Muhabbet kuşları karanlıktan korkar mı?

Muhabbet kuşları karanlıktan korkar mı

Muhabbet kuşları karanlıktan korkar mı? Karanlık korkusu her canlıda var olabilir. Herkesin farklı nesne, ses, olay ya da canlılara karşı korkuları vardır, diyebiliriz. Özellikle bir av olarak yaşadığını bilenler için yaşam stresli bir hâl alabilir. Kafes ortamında bakılan ve oldukça ürkek olan muhabbet kuşları da buna dahildir. Ev ortamında iken elbette çok daha rahat ve konforlu bir hayata sahipler. Ancak içgüdüleri ve karakterlerindeki ürkeklik nedeni ile bize normal gelen pek çok şey onları korkutabilir. Bu nedenle muhabbet kuşu sahipleri için yanıtlanması gereken pek çok soru olabilir. Tüylü dostlarının en uygun şekilde bakılması onlar için çok önemlidir. Sorumluluklarının bilincinde olan her kuş sever en ince detayları dahi düşünür ve araştırma yapmadan duramaz.

Muhabbet kuşları için karanlık

Muhabbet kuşları için karanlık korkutucu değildir. Aksine huzur ve uyku anlamına gelir. Ancak içgüdüleri nedeni ile etraftaki sesler ya da görüntüler onları korkutur. Korku ile birlikte kafes içerisinde ne yapacaklarını bilmeden çırpınırlar. Onları panik içerisinde görmek bizleri oldukça üzer. Fiziksel olarak yaralanma ihtimallerinin yanı sıra psikolojik sorunlara sahip olmalarını asla istemeyiz. Bu nedenle muhabbet kuşları karanlıktan korkar mı sorusunun yanıtını Evet ya da Hayır olarak öğrenmek bizler yetmez. Karanlık ortamlarda neden stres yaptıklarına ulaşmamız gerekir.

Muhabbet kuşlarının karanlıkta korkma nedenleri

muhabbet kuşu karanlıkta uyur mu

Uzmanlar, muhabbet kuşlarının rahat uyuması için gece karanlık ortamda olmalarını tavsiye ediyor. Ancak çocuklarımızı nasıl uykuya hazırlıyorsak tüylü dostlarımızın da huzurlu bir şekilde uyumaları için gereken her şeyi yapmamız gerekir. Sessizlik ve karanlık hiçbir canlı için korkutucu değildir. Karanlıktan korkma nedenimiz görüşümüzün azalmasıdır. Duyularımızın azalması bizleri rahatsız eder. Aklımıza gelen pek çok şey de korkmamıza neden olur. Filmler, videolar, kazalar ve afetler bunlara örnektir.

Muhabbet kuşları da aynı şekilde karanlık olduğunda korkar. Ancak yalnız iken değil, etrafta kıpırtı ya da görüntüler var olduğunda! Onlar için beslenme ve uyku önemlidir. İnsanlar ve kuşlar arasındaki karanlık korkusunda en büyük fark, onların bir av olmasıdır. Avcılarının varlığı ve sahip oldukları içgüdü onları tetikte olma konusunda uyarır. Ki pek çok hayvan gece avlanır. Çünkü avlanmak çok daha kolaydır ve geceleri daha iyi görürler.

Bir diğer neden ise görüşlerinin azalmasıdır. Gündüz çok iyi gören muhabbet kuşu, gece olduğunda adeta kör olur. Hatta bu yüzden kafeslerinden çıkartılıp özgürlük sunulan kuşlar, yuvalarına geri dönmediklerinde ortamdaki ışık söndürülürse, kolayca yakalanırlar.

Gece karanlıkta çırpınan ve tuhaf şekilde öten bir kuşa sahipseniz, korkmaması ve huzurla uyuması için gerekli olan her şeyi yapmalısınız. Kuşlar hassas canlılardır. Stresli ortama dayanamazlar. Uyku uyumazlarsa, güzel beslenemez ve hasta olabilirler.

Karanlık olduğunda korkmaları için neler yapılmalı?

Çocuklarımızın huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürmeleri için onlara özel odalar hazırlarız. Böylece kendi hayatımızda olumlu olarak etkilenir. Eşyalarına kolayca ulaşabildikleri gibi geceleri rahatça uyurlar. Tüylü dostlarımız da aile üyelerinden biridir. Kafesleri, yemleri ve oyuncakları gibi onlar için gerekli olan her şeyin en iyisini almaya çalışırız. Böylece sağlıklı ve uzun bir hayat sürebilirler. Ancak bazen bir şeyler ters gidebilir. Çocuklarımız gibi onların da korkuları olabilir. Sabah dinç bir şekilde uyanmaları ve neşe ile cıvıldamaları için uygulaması oldukça kolay olan birkaç ayrıntıya dikkat etmek yeterlidir. İşte muhabbet kuşlarının karanlıktan korkmamaları için yapabileceklerimiz…

Kafesin üzerini örtmek

Karanlık olduğunda tüylü dostunuzun huzurlu bir şekilde uyuması ve sizi de rahatsız etmemesi için kafesin üzerini örtebilirsiniz. Deneyimli kuş severler bu işlemi gündüz şekerlemeleri için de yapabiliyor. Hem ev halkından biri uyuyorsa kuş ötüşlerinden rahatsız olmuyor hem de minik gagalı dostlar rahatça uyuyor.

Eve misafir gelecekse, aynı şekilde kafes üzerini örtebilirsiniz. Kuşlar, ortama yeni geldiklerinde çok sessiz ve ürkek olurlar. Daha sonra ise, ev halkına ve yuvasına alışır. Alıştıkça da daha fazla öter ve ses çıkartırlar. Kalabalığın uğultusu gibi gürültüler onlar için keyif vericidir. Çünkü tüylü dostlarımız doğal yaşam alanlarında iken sürü hâlinde dolaşırlar. Uğultu, ötüş sesleri ve bu gibi gürültüler onlar için eğlencelidir. Ancak bir süre sonra hiç durmadan öten kuşlar, misafirlerin rahatsız olmasın neden olabilir. Kafesi örtmek oldukça iyi bir çözümdür.

Belirtmek isteriz ki, nadir de olsa bazı muhabbet kuşları kafeslerinin üzeri örtüldüğünde daha fazla korkabilir. Örtünün düz ve siyah bir parça olduğuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Örtü fobisi var olup olmadığını gündüz saatlerinde de öğrenebilirsiniz. Gece örtüden korkan kuşlar için diğer çözümleri denemenizi tavsiye ederiz.

Işıkları kademeli olarak kapatmak

Her yer aydınlık, gürültülü ve neşeli iken birden karanlık ve sessiz bir ortama “Merhaba” demek hiç de kolay değildir. Bu yüzden ışıkları kademeli olarak kapatmanızı tavsiye ederiz. Mümkünse kafesin bulunduğu odaya vuran bir ışığı en son kapatın ya da TV izlerken ışığı kapatıp bir süre TV ışığından faydalanabilirsiniz.

Gece lambası kullanmak

Işıkları kademeli olarak kapatsanız da sonuç olarak karanlık yine oluşacaktır. Bu durumda karanlık korkusu geri gelebilir. Gece kafes örtülmesinden ya da kademeli olarak ışık kapatılmasından hoşlanmayanlar muhabbet kuşları için de bir çare var. Gece lambası kullanarak loş bir ışık sağlayabiliriz. Böylece uykularını alır, korkmaz, kafese yaklaşan görüntülerden ürkmezler.

Rutin oluşturmak

Kuşunuz için çözüme ulaştığınızda bir rutin oluşturmanız her şeyi kolaylaştıracaktır. Eve yeni gelen kuşlar için hayat rutini çok önemlidir. Karanlıkta uyumaya alışırlar. Kafesleri örtüldüğünde sessizleşirler, gece lambası yandığında uyuma vakti geldiğini anlarlar.

Korkan muhabbet kuşu nasıl sakinleştirilir?

muhabbet kuşu karanlıktan neden korkar

Muhabbet kuşları karanlıktan korkar mı sorusunun yanıtını verdik. Şimdi de herhangi bir olay karşısında paniğe kapılan muhabbet kuşlarını nasıl sakinleştireceğimiz konusunu ele alalım. Oldukça ürkek olan tüylü dostlarımız herhangi bir nedenden dolayı paniğe kapıldıklarında ne yapacağımızı bilmeliyiz.

  • Işıkları açmak old8ukça etkilidir. Karanlıkta iken gördükleri herhangi bir nesne ya da duydukları sesler kuşların korkmasına neden olur. Bu yüzden yapılacak ilk şey ışıkları açmak olmalıdır. Duyuları iyileştiğinde elbette kendilerini daha iyi hissedeceklerdir.
  • Ses tonumuzu yumuşatmak ve tüylü dostlarımızla konuşmak, korkmaları gereken bir şey olmadığını hissetmelerini sağlayacaktır.
  • İletişiminiz güçlü ise kafesten çıkması için kapağını açabilirsiniz. Eve yeni alışan kuşlar için bunu önermiyoruz. Ayrıca aradaki bağ ne olursa olsun korktuklarında kafesten çıkmaları için onları zorlamamalıyız.
  • Nefes alma hızları normale dönene kadar onunla konuşabilirsiniz. Ancak eve yeni gelen kuşlar için yalnızlık çok daha iyi sonuç verebilir.
  • Gece lambasını açık bırakın ve ışığı söndürmeyi deneyin. Örtüden korkuyorsa, bir daha örtü kullanmayın.

Muhabbet kuşu karanlıkta görür mü?

Muhabbet kuşu karanlıkta görür ancak gündüzleri kadar görüşleri iyi değildir. Herkesin gece görüşü daha bulanıktır. Kediler gibi avcı hayvanların haricinde elbette. Karanlıkta iyi görmedikleri için muhabbet kuşları ışıksız saatlerde tedirgin olabilir. Ne de olsa onlar da bir avdır.

Muhabbet kuşu karanlıkta uyur mu?

Muhabbet kuşu karanlıkta çok daha huzurlu ve keyifli bir şekilde uyur. Kafes ortamları dışında doğal yaşam alanlarında iken de karanlık olduğunda uyurlar. Sabah saatlerinde neşeli şekilde cıvıldamaya başlarlar. En etkili oldukları saatlerdir sabahları.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap