Kuş Beslemek İçin Nedenler – Etkileyici 7 Neden

kuş beslemek için nedenler

Kuş beslemenin faydaları en çok merak edilen konular arasında yer alır. küçük bir bütçe ve sınırlı yaşam alanlarınızda bir ev arkadaşı edinmek istiyorsanız evcil kuşlar sizin için ideal diyebiliriz. Evde kuş beslemek için nedenler arasında kedi ve köpek sahiplenmeye göre hem daha ucuz hem de daha kolay olmaları da yer alır.

Birbirinden farklı kuş türlerini sahiplenerek kendinize ve hayatınıza uyum sağlayacak bir ev arkadaşı bulabilirsiniz. Kuşlar oldukça sosyal ve arkadaş canlısı oldukları için sizlere harika bir arkadaşlık yapabilirler. Ancak sadece arkadaş canlısı olmaları hayatınıza katacak avantajların sadece bir tanesidir. Diğer nedenlerini öğrenmek ve kuş beslemenin ne kadar keyifli olduğunu anlamak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Neden Kuş Beslemeliyiz?

Öncelikle belirtmek isteriz ki evcil hayvan beslemek özellikle çocuklar için çok faydalıdır. Duyarlı, empati kurabilen, doğaya saygı gösteren ve merhametli bireyler yetiştirmek için diğer canlıları evlerimizde ağırlamamız hatta onları da ev halkından biri olarak görmemiz gerekir. Bunun dışında dışarıda kalan canlılara yardım etmeliyiz. Dünyanın bize ait olmadığını ve onları korumamız gerektiğini asla unutmamalıyız.

Köpek ve kedi gibi hayvanları bakmak bazıları için zor olabilir. Ancak kuş bakımı kolay ve eğlencelidir. Üstelik her bütçeye uyan bir kuş türü bulmak mümkün. Bu nedenle bir kuş beslemeliyiz. Kendi açımızdan nedenlerimiz bu şekilde şimdi de kuşları beslemenin faydalarını bir de özelliklerine bakarak görelim.

Kuşlar zeki canlılardır

Kuş beslemek için nedenler listemizin ilk sırasında kuşların zeki olmaları yer alır. Evcil kuşların türleri değişse de genel olarak çoğu kuş oldukça akıllıdır. Araştırmacı kuş uzmanlarına göre kuşların problem çözme zekaları oldukça gelişmiştir. Bilişsel zekaları oldukça gelişmiş olan bu yaratıklar sizlere harika bir arkadaşlık yapabilir. Çoğu kuş akıllı olmasının yanı sıra dost canlısı olmasıyla da bilinir. Bu sebeple evcil kuşlar iyi bir ev arkadaşı olabilir.

Kedi ve köpek gibi popüler evcil hayvanlarının yanı sıra kuşlar zekalarıyla bakıcılarını şaşırtır. Konuşma yetileri, problem çözme zekası, taklit yetenekleriyle insan dostlarını etkilemeyi bilir. İyi bir evcil hayvan sahiplenmek ve dost olmak istiyorsanız kuşları güvenle tercih edebilirsiniz.

Her Haneye Uygun Bir Kuş Türü vardır

Küçük evlerde veya apartman dairesinde yaşayan kişiler için kedi ve köpek sahibi olmak çoğu zaman zor olabilir. Fakat kuşlar hem küçük hem de büyük evler için oldukça uygundur. Yaşam alanlarınıza uygun olarak kuş türlerine karar verebilirsiniz. Eğer küçük bir evde yaşıyorsanız papağan gibi büyük kuş türlerinin yerine, muhabbet kuşu gibi küçük kuş türlerini tercih edebilirsiniz.

Kuşlar, evde yaşayan kişilerle de kolaylıkla arkadaş olabilirler. Kedi ve köpeğin aksine kuşlar, arkadaş canlısı ve sosyal varlıklar olarak bilinir. Bu sebeple evinizdeki hemen hemen herkesle kolaylıkla arkadaş olabilir. Çocuklar için de evcil kuş sahiplenmek uygun olacaktır.

Minimal Bakım Gerektirirler

Evcil kuş türleri herhangi bir özel bakım gerektirmez, bu nedenle evde kuş beslemek için nedenler gitgide artar. Farklı kuş türleri özel bakım istese de genel olarak kuşların bakımları kolay ve minimaldir. Bu sebeple kuşların iyi bir ev arkadaşı olmasının 7 nedeni arasında belki de en önemlilerinden biri de minimal bakımları yer alır.

Haftada bir veya iki kere kuşlarınızı banyo yaptırmanız kuşlarınızın temizliği için yeterli olacaktır. Bunun dışında düzenli olarak tırnaklarını kesmeniz, pireleri için özel şampuanla banyo yaptırmanız ve tüylerini kırpmanız yeterlidir. Kuşların hijyenleri ve bakımları her ne kadar kolay olsa da düzenli bir şekilde bakım yapılmadığında enfeksiyon kapar ve ciddi sağlık sorunları yaşarlar.

Kuşların Cana Yakın Ve Sosyaldirler

Evcil kuş türleri genel olarak arkadaş canlısı ve sosyal yaratıklardır. Kuşların iyi bir ev arkadaşı olmasının 7 nedeni arasında ki en önemli maddeler arasında yer alır. Sosyal canlılar olan kuşlarla kısa süre içerisinde derin bağlar kurabilirsiniz. Genel olarak çoğu kuş türü bakıcılarının ilgisinden oldukça hoşlanırlar. Hatta yeterince ilgi görmediğini hisseden kuşlar hem kıskanır hem de depresyona girerler.

Bazı kuş türleri taklitte oldukça yetenekli olduğu için ev sahiplerinin veya bakıcılarının seslerini taklit etmeye bayılır. Bunun yanı sıra kısa kelimeler veya cümlelerle de bakıcılarıyla konuşmaya çalışır. Evcil kuşlar zeki yaratıklar olduğu için kolaylıkla eğitililirler.Arkadaş canlısı kuşunuza basit konuşma kelimelerini ve cümlelerini öğretebilirsiniz.

Evcil kuşlar bakıcılarına oldukça bağlıdır. Bu nedenle bakıcılarının eşyalarını da tanırlar. Sadece eşyalarınızı tanımakla kalmaz, sizinle yemeğini yer ve hatta omzunuzdan hiç ayrılmaz. İyi bir evcil hayvan arıyorsanız arkadaş canlısı kuşları tercih edebilirsiniz.

Kuş Beslemek için küçük bir bütçe yeterlidir

Kedi ve köpek mamaları çoğu aileye göre pahalıdır. Fakat kuş türlerinin mamaları veya yedikleri birçok evcil hayvana göre daha ucuzdur. Her bütçeye uygun olarak kuş türlerini sahiplenebilirsiniz.

Evcil kuşlar özel tohumlar ve mamalarının yanı sıra evinizde bulunan taze yeşillik, meyve, sebze ve diğer birçok besinleri de sizinle birlikte tüketebilir. Bu sebeple kuşlarınız için özel herhangi besin almak zorunda değilsiniz.

Küçük Yaşam Alanlarına Uygunlar

Apartmanda yaşayan kişiler için muhabbet kuşları, kanarya, ispinoz kuş türü gibi birçok evcil kuşu sahiplenmek oldukça uygun olabilir. Bazı ev sahipleri, kiracılarının kedi veya köpek beslemesine izin vermez. Bu sebeple eğer sizin de ev sahibiniz evcil hayvana karşıysa evcil kuş türlerini deneyebilirsiniz.

Evcil kuş türleri yaşam alanlarınızda fazla yer kaplamayacaktır. Özellikle minimal ve nazik kuş türlerini tercih ederek komşularınızı da rahatsız etmezsiniz. Sınırlı alana sahip olan kişiler gönül rahatlığıyla evcil kuş türlerini seçebilir. Hem küçük yaşam alanlarına uygun olması hem de bakımlarının minimal olması sebebi ile kuşların iyi bir ev arkadaşı olmasının 7 nedeni arasında yer alır.

Uzun ömürlü bir arkadaşlık kurabiliriz

Mutlu ve sağlıklı bir kuş türü en az 20 yıl yaşarlar. Evcil hayvanlarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız evcil kuş türleri tercih edebilirsiniz. Kuş türlerinin yaşam ömürleri türden türe farklılık gösterebilir. Genel olarak uzun ömürlü olan kuşlarla uzun yıllar sıkı dost olarak kalabilirsiniz.

Evcil kuşlarınızın sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesi için bakım ve hijyenlerine dikkat etmeniz gerekli. Kuşların sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için beslenmelerine özel olarak dikkat etmeniz gerekir.

Yazar Hakkında

Avatar

Zeynep KAHYA

Yorum Yap