Kuşların Sevdiği Yiyecekler – 10 Sağlıklı Besin

Kuşların Sevdiği 10 Sağlıklı Besin

Kuşların sevdiği yiyecekler oldukça fazladır. Ayrıca bu yiyeceklerin çoğu her gün sofralarımızda yer alıyor. Bu nedenle ara öğünleri için tüylü dostunuza hem sağlıklı hem de sevdikleri besinleri ikram edebilirsiniz. Elbette bunu yapmadan önce hangi yiyecekler kuşlar için yararlıdır ve hangi yiyecekler zararlıdır gibi önemli soruların yanıtlarını net olarak öğrenmeniz gerekir. Bu da veteriner kontrolü ve araştırmalar ile gerçekleşir.

Evcil hayvanınızın sağlığına en az kendi sağlığınız kadar dikkat ettiğinizi biliyoruz. Evinizde sizlerin de tüketmekten keyif aldığı, kuşların sevdiği 10 sağlıklı yiyecek listesi ile karşınızdayız. Bu listede yer alanlar gibi evcil hayvanınız ile de paylaşabileceğiniz pek çok besin olduğunu biliyor muydunuz? Cevabı ne olursa olsun, beslenme kategorimizdeki yazılara göz atarak her gün farklı bir menü hazırlayabilirsiniz. Böylece tek çeşitli beslenme yerine zengin bir menü ile kuş sağlığını en yüksek seviyede tutabilirsiniz.

Evcil kuşunuz için her besini yemesi için önüne koyamazsınız. Kuşun sağlığını ve sindirim sistemini de düşünerek bazı besinlerden uzak durmasını sağlamanızda fayda olacaktır. Ancak bazı besinleri eksilterek uyguladığınız diyetler kuşunuzun pek çok vitamin ve mineralden yoksun kalmasına neden olabilir. Bu durum da kuşunuzun sağlığında ciddi sorunlara yol açabilir. Üstelik her ne kadar ona yemek hazırlarken dikkatli davranıyor olsanız da yine de arada sırada onu şımartmayı da ihmal etmeyebilirsiniz. Bu sayede ona hem lezzetli hem de faydalı besinleri sunabilirsiniz.

İşte Kuşların Sevdiği 10 Sağlıklı Yiyecek

Tüylü dostlarımızın uzun bir ömre sahip olması için bakımlarını iyi yapmalı ve beslenmelerine önem vermeliyiz. Vahşi hayatta sahip oldukları zengin yiyecek çeşitliliğine evcil hayatlarında da sahip olmaları gerekir. Ancak bazı kuş severler hangi besinlerin onlar için sağlıklı olduğunu bilmeyebilir. Ayrıca kuşların en sevdiği yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmayabilirler. Bu nedenle tecrübe kazanmak için bolca araştırma yapmalı ve veterinere danışmaları gerekir.

Veteriner kontrollerini aksatmamanızı tavsiye ederiz ve araştırma yazıları için bizi takip edebileceğinizi belirtmek isteriz.

1-Meyve

kuşların sevdiği yiyecekler

Kuşların belki de en çok sevdiği yiyecekler denilince akla ilk olarak meyveler gelir. Hemen her tür kuş için bulunmaz bir vitamin kaynağı olan meyveler evcil kuşunuz için de en doğru seçeneklerden birisi olabilir.

Özellikle mango, nar, kavun, muz ve elma kuşunuz için tercih edebileceğiniz en sağlıklı besinlerden biridir.

Hem lezzetli hem de vitamin deposu olan meyveler ile sizler de evcil hayvanınızın ara öğünlerini daha eğlenceli ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

2-Fasulye Çeşitleri

Baklagiller her tür kuş için en çok tercih edilen besin kaynaklarından biridir. Çünkü kuşların en sevdiği yiyecekler arasında yer alır. Fasulye ayrıca bitkisel bir protein kaynağı olarak da değerlendirilir. Hem kendiniz için hem de evcil kuşunuz için evinizde sıklıkla pişirebilirsiniz. Kuşların sindirim sisteminin daha sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olan fasulye aynı zamanda büyük bir lif kaynağıdır.

Dilediğiniz bakla çeşidini haşlayarak katı bir çorba kıvamına getirin. Daha sonra soğumasını bekleyin ve kuşunuza ikram edin. Evcil hayvanınızın en favori yemeklerinden biri olacaktır.

Fasulyelerin kesinlikle çiğ olarak kuşlara verilmemesi gerekmektedir. Çiğ fasulyeler ve baklalar kuşlar için zehirli olabilmektedir. Bunun için haşladıktan sonra yedirmeye özen göstermelisiniz.

3-Filizler

Salatalarınız için de tercih edebileceğiniz yeşillikler kuşlarınız için de ikram edebileceğiniz en değerli besinlerden biridir. Bol su ile yıkadığınız filizleri dilediğiniz zaman kuşunuza ara öğün olarak ikram edebilirsiniz.

4-Sebzeler

kuşların sevdiği yiyecekler

Özellikle yabani kuşlar doğada yetişen her türlü sebzeyi güvenle ve afiyetle yemektedirler. Bunun için sizler de evinizde beslediğiniz evcil kuşunuz için bolca sebze ikram edebilirsiniz.

Bol su ile yıkadığınız brokoli veya sarı kabak gibi sebzeleri afiyetle yiyecektir. Ayrıca düzenli aralıklar ile kuşunuza sebze yedirerek onun sağlıklı kalmasına da yardımcı olabilirsiniz. Kuşlar genellikle en çok kök sebzeleri tercih ederler. Bunun yanı sıra lahana ve havuç da yine her tür kuş için tercih edilebilecek en lezzetli ve sağlıklı sebzelerden biridir.

5-Makarna

İsterseniz çiğ olarak veya isterseniz pişirerek kuşunuz için mükemmel bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. Karbonhidrat zengini olan makarna kuşunuz için tercih edebileceğiniz en enerji veren besinlerden biridir. Ara öğün olarak kuşunuza çiğ makarnalar ile keyifli dakikalar yaşatabilirsiniz.

6-Ekmek

kuşların sevdiği yiyecekler

Tam tahıllı ekmekler kuşların sindirim yolunu da düzenlediği için düzenli olarak kuşlarınıza verebileceğiniz besinlerden biridir. Küçük küçük parçalar kopartarak ekmekleri kuşunuza ikram edebilirsiniz. Kahvaltılık tost ekmekleri de yine ikram edebileceğiniz bir diğer seçenektir.

7-Patlamış Mısır

Hemen hemen her evcil kuş patlamış mısır yemekten keyif alır. Sizler de kendiniz için film izlerken hazırladığınız patlamış mısırları evcil hayvanınız ile paylaşabilirsiniz. Sert kabuklarını daha yumuşak bir şekilde patlatmak için dilerseniz çekirdekleri birazcık suyun içinde bekletebilirsiniz. Bu sayede patlattığınız mısırlar patladıktan sonra biraz daha yumuşak kalacaktır.

Evde kendi patlattığınız yağsız ve tuzsuz patlamış mısırları ikram etmeye özen göstermelisiniz. Yağlı ve tuzlu olan patlamış mısır kuşunuzun sağlığını riske atacaktır.

8-Tahıllar

Kuşların tahılı ne kadar çok sevdiklerini bilirsiniz. Özellikle çiftçiler de bu durumdan dönem dönem şikayetçi bile olurlar. Bunu da göz önünde bulundurarak kuşların her türlü tahılı sevdiklerini söyleyebiliriz.

  • Tahıllar kuşlar için hem oldukça besleyici hem de oldukça sağlıklıdır.
  • Özellikle kepekli tahılları karbonhidrat açından da değerlendirerek düzenli aralıklar ile kuşlarınıza verebilirsiniz.
  • Dilerseniz çiğden dilerseniz tahıllardan karışım yaparak pişirerek kuşlarınıza yedirebilirsiniz. Özellikle yulaf ve kinoa kuşlara verebileceğiniz en besleyici tahıllardan biridir.

9-Fındık

kuşların sevdiği yiyecekler

Kuruyemişler kuşların en çok sevdiği yiyecekler içinden biridir. Özellikle fındık kuşlar için oldukça faydalıdır. Hem içindeki vitamin değerleri hem de özel yağlar kuşlar için oldukça faydalıdır. Pek çok kuş türünün çene kaslarını daha da güçlendirmek için kuruyemişleri daha fazla tükettiğini biliyoruz. Bunun için sizler de kuşlarınız için mükemmel bir seçenek olan kuruyemişleri özellikle de fındığı kuşunuz için ikramlık olarak hazırlayabilirsiniz.

10-Biber Çeşitleri

Dünya genelinde tüm kuş türlerine bakıldığında pek çoğunun biberleri afiyetle yedikleri bilinmektedir. Sizler de evcil hayvanınız için yemiş tercih edecekseniz acı biberleri ve diğer biber çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap