Meyer Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Meyer papağanı özellikleri

Meyer papağanı özellikleri arasında sessiz ve sakin karakterleri yer alır. Bu nedenle apartman bakımı için mükemmel bir kuş seçimi olabilir. Ayrıca papağan sahiplenmek isteyip gürültülü olması nedeniyle bakamayanlar bu kuş türü hakkında araştırma yapmak isteyebilir. Bugünkü yazımızda araştırmanızı en etkili şekilde sonuçlandırmanız için Meyer papağanı özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Senegal papağanları ile akrabalıkları olan bu kuşların sağlıklı ve mutlu bir hayat sürerken bir yandan da size arkadaşlık etmesi için makalemizin derinliklerine doğru ilerleyebilirsiniz.

Meyer Papağanı

Afrika’ya ait olan Meyer papağanı küçük sürüler hâlinde yaşarlar. Eşleşme zamanları gelince de çift olarak sürüden ayrılırlar. Vahşi hayatta bu kuşlara rastlamak için çalılara ve ormanlara bakmanız gerekir. Meyer papağanı en çok Botsvana’da görülür. Ancak başka ülkelerde de yaşarlar.

Bu kuş ismini ornitolog Bernhard Meyer tarafından almışlardır. Bununla birlikte 1827 yılında ilk olarak tanındılar.

Meyer Papağanı Karakteristik Özellikleri

Mizaç olarak iletişimleri iyi olan, gözlemci ve rahat kuşlardır. Sahipleri ile ne kadar iletişim kurarlarsa aralarındaki bağ bir o kadar artar. Ayrıca birçoğu insanlara sevgi dolu ve naziktirler. Gözlem yetenekleri nedeniyle etrafı izlemekten keyif alırlar. Bunu yaparken de bir oyuncak sahibi ise bu keyif artabilir. Bu yüzden kafes içerisine oynayabileceği oyuncaklar koymayı unutmamalısınız.

Orta boy kuş cinsleri arasında yer alan papağanlar arasında yer alırlar. Ayrıca iyi bir konuşmacı olmasalar da çat pat birkaç kelime öğretebilirsiniz. Ancak gözlemlemeleri ile çevreden gelen sesleri taklit etmeyi çok severler. Bu nedenle kapı zilinin çaldığını zannedip kapıyı açmadan önce papağanın yapıp yapmadığından emin olmanızı tavsiye ederiz.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Meyer papağanları diğerlerine göre daha az bakıma ihtiyaç duyarlar. Ancak dünyayı keşfetmek ve özgürlüğünü ara sırada olsa hissetmek için her gün  birkaç saat kafes dışında olmaları gerekir. Güçlü bir gagaya sahip oldukları için sağlam kafes tellerine ihtiyacınız olacak. Ayrıca güvenli bir ortam da elbette gerekli. Çünkü her şeyi öğrenmek ve keşfetmek istediklerinde kaza yapıp yaralanmalarını istemezsiniz.

Büyük bir kafes her zaman evcil kuşlar için en iyisidir. Sadece uzunluklarını ele alıp kafes seçimi yapmak kuş sahiplerinin yaptığı bir yanlıştır. Çünkü onlar doğaları gereği uçmak isteyecek ve tünekten tüneğe zıplamaya çalışacaklar. Nasıl ki bizler evlerimizde rahatça dolaşabiliyorsak aynı özgürlüğü onlara da sunmamız gerekir. Küçük bir kafes ve oyuncaksız bir hayat onlar için kötü bir hayat demektir.

Sağlıklı ve mutlu kalmaları için bolca oyuncağa sahip olmaları gerekir. Ayrıca oyuncakları sıkılmamaları için ara sıra değiştirmelisiniz. Tırmanmayı ve sallanmayı sevdikleri için salıncak ve merdiven gibi aksesuarlar alıp onu mutlu edebilirsiniz.

Bu papağanların hoşlandığı şeyler arasında kafalarının sahipleri tarafından kaşınması, oyuncakları parçalamak ve taze yiyecekler yer alır. Bununla birlikte taze yiyecekler kafes içinde kaldığında zamanla çürürler. Bu çürüme de zamanla bakteri oluşumuna ve hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden düzenli olarak kafesi temizlemeniz gerekir.

Meyer papağanlarında en çok görülen hastalıklar arasında aspergilloz, zatürre, tüy akarları, karaciğer hastalıkları ve viral enfeksiyonların hepsi yer alıp bu kuşları büyük ölçüde etkileyebilirler. Ancak bu ve bunun gibi hastalıkları önlemek adına düzenli olarak veteriner kontrolüne gidebilirsiniz. Böylece sorunları büyümeden çözüp sevgili dostunuzun huzurlu bir hayat sürmesine destek olabilirsiniz. Elbette veteriner kontrolü dışında temizlik ve beslenme gibi temel ihtiyaçlara da önem vermeniz gerekir.

Meyer papağanı özellikleri ve bakımı

Meyer Papağanı Fiziksel Özellikleri

Meyer papağanı diğer kuşlar gibi parlak renkte tüyleri olmasa da kendine özgü görsel bir albeniye sahipler. Yeşil ile turkuaz renk tonlarında tüylerle kaplı olan gövdeleri ayrıca griye dönen siyah ve bazılarının kahverengimsi boyunları ile oldukça sevimli görünürler. Kanat tüy renkleri kahverengi iken ara ara sarı renk geçişlerini fark edebilirsiniz. Bu kuşlar birkaç alt türe sahiptir ve bu türlerin kafalarında tüy renkleri değişebilir.

Vahşi hayatta ılıman iklime sahip olan sıcak ülkelerde yaşayan kuşlar olarak üşüme nedeniyle çok kolay hasta olabilirler. Bu nedenle hava akımı olan bir yerde asla bulundurmamanız gerekir. Özellikle de kafesi kapı ya da cam önü gibi alanlara konumlandırmamalısınız. Ayrıca eğer banyo yaptıysa kendi kendisine kurumasına izin vermelisiniz. Kuş sahipleri üşüyeceğini düşünüp saç kurutma makinesi gibi aletlerle hasta olmalarından korkup bir yandan da daha fazla zarar verdiklerini maalesef anlamayabiliyorlar.

Meyer papağanı oyuncak parçalamaktan büyük keyif alır. Bu nedenle ona çiğneyebileceği ve kıracağı oyuncaklar verebilirsiniz. Ayrıca tünekten tüneğe zıplamakta onlar için eğlencelidir. Bunun için de çeşitli ebat ve şekillerde tünekler satın alabilir ya da kendini ağaç dallarından yapabilirsiniz. Unutmayın ki plastik tünekler kuşların sağlığı için zararlıdır.

Ne kadar kafes içinde mutlu olduğunu görürseniz görün her gün bu papağanı kafes dışına çıkartmanız gerekir. Hem güvenli bir uçuş hem de sizinle oynaması için bir ortam oluşturmanız gerekir. Tüm gün kafes içinde kalmasını beklemeyin.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Papağanlar vahşi hayatta genel olarak tohum ile beslenirler. Bu tohumlar ağaçlarda yetişip olgunlaşmış olan meyvelerin içlerindeki çekirdeklerde olabilir. Bu nedenle kafes ortamında bakıldıklarında yüksek kaliteli yemler, tohumlar ve taze meyve ile sebzeler gibi çeşitli beslenmeye sahip olmaları gerekir. Dengeli beslenme bizler kadar onlar için de önemlidir. Vahşi hayatta ihtiyaç duydukları kalsiyum, vitamin ve diğer önemli ihtiyaçları kendileri karşılayabilirler. Bu nedenle kafes içindeyken de bu ihtiyaçları aynı şekilde karşılamak bizlere düşer.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yiyecekler haricinde ara sıra pişmiş makarna, ekmek ve şekersiz tahıl gevreği de verebilirsiniz. Sadece kuş yemi ile yapılan beslenme tüm ihtiyaçlarını karşılanmasında yeterli olmaz.

Meyer Papağanı Sahibi Olmanın Olumlu Yönleri

  • Orta boy papağan türü olarak oldukça sessizdir.
  • Oyuncakları ile kendini uzun süre meşgul edebilir.
  • Sarhoş gibi görünen bir yapıya sahipler. Bu da onları oldukça sevimli kılar.

Meyer Papağanı Sahibi Olmanın Olumsuz Yönleri

  • Diğer papağan türleri kadar parlak renkte tüylere sahip değildir.
  • Konuşma yetenekleri yok denebilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap