Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet Kuşu Bakımı

Selamlar bu makalemizde sizlere muhabbet kuşunun bakımından bahsedeceğiz.Bu yazdıklarımız kesin bilgi içermemekle birlikte genel olarak en sağlıklı ve rutin bakımdır. Tabiki her kuş özeldir ve sevdiği sevmediği şeyler farklılık gösterebililir.

Yuva-Kafes Temizliği

Muhabbet kuşlarının hastalık kapmaması ve daha temiz yaşamaları için kafes temizliği oldukça önemlidir.

Genel olarak 2-3 gün içerisinde temizlik yapılması söylense de bize göre her gün kafes temizliğini yapmanız gerekmektedir.Kafes altına sereceğiniz gazete ve ya kağıtları her gün değiştirmeniz gerekiyor.Bu kuşunuzun hastalanmaması için büyük önem taşıyor.

Su ve yem değiştirmeyi de yine günlük olarak yapmanız en ideali olacaktır.Oldukça kısa süren bu işlemi 2-3 gün olarak yapmamanızı öneriyoruz.Muhabbet kuşlarınızın suları her zaman taze ve temiz olmalıdır.Yine yemleri de aynı şekilde taze olmalıdır.Yemlerin kabuklarını sürekli olarak üfleyip temizlemelisiniz.Günlük vitamin kullanıyorsanız ve ya kum kullanıyorsanız aynı şekilde onları da değiştirmelisiniz.

Kısaca kafes bakımını ve temizliğini kuşunuzun hastalanmaması için günlük olarak yapmanız gerekiyor.

Kafesteki oyuncakları ve aksesuarları da haftalık olarak temizlemeniz en sağlıklısı olacaktır.Onları kuşunuza zarar vermeyecek çok ağır olmayan temizleyicilerle haftada bir defa temizleyiniz.Bu mikrobun kırılmasını ve yayılmamasını sağlayacaktır.

Kuşunuzun olduğu odayı arada bir havalandırmanız da onlar için temiz oksijen sağlayacaktır.Yanlarında tütün ürünleri kullanmamanız gerektiğini söylemiyoruz bile kaldı ki hiçbir hayvan severin bunu yapacağına inanmıyoruz 🙂

Muhabbet Kuşu Oyun Zamanı

Evcil kuş besleyen hayvanseverler genelde sorumluluk sahibi olurlar ve kuşlarına gereken ilgiyi gösterirler fakat yeni kuş sahiplenen kişiler onları bir eşya gibi suyunu,yemini ver kendi kendine takılsın moduna girebilirler.Bu kuşunuzun size olan sevgisini azaltır ve psikolojisinin bozulmasına yol açar.Kuşunuzu bir eşya gibi değil de bir evlat gibi görmeniz gerekiyor.

Muhabbet kuşları oyun oynamayı çok severler.Sahipleri ile geçirdikleri zamanlar onlar için en değerli vakitlerdir.Gerek elinizden yemek yedirmeniz gerek onunla oturup konuşmanız onların çok hoşuna gider.

Yeni yuvasına gelmiş olan muhabbet kuşlarının ortama alışma süreçlerini etkileyen en büyük etkenlerden birisi onların oyuncaklarıdır.Bu onları hem siz evde yokken oyalar hem de ortama alışmalarını hızlandırır.Kafes boyutlarına göre birkaç çeşit oyuncak koyulabilir.Salıncakları çok severler.

Oyuncaklar ahşap olsa daha iyi olur.Onları zehirleyecek boyalı ve ya kötü oyuncaklardan kaçınmalısınız.Dediğimiz gibi kafesin boyutuna göre salıncak,zilli oyuncaklar koyulabilir.

Bunların yanında kuşunuzun dışarıda bir oyun alanı bile olabilir.Bu alanı ister elinizle el emeği olarak tek tek dizayn edin isterseniz de petshoplardan toplayarak ona uygun bir oyun alanı yapın.

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Kuşunuzun sadece kafesteki yem ve suyu tüketmesi onu bitkin ve yorgun düşürebilir.Her vitaminden alması gerekiyor. Peki Muhabbet Kuşu Ne Yer?

Meyve,sebze,dal darı gibi yiyecekleri zaten seviyorlar.Arada sırada bu yiyeceklerden vererek onun gerekli vitaminleri almasını sağlayarak onu mutlu etmelisiniz.Zamanınız var ise elinizle besleyebilirsiniz.Ona ne kadar yakın olursanız o kadar iyidir.Zamanınız yok ise bu vitaminleri yine petshoplardan temin ederek onun bu gıdaları almasını sağlayabilirsiniz.

Klasik olarak tabi ki hoşlandıkları yiyecekler var fakat siz çok ayrı yiyeceklerle de besleyebilirsiniz.Sonuçta sizin kuşunuzu sizden daha iyi kimse bilemez ona hoşlandığı yiyecekleri verip onu şımartın.

Vitamin ve ek gıda ürünlerini aslında hiç önermiyoruz.Gerekli vitaminleri alacakları gıdalar elimizin altında mevcut.Bunları üşenmeden ona sunarsak hem doğal yollarla beslenmesini sağlarız hem de suni zararlı gıdalardan elimizden geldiğince uzak tutmuş oluruz.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

Yorum Yap