Neden Balkonda Kuş Beslenmez? Zararları Nelerdir?

Kuşunuzu Neden İçeride Tutmalısınız

Genel kuş severler tüylü dostlarını evin içinde beslerken bazıları balkonda bakmanın daha kolay ve yararlı olduğunu düşünüyor. Güneşli havada D vitamini almaları sağlıkları açısından oldukça iyidir. Ayrıca doğaları gereği kendilerini özgür hissedip neşe ile öterler. Ancak kuş balkonda beslenmez ve neden beslenmediği sorusunun yanıtı aşağıda maddeler hâlinde belirtilmiştir.

Açık Alanda Neden Kuş Beslenmez?

Balkon ya da teras sahibi olan kuş severler bazen tüylü dostlarını dışarıda bakmak isteyebilir. Ancak bu düşüncenin hem yararları hem de zararları vardır. Zararların büyüklüğü ve ölüm riskinin yüksek olması nedeniyle balkonda kuş beslenmemelidir. Zararları nelerdir diyorsanız başlıkları okuyabilirsiniz.

Hava koşullarını kuşları hasta etme ihtimalinin olması

balkonda kuş beslemek

Evcil kuşların aşırı sıcak veya soğuk havaya maruz kalması onların sağlığı için oldukça zararlı olabilir. Kuşlarınızın sağlığını koruyabilmek için soğuk ve sıcak havalardan kaçınmak için iç mekanlarda tutmanız önerilir. Dışarıda kalan kuşlar şimşek, rüzgar, dolu gibi birçok hava olaylarından olumsuz şekilde etkilenebilir. Bu olaylar onların ölümüne bile sebep olabilir.

Nazik ve hassas canlılar olan kuşlar kolay bir şekilde sağlık problemi yaşayabilir. Bu sebeple neden balkonda kuş beslenmez sorusunun en önemli cevaplarından biri aşıra havaya maruz kalan kuşların sağlık sorunu yaşayabilecek olmasıdır.

Dışarıdaki Bakterilerle Karşılaşması

balkonda kuş bakmak

Dışarıda yaşayan kuşlar, birçok farklı patojenlerle karşılaşarak enfeksiyon kapabilirler. Evcil kuşlarınız nazik ve hassas oldukları için dışarıda karşılaştıkları parazitlerden çabuk etkilenebilir ve sağlık sorunları yaşayabilirler.

Kuş gribi, çeşitli parazitler ve enfeksiyonlar evcil kuşlarınızın sağlığına ciddi oranda zarar verebilir. Bu sebeple evcil kuşlarınızı iç mekanda tutarak dışarıda karşılaşabilecekleri enfeksiyon ve parazitlerden kuşlarınızı koruyabilirsiniz.

Kaçış Riskinin yüksek olması

Neden Balkonda Kuş Beslenmez

Dış mekanda yaşayan evcil kuşların kaçış riskleri daha fazladır. Kolay bir şekilde kaçabilecek olan bu zeki yaratıkları iç mekanda tutarak kaçış risklerini azaltabilirsiniz. Evcil kuşların bazı türleri oldukça zekidir. Özellikle papağan gibi kaçış konusunda başarılı ve zeki olan kuşları dışarıda tutmamak gerekir.

Evcil kuşlar dışarıda ki kafeslerinden kaçtıklarında farklı çevresel risklerle de karşılaşabilirler. Bu sebeple kuşlarınızı koruyabilmek için iç mekanda tutmanız önerilir.

Yırtıcıların kuşu rahatsız etmesi

kuşu balkona çıkarmak

Nazik ve hassas yaratıklar olan evcil kuşlarınızı yırtıcılardan koruyabilmek için iç mekanda kafeslerde tutmanız önerilir. Tüylü dostunuzu neden içeride tutmalısınız sorusunun en önemli cevaplarından biri de yırtıcılardan koruyabilmektedir. Dışarıda yaşayan evcil kuşlarınız birçok yırtıcı havyanın hedefinde olabilir ve onları yemek olarak görebilirler. Bu sebeple tehditlerden kaçınabilmek için evcil kuşlarınızı içeride tutmanız önerilir.

Evcil kuşlarınız evin içerisinde bile diğer hayvan dostlarınız tarafından yemek olarak veya tehdit olarak görülebilir. Bu sebeple onları evin içerisinde de kafesleri kapalı güvenli bir şekilde tutmak gerekir.

Dışarıdaki kuşların daima tehdit altında olması

balkonda kuş hasta olur mu

Dışarıda yaşayan evcil kuşlar için birçok farklı tehdit var. Çünkü yırtıcı hayvanlardan aşırı hava durumlarına kadar birçok önemli etken kuşlarınıza zararlıdır. Bunların yanı sıra çevresel toksinlerde kuşlarınız için ciddi tehdittir. Dışarıda güvenli bir kafes içerisinde yaşayan kuşlar bile etraftaki zehirli besinlerden veya böceklerden etkilenebilir.

Balkonda neden kuş beslenmez sorusunun en önemli yanıtlarında biri de çevresel toksinlerin zararından kaçınabilmek içindir. Evcil kuşlarınız oldukça nazik ve hassas olduğu için onları içeride tutmak sağlıklı bir şekilde yaşamasına destek olur. Olumsuz koşullardan koruyabilmek için içerde tuttuğunuz kuşlarınızı gün içerisinde özgür bir şekilde uçmasını da sağlamayı unutmayın.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap