Cüce makav (mini macaw) Papağanı Türleri Ve Özellikleri

Mini Makav Kuşu Sahiplenmek

Minyatür Amerika papağanı olarak bilinen cüce makav papağanları isimlerini boyutlarının küçük olmasından alırlar. Bu küçük kuş türleri kendi aralarında dört aileye sahiptir. Cüce makavları gören ya da onlar hakkında bilgi edinen kuş severler bu duruma çok şaşırırlar. Çünkü bu papağan türü genellikle büyük boyutlu olarak ünlüdür. Bizler de bugünkü yazımızda mini makav papağanı türleri ve özellikleri konusunu ele alıyoruz. Zeki, çılgın, komik ve cana yakın olarak bilinen Amerika papağanları boyutları nedeniyle bakamayanların yazımızı okumasını tavsiye ederiz. Belki de detaylı bilgiye ulaşınca birini sahiplenmek isteyebilirsiniz.

Cüce Makav (Mini Makaw) Papağanı

Amerika papağanları denilince akla büyük ve renkli papağanlar gelir. Ancak onlar arasında ufak olanlarda vardır. Bu kuşlara da cüce makavlar diyoruz. Karakter özellikleri ile familyasının tüm özelliğini minik gövdelerinde taşırlar. Fakat fiziksel olarak ve bazı yetenekleri nedeniyle büyük gövdeli aile fertlerinden ayrı özelliklere sahipler.

Mini Makav papağanları renkli tüyleri, sevimli görünüm ve zekalarıyla ilgi odağı olmayı başaran türler arasındadır. Bir Makav sahiplenmeden önce onlar hakkında iyi bir araştırma yapmanızda yarar vardır. Örneğin; bilindik evcil kuşlardan çok daha fazla şeye ihtiyaç duyabilirler. Kendinizin hazırladığı veya aldığı oyuncakları çok sever ve yeni oyuncaklarla mutlu olurlar. Bunun yanında, sahipleri tarafından her zaman el üstünde tutulmalı ve ilgi görmelidirler.

Dengeli ve doğal beslenmeleri önemlidir. Huzurlu bir ortamda sahiplerinin öğrettiklerini kolayca öğrenebilir ve kimi davranışları taklit edebilirler. Bu hayvanların doğada yüksek zekalarıyla hayatta kaldıklarını unutmamanız gerekir. İyi bakılan Makavlardan bazıları otuz yıla kadar yaşam sürdürebilirler.

Mavi kanatlı Amerika papağanı (İlliger macaw)

Cüce makav papağanı

Mavi Kanatlı Amerika papağanı olarak da ünlü olan Illiger Amerika papağanı, familyasındaki küçük Amerika papağanlarından biridir. Bunun yanı sıra meraklı ve yaramaz doğası ve eğlenceli numaralarıyla da tanınır. Bu cüce makav türü çok zekidir ve ona eğitim vermek oldukça keyiflidir. Hareketli ve meraklı yapıları, büyük kafes, alan ve biraz sabır gerektirir. Ancak bu ihtiyaçların tümüne sahip oldukları zaman arkadaş canlısı ve sevimli kişilikleriyle sizleri ödüllendirilecektir. Dünya çapında sevilirler ve uzun ömürleri ile sahiplerine ömür boyu dost olurlar.

Primolius Maracana aynı zamanda lliger Papağanı adıyla da bilinmektedir. Küçük sevimli bir Makav olan Maracana, parlak ve renkli tüyleriyle dikkat çeker. En önemli özellikleri insanlarla kurdukları yakın bağdır. Sahiplerini sevdiklerinde bunu beden dilleriyle kolayca belirtebilirler. Bu sebeple onları çok fazla yalnız ve kapalı bir ortamda bırakmamanız gerekir. Onların sizden beklediği yegane davranış ilgidir. Bundan mahrum kaldıklarında canları sıkılabilir. Geniş alan ve oyalanabilecekleri şeyler onların huzurlu olması için gereklidir.

Kırmızı omuzlu Amerika papağanı (Hahn’s macaw)

Kırmızı omuzlu Amerika papağanı (Hahn's macaw)

Kırmızı omuzlu Amerika papağanı, tropikal ovalarda, savanlarda ve bataklıklarda yaşadığı Venezuela, Guyanalar, Bolivya, Brezilya ve Peru’ya özgüdür. Hahn’ın Amerika papağanı da hayatta kalmak için dengeli, besleyici bir diyete ihtiyaç duyar, yokluğu ömrünü büyük ölçüde kısaltacaktır. Amerika papağanı besleyici, ilginç bir diyete ihtiyaç duyar.

Bu kuşların alana ve egzersize ihtiyacı vardır ve günde çok fazla saat kafes içerisinde kapalı kalırlarsa aşırı kilolu olurlar. Bu nedenle beslenmelerine çok dikkat etmek gerekir. Amerika papağanlarının son derece zeki kuşlar olduğunu ve sağlıklı bir hayata sahip olmaları için çok fazla ilgi ve etkileşime ihtiyaç duyduğunu da asla unutmayın. Depresif veya mutsuz bir Amerika papağanı nevroz ve kendine zarar veren bozukluklar geliştirebilir. Bu kuşların, uygun şekilde bakılırsa 40 ila 50 yıldan fazla yaşadığı kuş bakıcıları tarafından belirtiliyor.

Hahn Makavı, Amerika’ya özgü papağan türlerinden biridir. Göz alıcı renkli tüyleriyle tanınan bu makav, aynı amanda diğer akrabalarına göre küçük boyutlu yapısıyla dikkat çeker. Ancak zekası ve insanlarla olan güçlü iletişimiyle diğerlerinden farklı değildir. Minyatür Amerika papağanları arasında oldukça popülerdir. Bunun nedenleri arasında konuşma ve sesleri taklit konusuna oldukça başarılı olmaları yer alır.

Ara severus papağanı (ara macaw)

minyatür makaw türleri

Papağan ailesinin şüphesiz en komik, en sevimli ve sevecen evcil hayvanlardan biri ara severus papağanıdır. Bununla birlikte papağan ailesinin gerçek eğlenceleri olarak ünlüdürler. Bu papağanların dünya çapında sevilmesini ve aranmasını sağlayan şey de sahip oldukları karakterdir. Ara severus Amerika papağanı diğer adı ile şiddetli Amerika papağanıdır ve şüphesiz bu kuş türünün minyatür üyelerinden biridir. Meraklı ve eğlenceli, bu sevgi dolu ve hareketli papağan her zaman arkadaş canlısıdır ve ilgi odağıdır. Ayrıca uzun ömürlü olmaları nedeniyle sahiplerine uzun yıllar boyunca dostluk ederler.

Ara severus papağanı, boyutlarıyla tanınan bir Amerikan papağanıdır. Diğer cüce makav papağanı türlerine göre daha büyüktür. Sahiplenmeden önce bunu bilmenizde yarar olacaktır. Ara severus papağanı geniş bir cüsseye sahip olsa da, sahipleriyle iyi iletişim kurmada, insanların olduğu ortamda yaşama ve hareket etmede herhangi bir sorun yaşamazlar.

Doğru tekniklerle eğitildiklerinde ne kadar yetenekli olduğunu sizler de görebilirsiniz. Çabuk öğrenirler ve oldukça zekidirler. şiddetli Amerika papağanı bu özellikleri gereği daima bir şeylerle meşgul olmalıdır. Eğer sevimli dostlarınıza yeterince vakit ayırabilecek bir yaşamınız yoksa, bu makav türünü sahiplenmeniz doğru olmayacaktır.

Sarı yakalı makav (altın yakalı Amerika papağanı)

cüce makav papağanı

Cassin’in Amerika Papağanı, altın enseli veya sarı enseli Amerika papağanı olarak da tanınırlar. Bu kuş türünün sahip olduğu ortak isimleri, en dikkat çekici fiziksel özelliklerinden anlaşılabilir. Örneğin bu mini makav türü boynun arkasına uzanan sarı bir tüy rengi nedeniyle adı sarı yakalıdır.

Mavi başlı Mini Amerika Papağanı (Primolius couloni) ve kırmızı omuzlu Amerika Papağanı (Primolius maracana) ile kuzenler. Sarı yakalı Makavlar, belki de mini Amerikan papağanları arasında en oyuncu özelliğe sahip kuşlardan sayılabilir. Diğer türler gibi kendilerine özgü zekaları ve görünümleri vardır. İnsan için iyi bir dosta dönüşebilir. Ense bölümlerinde bulunan sarı tüyler nedeniyle “Sarı Yakalı” lakabına sahiptir. İlgi görmediklerinde ve bir şeylerle oyalanmadıklarında mutsuz olabilirler.

Şiddetli Amerika papağanı, mini Amerika papağanı familyasının bir parçasıdır, ancak yine de oldukça büyük kuşlardır. Yetişkin minyatür makavlar ortalama 40 santimetre uzunluğa ulaşır ve neredeyse tüm diğer özellikleri yakın kuzenleriyle aynıdır. Bu boyut büyük Amerika papağanı kadar büyük değildir ama çok küçük de değiller. Her durumda, mutlu bir papağan sağlamak için büyük bir kafes ve alan gerekir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap