Muhabbet kuşlarında aşırı ötme sorunu

muhabbet kuşlarında ötme sorunu

Muhabbet kuşu sahiplenmek oldukça keyiflidir. Gün içerisinde neşe ile öter ve adeta şarkı söylerler. Ki bu ötüşlerin birçoğu neşeli bir melodidir. Ancak bazıları mutsuzluk belirtisi olabilir. İlk zamanlar çok sessiz kalır ve ortama alıştıkça durmadan öterler. Bu duruma alışık olmayan kuş severler endişe duyabilir. Muhabbet kuşlarında aşırı ötme sorunu olarak endişelerini dile getirirler. Tüylü dostları ile aralarındaki bağ güçlendikçe ötüşlerinin ne anlama geldiğini öğrenirler. Farklı ötüşler ortaya çıktığında bunu kolayca fark edebilirler.

Bizler nasıl ki konuşarak mutluluğumuzu ve sıkıntılarımızı dile getiriyorsak kuşlar da ötüşlerindeki değişimler ile bize birçok şey bildirirler. Bunu yaparken de çok sık ötebilirler. Öncelikle muhabbet kuşları hangi neden ile çok öter sorusunu yanıtlayalım ve ardından ötüş çeşitlerinin ne anlamlar ifade ettiğini belirtelim.

Muhabbet kuşlarında aşırı ötme nedenleri

Muhabbet kuşlarında aşırı ötme birçok nedenden dolayı görülebilir. En sık görülenleri ise, kurulu düzenlerinin bozulması, içgüdüsel ötüşler, stres ve depresyon, oyun oynamak istemesi ve hastalıktır. Bizler için

Kurulu düzenlerinin bozulması

Muhabbet kuşları hassas canlılardır. Bu nedenle ortama alışmaları için zaman gerekir. Ardından düzene alışırlar. Her evin ya da ortamın farklı bir düzeni olduğu gibi ortamda bulunan üyelerden biri evcil canlı da olsa, uyumu yakalar ve alışır. Ancak kuşlar ufak çaplı değişikliklere bile katlanamayabilirler.  Kafes temizliği, suyunun değişimi, kafes konumunun değişmesi ve özellikle yem değişimi gibi önemli alışkanlıkların ertelenmesi, yapılmaması ya da farklı zamanlarda gerçekleşmesi onları mutsuz edebilir. Kafesindeki yem ve suyun tükenmesi onları büyük zorluklarla karşı karşıya bırakabilir. Sularının tükenmesi açıkça görünse de yemleri anlaşılmayabiliyor. Çünkü yem temizlerken kabukların bir kısmı içeride kalıyor ve bizler de yemlerinin bittiğini fark etmeyebiliyoruz. Bu nedenle gözlem yapmalı ve bu gibi ihtiyaçlarına çok özen göstermeliyiz.

İçgüdüsel olarak ötüşler

Kuşlar arasında papağan ve muhabbet kuşları sabah ve akşam saatlerinde içgüdüsel olarak daha fazla öter.  Bu ötüş özellikle papağanlarda ciyaklama şeklinde olabiliyor. Muhabbet kuşları ise ötüşlerini arttırdığı için ev halkı bu ötüşlerden endişe duyabildiği gibi rahatsız da olabiliyor. Çünkü kuşlar güneşin doğuşu ile uyanırlar. Gün içerisinde ara sıra şekerleme yapar ve dinlenirler. Böylece enerjileri bitmez.

Eğer tüylü dostunuz sabah ve akşam saatlerinde çok fazla ötüyorsa, bu onun çok sağlıklı olduğunu gösterir. Ancak sesler sizi rahatsız ediyorsa, akşamları kafes üzerine örtü örtebilir ( kuş korkmazsa) ya da kafesi sessiz bir ortama koyarak da ötüşleri yok edebilirsiniz.

Stres ve depresyon

Stres bu tür kuşlarda çok sık görülmektedir. Evde çocuk ya da yırtıcı (!) canlı olması ya da ortamın değişmesi strese girmelerine neden olmaktadır. Bu neden ile muhabbet kuşu çok öter.

Oyun oynamak istemesi

Muhabbet kuşları sahipleri ile bağlarını güçlendirdiğinde daha fazla oyun oynamak isteyebiliyor. Kafes dışına çıkmak, yeni oyuncaklar alınması ya da sahiplerinin yakınında olmak isteyebilirler. Özellikle küçük kafese sahip olanlar daha çabuk sıkılırlar.

Hastalık ve sorunlar

Hasta olmak hâlsizlik ve ötmemeye neden olabildiği gibi daha fazla ötmelerine de neden olabiliyor. Kafeslerinde istemedikleri nesnelerin olması, kafes konumunu beğenmemeleri, mamaların bitmeleri onlar için büyük sorunlardır. Bu nedenle sorunların çözülmesi gerekmektedir.

muhabbet kuşu durmadan ötüyor

Sorunların çözümü

Muhabbet kuşunuzun hangi neden ile çok fazla öttüğünü öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için veteriner yardımı almak en sağlıklısı olacaktır. Öncelikle;

 • Kafes kontrolü yapın. Kafesi temiz değilse temizleyin. Suyu ya da yemi yoksa doldurun. Kafes içerisinde korktuğu ya da sevmediği bir eşya varsa çıkartın. Kalamar kemiği taşı alın ve oyuncaklar ile kafesi süsleyin. Elbette nesnelerden korkmuyorsa.
 • Hasta olup olmadığını gözlemleyin. Muhabbet kuşları hasta olduklarını belli etmezler. Ancak hareketsiz kalırlar, yem yemezler, saldırgan tavırlar sergilerler.
 • Dışkılarını kontrol edin. Yem yiyip yemediğini öğrenmek için dışkı kontrolü gerekir. Kıvamında olanlar sağlıklı bir vücudun işareti iken renk ve kıvam değişimi yaşayanlar hastalık habercisidir. Bu nedenle öncelik olarak bunlara bakılmalıdır.

Daha sonra;

 • Sıkılıyorsa, ona zaman ayırın ve onunla oynayın. Yoğun olduğunuz zamanlarda TV ya da radyo açarak kafesin yanına koyun.
 • Her gün düzenli olarak kafes dışında olmasını sağlayın. (yeni eve gelenler hariç)
 • Düzenli olarak kafeslerini temizleyin.
 • Su ve mama kaplarını düzenli olarak temizleyin ve doldurun.
 • Vitamin takviyelerini unutmayın.
 • Sakinleştirici sesler açarak rahatlamalarını sağlayın.
 • Kuş korkmuyorsa kısa süreli olarak kafes üzeri örtülebilir. Bazı kuşlar karanlık ve sessiz bir ortamda uyumak isterler. Bu gerçekleşmediğinde stres yapabilirler.
 • Kuşa kötü davrandığından şüphelenilen canlılar ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Bu bir çocuk ya da kedi ve de başka bir muhabbet kulu olabilir. Çocuklar bazen kafese parmak sokmak ya da vurmak gibi şiddet içeren tavırlar sergileyebiliyor. Bu da kuşun korkmasına neden oluyor.

Muhabbet kuşlarında aşırı ötme çeşitleri

Muhabbet kuşları birçok farklı çeşitler ile ötüşler yaparlar. Bazıları mutluluk bazıları mutsuzluk anlamına gelebilir. Her şey yolunda iken farklı bir şekilde ötmeleri sorun habercisi olabilir.

Islık çalmak

Muhabbet kuşlarına konuşmayı öğretmek isteyenler işleme ıslık ile başlamalıdır. Ki bazı muhabbet kuşları TV ya da ev halkının konuşmaları arasında geçen ıslık gibi sesleri taklit etmeyi çok severler. Bu nedenle eğitim vermeye gerek kalmadan kendileri öğrenebilir. Islık ötüşler mutlu olduklarının belirtisidir. Islık çalmayı öğrenenler eğitim almaya meraklı ve genellikle konuşmaya yatkın muhabbet kuşlarıdır.

Mutlu cıvıltılar

Muhabbet kuşları cıvıldamaya bayılırlar. Kuşunuzu yakından tanıyorsanız, bu gürültünün nasıl ve sebebinin her şeyin yolunda demek olduğunu iyi bilirsiniz. Doğal yaşam alanlarında sürü hâlinde gezinen muhabbet kuşları birbirlerine her şey yolunda demek için cıvıltı şeklinde öterler. Bu nedenle kalabalık ortamlarda kuşlar daha fazla cıvıldar. Ses çok rahatsız edici değilse, kuşun daha fazla mutlu olmasına izin verebilirsiniz. Ancak genellikle misafirler bir saat içerisinde kuşun ötüşlerinden rahatsız olabilir. Misafirler gitmeden kuşun susmayacağından emin olabilirsiniz. Rahatsız olanlar için kafes üzerini örtmek ya da kafesi farklı bir yere koymak gerekebilir.

Gevezelik

Adı üzerinde” muhabbet kuşu” dediğimiz tüylü dostlar gevezelikleri ile ünlüdür onlar birçok neden ile çok uzun süre öter. Muhabbet kuşum durmadan ötüyor ya da çok fazla ses çıkarıyor, diye endişelenmeyin. Konuşabilenler öğrendiği kelimeleri tekrar tekrar söylerken konuşamayanlar değişik şekillerde sıralı bir şekilde öterler.

Sevdikleri nesneler karşısında tüylerini kabartarak ve başlarını sallayarak çılgın bir şekilde öter ve tünekten tüneğe zıplarlar. Çift hâlinde yaşayanlar ise, erkek muhabbet kuşları dişilere kur yapmak için çok fazla öterler.

muhabbet kuşu neden çok öter

Şarkı söyleme

Ortama alışan, sağlıklı ve mutlu muhabbet kuşları şarkı şeklinde ötüşler gerçekleştirir. Melodi hâlinde birden fazla değişik ötüşü sıralarlar. Arada kafa sallar, oyuncaklarına gagaları ile dokunur ve tünekten tüneğe atlarlar. Ne mutlu ki, kuşunuz sizden ve ortamdan memnun. Bu

Sessiz uyku ötüşleri

Kedilerin mırıldanma sesine benzeyen çok sessiz olarak ötüşler, uykuya hazırlık belirtisidir. Tek ayak üstünde durup arada gözlerini kapatırlar. Ancak susmazlar. Devamlı öterler. Sessizlik sağlandıysa, kuş başını gövdesine sokar ve uyur.

Tıslama

Birden fazla muhabbet kuşu bakanlar, aynı kafes içerisinde yaşamalarına karar verebiliyor. Ancak bu durum bazılarının hoşuna gitmeyebiliyor. Kendi alanlarını belirleyip sevmedikleri kuşların sınırlarını işgal etmelerine izin vermiyorlar. Bunu belli etmek için de tıslama şeklinde ötüşler yapıyorlar:

Mutsuz cıvıltılar

Muhabbet kuşlarında aşırı ötme sorunu daha önce belirttiğimiz gibi mutsuzluk belirtisi de olabilir. Yiyecek ya da su kabının boş olması onlar için büyük bir sorundur. Bunun yanı sıra onunla ilgilenmenizi isteyebilirler. Mutsuz ötüşler sorun çözülmezse ciyaklamalara dönüşecektir.

Ciyaklama

Ciyaklama oldukça acı ve rahatsız edici ötüşlerdir. Bir muhabbet kuşu ciyaklama şeklinde ötüyorsa sorun çok büyük demektir. Çünkü kuşlar hastalıklarını belli etmezler. Kolay bir av olduklarını belli etmemek için hastalıklarını herkesten gizlerler. Çok büyü bir soruna sahip olduklarında ise ciyaklama şeklinde öterler.

Ciyaklama nedenleri arasında çiftleşme arzusu yer alabilir. Bu nedenle sakinleştirici sesler açmak kuşu rahatlatabilir. Eş sahibi olmalarını da sağlayabilirsiniz. Elbette güzel bir yuva yapmalı ve gerekli bilgilere sahip olmalısınız. Çünkü yumurtlayan ve yavru besleyen kuş bakımı daha fazla özen ister.

Bağırma

Çığlık atar gibi ötüyor ise muhabbet kuşu sıkıntılı ya da acı çekiyor olabilir. Muhabbet kuşlarının gürültüsü genellikle bir tür mutlu cıvıltı veya ıslık sesi çıkarır, ancak bir çığlık biraz alarm çağrısı olarak düşünülebilir. Bazı muhabbet kuşları ara sıra bu sesi çıkarmayı deneyebilir, ancak muhabbet kuşunuzun çığlık attığını duyarsanız, sıkıntılı veya acı içinde olabilirler.

Konuşma

Sesleri taklit etmeyi seven ve öğrenen muhabbet kuşları kolayca konuşurlar. Kelimeleri tekrar eder ve bazen cümle kurar gibi konuşurlar. Size ilgi gösterdiğini ya da ilginizi çekmeye çalıştığını konuşarak belli etmeye çalışırlar. Genel olarak, erkek muhabbet kuşları dişilerden daha kolay konuşmayı öğrenir ve genellikle daha net konuşur.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap