Mavi Başlı Papağan Özellikleri Ve Bakımı

Mavi Başlı Papağan

Ülkemizde mavi kafalı olarak da bilinen mavi başlı papağan türünün bilimsel adı ile Pionus’dur. Adı gibi renkli olan bu kuşlar onları gören herkesi büyülemeyi başarıyor. Evcil kuş olarak göz alıcı renklere ve zeki bir hayvana sahip olmak istiyorsanız bir mavi başlı papağanı tercih edebilirsiniz. Ancak bir canlı ile oda arkadaşı olmadan önce hayatınıza uyum sağlayacağınızdan emin olmanız gerekir. Bazıları çok uzun bir ömre sahip iken bazılarının bakımı deneyimsiz kuş severlere uygun değildir. Bu nedenle henüz birini eve getirmeden önce yazımızı okuyarak onlar hakkındaki özet geçilmiş olan önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Mavi Başlı Papağan

Göz alıcı renkleriyle mavi başlı papağanların evi Kosta Rika’dır. Bunun yanı sıra Orta Amerika ve Güney Amerika bölgelerinde de yaşadığını bilinmekte. Pionus kuşları genel olarak tropikal ve nemli iklimlerde yaşamayı sever. Uzun yıllardır kafeslerde büyütülen Mavi Başlı papağanlar ise artık her iklime uyum sağlayabilir.

Göz alıcı renkleriyle gören herkesi büyüleyen mavi kafalı papağan, karakterleriyle de herkesin ilgisini çeker. Evcil hayvan olarak bakabileceğiniz özel kuş türüyle uzun yıllar sıkı bir arkadaşlık kurabilirsiniz. Uysal kuşlar olması sebebiyle herkes tarafından kolaylıkla bakılabilir. Sessiz yaratıklar olduğu için de apartman dairesinde bile komşularınızı rahatsız etmeden bakabilirsiniz.

Mavi kafalı papağan sahiplenmeyi düşünüyorsanız öncelikle bir evcil hayvan bakabilme sorumluluğunda olduğunuzu göz önünde bulundurmanız gerekir. Duygusal yaratıklar olan bu kuş türü bakıcılarından yeterli ilgi görmediklerinde sağlık sorunları yaşayabilir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için bir evcil kuş türüne bakıcılık yapıp yapamayacağınızı göz önünde bulundurmak sağlıklı olacaktır.

Mavi Başlı Papağan Karakteristik Özellikleri

Kuşlar bağımsız ve özgür ruhlara sahiptir. Mavi başlı papağanlarda tıpkı diğer türler gibi bağımsızlığıyla ünlüdür. Her ne kadar bağımsız bir ruha sahip olsa da bakıcılarının ilgisinden ve arkadaşlıklarından hoşlanır. Bakıcılarıyla etkileşime girmeye bayılan bu küçük yaratıklar oldukça dost canlısı bir kuş türüdür. Bakıcılarının onlara aldığı kuş oyuncaklarıyla zaman geçirmeye bayılırlar.

Nazik kişilikleriyle de bilinen pionuslar bakıcılarını ve kendilerini seven kişileri ısırmadığı da bilinir. Fakat herhangi bir rahatsız edici harekette bu eğilimi gösterirler. Apartman dairesinde yaşıyorsanız sessiz kişiliklerinden dolayı mavi kafalı papağanları severek sahiplenebilirsiniz. Hem ev sakinlerini hem de komşularınızı rahatsız edecek bir kuş türü değildir.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Mavi başlı papağanlar 40 yıl gibi uzun bir ortalama ömre sahiptir. Özellikle kafes içerisinde tutulan evcil kuşların egzersizlerine ve diyetlerine dikkat edilirse uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşarlar. Herhangi bir sağlık sorunu yaşadığında da mutlaka kısa süre içerisinde veterinerinizle görüşmeniz gerekir.

Mavi kafalı papağanlar dost canlısı bir kuş oldukları için sahiplerinin onlarla ilgilenmesinden büyük keyif alırlar. Ayrıca sahipleri tarafından yeterli derecede ilgi görmediğini hisseden kuşlar ise depresyona girer ve çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele ederler. Kuşların sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için onların sadece beslenmelerine değil, aynı zamanda onlara ilgi göstererek psikolojilerine de destek olmanız gerekir.

Vahşi doğada özgür olan mavi kafalı papağan gün boyu farklı egzersizlerle sağlığını korumaya çalışır. Kafes içerisinde tutulan kuşların da gün içerisinde çeşitli aktiviteler yapması gerekir. Kuşu mutlaka gün içerisinde en az 1 veya 2 saat özgürce uçmalıdır. Bunların yanı sıra onlara çeşitli oyuncaklar alarak hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerine destek olabilirsiniz.

Mavi Başlı Papağan Fiziksel Özellikleri

Mavi başlı papağanların adından da anlaşıldığı gibi başları mavi renk, gövdesi ve kanatları yeşil renk, kuyruk tüylerinde ise kırmızı renk bulunur. Bir mavi kafalı papağan ortalama büyüklüğe sahiptir yani orta boy kuş cinsleri arasında yer alırlar. Normal olgunlukta bir mavi kafalı papağan kuyruktan baş bölgesine kadar yaklaşık 12 cm uzunluğuna sahiptir. Ağırlıkları ise 10-15 gram arasındadır. Diğer papağan türlerine göre tıknaz ve küçük olarak bilinen bir kuş türüdür.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi doğada yaşayan bir mavi başlı papağan birçok farklı yiyecekle beslenirler. Fakat kafes içerisinde tutulan pionus kuşlarının beslenmelerine özel olarak dikkat edilmesi gerekir. Kuşlar için zararlı olan besinlerden uzak durmalısınız. Bunun dışında Tüylü dostunuza taze yeşillikler, meyve, sebze ve özel tohumlar verebilirsiniz.

Kuşa sürprizler yaparak onların sevdiği özel karışımlar hazırlayabilirsiniz. Özel tohum karışımlarından hoşlanan Mavi kafalı papağanlar için beslenmelerinde farklı seçeneklerde sunabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap