Maskeli Cennet Papağanı

Maskeli Cennet Papağanı

Maskeli Cennet Papağanı

Maskeli cennet papağanları, ülkemizde pek yaygın değildir. Durum böyle olunca bilinirlik açısından da oldukça zayıftır. Maskeli cennet papağanlarının ana vatanı, diğer birçok kuş türünde olduğu üzere Afrika’dır. Bu papağan türü oldukça sağlam bir yapıya sahip olmakla birlikte birçok renk türüne de sahiptir.

Neden Maskeli Cennet Papağanı Denir?

Bu papağan türünün baş kısmının siyah olması nedeniyle maske takmış görünümünde gözükürler. Bu yüzden maskeli cennet papağanı olarak adlandırılmıştır. Boyunlarının ve ensenin bir kısmı siyah renktir. Boyundan aşağısı ise sanki kıyafet giydirilmiş gibi gözükmektedir. Bu da onlara mükemmel bir güzellik katmaktadır.

Neden Maskeli Cennet Papağanı Denir?

Maskeli Cennet Papağanı Özellikleri

Maskeli cennet papağanı özellikleri açısından diğer türlerinden pek bir farkı yoktur. Belli başlı özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Kelime dağarcığı biraz kısıtlıdır. Diğer türler gibi fazla kelime dağarcığına sahip değillerdir.
 • Tüyleri göz kamaştıracak renklerde ve parlaklığa sahiptir.
 • Maskeli cennet papağanlarının ortalama yaş ömrü 10 senedir.
 • Oldukça keyifli bir türdür. Müzik duyduklarında dans etmeye bayılırlar.
 • Nemli ve sıcak diye tabir ettiğimiz tropikal bölgelerden hoşlanırlar.
 • Erkek ile dişi kuş arasında cinsiyet farkını öğrenmek çok zordur. DNA testi haricinde kesin bilgi verilmesi neredeyse imkansızdır.
 • Dişi maskeli cennet papağanlarının tüylerinin boyu, birbiri ile orantılı olmakla birlikte düz bir şekilde bitmektedir. Erkeklerde ise tüyler oval bir biçimde biter. Ayrıca yan tarafında bulunan tüyleri ise kısadır.
 • Kafeste beslenmesi pek uygun değildir. Bunun yerine ayaklı tüneklerde durmayı daha çok severler.
 • Maskeli cennet papağanlarının boyutları sanıldığı kadar büyük değildir. Uzunluk olarak 12 ile 19 cm, ağırlık olarak ise 60 gr’a kadar çıkabilmektedir.
 • Evcilleştirilen maskeli cennet papağanları, ballı kraker vb. yem çubuklarını çok sever.
 • Görünüm yönüyle oldukça karizmatik ve ilgi çekicidirler.
 • Bu kuş türüne kabuklu yiyecek verilmesi önerilmez.
 • Hareketli olduklarından dolayı kesinlikle küçük kafeslerde bulundurulmaması gerekir.
 • Birkaç kez mutasyona uğradıkları için oldukça fazla renk yapısına sahiptirler.
 • Bazı kuş türleri gibi ötüşleri rahatsızlık vermez. Oldukça tınılı bir ses yapısına sahiptirler.
 • Kuyruklarında yeşil ve sarı renkler bulunur.

Maskeli Cennet Papağanı Özellikleri

Maskeli Cennet Papağanı Eğitimi

Maskeli cennet papağanları, eğitim yönünden oldukça sabır ve zaman ister. Bu yüzden oldukça ilgili, şefkatli ve sabırlı olmak gerekir. Eğer maskeli cennet papağanına yavru iken sahiplenmişseniz, işiniz nispeten çok daha kolay olacaktır.

Eğitim sırasında kesinlikle bağırmak, sabırsız olmak ya da korkutmak gibi eylemlerde bulunmamalısınız. Kuşunuz sizden korkacağından ötürü eğitim süreniz çok daha uzun olacaktır. Ayrıca bazı kuş türlerinin eğitiminde yapılan kafesi karanlık yapmak için örtü vb. nesnelerle örtmeyin.

Maskeli cennet papağanı eğitimine öncelikle kafesine alıştırmakla başlamanız gerekir. Kafesine alıştıktan sonra kafes dışı alanda sosyalleşmesini sağlamak lazım. Bu aşamalardan sonra artık normal eğitimlere başlayabilirsiniz. Elinize gelmesini alıştırabilir ve konuşmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere maskeli cennet papağanları çok fazla kelime dağarcığına sahip değildir. Birkaç kelimeden fazlasını söylemesi, mucize olarak tanımlanabilir. Bunu bilmeli ve eğitimini ona göre vermelisiniz.

Maskeli Cennet Papağanının Anavatanı

Maskeli cennet papağanları ilk olarak Tanzanya isimli ülkede görülmüştür. Buradan Kenya ile Burundi’ye götürüldükten sonra ise tüm dünyaya yayılmıştır. Bu kuş türü ilk görüldüğü andan itibaren oldukça popüler olmuş ve her göreni kendisine hayran bırakmıştır. Oyunculuk yönüyle bilinen maskeli cennet papağanları, gördüklerini çok iyi bir şekilde taklit edebiliyor.


Yazar Hakkında

Avatar

Tufan

Evcil kuşların bakımı, beslenmesi, eğitimi ve kuş hastalıkları gibi konularda tecrübelerimi sizlere aktarıyorum.

Yorum Yap

tavşan isimleri-evlat sözleri