Leylak Taçlı Amazon Papağanı Özellikleri Ve Bakımı

Leylak Taçlı Amazon Papağanı

Amazon türleri arasında yer alan onlardan daha küçük bir boyuta sahip olan leylak taçlı Amazon papağanı sessiz ve nazik olma gibi etkileyici karakteristik özellikleri ile popülerdir. Genel olarak Amazon papağanları agresif ve çok fazla ilgi beklerken bu papağan türü daha sessizdir. Ayrıca büyük kuş bakımı konusunda deneyimli olan kişiler tarafından bakıldıklarında oldukça iyi evcil hayvanlar olurlar.

Leylak taçlı Amazon papağanı diğerleri kadar iyi konuşamasa da onlardan daha iyi bir evcil kuşlar. Sahip oldukları gösterişli ve parlak renkli tüyler nedeniyle uçarken onları izlemek oldukça keyiflidir. Ancak evcil olarak bakıldıklarında leylak taçlı Amazon papağanı altmış yıl gibi uzun bir ömre sahiptir. Bu nedenle potansiyel sahipleri birini sahiplenmeden önce iyice düşünmeli ve hayatlarına uyum sağlayacaklarından emin olmalılar. Bugünkü makalemizde leylak taçlı Amazon papağanı özellikleri ve bakımı konusunu ele alacağız. Makalemizin derinliklerine doğru ilerleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Leylak Taçlı Amazon Papağanı

Meksika’nın pasifik kıyılarına ait olan leylak taçlı Amazon papağanları nemli çam ve meşe ormanlarında yaşarlar. Bu papağanları birkaç isimle tanıyor olabilirsiniz. Bunlar; Finsch’in papağanı ve leylak taçlı Amazon papağanıdır. Bu isim Alman doğa bilimci tarafından verilmiştir.

Vahşi hayatta bu kuş türünün doğal yaşam alanlarının azalması ve yasadışı olarak ticaretlerinin yapılmasından dolayı sayıları azalıyor. Hatta sayıları on binin altına düştü. Meksika dışında Kaliforniya’nın dağlarında da bu papağanları görmek mümkün. Çünkü yaşam alanı olarak yüksek ve nemli kesimleri tercih ediyorlar. Ayrıca 2014 yılında leylak taçlı Amazon papağanı nesli tükenenler arasına girdi.

Leylak Taçlı Amazon Papağanı Karakteristik Özellikleri

Meraklı ve hareketli karakteristik özellikleri ile ünlü olan leylak taçlı Amazon papağanı günlük olarak kafes dışında olmaya ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için sahipleri tarafından her gün ilgilenilmeliler. Sahipleri ile aralarında güçlü bir bağ kurmakta zorluk çekmeyen bu kuşlar onların yanından ayrılmak istemezler. Bu nedenle sosyalliğe bir sınır koymak gerekir. Her gün belirli saatlerde ve sınırlı zaman dilimi vererek tüylü dostunuzla ilgilenebilirsiniz. O çevreyi keşfederken meraklı yapısı nedeniyle başını belaya sokmaması için onu yalnız bırakmamak gerekir.

Birçok papağan türü gibi leylak taçlı amazonlarda cinsel olgunluğa ulaştıkları dönemde iken saldırgan ve agresif olabilirler. Blöf denilen geçici ergenlik dönemi süresince ısırılma ve kıstırılma gibi problemler uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu süreç bazılarında iki hafta bazılarında ise iki yıl sürebilir. Eğer tüylü dostunuzu zor günlerinde yalnız bırakmaz ve aynı şekilde onunla ilgilenmeye devam ederseniz daha hızlı bir şekilde kendine gelecektir.

Leylak taçlı Amazon papağanı özellikleri arasında yüksek sesle ötme de vardır. Ancak bu ötüşler içgüdüsel olarak tehdit altında olduğunu ya da yolunda olmayan bir şey hissettiklerinde oluşur. Örneğin, yabancı birini gördüklerinde yüksek sesle ötüp sizi uyarmak isteyecektir. Ancak diğer zamanlarda sesleri çok yüksek çıkmaz. Bu nedenle diğerleri kadar gürültülü değildir. Çünkü birçok leylak taçlı Amazon papağanı sahibi sakin bir kuş türü olduğunu belirtiyor.

Konuşma konusunda diğerleri kadar iyi olmasalar da eğitim verildiğinde birkaç kelime öğrenebilirler. Tekrar tekrar aynı kelimeyi söylerseniz birkaç dakika sonra kelimeyi ezberleyip seslendirmeye çalışır.

Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

Bu papağan türü 1800’lü yıllardan beri evcil hayvan olarak bakılıyorlar. Bu nedenle birçok kişi tarafından biliniyorlar. Popüler Amazon papağanlarından biri olma nedenleri arasında;

 • Görsel güzellikleri ile herkesi etkiliyor olmaları,
 • Sessiz ve sakin bir papağan olmaları,
 • Çekici ve zeki olmaları yer alır.

Amazon papağanlarının her biri geniş bir kafese ihtiyaç duyarlar. Hatta kafes ne kadar büyüksek kuş bir o kadar mutlu ve sağlıklı olur. Daha rahat hareket ederler ve kafes içinde sıkılmazlar. Ancak bu denli büyük bir kafes bulamadıysanız tüylü dostunuzu gerektiğinden daha fazla kafes dışında tutmanız gerekir.

Amazon papağanları genel olarak obeziteye meyillidir. Bu nedenle hareket etmeleri gerekir. Kafes içinde ve dışında hareket etmesine katkıda bulunacak olan oyun standı ve oyuncak gibi ihtiyaçlar bulunmalı. Böylece hem meşgul olurlar hem de sağlıklı kalırlar.

Vahşi hayattayken sürü hâlinde yaşadıkları için aile bireyleriyle etkileşime girmeyi çok severler. Bu nedenle her gün farklı bir aile bireyi kuşun bakımını üstlenebilir. Ayrıca ihmal edilenler ise yalnız bir şekilde büyür ve depresyona girerler. Agresif ve saldırgan davranışlarda bulunurlar. Bunların yanı sıra bir leylak taçlı Amazon papağanı sahibi iseniz bir yaşındaki çocuğun sahip olduğu zeka ile karşı karşıya olduğunuzu unutmamanız gerekir. Bu nedenle herhangi birini sahiplenmeden önce buna hazır olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Amazon papağanları her gün yıkanmalıdır. Bu yüzden kafeste her gün bir kap içerisinde temiz ve ılık su yer almalıdır. Ancak boş ve temiz bir sprey şişesine ılık su koyarak nemlendirme yapabilirsiniz. Bu nemlendirme işlemi papağanların en sevdiği şeydir.

Leylak Taçlı Amazon Papağanı Fiziksel Özellikleri

Leylak Taçlı Amazon Papağanı

Leylak taçlı Amazon papağanı ağırlıklı olarak parlak yeşil renkli tüyler ile kaplılar. Başlarının üzerindeki lila yani leylak renkte tüyler nedeniyle onlara leylak taçlı deniliyor. Bu kuşların bej renginde gagaları ve maviye çalan ten rengi ayakları vardır. Ayrıca fiziksel olarak kırmızı taçlı Amazon papağanlarına çok benzedikleri için onlarla karıştırılırlar. Ancak leylak taçlı Amzonların kuyrukları daha uzundur ve başlarındaki tüyler kırmızı değil leylak rengindedir.

Cinsiyet bakımından leylak taçlı Amazon papağanları monomorfik yapıya sahiptir. Bu nedenle hangisi erkek ve hangisi dişi diye ayırt etmek oldukça zordur. Ancak DNA testi ve cerrahi müdahale ile cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz.

Kilo almaya meyilli bir kuş ile karşı karşıyasınız. Bu nedenle her gün egzersiz yapması gerektiğini unutmamanız gerekir. Ne kadar hareket ederse o kadar iyidir. Bunun yanı sıra yağlı yiyecekler ile beslenmemelidir. Her gün kafes dışında en az üç saat oynaması için izin vermelisiniz. Kanatlarını açmalı ve zihinsel olarak rahatlamalıdır.

Çene yapılarının sert olması ve çiğnemeyi sevdikleri için alacağınız oyuncaklar içerisinde çiğnenebilenler de olmalı. Onlar çeneleri ile bir şey kemirmeyi ve parçalamayı severler. Eğer bu gibi önemli detaylara önem vermezseniz mobilyaları kemiren bir papağan sahibi olabilirsiniz. Genel olarak sağlıklı ve dayanıklı bir vücuda sahip olsalar da Amazon papağanların yakalandığı hastalıklar onlarda da olabilir. En sık görülen leylak taçlı Amazon papağanı hastalıkları aşağıda yer almaktadır.

 • Anoreksiya, uyuşukluk, kilo kaybı ve ölüme neden olabilen viral bir hastalıktır.
 • Chlamydiosis, iştahsızlık, kabarık tüyler ve burun akıntısı gibi semptomları olan bakteriyel bir enfeksiyondur.
 • Diyetindeki yetersiz besinlerin bir sonucu olan A vitamini eksikliğidir.

Beslenmesi Hakkında Genel Bilgiler

Vahşi hayatta bu papağanlar tohum, ağaç meyvesi ve çiçekler ile beslenirler. Evcil olarak bakıldıklarında ise tohumlu yem karışımı, günlük taze meyve ve sebze ile beslenmeliler. Çeşitli ve taze yiyecekler büyük papağanların diyetlerindeki temel taşlardır. Bu nedenle onları sadece yem ile besleyerek sağlıklı kalmalarını beklemek doğru olmaz. İyi beslenmeyen kuşlar hâlsiz kalır ve hastalıklara karşı hassas olurlar.

Özel üretilmiş olan yemler günlük beslenmelerinin %75’ini tamamlar. Sebze ve meyveler ise kalan kısmı tamamlarlar. Bu nedenle ağırlıklı olarak yem bunun için de 3/4 oranında yem 1/4 fincan oranında da meyve sebze diyebiliriz. Ardından kademeli olarak eğer öğünleri yetmezse ekleme yapabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmayın.

Leylak taçlı Amazon papağanı sahibi olmanın olumlu yönleri

 • Sosyal ve arkadaş canlısı papağanlardır.
 • Zekiler. Konuşmayı ve numara yapmayı öğrenebilirler.
 • Amazonlar arasında en sessiz ve en küçükleridir.

Leylak taçlı Amazon papağanı sahibi olmanın olumsuz yönleri

 • Kafes ortamında üremeleri oldukça zor. Bu nedenle yasa dışı bir şekilde yakalanıp satılıyor olabilir.
 • Her gün en az üç saat kafes dışında olması gerekir.

Leylak taçlı Amazon papağanı fiyatları belli değildir. Çünkü satışları nesilleri tükenmekte olduğu için yasaktır. Ancak kuş üreticileri üretip bakıyorsa size bir fiyat söyleyebilir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap