Muhabbet kuşu aksesuarları

muhabbet kuşu aksesuarları

Muhabbet kuşu aksesuarları

Bu yazımızda Muhabbet kuşu aksesuarları ve Muhabbet kuşu oyuncaklarından bahsedeceğiz.Dünyada herkesin bir evi ve her evin de kendine özgü eşyalar var peki ya muhabbet kuşlarının neden olmasın? Muhabbet kuşu sahiplendiğiniz an itibariyle ona bir isim ve yuva verirsiniz. Muhabbet kuşu kafesi satın aldıktan sonra yemleri rahat yemesi için yemlik ve suluk gibi ihtiyaçları olur bunlar bir kafes için demirbaşlardır peki ya 24 saat içinde durdukları o küçük evlerinde başka eğlenecekleri ve oynayacakları eşyalar da olmasını ister misiniz? Bu yazımızda muhabbet kuşu aksesuarları ve oyuncaklarından bahsedeceğiz. Sevgili arkadaşınız kafesinizdeyken de dışarısındayken de mutlu olsun diye ona alabileceğiniz alternatifler sunacağız. Bu şekilde size daha fazla yakınlaşıp eğitimini kolayca verebileceksiniz.

Kafes içi muhabbet kuşu aksesuarları

Bir kafes yani yuva için olmazsa olmaz olan eşyalar ile başlayalım. Öncelikle ihtiyacınız olan suluk, yemlik, gaga taşı, banyo yapması için bir kap. Bazı kişiler banyo yapması için herhangi bir ihtiyaç olmadığını düşünüp ev arkadaşına zorluklar yaşatabiliyor siz öyle yapmayın. Eski de olsa temiz bir kap içine ılık su ve marul ekleyip banyo yapmasına izin verin. Gaga taşı da muhabbet kuşu aksesuarlarından biridir. Bunun nedeni de gagaları zamanla uzayıp sivrilecektir ve bu da onlarında daha zor beslenmesine ve su içmesine neden olacaktır siz buna izin vermeden bir gaga taşı bulundurup gagasını törpülemesine yardımcı olmalısınız.

muhabbet kuşu aksesuarları

muhabbet kuşu aksesuarları

Küçük bir kuş arkadaş edinseniz bile bakımının ağrı olduğunu ve özenilmesi gerektiğini asla unutmamalısınız. Her gün düzenli olarak kafesi temizlemeli ve suluktaki suyu tazelemelisiniz. Su için musluk suyu kullanmadan kendi içtiğiniz suyu tercih etmelisiniz. Bazen de su içerisine limon damlatıp ya da vitamin ekleyerek güçlenmesine destek olabilirsiniz. Tabi bu gibi bakımlar için veterinerden destek almak daha doğru olacaktır.

Önerilen konumuz : Muhabbet kuşu bitleri nasıl temizlenir

Bir diğer önemli konuda kafes içlerinde bulunan tüneklerin plastik olmasıdır. Siz plastik olan tünekleri direk çıkartıp doğal ağaçtan yapılmış olanları tercih edin ki bunun için küçük bir park gezisi yaparak iki küçük dal parçasının kenarlarını bıçak yardımıyla çizerek ona tünek yapabilirsiniz ya da direk satın alabilirsiniz. Plastik tünekler ayak bakım sağlığı için sevgili arkadaşınıza zarar verebilirler, sonuçta çok uzun saatler o plastik üzerinde duracaklar.

Kafes dışı muhabbet kuşu aksesuarları

Kafes dışında durmayı seven özgür kuşlar için tünekler yapabilir ya da hazır satın alabilirsiniz. Birkaç dal parçasını ağaç şeklinde ve sağlam olarak birleştirip ona kendini doğada gibi hissettirebilirsiniz. Cana yakın olmadığını ve size bir türlü alışmadığını düşündüğünüz muhabbet kuşları için kafes dışına yapılan tünekler onlara daha fazla yakınlaşmanızı sağlayacaktır. Tüneğe yaklaşıp elinizden yem yedirmeye çalışın ya da marul parçası ikram edin, göreceksiniz ki birkaç zaman sonra elinizden gitmek istemeye ve size yakınlaşacaktır.

Tünekler dışında minik toplar satın alabilirsiniz. Minik gagaları ile topları taşıyıp oynadıklarında inanılmaz tatlı oluyorlar. Bu şekilde eğitmek için de topu öncelikle elinize alın ve elinize marul yaprağı ya da yem koyun. Bir iki kez topu gagalayacak ve güvenli olup olmadığına bakacaktır. Daha da hızlı alıştırmak için yemlikleri çıkarıp birkaç saat yemsiz bıraktıktan sonra topun yanına yem dökün ve ona doğru ilerlemesini sağlayın. Hayvanları yemek ile eğitmeye son derece karşı olsak da birkaç saat onlara zarar vermez diye düşünüyorum ki bunu sadece bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Bakım aksesuarları

Muhabbet kuşu bakım aksesuarlar için elbette tekrar banyo yapması için kap ve gaga taşı önereceğiz. Kuşlar banyo yapmayı çok severler. Yıkanırken onları izlemek çok keyiflidir. İlla özel bir kap alın demiyor ve eski ve temiz bir kap içerisine ılık su ve marul ekleyebileceğinizi belirtmek istiyoruz. Kap çok derin ya da çok açık olmamalı. Yıkanırken su sıçratacağından emin olabilirsiniz çünkü oyun oynamayı çok seviyorlar. Yaz kış yıkanabilirler yeter ki ortamdaki hava soğuk olmasın ve kuşu kurutma makinesi ile kurutmaya kalkışmayın. Bu onlar için çok zararlı. Hasta olacak diye korkup bunu yapanlar çok yanılıyor hatta ölümüne bile neden olabiliyorlar. Yıkandıktan on beş dakika sonra kendi kendilerine kuruyorlar zaten. Sahip oldukları tüylerin inceliği çabuk kurumasına destek veriyor.

Muhabbet kuşu oyuncakları

Oyuncaklar muhabbet kuşu aksesuarları için en önemli kısımdır. Herkes evinde eğlenmek ve mutlu olmak ister. Bu nedenle muhabbet kuşu oyuncaklarını madde madde sıralamak istedik.

  • Zilli oyuncaklar

Kuşların en sevdiği şeyler ses çıkaran oyuncaklardır hatta onlara aşık olanları bile duydum. Bu nedenle içinde zil olan bir oyuncak alıp kafes içine yerleştirebilirsiniz. İlk başta korkup yaklaşmayabilir fakat zamanla en sevdiği oyuncak olacaktır.

  • Salıncaklar
muhabbet kuşu salıncağı

muhabbet kuşu salıncağı

Salıncaklar konusunda çekimser davranıyorum çünkü genel olarak kuşlar salıncaklara binmiyor ya da korkuyorlar. Salıncak sevdalısı kuş çok az gördüm bu nedenle alıp almamayı size bırakıyorum.

  • Aynalar

Kendilerini aynada görüp saatlerce ötüyorlar bu nedenle de bir ayna muhabbet kuşu aksesuarları arasında baş sıralarda yer alıyor.

  • Tırmanma duvarı

Her yere tırmanmayı ve gagalamayı sevdikleri için kafes dışı için oyuncak olarak bir tırmanma duvarı alabilirsiniz ama kuşu yalnız bırakmamak da fayda var takılabilirler. Tırnaklarının uzun olmaması bu konuda çok önemli.

  • Oyun parkı
muhabbet kuşu oyuncakları

muhabbet kuşu oyuncakları

Kuşlarında oyun parkı var artık! Az önce bahsetmiş olduğumuz kafes dışı tünekler aslında bir oyun parkı hakkında bunu dilerseniz satın alabilir dilerseniz de kendiniz yapabilirsiniz. Her kuş bu oyun parklarını seviyor çünkü doğayı ve yuvalarını andırıyor. Muhabbet kuşu aksesuarları konusunda bizim size sunabileceğimiz şimdilik bu kadar. Dileriz ki en seveceği aksesuarları alır ve keyifli vakitler geçirirsiniz.Muhabbet kuşu aksesuarları yazımızın sonuna geldik.Umarız beğenmişsinizdir.

Yazar Hakkında

Avatar

Mert

Hayvanlara ve doğaya merak salan, kuşlarla içli dışlı bir hayat süren kişiyim :)
Sitemizdeki konular da bu merağın ve tecrübenin sonucu ortaya çıkan yazılardır.

2 Yorum

  • ya bir şey soracağım ben bütün videolardaki şeyleri deniyorum elime hayla gelmiyor eskiden geliyordu daha yavru benim ne yapmam gerekiyor. birde saldığımızde hep yülsek yerlere gidiyor sevemiyoruz napmamız gerekiyor

  • Merhaba benim kuşum bir türlü konuşmuyor hepsini denedim ve kuşum erkek kafesin kapağını açtığımızda lambaya felan konuyor ne yapmam gerekiyor

Yorum Yap