlaşıyorlar ama kafeste şuan yuvalık yok diye herhalde ciftleşmiyorlar.Yuvalık alıcaz da benim sorum biz muhabbet kuşu çiftimizi 2 hafta da bir birbirimize veriyoruz bundan dolayı bir şey olur mu ya da yuvalık taktıktan sonra

 • Merhaba bu zaman kadar 3 tane erkek muhabbet kuşum oldu hepside uzun yıllar yaşadı en son kusum 13 aylık fakat diğerleri hep elime ayağıma kafama sürtünürdü bu kuşum hiç öyle yapmıyor dişi almayı düşünüyorum yanına kısır mı acaba surtunmemesi normalmidir.

 • Merhabalar 1 yaşında dişi ve erkek muhabbet kuşum mevcut erkek olan küçüklüğünden beri bizimle konuşan bir kuş ustam 2 ay olacak yanına dişi alalı dişi kuşla hiç bir problem yok araların kaşıma kur yapma yem kusma hatta dişi bile erkeğe karşı kafa sallıyor değişik sesler cıkarıyor erkek yanından ayrılsın çiftleşme de çıkardıkları sesleri dişi yapıyor erkeği çağırıyor anlaştıklarını düşünüyorum sorum ise şudur ki dişi yuvayla hiç ilgilenmiyor ve kuyruğunu hiç kaldırmıyor erkek bir iki ayak attı kuyruğuna falan basınca dişi erkeği kovalıyor bu durumda biraz daha beklemelimiyim sizce şimdiden teşekkürler

 • Merhaba benim kuşlarım dişi olanın ceresi kahverengi erkek olanın ise sadece belirtilerden omuza koyma ve ayak atma yok yuvalığada bu hafta baya fazla girdiler yakında çifleşirlermi yada olmaz derseniz ne yapabilirim

Yorum Yap