Muhabbet kuşları neden tek ayak üstünde durur?

muhabbet kuşları neden tek ayak üstünde durur

Muhabbet kuşları neden tek ayak üstünde durur? Hasta olduğu için mi? Kafesteki tünekler ayaklarını mı rahatsız ediyor? Bu ve bunun gibi birçok soruya sahip olduğunuzu biliyoruz. Bu nedenle yazımızda muhabbet kuşlarının tek ayak üstünde durma nedenlerini ele alıyoruz.

Eve yeni ve sevimli bir üye katıldığında onun hakkında bilmemiz gereken pek çok bilgi olduğunu öğreniriz. Bazen yaptığı hareketlerin nedenlerini anlamaya çalışır bazen de deneyim sahibi olmak için onlar hakkında araştırmalar yaparız. Onları gözlemlemek oldukça keyiflidir. Ancak bazı durumlar paniğe kapılmamıza neden olabilir. Çünkü onların sağlıklı ve mutlu yaşaması için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Sağlıklı ve mutlu bir muhabbet kuşu neden tek ayak üstünde durur sorusunu yanıtı için makalemizin derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının tek ayak üstünde durmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında;

 1. uyumak,
 2. dinlenmek,
 3. ısınmak,
 4. hasta olması. (ayak mantarı, yaralanma)

Muhabbet kuşları uyumak için neden tek ayak üstünde durur?

Muhabbet kuşları günde yaklaşık on saat uyur. Bu süreç içerisinde tek ayak üstünde durmayı tercih ederler. Bu onların rahatlaması için yaptığı bir harekettir. Aslına bakıldığında muhabbet kuşlarının bu hareketi yapmaması endişe edilecek bir durum olurdu. Bu nedenle uyku saatleri sırasında onları tek ayak üzerinde görürseniz, paniğe kapılmak yerine mutlu olmalısınız. Kuşun sağlıklı olduğunun bir belirtisi de uyumasıdır. Dinlenen kuşlar daha mutlu ve enerjik bir şekilde uyanırlar. Böylece gün içerisinde cıvıl cıvıl öter ve bizleri de mutlu ederler. Dikkatli bir şekilde kuşu uyurken gözlemlerseniz, arada bir ayak değişimi yaptığını fark edebilirsiniz. Bu yorulan kasların dinlenmesi içindir.

Muhabbet kuşları dinlenmek için neden tek ayak üstünde durur?

Günün büyük bir kısmını tünek üzerinde geçiren muhabbet kuşlarının gövdesi ne kadar hafif olsa da onlara zamanla ağır gelebilir. Minik ayakları yorulduğu için birinin üzerinde durur ve diğerini dinlendirir. Bu süre zarfında üzerinde durdukları ayak yorulur ve genellikle birkaç saat içinde birkaç kez değiştirirler.

Bu hareket, sevimli dostunuzun olası kas yorgunluğunu azaltmaya destek verir, özellikle tüm günü ayakta veya ayaklarının üzerinde tüneyerek geçirdikleri için. Üzerinde durdukları ayağı değiştirerek diğer ayağı da dinlendiriyorlar. Ayağın içinde, bu pozisyonda ayakta durmalarına yardımcı olan ve aynı zamanda tüneğinde rahat bir şekilde durmasını sağlayan özel bağlar vardır. Bu yüzden bu pozisyonda uyuyakalsalar bile düşme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ayakları ve tırnakları ile tüneği öyle sıkı sararlar ki ona dokunsanız bile hareket etmezler.

muhabbet kuşları neden ayak üstüne duruyor

Muhabbet kuşları ısınmak için neden tek ayak üstünde durur?

Muhabbet kuşları üşüdüğü için tek ayak üstünde durur. Çünkü onların bacak ve ayakları hariç her yerleri tüylerle kaplıdır. Bu nedenle ayakları da üşür. Altlarına bir bacağını sokar ve ısıtırlar. Bu nedenle vücut zaten sıcakken ayaklarda ısınınca hem dinlenir hem de uyurlar. Çünkü sıcak uykuyu getirir.

Muhabbet kuşları ayaklarının üşümesi nadiren olduğu için bu neden yüzünden nadiren tek ayak üstünde durur. Ancak bulunduğu ortam soğuksa, hava akımı nedeniyle cereyanda kalıp hastalandıysa da aynı hareketi gerçekleştirebilirler. Üşüdüklerinin birkaç belirtisi daha vardır. Bunlar;

 • kabarık şekilde durma,
 • titreme,
 • ötmemedir.

Evden kaçtığı için dışarıda kalan minik kuşlar ne yazık ki soğuk nedeniyle ölüyorlar. Bu nedenle evcil ya da vahşi herhangi bir kuşu dışarı görürseniz hava sıcakta olsa, veterinere götürmelisiniz. Çünkü hava akımı onların yaşamına uygun değildir.

Yaz aylarındaki sıcaklıklar genellikle muhabbet kuşlarımızı da rahat ettirir. Kuş kafesinin bulunduğu oda çok soğuksa muhabbet kuşunuz için ısı levrek de alabilirsiniz. Kafeslerinin onları doğru sıcaklıkta tutmak için kapıya, pencereye veya başka bir hava akımı kaynağına çok yakın olmadığından emin olun, böylece üşüdükleri için değil, rahat oldukları için tek ayakları üzerinde tünerler.

Hasta muhabbet kuşları neden tek ayak üstünde durur?

Hasta olan muhabbet kuşu gagasını gövdesinin içerisine sokar, kabarık şekilde ve tek ayak üstünde dururlar. Bu hastalıklarının geçmesi için dinlenme ve ısınma çabasının göstergesidir. Muhabbet kuşlarının  hastalık nedeniyle tek ayak üstünde durmalarının bir diğer nedeni ise avcılarına yaralı olduklarını belirtmemek için sağlıklıymış gibi davranmalarından kaynaklanır. Kanadı ya da ayağı yaralanan kuşlar bu rahatsızlıkları avcılarının görmesini istemez. Çünkü hasta olan kuş daha kolay bir av demektir.

Kuşlarda ayak mantarı problemi görülebilir. Bu nedenle tek ayak üzerinde durmaya çalışırlar. Çünkü ayağı acıyordur. Eğer mantar ile ilgili bir belirti varsa, veterinere gitmeniz gerekir. Vereceği bir krem ile mantar kısa sürede iyileşebilir.

Muhabbet kuşları için tüneklerin önemi

Muhabbet kuşu kafesi içerisinde olması gerekenler arasında tünekler de yer alır. Günün büyük bir kısmını tünek üzerinde geçirdikleri için sağlığa zarar vermeyen maddelerden yapılmış olmaları oldukça önemlidir. Bu nedenle ahşap tünekleri tercih etmeliyiz.

Farklı boyut ve şekillerde yapılmış olan tünekler, muhabbet kuşunuzun ayaklarını çalıştırmaya yardımcı olur ve dalları kavramanın farklı yollarını destekler. Kafesin içerisinde yer alan çeşitli şekil ve boyutlardaki tünekler, kuşların ayaklarında sağlıklı dolaşımın desteklenmesine de yardımcı olur. Tünekleri dilerseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Etraftaki ağaç dalları sizin için yeterli olacaktır. Onları zımparalayıp kafese tutturmak için kenarlarına delik açabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının rahat etmesi için neler yapabiliriz?

Muhabbet kuşlarının da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Özellikle yeni yumurtlamış ya da yavrularına bakan ebeveynler için huzur ve sessizlik gerekir.  Hangi nedenle olursa olsun, sevgili tüylü dostunuzu dinlendirmek istediğinizde;

 • kafesin konumunu değiştirebilirsiniz.
 • ışıkları kapatabilirsiniz.
 • kimsenin olmadığı bir odada durmasını sağlayabilirsiniz.

Muhabbet kuşu tek ayak üstünde duruyorsa dinleniyor ya da uyuyor demek, olabilir. Ancak rahat oldukları anlamına gelmez. Onları rahata erdirmek için kafesin konumunu, kafesi TV ya da gürültülü aletlerin yanından alıp değiştirebilirsiniz. Tv açık iken kuşlar uyusa bile ötmeye devam ederler. Çünkü sürekli tetiktedirler. Ayrıca ışıkları kapatmak kuşun rahata ermesine katkı sağlar. Kuşlar karanlık yerlerde uyumayı severler. Bu yüzden aydınlık saatlerde kafesin üzerini örtmek, harika bir fikir olabilir. Ancak bazı muhabbet kuşları kafes üzeri örtülünce korkabilirler. Bu nedenle korktuğunu anlarsanız, kafes üzerini açık bırakmalısınız.

Muhabbet kuşlarının dinlenmesine yardımcı olmanın diğer yolları;

 • Kafesi temizlemek.
 • Her zaman yemlikte yem olması.
 • Suyu her gün tazelenmesi.
 • Tırnakları uzadıysa, bakımının yapılması.
 • Gaga problemi yaşamaması için kafeste daima bir gaga taşı takılı olması. Kalamar kemiği denilen mürekkep balığı kemiği gaga taşı almanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu taş kuşların hem kalsiyum ihtiyaçlarını karşılar hem de gagalarını törpülemelerine destek verir.

Muhabbet kuşlarının kafeslerinde rahat etmeleri oldukça önemlidir. Çünkü onların yuvaları da kafesleridir. Bu nedenle düzenli olarak temizlenmelidir. Aksi takdirde bakteri oluşumuna neden olabilir. Bu da hastalıkların çok yakında olması anlamına gelir. Yemlikleri daima dolu ve temiz olmalıdır. Kaliteli yem tercih etmeyi unutmamalıyız. Özellikle muhabbet kuşlarının suyu her gün tazelenmelidir. Çünkü sulardan kapılan hastalık sayısı oldukça fazladır. Tırnak bakımı vb. ihtiyaçlarının karşılanması için veteriner ziyaretleri ihmal edilmemelidir. Gagalarının hastalanmaması için kafeslerinde gaga taşı yer almalıdır. Diğer ihtiyaç ve bakım konuları için makalelerimize göz atabilirsiniz. Muhabbet kuşum neden tek ayak üstünde duruyor diye soran sevgili okurlarımız başka soruların yanıtları için bizi günlük ziyaret edebilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap