Muhabbet kuşu bitleri nasıl temizlenir ?

Muhabbet kuşu bitleri nasıl temizlenir ? Muhabbet kuşu sahipleri bazen ev arkadaşlarında bir farklılık görebilir ya da hissedebilirler. Bu farklılıklardan biri de muhabbet kuşunun sürekli kaşınması ya da tüylerini yolması olabilir. Bit gibi parazitler evcil hayvanların büyük sorunlarından biridir ve bu nedenle sizlere muhabbet kuşlarında bitlerden temizleme yöntemi hakkında detaylı bilgi vermeye çalışıp en kısa sürede parazitlerden kurtulmasına yardımcı olacağız.

muhabbet kuşu bitleri nasıl temizlenir

muhabbet kuşu bitleri nasıl temizlenir

Muhabbet kuşu bitleri nasıl temizlenir?

Eğer gözle görülür bir şekilde muhabbet kuşunda bit problemi gördüyseniz o zaman bu uyarıları ve önerileri dikkate alarak kurtulabilirsiniz. Kuşun tüylerini aralayarak bit taraması yapın ve eğer gözünüzle net bir şekilde görürseniz hemen bir şeyler yapmalı  hayvanı rahatlatmalısınız.

    1. Öncelikle kafes temizliği yapın ve kafesi sirkeli su ile temizleyin. Kafes içerisindeki yemlik ve suluk gibi malzemelerin hepsi temizlenmeli.
    2. Ardından veterinerlerde satılan bit gibi parazitlerden kurtulma için özel olarak üretilmiş olan ilaçlardan satın alıp kullanma talimatını dikkatlice okuyarak uygulayınız.Sakın bit spreyi almayın.Bunun yerine vilmectin ense damlası alıp kullanın.Vilmectin kullanımı videoda vardır.
    3. Bir daha bit gibi parazitler evcil hayvanınıza yaklaşmasın diye düzenli olarak kafesi temizleyin, günlük olarak suluğu ve yemliği temizleyin ve kuşa banyo yapması için minik bir leğen içerisine ılık su ve marul koyarak düzenli olarak temizliği sağlayın.

Bitler hayvanlara zarar veren canlılardır bu nedenle eğer muhabbet kuşu sahibi iseniz bit kontrolü yapmayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Eğer ev arkadaşınız sıklıkla kaşınıyor ve tüylerini yoluyorsa temizlenmeye ve duş almaya ihtiyacı var demektir. Bu nedenle ona duş yapması için ılık su, leğen ve marul vererek ihtiyacını gidermesine destek olmalısınız. Evcil hayvan sahibi olmak elbette sorumluluk gerektirir ve onun sahip olduğu her problemle ilgilenmelisiniz. Sevgi ve ilgi ile büyük arkadaşlıklar ve onların sevgisini kazanmak çok kolay.

Önerdiğimiz konu : Hamile muhabbet kuşu nasıl anlaşılır ?

 

 

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

2 Yorum

  • Merhabalar benim kuşum alalı 1 ay olucak erkek ve dişi kuşum var ama ben büyük boy kafes aldim daha rahat hareket etsinler diye dişi kuşum mutlu ama erkek kuşum dünden beri uyuyo ve öylece duruyor normalde ciftleşme davranislarininda bulunur hareketliydi fakat gozlerini kisiyor ötmeye hali yok gaga kenari ıslak tuylerini kabartarak uyuyor sebebi nedir acaba ? Teşekkürler…

  • Ve şunuda soylemek istiyorum bit spreyi aldim 2 gun önce sıktım acaba ondan mi bilmiyorum . 15 santim uzaktan sıktım

Yorum Yap